Skocz do zawartości

[sztywna os] siła dokręcania


poliglota

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. 12Nm. Maxle Stealth od RS ma np. 9-13,5Nm. Jeśli natomiast masz oś z dźwignią, to i tak nie użyjesz klucza, no bo jak? Robi się to na wyczucie - tak, żeby koło było mocno zaciśnięte ale jednocześnie żebyś nie miał później problemów z jej odkręceniem. 

Smaru raczej bym nie używał na gwint tak ważnego dla bezpieczeństwa elementu. Osobiście nakładam na niego odrobinę AntiSeize, ponieważ kiedyś po wyścigu oś się tak zapiekła, że musiałem ją zniszczyć by wyjąć koło do transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, poliglota napisał:

Powinien wiedzieć ile może

Generalnie serwisant powinien umieć obsługiwać, naprawiać, regulować rower. Powinien. Niestety bardzo często serwisanci to sezonowcy, niekiedy z "łapanki" i fachu uczą się tak naprawdę dopiero po zatrudnieniu. Jeden załapie, drugi nie i będzie robił tak, jak robił dziadek/ojciec w piwnicy - towot na wszystko i dorkęcić ile siły w rękach. ;)

Tylna oś to jakiś OEM. Niewykluczone, że jeśli nie na łbie, to gdzieś na samej osi jest napisane, z jaką siłą dokręcać. Mimo wszystko umiar i AntiSeize mile widziany. Ciężko to opisać, ale dokręcasz do momentu pierwszego oporu + ok. 1/8 obrotu.
Z przodu masz Maxle Stealth, moim zdaniem najlepsza oś Rock Shoxa. Dokręcasz zgodnie z tym, co pisałem wyżej - 9-13,5Nm, również stosując AntiSeize.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TheJW napisał:

To znaczy, że była dokręcona za mocno. Dużo za mocno. Nie zapiekła by się tak szybko.

Kiedyś wkręciłem dla testu na sucho swoją 12x142 i się zapiekło po 10 kilometrach jazdy po parku. Od tamtej pory smaruję i jest ok, a wcale nie dokręcałem mocno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...