Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ten kwadrat to z przypadku, wiedziałem, że będzie trzeba wymienić suport i kiedyś kupiłem podobny do tego co już siedział.

Może być octalink, pytanie czy wejdzie mi w ramę - czy gwint/rozmiar jest ten sam? No i jeśli wejdzie, to w jaki suport celować?

(obecny suport to: Shimano, Model: BB UN55, Rozmiar: 68x113mm, Gwint: BSA (angielski) )

Ah, no i może trzecie pytanie - czy są korby 2rz o konfiguracji np. 30-44?

Edytowane przez bartek109
dodany obecny model suportu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmierzyć rozmiar mufy - czy masz 68 mm szeroką czy 73 mm. Oraz gwint czy włoski ( 36 mm gruby ) czy angielski ( 35 mm ). Obstawiam, że włoski i mufa 68 mm, jeśli tak to nowa bardzo dobra korba z suportem octalink  z dostawą za 240 pln ( minus kupon 15 pln ) = 215 pln.

https://pl.aliexpress.com/item/Oryginalny-klasyczny-ISIS-M572-DEORE-LX-170mm-ze-stopu-aluminium-9-pr-dko-ci-27-mtb/32881246547.html?spm=a2g17.10010108.1000014.4.194e4994IbqyQV&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.106568.000000000000000&scm_id=1007.13338.106568.000000000000000&scm-url=1007.13338.106568.000000000000000&pvid=5c570c43-040b-450f-8df9-e8804b53c10b

co do korb szosowych to nie znam się.

Tańsza, ale dobra korba na octalink 44/32/22 plus suport do tego z 50 pln = 180-190 pln z wysyłką ( chyba bez sensu za 2 półki niższą korbę ) :

https://www.olx.pl/oferta/korba-mechanizm-korbowy-shimano-fc-m442-8-44-bk-okazja-wysylka-CID767-IDuAB0H.html#5606e39ed6

/edit

Jeśli szukasz korby o nietypowych zębatkach, to  Skolioza na forum retromtb.pl używał czegoś takiego :

Temat o przerzutce przedniej akurat :

"U mnie FD-M901 bez problemu obsługiwała korbę 29-44, 24-36-48 a także 28-44-54"

Możesz iść tam i go zapytać co to za korba.

https://forum.retromtb.pl/viewtopic.php?t=7560

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!

Przeglądałem trochę sieć i wychodzi na to, że włożenie korby (mtb) 2x9 lub 2x10 do mojego roweru byłoby albo zbyt drogie, albo niemożliwe - ze względu na starą ramę.

Z kolei korba szosowa mnie nie interesuje, bo takie ogólnodostępne mają najmniejszą tarczę 34, co przy mojej kasecie (11-25) wciąż może być średnie w teren.

Znalazłem jedną z korb z wymienionych przez Ciebie, na dodatek z suportem. Ma konfigurajcę 44-32-22:

https://allegro.pl/shimano-deore-xt-korba-plus-suport-fcm-751-i7471300920.html#thumb/1

Wydaje się w całkiem dobrym stanie, co o tym sądzisz?

Jeżeli ją kupię, to zastanowię się jeszcze, czy odkręcić któryś z blatów, czy pójść w przerzutkę x3.

Im dalej w rozważaniach tym bardziej stawiam chyba na proste rozwiązania, bo mam wrażenie, że przekombinowuję : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok. Zapytaj czy blaty proste. ( czy nie zgięte na jakimś małym odcinku do środka średnia lub duża ) Jeśli ok to brać. Myślałem gdzie jest haczyk bo z suportem cena niska. Haczyk tkwi w suporcie. Typ e. Czyli przerzutka przednia z mocowaniem do mufy. Żeby dac tam ten suport musiałbyś chyba włożyć jakąś podkładkę, dystans, która imitowałaby przerzutkę mocowaną do mufy. Nigdy jednak tego nie robiłem. Trzeba zapytać kogoś. 

/edit 

Potrzebujesz podkładki pod suport. Grubość ze 2 mm. Ciężka sprawa. Skąd taką wziąć? Dorobisz sam ? Musi nachodzić na miskę z prawej strony. Będzie miedzy miską a ramą.

