Skocz do zawartości

[1000-1200] Rower górski


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś tak w okolicach do 1997-8 r. nie było jeszcze "chińszczyzny" w rowerach, dopiero później zaczynała wchodzić. ( przerzutki, manetki, piasty, obręcze kół, pancerze, hamulce ). Pisząc chińszczyznę mam na myśli najtańsze jakościowo podzespoły ( wcześniej z reguły to był Taiwan i nie było lipy, a jeśli już to niewiele ). wszystkie rowery takie po około 600-700 pln ( 93-97 ) były na shimano albo ty15, albo ty22 ( najpopularniejsze chyba ) albo na ty30. Mam na myśli przerzutki, manetki. ( nie do zdarcia niemal )  Wolnobiegi wtedy były wykonane z innych materiałów ( oczywiście shimano ) były srebrne, zapadki w zasadzie nigdy się nie poddawały, łańcuchy były bardziej trwałe. Piasty kół były w dwóch wersjach, stalowe albo aluminiowe na kulkach ( jedne i drugie w rowerach były dobre, w stalowych czasem pojawiał się mały luz, usunąć, zakontrować i po kłopocie, aluminiowe prawie nigdy nie łapały luzów, osie w tylnym kole się nie wyginały, no chyba, że ktoś na tylnym kole jeździł ) Pedały nie pękały ( plastykowe ) opony Dębicy były prawie nie do zdarcia ( w porównaniu z tym co jest teraz ) a dętki jak się później okazało ( po likwidacji Dębicy ) w porównaniu do tanich dzisiejszych, ale i nie tylko bo taki Continental potrafi puszczać powietrze całą powierzchnią powoli i po 2 tyg dopompować trzeba, były super. Oczywiście rowery były stalowe, ciężkie, hamulce cantilever nie hamowały ( były szczęki stalowe olewane plastykiem jak i full alu ) Pamiętajmy, że cały czas rozmawiamy o rowerach za 600-700 pln. Półka wyżej pojawiały się przerzutki altusa, korby altusa/acery i kasety 7 rzęd, ale to już przekraczamy 1000 pln. Osie suportu korby nie dostawały wżerów ( tylko po dużych przebiegach lub gdy gwint był krzywy i miski krzywo wkrecone ) Potem zaczęła się pogoń za ceną i części z Chin.. Inflacja rok co rok była, a rowery.. taniały ( te najtańsze ), choć w sumie można powiedzieć, że nie taniały tylko pojawiały się tańsze  ( nawet za około 150-200 pln w markecie w okolicach roku 2000 ? a taki np. Kross sprzedawał i w sklepach były po 349 pln ) na chińskich manetkach co to pod wpływem wstrząsów się same cofały i redukowały biegi, a siłę trzeba było mieć jak smok żeby wrzucić na większe zębatki. Wolnobiegi pojawiły się nie - shimano - nie indeksowane ( albo nawet i indeksowane - czyli z nacięciami na koronkach które pomagają łańcuchowi zmienić koronkę ) ale to było g. Zanim taki wolnobieg zużyłby się, zapadki się poddawały, najczęściej, prawie od razu w przeciągu max kilku m-cy. Zużywały się po prostu. Tak samo osie korby, piasty, kulki, hamulce stalowe oblewane plastykiem typu v brake albo tak z tak miękkiej stali jakby były z blachy. ( przy dokręcaniu linki wyginały się ) Porównując taką przerzutkę tylną rd-ty22 ( ludzie potocznie na to sis mówią - bo taki był napis, a sis to nic innego jak shimano index system i każda przerzutka to ma ) do dzisiejszego jej odpowiednika tx51 ( a właściwie rd-tz31/50 bo rd-tx31/51 to model wyżej ) to jest po prostu przepaść na niekorzyść obecnej. ( i jednej i drugiej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SoloTM Mylisz się, ,moja przerzutka tylna w ogóle nie przypomina ty15, ty22, ty 30. Manetki to Shimano SL-RS40-wystepujace w wersjach 3x6, 3x7 i 3x8, posiadam na własny użytek, kupione za grosze zarówno 3x7 jak i 3x8. Co do hamulców v brake, to miałem blaszane oblewane plastikiem Alhongi z klockami mocowanymi  na sztyf - tragedia. Plastikowe  pedały Xerama nie do zajechania, linki i pancerze tak samo. Nowy rower kosztował mnie w tamtych czasach 550 zł. Oczywiście stalowa rama, zresztą rower jest w mojej sygnaturce(rama i manetki), rocznik 98, ale może być też z 97.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SL-RS40 pojawiły się mniej więcej w 97 roku, strzelam. To pierwsze gripshifty od shimano. Przerzutka tył zobacz jeszcze ty27,37, ale sądząc po manetkach to będzie pewnie takie coś ?

