Skocz do zawartości

[Rower Vulkan] szukam informacji nt tej marki


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

 

Nabyłem na wsi stary rower marki Vulkan taki napis istnieje na tabliczce umieszczonej na rurze sterowej, według opowieści poprzedniego właściciela rower pochodzi z 1924 roku. Rzeczywiście na ramie , widnieje wybity jakiś numer z końcówką 24 ale nie wiem jak to odszyfrować. Rama męska stalowa, solidny łańcuch podobny do tych, które stosuje się w motorowerach. Opony fartuchowe, jak się kiedyś na wsi mawiało na tzw "felc" 

Prośba do Was koledzy czy coś Wam wiadomo o takiej marce rowerów ? Szukałem w sieci ale nic nie znalazłem, gdyby trzeba było mam zdjęcia. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje nt marki Vulkan.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po kształcie plakietki to mógłby być Wanderer. Ale wtedy w górnej części byłby napis Wanderer.

http://www.ddrmoped.de/forum/uploads/post-15-1327096030.jpg

Ale jak widać poniżej fabryka w Chemnitz czasami dodawała nazwę modelu:

https://bild5.qimage.de/fahrrad-wanderer-von-foto-bild-b125713225.jpg

A wg. tej strony (o ile tłumacz Googla się nie myli):

http://www.altes-chemnitz.de/chemnitz/wanderer.htm

w 1930r rozpoczęto produkcję zarówno modelu Vulkan jak i Wanderer-Vulkan :

Cyt "1930: Zwei neue preiswerte Modelle mit den Namen "Vulkan" und "Wanderer-Vulkan" lassen das Fahrradgeschäft ansteigen."

(Dwa nowe modele o niskich cenach o nazwach "Vulkan" i "Wanderer-Vulkan" pozwolą na wzrost biznesu rowerowego.)

I może w modelu Vulkan Wanderer nie pojawił się na plakietce (moje przypuszczenie).

Spróbuj delikatnie oczyścić plakietkę, może coś się odkryje na okrągłej części (litera W?). I szukaj na forach niemieckich więcej informacji.

P.s. Na przyszłość dawaj linki do zdjęć w maksymalnej możliwej rozdzielczości a nie miniaturek. I jak najwięcej szczegółów a nie ogólny widok roweru.

Bo na 2 ostatnich zdjęciach widać tylko, że kupiłeś rower od Lorda Vadera

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Garlock za solidne podejście do mojej prośby , dziękuje. Z kompresją zdjęć podszedłem automatycznie bo nie na wszystkich forach dopuszczają dużą rozdzielczość. Teraz będę wiedział. A rower wydarłem od faceta z jakiejś obory , w której to oborze stał od czasu Władysława Gomułki. Na szczęście obora nie była zamieszkiwana przez zwierzęta gospodarskie.

Na okrągłej części plakietki widnieje tylko kilka pionowych linii ( cieńszych i grubszych) i za cholerę nie dopatruje się tam litery W. 

Jeszcze raz dziękuje , pozdro.

 


Pogrzebałem na niemieckich stronach wielbicieli starych bicykli, Vulkan był produkowany między 1920 a 1930 rokiem w fabryce Wanderera  jako model bardziej budżetowy. Mosiężną plakietkę znalazłem na jakiejś aukcji za 25 E identyczną jak ta moja. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...