 

1533133830077-333767018.jpg

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Chcę stopniowo w swoim rowerze zmieniać napęd, aby docelowo mieć 2x11 SLX, stopniowo bo trochę trudno byłoby mi na raz wydać 1,5k... Muszę zacząć od suportu, bo ten się sypie. Byłby to suport hollowtech 2. Czy korba SLX 2 blatowa i przerzutka 2x SLX  będzie działać z łańcuchem 8 rzędowym? Nie chodzi tylko o działanie, ale też czy nawet jeśli będzie działać to nie zacznie mi np. piłować zębów korb.

Suport koniecznie muszę wymienić bo ten na kwadracie już nie wyrabia. 

Niech będzie że to ta korba:

https://allegro.pl/korba-shimano-slx-fc-m7000-11s-36-26-175mm-i7128020409.html

 

Nie wiem czy długość ramion się zgadza, ani ilość zębów, potem to policzę. Chodzi o samą kompatybilność

Edytowane przez Borsuczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać: Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Sprawa wygląda następująco, zbieram się do złożenia roweru gravelowego przez zimę i mam problem z doborem napędu, a raczej problem z kompatybilnością grupy MTB z manetkami SZOSOWYMI.

Wymyśliłem sobie, że oprę rower na napędzie górskim grupy SHIMANO XT 2x10.

Kaseta: SHIMANO XT CS M-771 11-32

Przerzutka tylna : SHIMANO XT RD-M781(uprzejmie proszę o wpisanie jaką długość wózka powinienem wybrać)

Przerzutka przednia: SHIMANO XT M786

Łańcuch: SHIMANO XT HG95

Korba: SHIMANO XT 2X10(36/22(24)??)

No i teraz najważniejsze pytanie, czy klamki szosowe SHIMANO ULTEGRA ST-6700 2X10 ogarną takie zestawienie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim, jako że ostatnio wymieniłem tylną kasetę(8s) i przednią przerzutkę, to tera mi się rozsypał suport i wywrotka zwichrowała blaty na korbie, rower jest z przedziału 1500zł 5 lat temu więc się nie dziwie... ;)

Pytanie brzmi:

czy pod przerzutkę co teraz mam czyli: Shimano ACERA FD-M360 3x7 , 3x8

https://allegro.pl/przerzutka-przod-shimano-acera-fd-m360-3x7-3x8-i7142852267.html

Podejdzie korba: (KOR53) ALIVIO FC-T4010 44T OCTALINK R/175

https://allegro.pl/korba-kor53-alivio-fc-t4010-44t-octalink-r-175-i7466992783.html#thumb/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie ok. Musisz do w/w korby mieć przerzutkę przednią która obsługuje zębatkę 44 z, ma pojemność 22 zęby oraz daje radę środek -góra 12 zębów, czyli taką właśnie dla korby 44/32/22.  Najtańsze chyba będą fd-m370, 390.

Pod przerzutkę którą masz teraz pasowałaby taka : ( i to świetny wybór cena/jakość )

https://arena.pl/korba-p-l-shimano-alivio-fc-m416-czrana,p39742663.html

( suport na kwadrat 122,5 mm )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, SoloTM napisał:

Nie będzie ok. Musisz do w/w korby mieć przerzutkę przednią która obsługuje zębatkę 44 z, ma pojemność 22 zęby oraz daje radę środek -góra 12 zębów, czyli taką właśnie dla korby 44/32/22.  Najtańsze chyba będą fd-m370, 390.

Pod przerzutkę którą masz teraz pasowałaby taka : ( i to świetny wybór cena/jakość )

https://arena.pl/korba-p-l-shimano-alivio-fc-m416-czrana,p39742663.html

( suport na kwadrat 122,5 mm )

Wielkie dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź.

