Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ok - mamy dogmat. 

Pewien gość mówił, że gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym na czym się znają to na świecie zapadła by cisza.

Ja się na tym nie znam więc nie zamierzam dalej dyskutować, ale wersja z docinaniem starej kasety przez nowy łańcuch jest dla mnie tak samo naciągana jak ten łańcuch :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie kasety. Jakiś czas temu zmieniałem napęd na nowy. Kaseta, łańcuch, korba. Łańcuch ( KMC X9.93 9S) )zrobił około 2.500 km i już prawie wpadał przyrząd na 0,7 więc postanowiłem go wymienić. Kupiłem nowy ten sam odpowiednio go skróciłem jak poprzedni i się zdziwiłem bo tak przeskakiwał że metra nie można było ujechać. Zacząłem oglądać kasetę i widać na niej takie zadziory po zewnętrznej stronie.Pomyślałem to pewnie przez to. Ale jest jeszcze jedno. Znalazłem  w domu jakiś nie używany łańcuch może nie najlepszy Shimano HG-53. Zrobiłem rundę 15 km i przeskoczył mi tylko 3 razy. I nie wiem teraz o co chodzi. Słychać czasem takie chrobotanie jakby chciał przeskoczyć ale jakoś daje rade. I teraz pytania:

1) Dlaczego tak szybko się zrobiły takie zadziory na kasecie? Za twardy łańcuch?  Za mocno depcze?

2) Nie wiem teraz czy wrócić do tego pierwszego łańcucha KMC czy dać szanse temu?

3) Jak dać szanse temu Shimano to go skracać czy zostawić tak jak jest? Bo jest taki jak był kupiony.

4) Czy kupić nową kasetę, żeby oszczędzić korbę?

5) Jak nową kasetę to i łańcuch, ale jaki wtedy może tamten za twardy i może kasetę też inną?

KASETA TO SHIMANO CS HG50 DEORE KASETA MTB 9 rz. 11-30

Pozdrawiam

20180619_090743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździć na lepszym z tych dwóch ( kmc i hg53 ) aż do końca. Najlepiej oczywiście dokupić kasetę nową i założyć ten nowy kmc x9.93. Wydłużysz tym życie zębatek korby.

1. Jak mocno depczesz, teren w jakim kręcisz, jeździsz głównie na tych 3 koronkach z tyłu, może czasem spróbuj 2x9 zamiast 3x6, zależy jak dbasz o łańcuch ( czystość, smarowanie ). Generalnie 2500 km to nie koniec, na starym łańcuchu jeszcze trochę zrobisz. Raczej przebieg normalny.

2. Wróć do kmc lub hg53 ( zobacz który krótszy/w lepszym stanie i go załóż )

3. Zawsze trzeba skrócić pod swój napęd. ( spinkę możesz przełożyć od kmc )

4. Nie ma co kombinować,   hg400-9. Ewentualnie hg50-9 ( tylko 11-30 zostały )

/edit

Możesz też próbować spiłować te zadziory i pogłębić koronki kasety, żeby przypominały kształtem te nowe.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten HG 53 był nie używany.- nówka sztuka. Pojeżdżę dziś na nim i zobaczę jak będzie często z tym przeskakiwaniem. Bo ten stary KMC po za tym, że jest wyciągnięty pracuje dobrze.

Ale tak myślę, że poświecę w niedalekiej przyszłości to 70 zł na tą kasetę hg400 11-32 i założę wtedy ten nowy kmc. Chyba że ten HG się przyjmie to odwlekę to.

Zastanawia mnie jeszcze to czemu ten KMC tak przeskakuje, a HG sporadycznie.

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie gdzie jest ramię korby ?  Najprostszym i dość chamskim trikiem sprzedających używane korby ( oczywiście nie mam na myśli Ciebie ;) ) jest zrobić dokładnie tak zdjęcia jak Ty. Nie widać gdzie jest ramię korby, bo jeśli jest w górze to właśnie tak Ci sprzedawcy ukrywają prawdziwy stan zębatek, zębatki mają największe zużycie na górze  jeśli korba jest w mniej więcej położeniu poziomym ( równolegle )  do podłoża. Dlatego jeśli wrzucasz zdjęcia to daj całość lub pokaż gdzie jest ramię korby.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...