Skocz do zawartości

[Na jakim przełożeniu] na trenażerze interaktywnym?


TMA

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do korzystających z trenażerów interaktywnych; na jakim przełożeniu kręcicie? Wiem, że trenażer sam ustawia nam moc, ale jeżeli chodzi o wskazania prędkości to przecież ma znaczenie na jakim przełożeniu jedziemy bo inaczej kręci się koło na miękim przełożeniu przy kadencji 90, a inaczej przyvtej samej kadencji kiedy wrzucimy twarde przełożenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TMA napisał:

Pytanie do korzystających z trenażerów interaktywnych; na jakim przełożeniu kręcicie? Wiem, że trenażer sam ustawia nam moc, ale jeżeli chodzi o wskazania prędkości to przecież ma znaczenie na jakim przełożeniu jedziemy bo inaczej kręci się koło na miękim przełożeniu przy kadencji 90, a inaczej przyvtej samej kadencji kiedy wrzucimy twarde przełożenie...

przy trybie EGR, nie ma znaczenia przełożenie, moc założoną masz taką samą przy jeździe na młynku jak i blacie.

Dlatego prędkość jak piszą wyżej koledzy jest w tym przypadku, zupełnie zbędna.

Robiłem ostatnio 2 identyczne treningi, w jednym miałem  wrzucony blat, prędkość wyszła ok 33km/h.

W drugim identycznym pod względem mocy  -  młynek - prędkość ok 26 km/h.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2018 o 12:06, TMA napisał:

garmina który na podstawie treningu oblicza pułap tlenowy itd...a tam od prędkości zależy ilość km, kcal, ... itd

Guzik prawda, Pułap tlenowy na rowerze wyliczany w przypadku Garmina jest tylko z generowanej mocy i pulsu. Prędkośc nie ma na rowerze nic do rzeczy.

Pułap tlenowy dla biegania jest wyliczany przez garmina  z prędkości biegu i pulsu.

I są to dwa oddzielne wartości, widoczne w GC czy na urzadzeniu garmin.

Jesli nie masz pomiaru mocy na rowerze, czy trenażerze, to garmin nie wyznaczy ci pułapu tlenowego, zrobi jedynie przybliżone wyliczenie kcal.

Niemniej, ja tam lubie miec ilosc przejechanych km z trenażera, daje mi to pogląd ile mniej wiecej km zrobiłem  w roku na danym rowerze/trenażerze itd.. wole to niż czas, ktory nie jest dla mnie miarodajny. Elite w swoich trenażerach direct ma (ale pewnie nie we wszystkich) czujniki predkosci/mocy i czasem cad, w rolkach to wiadomo, ze trzeba miec wszsytko na rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Elite Misuro B+ Czujnik Cad Speed - on liczy ilość obrotów "koła" w trenażerze, zatem znając obwód tego koła - trzeba wpisac z palca, bo garmin nie jest w stanie tego wyznaczyc przeciez z GPSa, u mnie jest to 200mm - masz prędkośc aktualną i przejechany dystans. Im szybciej jedziesz tym kolo szybciej sie kreci ;-) ale nie musisz myslec o przełozeniach, ważne jest to jak szybko kreci sie "koło" w trenażerze. Działa to jak zwykły czujnik na magnes bez GPSa.

Jaki masz trenażer, nie wierze że interaktywny trenażer nie ma pomiaru predkości.

Moj elite turbo muin nie jest interaktywny a mierzy predkość, pomiar mocy mam zrealizowany przez Stages zamontowany na rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to jak szybko kręci się rolka/koło trenażera zależy od tego jak szynko kręci się koło roweru a to już na pewno zależy od przełożenia :)

też mam trenażer ze wszyatkimi czujnikami i też chciałbym wiedzieć ile km robię na trenażerze ale widzę różnicę w prędkości kiedy jestem na miękki i kiedy na twardym- przy tej samej kadencji i mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 25.11.2018 o 15:21, uysy napisał:

Przy treningu  nie możesz zmieniać przełożenia (system ERG sam sobie odpowiednio wyrówna nawet jak zmienisz), ustaw sobie tak żeby łańcuch był w neutralnej pozycji. Ja jeżdżę duży blat i z tyłu 4-5.

Oczywiście, że można zmieniać przełożenia i przydaje się to na przykład w momencie zmiany pozycji na stojącą/siedzącą kiedy gwałtownie chcemy zmienic kadencję nawet generując tę samą moc.

