Skocz do zawartości

[plecak/sakwa] sensowne, niedrogie plecaki/sakwy


trawel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebowałbym czegoś do transportu moich rzeczy na co dzień. Sytuacja wygląda tak, że pojemność potrzebna by była myślę że 20-25l minimum, gdyż mam sporo rzeczy (ciuchy na zmianę, buty, jakieś jedzenie, zabezpieczenie i jakieś drobniejsze rzeczy). Tutaj nie wiem co byłoby rozsądniejsze - czy plecak, czy może sakwa.

Jeśli chodzi o plecak, to fajnie by było jakby miał 3 kieszenie (plus ewentualnie taką na górze na jakieś drobiazgi). Innych wymagań raczej nie mam.

Co do sakwy nie mam w ogóle wymagań.

Z jednej strony bardziej bym się skłaniał ku plecakowi, zwłaszcza że nie zawsze przemieszczałbym się rowerem, a taki plecak można wziąć w zasadzie zawsze i wszędzie. Z drugiej strony podejrzewam, że z plecakiem będę miał przeważnie mokre plecy podczas jazdy (pewnie istniejące rozwiązania nie zapewniają na tyle przewiewności, zawsze się spocę od plecaka), a sakwa wypada lepiej na tym polu.

Na koniec cena - wiadomo, że nie chciałbym wydać mnóstwo pieniędzy, ale z drugiej strony chciałbym mieć coś co będzie dobre i wytrzyma trochę czasu. Powiedzmy, że do 200 zł z niewielkim plusem (chyba, że w niższej cenie można znaleźć coś naprawdę rozsądnego). Tutaj też kwestia jak wypadają cenowo sakwy i plecaki - do sakwy potrzebowałbym jeszcze jakiegoś bagażnika, czy czegoś gdzie ją zawieszę, a to rodzi kolejne koszty. Może plecaki ogólnie są tańsze od sakw i w tym wypadku będzie on lepszą opcją.

 

Sorry za chaotyczny opis, mam nadzieję, że każdy będzie wiedział o co chodzi.

Dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom 25l to nie jest dużo, jeśli zabierasz plastikowe pojemniki z obiadem, cywilne ubranie (dżinsy, bluza) i buty. Nic z tych rzeczy nie kompresuje się rozmiarowo gdy dociśniesz, a też nie chciałbyś tego wygnieść na maksa. Okazyjnie dojeżdżałem do roboty z plecakiem Fjord Nansen Freki, było na styk. O zmieszczeniu laptopa 14" mogłem już tylko pomarzyć.

 

Do codziennych dojazdów najlepsza byłaby sakwa z jakimś wygodnym systemem demontażu i eleganckim wyglądem, rączką do noszenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do codziennych dojazdów najlepsza byłaby sakwa z jakimś wygodnym systemem demontażu i eleganckim wyglądem, rączką do noszenia itp.

 

Może coś takiego

Mój syn wygrał takie w zeszłym roku i parę razy się przydały. Całkiem sporo zmieszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko takie pytanie - nie wiem, czy bagażnik będzie miał rację bytu w przypadku mojego roweru - mam koła 28 cali i między ramą a tylnym kołem jest prześwit rzędu 3mm (nie wiem czy to się tak nazywa - tam widzę otwór, zapewne pod montaż takich elementów).

Rower w sumie nie wiem jak sklasyfikować (trochę szosa, trochę miejski?, może crossowy) - wąskie, duże opony, brak amortyzatorów oraz jakichkolwiek innych dodatków, prosta kierownica, raczej dość lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecak prawie zawsze skutkuje mokrymi plecami, szczególnie latem. Sakwa na bagażnik to wygodne rozwiązanie w rowerze turystycznym. W rowerze miejskim, jeśli lubimy jeździć szybko i dynamicznie sakwa przeszkadza przy pokonywaniu krawężników, torów i ogólnie ciąży na wertepach. Moim zdaniem jeśli zakładamy wożenie rzeczy o większej objętości, ale lekkich (ubrania, jedzenie) to najlepiej sprawdzi się dobra torba kurierska.  Modele o pojemności około 25 litrów są bardzo popularne i sam mogę powiedzieć, że w takiej torbie spokojnie mieszczą się ciuchy na zmianę, codzienne zakupy i parę szklanych butelek ;) Zazwyczaj można też wozić laptopa o wielkości do 15.6 cala. Kurierkę można nosić na różne sposoby, ale generalnie podczas jazdy torba opiera się o lędźwiowy odcinek pleców i nie blokuje wentylacji. Plecak jest lepszy gdy regularnie wozimy cięższe rzeczy, lub podczas eskapad na rowerze MTB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, ostatecznie jednak skłonię się ku plecakowi.

Pytanie teraz do was, zastanawiam się nad jednym z dwóch:

- Deuter Giga Bike

- Deuter Trans Alpine 30

Z bukłaka nie zamierzam korzystać. Plecak przede wszystkim przydałby się na codzienne dojazdy do pracy, ewentualnie czasem jakbym potrzebował gdzieś wyjść i wziąć ze sobą kilka rzeczy.

