Skocz do zawartości

[korba] wymiana tarczy w korbie XT-M785


Troglodyta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam korbę shimano XT-M785  2x10, 38/24T i od pewnego czasu brakuje mi mocy przy jeździe na drogach na dużej tarczy, dlatego chciałbym kupić tarczę 40T która była montowana w tych samych korbach ale z zestawieniem zębów 40/28T i teraz moje pytanie. 

czy taka tarcza będzie pasowała do mojej korby i do mniejszej tarczy 24T, czy muszę kupić obie tarcze 40T i 28T ?

Pozdrawiam

 

Luke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka może mieć problem z ogarnięciem różnicy przy 40/24.Pojemność przerzutek 2x10 (najczęściej) to 14T.Czyli korba 40/26.Ale to jest znowu nietypowe połączenie,więc zmiana biegów może być upośledzona.Nie jest też pewne że model przerzutki który posiadasz obsługuje blat 40T.Są modele 2x10 które oficjalnie są dla blatów max.38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już nawet pomijając kwestię przerzutki to tarcza w tych korbach ma wstawione piny przyspieszające wrzucane na większa dostosowane do wielkości młynka. Z tego względu np. są dwie wersje tarczy do młynka 24 i do młynka 26. W przypadku 40 jest jedna bo zawsze miała młynek 28. Poza tym o ile duży blat kosztuje majątek to młynek jest relatywnie tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W drugą stronę działa czyli mniejszy młynek o dwa zęby wiec nie widzę powodu by na 40T nie zadziałało. To tylko 2 zęby różnicy.

W tym przypadku akurat nie 2 a 4. Trzeba to policzyć nie od tarczy 40 lecz od dedykowanego do niej młynka 28, czyli 28-24=4 zęby różnicy.

 

A odpowiadając pytającemu: nie kombinuj z 40/24, bo masz nikłe szanse na poprawne działanie. Na ponad 90% pojawi się problem wypadania łańcucha na mufę suportu przy zmianie biegu 40=>24. Ponadto to co koledzy pisali, zmiana 24=>40 też będzie bardzo ciężka. Praktyka pokazała, że można pokusić się o 2 zeby różnicy czyli do blatu 40z mógł byś dać zębatkę 26z i wtedy wszystko powinno pracować ok. a ponadto pojemności przerzutki wystarczy (zmieścisz się w maksie 14z). Oczywiście najlepiej jest zrobić zestaw 40/28 :)

 

 

 

posiadam korbę shimano XT-M785  2x10, 38/24T i od pewnego czasu brakuje mi mocy przy jeździe na drogach na dużej tarczy, dlatego chciałbym kupić tarczę 40T

Ale to jest jakieś mistrzostwo, jesteś słabszy niż byłeś, a chcesz twardszy napęd? Od tego szybciej nie pojedziesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...