Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam rower Unibike Flite, bodajże z 2013. Aktualnie mam korbę Alivio M430, chciałbym zmienić na sztywniejszą.

Czy ta będzie pasować?

http://allegro.pl/shimano-fc-m591-korba-9s-deore-44x32x22-cz-i-bb-i7356164629.html
http://allegro.pl/korba-shimano-deore-fc-m590-44-z-9-rzedowa-suport-i7355187937.html

Różnią się czymś, będzie pasować? Odczuję znaczną różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W rowerze syna z tyłu mam (w zasadzie on ma) kasetę HG-50-9 z czego najmniejsza zębatka 11T najprawdopodobnie przeskakuje. Zastanawiam sie czy warto kupować nową koronkę z przesyłką za ok 23-25pln czy zakupic od razu cała kasetę CS-HG400 za ok 60pln.

Na korbie - standardowo była M440  teraz być może SR SUNTOUR - największy blat 44T jest wykrzywiony (nie wiem jak on to zrobił). Czy do takiej korby pasują blaty od M430 czy M410? Czymś sie różnią? Bo chyba dopóki nie ma luzów na supporcie to nie ma sensu zmieniać całej korby. Czym sie kierowac przy doborze zębatek przednich? Syn jest zwykłym użytkownikiem roweru, udziału w zawodach nie bierze :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pasowała tarcza od M430, i inne z rozstawem śrub 104 mm. Polecam wymienić kasetę + łańcuch + tarczę korby, ewentualnie również średnią, jeśli nowy łańcuch przeskakiwał by  na niej.

                                                     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch wymieniony właśnie. Jednak nadal przeskakuje dlatego idziemy dalej. Czyli raczej nie ma sensu wymienac pojedynczych koronek w kasecie? Przy dwóch przeskakujących nawet bym sie nie zastanawiał. Przy jednej się waham.

Na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie tarcz do korby? Liczba zebów - to oczywiste. Potem rozstaw otworów montażowych. Jest coś jeszcze że np najwieksza tarcza od M430 nie bedzie pasowała do średniej oznaczonej jako M415. Próbowałem znaleźć różnice pomiedzy korbami M410 i M430 ale w googlach wyskakuja porównania kart graficznych :)

Korb linii M4xx chyba już nie ma, zastąpiły je chyba M4xxx - prosiłbym op potwierdzenie. Skoro już zabrałem sie za ten rower to z jendej strony nie chciałbym wydać fortuny, a z drugiej nie kupić czegoś słabego. Nie wiem czy schodzić z korbą poniżej Alivio.  Prosiłbym o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe, aż tak tanio to chyba nie chcę schodzić :)

Nie mam dostępu teraz do roweru, a zaczałem sie zastanawiac czy na pewno największa zębatka to 44T czy 42Z. Czyli zasadniczo jeśli chodzi o kompatybilnośc to zwracać uwagę na rozstaw otworów.

A ak się ma ilośc rzedów przerzutki z tyłu do typu korby. W moich poszukiwaniach znalazłem cos takiego:

https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-altus-fc-m311-pd1249/?v_Id=36154

Nie nadaje się bo jest dedykowana do 8 rżędowych kaset? dodam jeszcze że przerzutki tył i przód to Deore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest cała korba , nie wiem czy będzie pasowała do suportu (linia łańcucha), na dodatek jej jakość nie jest większa niż polecanej przeze mnie zębatki.

No więc może nie kombinuj, policz sobie ilość zębów i wtedy się zastanawiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wiem nieco więcej. Z przodu korba SR Suntour - 42/32/22. Na razie nie znalazłem nigdzie w sklepach średniej tarczy. Z dużą nie ma problemu bo wydaje się być standardowa z rozstawem 104mm, ale średnia ma miejsce na mocowanie najmniejszej zębatki. Być moze jest nawet z nia integrowana/zanitowana. W tej sytuacji nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem nie bedzie zakup nowej korby i to takiej w której bedzie można wymienić wszystkie tarcze.

Możecie polecić jakies w miarę sensowne rozwiązanie? Tył jest 9-cio rzędowy. Przednia przerzutka to jak sie okazuje FD-MC18 czyli mechanizm do łańcuchów 8-mio rzedowych. Poprzedni właściciel jak widać coś pozmianiał. Pracuje ona z manetką M510.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korba ma mieć 44 zamiast 42 z to i przerzutka przód do wymiany.

/edit

trzeba upewnic się jakiej długości masz oś w suporcie - ewentualnie podaj pelny model korby - coś więcej ( suntourów jest wiecej ) Jeśłi suport jest ok to można poszukać korby pod jego długość i o tarczach 42/32/22 żebyś przedniej przerzutki nie musiał wymieniać - no chyba, że jesteś gotowy na wymianę wszystkiego.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do długości suportu dla korby md300 to nie mogę znaleźć w necie. Ta korba ma coś około 18-20  lat, trzeba zdjąć korbę i zmierzyć suwmiarką ( jeśli chcesz żeby suport został ) jeśli nie chce Ci się lub suport będzie miał inna długość niż 122 to ta korba wyżej którą Rulez dał + suport 122 ( 122,5 mm ) trzeba będzie kupić.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak shimano podaje, ale ćwierć milimetra czy pół milimetra na stronę różnicy nie zrobi ;) Można przyjąć że 123 to 122,5 ;)

/edit

Gdyby nie ta osłonka wewnętrzna ( żeby łańcuch nie zakleszczał się pomiędzy najmniejszą koronką a ramą ) to można by zastosować suport 118 mm ( 117,5 ) dla linii łańcucha 47,5. Ale dla tej korby najczęściej to niemożliwe ( choć znalazłem  kiedyś kogoś kto pisał, że mu 118 suport pasuje i nie ociera ta osłonka o mufę )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że chyba nie ma szans kupić mniejszych tarcz - szczególnie środkowej do tej korby. W tej sytuacji chyba lepiej zakupić cała nową korbę, a jeśli będzie trzeba to i suport. Istnieje niezerowa szansa że ten co wymieniał korbę pozostał ze starym suportem bo on pasował. Wydaje mi się że pierwotnie do tego roweru dawali korbę M440. 100% pewności nie mam bo nie udało mi się znaleźć specyfikacji tego roweru. Wygląda on tak jak na zdjęciu pod tym linkiem

https://archiwum.allegro.pl/oferta/merida-miami-18-cali-i6908159125.html

ale nie wiem ilu zmian dokonał poprzedni właściciel skoro przednia przerzutka jak pisałem to FD-MC18 dedykowana do napędu 8 rzędowego.

Może ktoś rozpozna rower/rocznik i zna specyfikację. Z ramy można wyczytać że to MERIDA Miami

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie o korby:

https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-fc-mt100-pd18468/?v_Id=125473

czy ta

https://www.decathlon.pl/korby-42-32-22-1725-mm-alivio-id_8063311.html

Czy przy pierwszej nie będzie problemu z przerzutką skoro to FD-MC18. Tam największa tarcza to 40T. Obecnie syn twierdzi że na największej nie jeździ bo mu za ciężko więc pod tym względem miało by to może sens. Chyba że przerzutkę też wymienić na coś klasy Alivio do 9 rzędowego napędu. choć gdyby się okazało że na tej M18 da się zostać to chętnie bym z tego skorzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...