Skocz do zawartości

[piasta] pytanie o serwis piasty przód


Panoramiks

Rekomendowane odpowiedzi

Hej  mam Specialized Rockhopper Expert 29 na oryginalnych jeszcze piastach, Specialized Hi Lo disc, aluminium QR, 28 otworów,  i  zauważyłem że w przednim kole hałasują łożyska przymierzam się do wymiany ich były już suche , tylko chciałem się zapytać czy miski wewnątrz  piasty po których się one toczą też się w jakiś sposób wymienia ?  bo ta od strony hamulca wygląda na mocno sfatygowaną życiem , a wygląda to jakby były jakoś wprasowane w piastę czy coś, pierwszy raz od nowości roweru je serwisuję to chciałem się  podpytać jak o nie  zadbać ? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmasakrowałeś pan piastę ... strona tarczy wygląda jakby ktoś tam smaru nie było od nowości .
Aż si wierzyć nie chce że sam się wypłukał 

Zdobycie misek konkretnie dla tej piasty będzie graniczyło z cudem, można próbować coś dopasowywać,
Jak dla mnie piasta do wymiany.

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panoramiks napisał:

ma dopiero 4 lata

Rower to nie taczki, trzeba go regularnie serwisować. Do piast na kulkach i konusach trzeba co jakiś zaglądać, czyścić, wymieniać smar i regulować luz. W razie potrzeby wymieniać kulki/konusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się je wymienia ?mocno siedzą, czyli co nie sprzedają takich nowych ?..  a  jakbym ją czym odrdzewił wyczyścił chodziłoby wszystko ? , no nie zaglądałem od nowości bo rower był nowy to dawałem na przeglądy gwarancyjne ,a teraz jak się  skończyła to powoli zaczynam sam go serwisować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzą dość mocno są wprasowywane.
Odrdzewienie ... kręcić się będzie ale nie będzie to gładki obrót, korozja porobiła wżery.
Na upartego można tak jeździć ale doprowadzi to do szybkiej degradacji kulek i konusa. 

Przegląd gwarancyjny i fakt ze mogli nawet nie zajrzeć w łożyska  to jedno.
Drugie to jak myjesz rower ?
Nieumiejętnie użyta myjka ciśnieniowa potrafi mocno zaszkodzić łożyskom.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryjeelejson.

 

Jak to musiało działać, że dopiero teraz się zreflektowałeś to raz. Dwa: nikt nigdy tam nie zajrzał, dramat. Trzy: serwis to powinien za to być pozwany a może i nawet producent. Smar po latach byłby brudny, zapyziały ale by był a tam susza jak na pustyni! To musi być trolling, nie wierzę, że ktoś w takim stanie miał rower i nim jeździł.

 

A po ostatnie: pomyślcie co jest z resztą roweru jak tu dwa małe zdjęcia pokazują takie zniszczenia.

 

O czyszczeniu zapomnij, to jest zeżarte, koniec. O miskach też możesz już zacząć zapominać. Tylko nowa piasta/koło zwłaszcza, że ja tam po tej niby zdrowej stronie już wżer widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasta nigdy pewnie nie  była sprawdzona, najczęściej tej klasy koła dostarczane są ze zbyt mocno skręconymi konusami  co po jakimś czasie skutkuje zniszczeniem. Czasem udaje się takie miski wybić ale musiałbyś mieć dawcę (podobna piastę). W innej sytuacji jedynym wyjściem jest wymiana całości. Uszkodzenia bieżni są zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że zmieni się średnica osadzenia szprych na piaście i już masz albo za długie albo za krótkie.
Inna sprawa że zgodnie ze sztuką raz napiętych szprych nie powinno się stosować drugi raz do budowy nowego koła.
Da się je zastosować ponownie ale nie powinno.

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kole tej klasy ponowne użycie szprych jeśli zostaną z głową napięte nie powinno sprawić problemu. Większość piast z mocowaniem tarczy na sześć śrub ma kołnierze o podobnej średnicy i rozstawie, dotyczy to np Novateca i Shimano. Zmiana szprych nie będzie konieczna i cała operacja zamknie się w niewielkich kosztach.  

Weź kup novateca, może spróbuj sam przepleść ? Wcale nie takie trudne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...