https://allegro.pl/przerzutka-tylna-shimano-rd-ty23-hak-megarange-6-i7458524952.html

https://www.flcuk.com/components/gears/rear-mechs/p626s155/shimano-ty40-7sp-rear-megarange-mech-archived.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kross grand energy to już nie "chińczyk" to była średnia półka Krossa wtedy ;) i chyba był droższy niż 550, raczej coś pod 650. ( był jeszcze grand energy s - jeszcze droższy )  Niższa półka to Best się nazywała, np. best jocker ( ten za 349 pln ) rasowy chińczyk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zachwyt nad Rockriderem nie popadam, ale 520 jest dla mnie zwyczajnie przyzwoita i bardzo opłacalna.

Model wyżej jest na Altusie i w mojej opinii nie chodzi to tak płynnie. Ale odkąd przesiadłem się w większości rowerów na SRAM mogę nie być obiektywny - bo wolałbym X4 od Deorki czy XTka :) Choć faktycznie, Kowalski może różnicy w płynności nie odczuć a manetka działająca w innym systemie nierzadko generuje pytania "Jak tu się zmienia przerzutki?". 

Shimano na pewno obniżyło jakość podzespołów - przede wszystkim hamulców, łańcuchów, bo większość tańszych to "gumki od majtek", przerzutki też dużo szybciej łapią luzy ale z drugiej strony jak muszę robić na serwisie rower sprzed kilkunastu lat to nie jest to przyjemne doświadczenie. Wiele nowszych rozwiązań jest wygodniejsze w obsłudze czy po prostu trwalsze w działaniu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem co wziąć, pojadę do decathlonu, obejrzę tego 520 i pojadę również do innych sklepów rowerowych może coś fajnego się trafi na promocji ( mam nadzieję, że sprzedawcy dobrze doradzą w razie czego )... Gdyby coś fajnego się trafiło to najwyżej dołożę kilka stówek... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w razie czego co sądzicie o tym rowerze? Widziałem na promocji go ostatnio za jakieś niecałe 1600 zł, jakby nadal stał to bym wziął może ten?

 

https://www.goride.pl/meskie-4/merida-big-seven-40-d-2017-odbior-osobisty?gclid=CjwKCAjwy_XaBRAWEiwApfjKHjDYjRdGZ-tb9hA185_aNnhUhd7RYd-HQNsIZZuIdqb3thb844ghhRoCigIQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, haskii napisał:

Gdyby coś fajnego się trafiło to najwyżej dołożę kilka stówek...

A nie możesz powiedzieć od razu ile chcesz przeznaczyć na rower? Bo nie raz bywało tak że na forum poradzono jedno a sprzedawca w sklepie zbajerował i docelowo rower zostały kupiony za kilka stówek więcej. 

Merida jest na poziomie Rockridera 540 - czyli proste hamulce hydrauliczne, napęd w mojej opinii nieco słabszy jak w 520, reszta generalnie bez szału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest i mógłby odpisać na szybko, to warto kupić unibike fusion 27,5"? Normalna cena ok 2400, a gość w sklepie zrobił mi promocję na 2000 bo jakaś kartę stałego mam czy coś

Jeżeli ktoś jest i mógłby odpisać na szybko, to warto kupić unibike fusion 27,5"? Normalna cena ok 2400, a gość w sklepie zrobił mi promocję na 2000 bo jakaś kartę stałego mam czy coś i jeszcze jest scott aspect 750 za 2400, ale też jakiś drobny rabat bym dostał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że promo Ci zrobił ?

1 lepszy sklep i pyk 1949 zł: https://www.rowerzysta.pl/rower-gorski-unibike-fusion-27-5-2015.html?fee=4&fep=10902&gclid=CjwKCAjwtIXbBRBhEiwAWV-5nmbPWkeI4-xlfKSEpvj-10YFZFBmTV6aWXtDopSToO9KKfq9bzt3jRoCTZIQAvD_BwE

scott aspect 750 też w okolicach 2000-2100 i nie jest to promo, tylko normalna cena jak na ten okres roku.

Ja Ci pisałem, nie dałbym za te rowery 2000-2100 bo za tą kasę są fajnie wyposażone używki 4-6 letnie z na pierwszy rzut oka zadbanym osprzętem i amortyzatorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@haskii Proszę: https://allegro.pl/ktm-ultra-sport-48cm-26-i7469188991.html#thumb/3 Zadzwonić, pojechać zobaczyć, zbić ze 200-250 zł bo poza Allegro i hamulce do wymiany ( wrzucisz M396 ) i masz w miarę rower sensowny, na pewno lepszy od tych nowych po pseudo obniżkach. 

 

EDIT: jak wklejałem link jeszcze było aktualne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...