Skocz do zawartości

[Zakup roweru] i dylematy typu HT czy full, 27.5 czy 29, trail czy enduro?


madz.madzik

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Tomek21001 napisał:

Ten Trek ma fajne kąty,słaby widelec i hamulce i coś co może stwarzać problemy przy zabawie z wymianą kół/piast - boost 141 .

A dlaczego ten boost będzie stwarzał problemy? Bo ja sie już gubię przy tym właśnie aspekcie - boost. Co teraz jest standardem - boost, czy nie boost? Oto jest pytanie! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd 1x to zawsze jest bardzo duży kompromis. Pogubiłem się już w Twojej koncepcji ale jakbyś chciała tym gravela gonić to na tych przełożeniach chyba tylko wożąc Treka na dachu samochodu ;)

Amor jw, chyba najsłabszy powietrzny od RS. Pewnie jakoś tam działa ale waży tyle co kowadło. Hamulce słabe choć to akurat standard. Rower dość specyficzny, ani lekki, ani szybki, ani tani. Ciekawią mnie opony, bo Schwalbe się do takich nie przyznaje. Tzn na stronie nie ma 2.8 w wersji perfomance, a ciekaw byłem ile to waży. W wersji evo 2.8 - 785g, to nawet nie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kipcior napisał:

Napęd 1x to zawsze jest bardzo duży kompromis. Pogubiłem się już w Twojej koncepcji ale jakbyś chciała tym gravela gonić to na tych przełożeniach chyba tylko wożąc Treka na dachu samochodu ;)

Amor jw, chyba najsłabszy powietrzny od RS. Pewnie jakoś tam działa ale waży tyle co kowadło. Hamulce słabe choć to akurat standard. Rower dość specyficzny, ani lekki, ani szybki, ani tani. Ciekawią mnie opony, bo Schwalbe się do takich nie przyznaje. Tzn na stronie nie ma 2.8 w wersji perfomance, a ciekaw byłem ile to waży. W wersji evo 2.8 - 785g, to nawet nie tak źle.

Sama się w nich pogubiłam. Bo to wcale prosty wybór nie jest. To jest wybór najlepszego kompromisu, bo na to, co bym chciała nie mam kasy. Dochodzi też fakt, że się wciąż o tych rowerach czegoś uczę. Wcześniej np. nie wpadłabym na pomysł, że napęd 1x10/11 może być za słaby, żeby sobie pedał w pedał pojeździć z mężem :) 

Szczerze powiedziawszy, to ja się na tych komponentach aż tak bardzo nie znam, żeby samej móc powiedzieć "o, ten widelec jest raczej słaby". 

Tak czy siak, teraz rozważam dwa rowery powyższego Treka i Giant Fathom 2. Ten drugi ma już napęd 2x10. Ale np. nie ma tej technologii boost i dalej nie wiem, z czym to się wiąże dla mnie :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boost jest do szerokich kółek, a ten Giant ma zwykłe. Wg mnie rower ciekawszy, choć nie widzę wagi. Nawet na stronie niemieckiej, gdzie zwykle jest. Pewnie lekko też nie będzie. Amor ciut lepszy i trochę lżejszy choć bez rewelacji, napęd znacznie bardziej uniwersalny. Ma nawet większy zakres niż moje 3x9, więc podjedzie wszędzie i rozpędzić się da. Opony do wywalenia na dzień dobry, bo mają opory kotwicy.

Tylko ta cena katalogowa...
Porównawczo napiszę tylko, że 3 lata temu kupiłem swojego fulla Gianta z ówczesnego roku stówkę czy dwie taniej ;) No wiem, że to było 3 lata temu ale ceny teraz to jakiś dramat jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kipcior napisał:

Boost jest do szerokich kółek, a ten Giant ma zwykłe. Wg mnie rower ciekawszy, choć nie widzę wagi. Nawet na stronie niemieckiej, gdzie zwykle jest. Pewnie lekko też nie będzie. Amor ciut lepszy i trochę lżejszy choć bez rewelacji, napęd znacznie bardziej uniwersalny. Ma nawet większy zakres niż moje 3x9, więc podjedzie wszędzie i rozpędzić się da. Opony do wywalenia na dzień dobry, bo mają opory kotwicy.