 

Co do pytania tytułowego to ja kręce na możliwie najlżejszym przełożeniu na którym trenażer jest w stanie generować dane obciążenie, czyli zazwyczaj na małej zebatce (34 chyba) i na 2, albo 3 z tyłu (licząc od największej). Przy mniejszej prędkości jest po prostu ciszej :)

A inna kwestia ze ta prędkość tak jak koledzy piszą jest zupełnie niemiarodajna - w świecie rzeczywistym a tym bardziej na trenażerze. Jeżeli komputerek wylicza Ci cokolwiek na jej podstawie to te wartości muszą być bardzo mocno nieprecyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TMA napisał:

ale widzę różnicę w prędkości kiedy jestem na miękki i kiedy na twardym- przy tej samej kadencji i mocy

Zaraz, moc rośne gdy kadencja pozostaje ta sama, a zwiększa sie siła nacisku na pedał, albo siła pozostaje stała a rośnie kadencja. Twierdzisz ze zmieniasz bieg na ciezszy i masz te same wskazania kadencji i mocy ? Przeciez to niemożliwe, żeby na cięższym biegu pedałować tak samo i zachować te same wskazania mocy....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, cinol123 napisał:

Przeciez to niemożliwe, żeby na cięższym biegu pedałować tak samo i zachować te same wskazania mocy....

 

Tak właśnie działa tryb ERG, który generuje zadany opór i dostosowuje go do zmian kadencji, dzięki czemu na dowolnym biegu możesz jechać trzymając na przykład równe 200W. Właściwie to jest największa zaleta trenażerów smart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, safian napisał:

Co do pytania tytułowego to ja kręce na możliwie najlżejszym przełożeniu na którym trenażer jest w stanie generować dane obciążenie, czyli zazwyczaj na małej zebatce (34 chyba) i na 2, albo 3 z tyłu (licząc od największej). Przy mniejszej prędkości jest po prostu ciszej :)

 

Również trzymam najniższe przełożenie (chociaż z przodu zazwyczaj na blacie), na którym trenażer daje radę wygenerować zadane waty. 

Poza ciszą wydaje mi się, że opona również mniej się zużywa. Pierwszy sezon jeździłem na "ciężkich" przełożeniach i opona bardzo szybko się rozleciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, cinol123 napisał:

No ale cudów nie ma, albo jest krecone szybciej/wolniej, albo lżej/mocniej naciskane, skoro moc jest ta sama a zmieniamy przełożenie.

Dokładnie tak, w momencie kiedy kręcimy szybciej trenażer zmniejsza obciążenie, więc kręcimy lzej i szybciej a moc pozostaje ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, safian napisał:

Tak właśnie działa tryb ERG, który generuje zadany opór i dostosowuje go do zmian kadencji, dzięki czemu na dowolnym biegu możesz jechać trzymając na przykład równe 200W. Właściwie to jest największa zaleta trenażerów smart :)

Teraz zatrybiłem! że faktycznie w tych trenażerach ze sterowanym obciązeniem, mozna dla dowolnego biegu uzyskac to samo obciążenie, bo ono jest przecież sterowane z zewnątrz.

Zafixowalem sie na mojego turbo młynka, który im szybciej się kreci, tym cieżej, tj tym wieksze opory stawia, ehhh ta technika ! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cinol123 napisał:

w rolkach to wiadomo, ze trzeba miec wszsytko na rowerze

internatywny arion ma wszystko na pokładzie ;)

Co do przełożenia to też kręcę na możliwie najniższym bo jest ciszej.

 

Jeśli ktoś chce mieć dystans z trena w miarę urealniony to pozostaje zwift.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko terminologia ale Smart nie oznacza ze trenazer jest interaktywny (dajacy sie kontrolowac przez zew. aplikacje).

Odnosnie przelozen - na niektorych interaktywnych trenazerach w ERG mode wazne jest na jakim "biegu" robi sie trening.

To nie jest tak, ze jakiekolwiek przelozenie i trenazer sobie ladnie ustawi tak opor zeby zadane watty sie zgadzaly.

W niektorych sytuacjach, ma to miejsce przy duzej zebatce i malych koronkach, trenazer w ERG mode nie bedzie mogl zejsc ponizej pewnego pulapu. Mozna to zaobserwowac w czasie recovery pomiedzy interwalami. 

Dajmy interwaly sa robione na 200W, a recovery powinno byc np 80W, a trenazer nie zejdzie np ponizej 100W na w/w przelozeniu. Zwie sie to "wattage floor".

Dlatego tez, jak ktos kreci w tych nizszych strefach mocy, warto robic treningi na malej zebatce i wiekszych koronkach. Nawet jak ktos ujezdza DM trenazer, a te potrafia byc mega ciche, to caly czas ciszej jest na tych miekszych przelozeniach.

Dla zobrazowania jak dobre jest liczenie km na trenazerze. Robiac ten sam trening i konczac go z tym samym tss, na miekkim przelozeniu moge miec w ciagu godziny przejechane 25km, na ciezszym (watty caly czas te same) 35km.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...