Skocz do zawartości

[Tłoczki] Nierówne działanie tłoczków


endrzer

Rekomendowane odpowiedzi

hej.Ktoś mi zdoła pomóc uporać się z tematem?

Mam 2letni rower Deore A-M615, z którym od kilku tygodni mam problem z przednim zaciskiem. Tarcza rzęzi mi coraz bardziej. Już nie tylko na zakrętach. Ociera prawie na całym obwodzie.

Zdaje sobie sprawę, że nie jest ona idealnie prosta, ale i nowe też czasami nie są ideałami (mieści się to w granicach mysle normy). wiekszy problem natomiast upatruję w nierównym wysuwaniu się tłoczków. Od strony piasty wyraźnie więcej wystaje. P

Działania które podjąłem:

- odkręcenie zacisku i przykręcenie go w pozycji który najlepiej pasuje tarczy - pomaga na 2/3 jazdy

- wyrównanie pozycji tłoczków - pomaga na pół godziny jazdy

-zamiana klocków miejscami (choć róznice w zużyciu są minimalne)

 

Układ nie jest zapowietrzony, klamka łapie twardo dosyć wysoko. Płyn przez te ponad 2 lata jazdy nie był jeszcze wymieniany.

Co robić, bo nie da się jeździć. Dźwięk wkurza (chodzi jak sieczkania :confused: ) a i opory są już lekko odczuwalne. Byłem w serwisie ale chciałem jeszcze sam się pobawić z tematem (mam zestaw do odpowietrzania). Popatrzyli i stwierdzili, że trzeba by wyrównać położenie tłoczków. Zrobiłem to delikatnie je wciskając do pozycji 0. Nic nie pomogło. Klocki i tarcza wg. nich jeszcze są OKi.

Jak nic nie poradzę, to oddam serwisowi - tylko trzeba poczekać 1-2 dni oraz wybulić trochę siana :D

 

A-M615 01.jpg

A-M615 02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, phoe napisał:

Wywal ten śmieciowy hamulec do kosza i kup inny,

Całkiem przydatna rada :DZaraz będzie że wywal rower i kup nowy bo coś ociera. Akurat Deorki są dobrymi hamulcami. Jeśli chcesz się bawić to wykonaj odpowietrzenie z założonymi oryginalnymi klockami od blokowania tłoków. Takie żółte kształtem przypominający okładziny. Jednak według mnie to trzeba zrobić serwis całego zacisku czyli rozebranie na czynniki pierwsze łącznie z tłokami.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, endrzer napisał:

a na jaki Wy wymienialiście?

myjka? ;) czasami przepłuczę ale nie ciśnieniową i głównie ramę.

Zee i XT-785.

Z tą myjką to był żart, przecież nikt nie wali po tłokach przez 15 minut.

 

13 minut temu, maczet190399 napisał:

Całkiem przydatna rada :DZaraz będzie że wywal rower i kup nowy bo coś ociera. Akurat Deorki są dobrymi hamulcami. Jeśli chcesz się bawić to wykonaj odpowietrzenie z założonymi oryginalnymi klockami od blokowania tłoków. Takie żółte kształtem przypominający okładziny. Jednak według mnie to trzeba zrobić serwis całego zacisku czyli rozebranie na czynniki pierwsze łącznie z tłokami.

Ta M615 dobre... poczytaj że nie tylko ja mam opinie o nich jaką mam, 395/396 są już mniej problematyczne jak chodzi o równą prace tłoczków.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pewnym radom, zacisku nie wyrzuciłem, tylko rozebrałem na części pierwsze, wyczyściłem i złożyłem.

Wszystko działa, prawie jak należy. Praca tłoczków poprawiła się. Jeszcze minimalnie czasami gdzieś coś otrze - jednak sama tarcza nie jest już idealnie prosta. Trochę ją naprostowałem ręcznie i jest lepiej.

Trudności jakie napotkałem to:

- zapieczone śruby (torxy),

- problem z wyjęciem tłoczków - udało się ciśnieniem (z dwóch butelek PET :rolleyes: ) wystrzelić je z zacisków. Przy okazji z małą uszczelką - pół godziny szukania po piwnicy.

Zalanie i odpowietrzanie, po obejrzeniu z 4 filmików na YT poszło już sprawnie :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obyło się bez wyjmowania tłoczków. Klocki zdemontowałem tłoczek "luźny" zablokowałem a ten co nie chciał wyjść wysunąłem tak aby nie wypadł. Wyczyściłem i przetarłem smarem do tłoczków (kupisz w każdym sklepie z częściami do aut, jakieś 4-6PLN) czynność powtórzyłem kilka razy i działa jak trzeba. Na koniec wymieniłem olej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...