Skocz do zawartości

[Amortyzator] RS Recon Gold TK 29" zmiana tłumika na Motion Control


cieq

Rekomendowane odpowiedzi

Są też różne preferencje użytkowników i różne zastosowania docelowe. A charakterystyka sprężyny to nie tylko dany SAG przy określonej masie i nawet nie jest ona liniowa. O ile o nachyleniu krzywej ugięcie vs. siła decydują ciśnienia w komorach + i - to o jej kształcie właśnie różnica objętości komór. Poświęcając nieco czasu rebę można ustawić pod siebie tak, że będzie bardzo czuła na niewielkich nierównościach i jednocześnie odpowiednio progresywna żeby nie dobijać na dużych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Jeśli można dopytać bo nie chcę zakładać nowego tematu. Zestaw do takiej modernizacji widziałem u Niemca za 330 zł z manetką OneLock która sama kosztuje 200zl. Więc sam tłumik wychodzi ze 130 zł jeśli ktoś dodatkowo chciałby uzyskać możliwość blokady z kiery bo w TK nie ma... Więc może nie do końca być to wydatek bez sensu, co? Pytanie... Wg manuala do mojego Golda różne są tylko tłumiki a popychacz jest taki sam więc regulacja żółw-zając będzie mieć taki sam zakres ?  Czytałem że w MC jest dodatkowa regulacja odbicia . Czyli jakaś śrubka w "środku", tak? Rozumiem że MC radzi sobie lepiej z efektem "wody gazowanej" bo jest bardziej otwarty niż TK? ...  czyli w teorii trochę dalej przesuwa się granica utraty przyczepności przez koło? Widziałem że te nowsze tłumiki są jeszcze bardziej otwarte niż ten który wg katalogu pasuje (foto). 

IMG_20230113_144344.jpg

 

 

IMG_20230113_164913.jpg

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MC to tylko tłumik kompresji. Nigdy fabrycznie nie był parowany z shaftem bez regulacji tłumienia odbicia. Jak chcesz tłumienie odbicia i nie masz go obecnie to musisz zmienić shaft. No i przede wszystkim sprawdzić czy będzie wszystko pasować do goleni górnych (różne średnoce i gwinty RS sfosuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co potrafię rozebrać i przeserwisować swój amor i potrafię to zrobić z kilkoma innymi też ale ta cała terminologia z tym wszystkim związana czasami mnie przerasta... Więc trochę bardziej łopatologicznie poproszę. Mam Recona Golda TK z 2013r jedyne regulacje które tu są i są mi znane to blokada skoku na goleni i żółw-zając od dołu. Jak wygląda regulacja tłumienia odbicia? W sensie jak się ją wykonuje, w którym miejscu to się robi? Rozumiem że to jakiś element do regulacji na shaftcie? Wstyd się przyznać ale robiłem serwis Recona Silver Rl z 2017 i też tego nie wykminiłem 🤣

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy jaki masz shaft bo on odpowiada za tłumienie odbicia. Cały plastikowy moduł pakowany od góry w goleń to tłumik kompresji. W przypadku MC różnica względem TK polega na tym, że znowu jest na dole tego modułu przysłona, którą można przymykać/otwierać tym pokrętasem na górze goleni. Dodatkowo w MC sam plastikowy korpus potrafi się delikatnie ugiąć przy dużym uderzeniu kołem o podłoże i wtedy przysłona mniej przylega do powierzchni co powoduje jeszcze większy przepływ oleju do góry (gdybyś zapomniał go otworzyć, tzw. FloodGate). Obecnie niedostępne są już manetki z regulacją kompresji z kierownicy więc w tej wersji tłumika względem TK w dużym uproszczeniu zyskujesz tylko FloodGate. W wersji z pokrętłem na górze goleni masz regulację kompresji aż do zamknięcia przepływu (blokady).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w dużym uproszczeniu dla kogoś kto jeździ i nie używa blokady amortyzatora zmiana TK na MC kompletnie mija się z celem. @Dokumosa "W przypadku MC różnica względem TK polega na tym, że znowu jest na dole tego modułu przysłona, którą można przymykać/otwierać tym pokrętasem na górze goleni." Pokrętas na górze goleni hmm... Chodzi o ten "cycek" do którego przykręca się to kółko do którego mocuje się linkę od manetki? Czy to srebrne z napisem Gate?

IMG_20230113_202232.jpg

IMG_20230113_202546.jpg

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...