Tylko ta cena katalogowa...
Porównawczo napiszę tylko, że 3 lata temu kupiłem swojego fulla Gianta z ówczesnego roku stówkę czy dwie taniej ;) No wiem, że to było 3 lata temu ale ceny teraz to jakiś dramat jest.

Czyli jeśli chodzi o te piasty, to jest albo do szerokich kół, albo nie tak szerokich. Ponadto,  Boost to większa sztywność kół, która przy mojej jeździe nie ma zaczenia - zgadza się?

Co do ceny Gianta, mam upust do 4300 - czy taka cena jest już git, czy targować jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzę jeszcze trochę dodatkowego zamieszania...

1. Full wcale nie musi być cięższy od HT - np. przedstawiony w drugim bodajże poście canyon neuron jest już porównywalny pod względem masy z primalem czy eccentric'iem. We współczesnych primalach czy eccentricach djambo za amortyzacje odpowiadają szerokie kapcie. W fullu będzie to głównie zawieszenie. Czasami szerokie koła będą zbawieniem, czasami zbędnym balastem/kotwicą.

2. Boost to nie jest standard szerokich kół jako takich tylko szerszy rozstaw kołnierzy piast w celu znaczącego zwiększenia sztywności bocznej kół - inna sprawa, że można wpakować tam zwykle nieco szersze opony niż w przypadku klasycznych szerokości haków ale to nie mylmy tego z plusem. Były ramy/rowery plusowe na kołach non-boost z oponami 3" a do boosta oficjalnie max można wsadzić 2,8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dokumosa napisał:

Wprowadzę jeszcze trochę dodatkowego zamieszania...

1. Full wcale nie musi być cięższy od HT - np. przedstawiony w drugim bodajże poście canyon neuron jest już porównywalny pod względem masy z primalem czy eccentric'iem. We współczesnych primalach czy eccentricach djambo za amortyzacje odpowiadają szerokie kapcie. W fullu będzie to głównie zawieszenie. Czasami szerokie koła będą zbawieniem, czasami zbędnym balastem/kotwicą.

Gdyby tylko ograniczeniem nie były pieniądze... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Działa tak,że jest sporo używek do sprzedania ,a mało zainteresowanych. Wystarczy, że ktoś kupi fula i stwierdzi ,że full/rama/geometria nie pasuje .

Można również poszukać za granicą i namierzyć coś takiego

https://winstanleysbikes.co.uk/catalog/product/view/id/482276/s/liv-pique-3-27-5-2017-womens-bike/category/12527/

wychodzi cirkaebałt 6 tysięcy.

Ciekawym natomiast ( i wg mnie czymś ,co może rozwiązać Twoje problemy ) może być wspomniany nieraz NS Bikes Eccentric Djambo

https://allegro.pl/rower-ns-bikes-eccentric-djambo-27-5-enduro-trail-i7315290622.html

130 mm skoku, opony 2.8, które łatwo można zmienić na 2.3 

lub Kross, w którym nie trzeba nic wymieniać. HT z geometrią bliską fulowi, skok 130 mm w całkiem niezłym widelcu, do tego mykmyk. Bym brał.

http://allegro.pl/kross-dust-3-0-s-16-2016-wysylka-gratis-i7338633269.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, durnykot napisał:

Działa tak,że jest sporo używek do sprzedania ,a mało zainteresowanych. Wystarczy, że ktoś kupi fula i stwierdzi ,że full/rama/geometria nie pasuje .

Można również poszukać za granicą i namierzyć coś takiego

https://winstanleysbikes.co.uk/catalog/product/view/id/482276/s/liv-pique-3-27-5-2017-womens-bike/category/12527/

wychodzi cirkaebałt 6 tysięcy.

Ciekawym natomiast ( i wg mnie czymś ,co może rozwiązać Twoje problemy ) może być wspomniany nieraz NS Bikes Eccentric Djambo

https://allegro.pl/rower-ns-bikes-eccentric-djambo-27-5-enduro-trail-i7315290622.html

130 mm skoku, opony 2.8, które łatwo można zmienić na 2.3 

lub Kross, w którym nie trzeba nic wymieniać. HT z geometrią bliską fulowi, skok 130 mm w całkiem niezłym widelcu, do tego mykmyk. Bym brał.

