Skocz do zawartości

[opony] Zestaw na treningi i maratony


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Alsew napisał:

Do XC gdzie opony max 2,25 to więcej nie potrzeba.

Nie zgadzam się. Lepiej wybrać 25mm, a założyć oponę 2.1 i uzyska się tę samą szerokość opony prawdopodobnie przy minimalnie niższej wadze, a lepszym kształcie balona. Dla 90kg nic węższego niż 25mm bym nawet nie próbował zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-23 wewnętrznie już jest ok dla opona 2.25.

Ja mam osobiście DT M442, obręcz naprawdę bardzo dobra, 2 lata już na niej śmigam, i dopiero pierwszy raz koła w serwisie, a czasami nie miały w cale lekko.
Waga akceptowalna, sztywność - spokojnie do AM/Trail wystarczą, Enduro bez jakieś większych szaleństw również.

I kola 27,5 na tych obręczach i piastach DT 350 to 1650g, śmieszna waga jak się porówna koła w rowerach gotowych, gdzie kpl kół bardzo często potrafi przekraczać 2000g, a obręcz są bo są, ani one lekki, ani szerokie, ani sztywne/wytrzymałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Arni220 napisał:

OK jest, ale może być lepiej. Takie szerokości obręczy są dziś w CX z oponkami 32/37mm tak samo jak w szosie standardem jest już 17, a nawet 19mm z oponkami 23/25mm. Takie czasy, ktoś to policzał, pomierzył i lepiej jest dać szerszą obręcz z węższą oponą niż odwrotnie.

Tylko że producenci projektują bieżnik z myślą o konkretnej szerokości obręczy, o ile dobrze pamiętam to Vittoria projektuje wokół 21/23 mm. Wiadomo że nic się złego nie stanie jak nawleczesz to na 25 mm, ale już w przypadku 30 mm i opony np. 2.1 może się okazać że na asfalcie dużo więcej bieżnika styka się z nawierzchnią niż powinno. To będzie miało negatywny efekt pod kątem oporów toczenia, nawet uwzględniając to że "contact patch" będzie krótszy. Z kolei w zakrętach możesz już przy niewielkim przechyle zacząć opierać się na bocznych klockach, już nie mówiąc o tym co się będzie działo przy istotnym złożeniu się...

Dla zobrazowania o co mi chodzi - Saguaro ma pośrodku wąski pasek gęsto rozłożonych klocków, jak nawleczesz to na zbyt szeroką obręcz to jadąc po asfalcie boczne, rzadziej rozstawione klocki też będą uczestniczyć w ruchu.

Znalezione obrazy dla zapytania vittoria saguaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na to jak opona się zachowuje wpływa ciśnienie, niestety producenci opon nie podają takich informacji...

Kumpel do TrialKingów 2.4 zmienił obręcze z DT 533D(22wew) na Inferno 31(25wew), co z tego że mega zadowolony ze zmiany jak chodzi o ułożenie opony itp, jak wbicie opon na rant w tej obręczy to walka z wiatrakami i jest to mega ciężkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Continental chyba projektuje pod 30mm, bo ma tak wąskie gumy. Na 25mm oponka o rzekomym 2.4" uzyskuje skromne 55mm (2,16") przy cisnieniu 1,8bar. 1-3mm szersza obręcz dodaje do szerokości balona tej samej opony raptem ok. 0,5/1mm. A zatem poszerzenie obręczy z 19 do 22/23mm mija się z celem tak samo jak z 22 do 25mm. Realny zysk zmiany szerokości balona daje nam dopiero poszerzenie obręczy MTB o 5/10mm. Kolega jest guzik zadowolony zatem, efekt placebo tak naprawdę, bo opona ułożona jest praktycznie identycznie jak na tej starej 22mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2018 o 21:15, Arni220 napisał:

Przyzwoity lub nie. Najważniejsza jest obręcz, a nie piasta. Jak wiesz ile ważą piasty to odejmij od całości. Do tego odejmij szprychy i nyple, a wyjdzie ci, ile ważą obręcze, a wtedy będzie można coś powiedzieć.