Co do tego co bym woził, to napiszę w najgorszym wypadku (najwięcej rzeczy):

buty do biegania, 2 koszulki, 2 pary krótkich spodni, jakiś ręcznik, plastikowy pojemnik na jedzenie (powiedzmy wymiar ok 20x20x7cm), butelkę na wodę 0,5l, telefon, dokumenty, klucze, jakiś kabel do telefonu, ewentualnie bluzka, rękawiczki na rower, lampka rowerowa i ulock (kryptonite evolution series 4 - ta dłuższa wersja). Do tego bardzo ale to bardzo rzadko mogłoby się zdarzyć, że laptop 15 calowy.

Pytanie teraz, czy do obu plecaków zmieściłbym się z tymi rzeczami? Czy może tylko do jednego z nich? Który byłby lepszy oraz może ktoś z was wie czy da radę gdzieś przymierzyć te plecaki w Łodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Trans Alpin 30 i sądzę, że wszystko powinno się zmieścić. Jeśli planujesz wozić laptopa, zwłaszcza taki, który nie ma dysku ssd, to zdecydowanie odradzam sakwy. Przy długich dystansach odczuwa się jednak ciężar plecaka bardziej niż sakw ;-) No i Deuter nie jest tani - ja kupiłem w superpromocji za 330zł, ale po paru latach uważam, że wart każdej złotówki - trwały i praktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w tym Trans Alpine wygląda ilość kieszeni? Po zdjęciach ciężko zobaczyć, na filmikach też nie pokazują wszystkich - w tym Giga Bike podoba mi się to że jest ich niemało, a ja lubię mieć w osobnej kieszeni telefon, klucze i takie drobniejsze rzeczy, w innej kieszeni ubrania do pracy i blokadę, w innej buty i strój do ćwiczenia + ręcznik oraz jedzenie, w jeszcze innej jakieś rzeczy rowerowe - lampkę, rękawiczki, itp.

Aktualnie w plecaku mam 3 kieszenie + taką małą na samej górze na dokumenty, telefon, klucze, itp i idzie mi to jakoś fajnie rozłożyć. Nie wiem, czy w Trans Alpine nie będzie tych kieszeni za mało, bo z tego co widziałem jest praktycznie jedna duża + ta na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trans Alpine 30 ma osobną pionową kieszeń na laptopa od strony pleców. Jeszcze bliżej pleców jest kieszeń z karimatą ! Tam też w połowie wysokości jest pionowo otwierana "suwakiem", poprzeczna, dostępna od zewnątrz kieszeń np. na mapę. Komora główna jest opcjonalnie dzielona poziomo mniej więcej na połowę dwustronnym zamkiem błyskawicznym. W górnej wtedy komorze jest wewnętrzna kieszeń formatu jakby prawie kwadratowego zeszytu - że tak nazwę. Obok jest wszyta "szlufka" na pompkę. U góry od zewnątrz jest osobno zamykana kieszeń z podziałem: przegródka formatu około A6 na osobny "suwak", 2 kieszonki siateczkowe obok siebie, 1 kieszonka mniejsza niż A6. Do tego dynda na pomarańczowym, krótkim pasku plastikowy "karabińczyk" na klucze. Dolna komora jest oczywiście dostępna przez osobny "suwak" od zewnątrz. Naszyta jest na niej jeszcze jedna, dodatkowa, mała, "płaska" kieszonka. Pod spodem jest kieszeń z dodatkowym pokrowcem przeciwdeszczowym. Po bokach standardowo siateczkowe kieszenie - na bidony. Na pasie biodrowym są naszyte siateczkowe kieszenie zapinane na "suwaki". Jest tego więc sporo, a do przytroczenia np. kasku na zewnątrz są dodatkowe "łapki" i troki.

Tu znalazłem czytelną prezentację:

https://www.youtube.com/watch?v=fVCSvP6we-w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiam nad tymi dwoma plecakami. Z jednej strony ten Trans Alpine ma fajne rozwiązanie z tą kieszenią na dole, z drugiej strony wolałbym osobne kieszenie zamykane na zamek niż jedną kieszeń z osobnymi przegródkami (tak jak to jest właśnie tutaj). Giga Bike ma ten plus, że ma osobne kieszenie, ale tam z kolei jest jedna na laptopa, która zakładam że za dużo nie pomieści na grubość, jest ta główna kieszeń i jakieś niewielkie dwie. Z takich drobiazgów, w Giga Bike fajne jest to, że zapinka na klucze jest odpinana i jakbym je tam przyczepił, nie muszę za każdym razem ich zdejmować, wystarczy odpiąć zapinkę, w Trans Alpine musiałbym za każdym razem odpinać.

Nikt nie wie gdzie w Łodzi można obejrzeć te 2 plecaki, bo naprawdę nie wiem który byłby lepszy, mam już mętlik w głowie, a podejrzewam że jakbym zobaczył na żywo, sam sprawdził to bym wiedział lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Gold Sporcie (Manufaktura / Żeromskiego) byłeś? Ja tam kiedyś kupowałem swoją Futurę 26, ale to było chyba 4 lata temu więc nie wiem czy mają jeszcze Deutery.

Zobacz sobie jeszcze Futurę 28 - też ciekawy plecak, tylko bardziej w góry niż na rower. No i nie ma płaskich pleców z powodu stelażu. Ja jednak mam podobną Futurę 26 i nie narzekam. No może poza tym, że mogłaby być parę cm niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...