A znalazło by się coś ze stajni Alivio na octalink pod tą przerzutkę? sorrka za offtop;)

Oczywiście obecnie mam kwadrat, ale przy ostatniej próbie ściągnięcia korb ściągacz mi gwint z korby zebrał, dlatego chciałem się przesiąść na coś bardziej przyjaznego pod demontaż i podobno pod sztywność. Bardzo lubię jeździć stojąc i kolokwialnie mówiąc ugniatać kapuchę na dużych biegach :)

Edytowane przez mrsoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mrsoon napisał:

znalazło by się coś ze stajni Alivio na octalink pod tą przerzutkę?

Raczej nic. Octalink już dla korb 44/32/22 wchodził, a jeszcze później 40/30/22. Obie korby wykluczają poprawną współpracę z fd-m360.

Jest jeszcze kwestia łańcucha. Masz 8 rzędowy. Jest o 0,7 mm szerszy niż 9 rzędowy. Z przednią przerzutką 9 rzędową ( 44/32/22 ) może przy skrajnych przelozeniach ocierac o wózek przerzutki lub nawet dotykać sąsiedniej koronki w korbie. ( korbie 9 rzędowej )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2018 o 15:03, SoloTM napisał:

Raczej nic. Octalink już dla korb 44/32/22 wchodził, a jeszcze później 40/30/22. Obie korby wykluczają poprawną współpracę z fd-m360.

Jest jeszcze kwestia łańcucha. Masz 8 rzędowy. Jest o 0,7 mm szerszy niż 9 rzędowy. Z przednią przerzutką 9 rzędową ( 44/32/22 ) może przy skrajnych przelozeniach ocierac o wózek przerzutki lub nawet dotykać sąsiedniej koronki w korbie. ( korbie 9 rzędowej )

Witam serdecznie szanownego kolegę,

przepraszam że nie w odpowiednim temacie ale jest to kontynuacja mojego pytanie o kompatybilność napędu(przepraszam za lenistwo)

Więc tak dziś wytargałem korby i suport nie obyło się bez palinka... :) wymieniam korbę na tą którą zaproponował kolega, tylko został mi do wybrania suport.

Obecny ma takie parametry wypisane na sobie: po długości ma wybite 122,5mm oraz "J I S K+B DIN EN 14766", a na deklu ma 1.37x 24 suwmiarka pokazuje: po dł. wałka 122.5, dł. wkładu 72mm(w tym około 5,5mm kołnierza wystającego za mufę), szerokość 34.5mm

Znajdzie się jakiś dobry/ super dobry suport pod tą korbę żeby wlazł w moją mufę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem poprzednio, ale może nikt nie odpowiedział przez zawiłość pytania... 

Czy mogę zastosować korbę SLX:

https://allegro.pl/korba-shimano-slx-fc-m7000-11s-36-26-175mm-i7128020409.html

i dedykowaną do tej korby przerzutkę z manetką SLX, przy zachowaniu reszty napędu 8 rzędowego? Jeśli tak to czy może to być szkodliwe dla korby? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka 3x10 z korbą 3x10 czy 3x9 ?

9 godzin temu, Borsuczy napisał:

Czy mogę zastosować korbę SLX:

Teoretycznie będzie to działało , ale łańcuch 8s będzie sporo szerszy od łańcucha 11s co zapewne utrudni regulacje przerzutki , zwłaszcza przy przekosach. Można to trochę zminimalizować dając łańcuch 9s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tatanka napisał:

 

Teoretycznie będzie to działało , ale łańcuch 8s będzie sporo szerszy od łańcucha 11s co zapewne utrudni regulacje przerzutki , zwłaszcza przy przekosach. Można to trochę zminimalizować dając łańcuch 9s.

A jeśli zamontuję do tego łańcuch 11rz? Co na to może powiedzieć reszta, czyli kaseta 8 rz 11-28 i przerzutka 9rz Alivio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie nie wiem. Podejrzewam że nikt nie próbował takiego zestawienia i można tylko teoretyzować.  Więc teoretycznie : szerokość wewnętrzna ogniw w łańcuchach  9-11 jest chyba taka sama ( jeździłem z łańcuchem 9s na kasecie 8s), więc kaseta i przerzutka powinna działać. Może załóż osobny temat i ktoś się znajdzie co próbował z takim zestawieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...