http://allegro.pl/kross-dust-3-0-s-16-2016-wysylka-gratis-i7338633269.html

Brałam je pod uwagę, ale mają napęd jedno blatowy i boję się, że to może być dla mnie za mało. Na razie mam na oku coś, co jest najlepszym dla mnie kompromisem: https://www.giant-bicycles.com/pl/fathom-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to "ucieczka" w stronę klasycznego ATB nazywanego potocznie góralem ;). Geometria niby trailowa ale IMHO są braki jeśli chodzi o sztywność przodu i same koła. Jeśli chciałabyś coś bardziej XC i rozmiar XS byłby ok to polecam dołożyć 1k i brać takiego canyona: https://www.canyon.com/en-pl/factory-outlet/category.html#category=mtb-bikes&id=23472

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dokumosa napisał:

Ale to "ucieczka" w stronę klasycznego ATB nazywanego potocznie góralem ;). Geometria niby trailowa ale IMHO są braki jeśli chodzi o sztywność przodu i same koła. Jeśli chciałabyś coś bardziej XC i rozmiar XS byłby ok to polecam dołożyć 1k i brać takiego canyona: https://www.canyon.com/en-pl/factory-outlet/category.html#category=mtb-bikes&id=23472

Ale dlaczego to jest ucieczka do klasycznego górala? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Nie jest to full, nie jest to typowa trailówka nie jest to typowy ścigant do maratonów czyli takie ATB do wszystkiego i do niczego.

Typowy full to nie jest, bo to wcale nie jest full :) 

Ścigant do maratonów też na pewno nie ze względu na geomterię i pewnie wagę.

Ale nie rozumiem z trailem.... zdefiniujesz mi w takim razie typową trailówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja jako taka to rower do agresywnej jazdy po nieutwardzonych ścieżkach z możliwością skoków z wysokości nie większej niż 60cm.

Współcześnie trailówki HT poszły w boost, opony 2,6-2,8, bardziej wypłaszczono główki (65*), skok amortyzatora wzrósł do 140-150mm i amortyzator ma grubsze nóżki dla większej sztywności. Typowy reprezentant to np. primal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dokumosa napisał:

Definicja jako taka to rower do agresywnej jazdy po nieutwardzonych ścieżkach z możliwością skoków z wysokości nie większej niż 60cm.

Współcześnie trailówki HT poszły w boost, opony 2,6-2,8, bardziej wypłaszczono główki (65*), skok amortyzatora wzrósł do 140-150mm i amortyzator ma grubsze nóżki dla większej sztywności. Typowy reprezentant to np. primal.

O matko! Ja z moimi umiejętnościami to się na takim chyba zabiję :) 60cm? Na pewno nie w tym roku :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania że Full :). 

Mam starego ściganta XC na kołach 26" (giant XTC 2). Nie tak dawno wsiadłem na za dużą(co nie jest bez znaczenia, bo fakt faktem mało skrętny był i się czułem jak na za dużej krowie troche) orbeę ze skokami 140-160(dało się skręcić, więc na podjazdy ustawiałem 140, na zjazd 160). I... kurna na tym się podjeżdżało lepiej niż na moim rowerze do XC, to może i faktycznie odrobinę wolniej z uwagi na wagę, ale (rower zrobiony na bezdętkowo) przyczepność na podjazdach super, tylne koło nie uskoczy, bo jak sie wpakujesz na korzeń, to amortyzacja zawsze coś tam się ugnie - nie trzeba mieć tak dobrej techniki, nie męczy się tak człek przy technicznych podjazdach i nie musi wybierać aż tak optymalnej linii. Na zjeździe... zjeżdzałem takie rzeczy, o których bym nawet nie pomyślał, że mogę się za nie brać na moim HT, nie mam takiej techniki, rower od groma wybacza. 

 

To może być plus i minus - coś co kiedyś było fajnym tereniem do pośmigania, teraz się możę okazać za mało wymagające dla nowego roweru, ale jak dla mnie jak tylko jest kasa to full z nowoczesną trailową geometrią+myk myk :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Wspominałaś na początku coś o maratonach więc poleciłem coś lżejszego co sobie poradzi. Osobiście uważam, że trailówka to rower bardziej do zabawy niż startu w wyścigach.

Nie, nie... ja mówiłam o maratonach, ale na orientację. Tzn. chyba się walnęłam z nazewnictwem, bo to bardziej rajdy są :P Już rozumiem skąd to zamieszanie. Ale nie, chodziło mi o jazdę NA ORIENTACJĘ :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...