Zacząłem się nad tym zastanawiać w związku z wymianą obręczy. Żeby mi przypadkiem nie wsadzili jakiejś ciężkiej...
Próbuję to obliczyć wg. tego, co napisałeś i wychodzi mi trochę za mało... Przednie koło waży jakieś 860g, piasta - 172g. Ile mogą ważyć 32 stalowe szprychy z nyplami aluminiowymi? 220g? Dawałoby to niecałe 470g...hm... Możliwe, czy coś źle liczę? ;)

Analogicznie licząc dla tylnego koła wychodzi 440g. :D Chyba się Panu serwisantowi waga zepsuła. ;) Czuję, że na łazienkowej dokładniej to zważę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurkach dużo tracisz, sztyca czy kiera będzie 100g jak nic vs inne markowe, potem siodło, korba... koła składanie za już 1000zł chyba wyjdą 1600-1700g, a takie "specowe" pewnie 500g więcej jak nic, śruby stalowe vs aluminiowe, często opony drutowe, a nie zwijane, jak wszystko dodasz to wychodzi te 12 kilo. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, phoe napisał:

Na samych szprychach 2.0 vs cieniowane 2.0/1.5/2.0 można zejść na 2 kołach 200g przy 32 szrychach/koło.

Móc można, zależy jak dla kogo. Włoszczowska pewnie nie połamie ;)

 

12 minut temu, TheJW napisał:

Czyli dobrze trafiłem. Zatem chyba mało prawdopodobne, że dali tam tak lekkie obręcze?

Ciężko stwierdzić. Jak masz pewność co do szprych, że nyple alu, że piasty na pewno tyle ważą, to może, ciężko zgadnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szprycha nawet cieniowana nie strzela w miejscu cieniowana tylko zaraz przy gwincie lub na "łebku", problem jest inny - rozciągają się szybciej. ;)

Przy 90kg i XC można spokojnie szprychy cieniowane mieć 2.0/1.5/2.0 lub 2.0/1.6/2.0 z Enduro jakimś poważniejszym to już się nie wypowiem, ale jakieś wypady w góry bez mega szaleństw itp też ujdą, bo znajomy ma i od 2 lat nie strzela itp mu nic tak samo jak u mnie. ;) Mowa o PSR TB2016, zresztą pytajcie Dawida, pewnie setki kół złożył na tych szprychach. Mi co najwyżej nypel strzelił 1 po 2 latach i dzisiaj koło jak nowe odebrałem. ;) Pochwalili Dawida że 2 lata bez serwisu koła jeździły. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagę piast sprawdzałem na stronie dystrybutora, dt4you. Przód zgadza się z tym, co wyszło w serwisie na wadze. Nyple są na pewno aluminiowe, a o szprychach wiem tyle - Stainless, black, 14g. No i jeszcze to, że na główce mają literkę "R" lub coś do niej podobnego. No ale nieistotne. Trzeba liczyć ok. 470g na obręcz.

3 minuty temu, phoe napisał:

Przy 90kg i XC można spokojnie szprychy cieniowane mieć 2.0/1.5/2.0 lub 2.0/1.6/2.0

Pewnie można, ale póki nie trzeba będzie ich wymieniać, to mi nie przeszkadzają zwykłe. Jak będzie trzeba zmienić, to pewnie skonsultuję z @dawidem wszystko, bo nie widzę innej opcji niż robienie kół u niego w razie co. ;)

No dobra, miał być wątek o oponach... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińskie? Tzn? Skąd to wiesz? Kinlin to produkty z Tajwanu, bardzo dobre i tanie obręcze, Alexrims tak samo choć nie wiem co to za jakość. Wiele produktów jest  stamtąd, DT też pewnie tam toczy swoje. Wszystkie dziwne marki kół szosowych (Ron, NoLimited, Jann, FF itp) to składaki chińskie, a jednak ludzie na tym jeżdżą i są zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...