Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.07.2018 o 11:18, siwymariusz napisał:

To i ja się zapytam szanownych rowerowców  :).

Mam Tiagre 4650 i blat 50T rozstaw 110 mm 5 śrub. No okazuje się że bardzo ciężko dostać taki blat.

Czy blat z Shimano Tarcza korby 50z FC 5750 czarna będzie pasować na podmianę , chyba że ktoś ma sprawdzoną opcje ,

nie koniecznie mus 50 ząbków może być 52

O co chodzi z tym Typ-F , Typ -B , Typ -D

Serdeczne dzięki za pomoc.

 

Nikt nic ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałem pożenić stare Alivio żony z 8 rzędową kasetą 11-40. Wymieniłem śrubę regulacyjną na najdłuższą możliwą. Jakoś to chodzi, ale rewelacji nie ma, a na zębatce 40tce zęby górnego kółka wózka haczą o zęby kasety. Co ciekawe mój stary XTek w tej samej konfiguracji radzi sobie dobrze. Ale swojej nie oddam (tym bardziej, że mam "top normal").

Napiszcie mi kochani, czy i gdzie znajdę informacje na temat profilu pantografu przerzutek Shimano, czyli nachylenia (względem osi obrotu kasety) linii po której porusza się tylna przerzutka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DzikiKoziol napisał:

Tak z ciekawości, czy korba SHIMANO FC-M4000 40-30-22 dogada się z kasetą 8 s., 11-34, łańcuchem 8rz., przerzutkami Acerą z tyłu i Turney z przodu?

Przerzutka przednia może miec problem, musi mieć pojemność 18 z.  Co to za model ? Reszta da raczej radę, no chyba, że acera stara - jaki to model ? ( stara da radę 32 t , nowsze już 34 )

13 minut temu, pawelpiwowarczyk napisał:

o ciekawe mój stary XTek w tej samej konfiguracji radzi sobie dobrze

A jaki masz model ? Z ciekawości pytam. ( kaseta 11-40 i daje radę ? )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SoloTM napisał:

Przerzutka przednia może miec problem, musi mieć pojemność 18 z.  Co to za model ?

Czyli jak obliczę pojemność przedniej przerzutki i będzie równa lub większa od 18 to może ona zostać, ewentualnie po jej wymianie na pasującą taki układ będzie sensownie działać? Druga sprawa, długość osi:

Mufę zmierzę, wybrać też taką o długości 113 mm?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutkę przednią dobierasz do korby - w przypadku 40/30/22 musi miec 18 z i różnica środek góra 10 z. Jakaś z nowszych będzie pasowała. ( acera, alivio ) fd-m4000, fd-m3000. Suport dobierasz do korby rownież. Dla fc-m4000 ma być 118 mm dla linii łańcucha 50 mm, jak dasz 113 mm to będzie linia 47,5. Jeśli częściej będziesz używał roweru w terenie ( środkowej i małej zębatki ) to bierz 113 mm. Przerzutkę lepiej wtedy mieć down swing bo bliżej ramy wózek ustawisz.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie 47,5 jest lepsza, szukałem jeszcze kogoś kto by miał 113 mm z korbą fc-m4000 i znalazłem jedną osobę, więc pasuje na pewno ( co dziwne nie znalazłem oprócz tej  drugiej nikogo kto by narzekał na oś 118 mm ) więc śmiało weź 113 mm. Ważne, żebyś przednia przerzutkę miał fd-m4000 ds6 a nie z innym oznaczeniem. ( czyli musisz mieć down swing ) Jaką masz ramę ? kąt rury podsiodłowej ? Jakiś mocno nietypowy,  czy standard ?

ds-3 - jest dla kątów 63-66 a ds-6  dla kątów 66-69.

/edit

I musisz być świadomy, że przerzutki down swing zabierają najczęściej miejsce na bidon na rurze podsiodłowej ( jeśli masz tam koszyk bidonu to obejma przedniej przerzutki najczęściej wypada pomiędzy śrubkami )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie...

mam korbę shimano fcm617 38/24 i chcę przejść na 1x11. czy muszę zmienić korbę np. na slx 1x czy można założyć jeden blat do tej mojej i będzie wszystko ok. Ktoś mi mówił że 32T będzie u mnie pasować ale jak zadzwoniłem do sklepu bikestacja to powiedzieli że muszę kupić korbę 1x... można podpowiedź??

Edytowane przez EmilB81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby linia łańcucha z  jedną tarczą miała +/- 50 mm trzeba by wsadzić między tarczę a pająka podkładki,  zapewne podkładki o grubości 2mm były by optymalne. Da się to zrobić przy odrobinie chęci ...

Wtedy przekosy na największej i najmniejszej z tyłu w stosunku to tej jednej tarczy były by takie same.

Nie wiem czy  tarcza 32z  nie ma za małej średnicy i czy łańcuch nie będzie dotykał do pająka (producent przewiduje do tej korby mniejszą tarczę  36z) ... jeśli ktoś to sprawdził to ok.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SoloTM napisał:

No to 66-69. Do trekinga korbę 40/30/22? nie za mała będzie?

Też o tym pomyślałem. Policzyłem dziś zęby na największym blacie, jest ich 48, stąd też taka masakra na najmniejszej z tyłu. Korba 42 octa czy na kwadrat, Acera? Coś innego, a fajnego? Do tego wspomnianą przerzutkę z przodu Alivio, chyba będzie różnica w elastyczności przełożeń?

Edytowane przez DzikiKoziol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym 44/32/22 do tego jakaś nieśmiertelna przerzutka przód deore xt fd-m751 ( nowa na allegro była po 79 pln ). Czy kwadrat czy octalink czy ht2 to już kwestia budżetu. Korby będą dedykowane pod 9 sp. ale z łańcuchem 8 świetnie się dogadają.

/edit

Oczywiście trzeba sprawdzić czy masz dolny czy górny ciąg przedniej przerzutki oraz średnicę ramy.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suport 126 lub 121 mm.

/edit

121 czy będzie pasować to trzeba sprawdzić, ta korba ma taki pierścień który zabezpiecza przed wpadaniem łańcucha pomiędzy ramę a korbę, on może przy osi 121 robić problemy ( ocierać już o mufę ). Przepisowo shimano każe 126 mm.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...