Skocz do zawartości

[suport] PressFit - który lepszy?


Brombosz

Rekomendowane odpowiedzi

Daj znac jak sie trzyma, moj niedlugo do wymian i bede sie zastanawial co „wcisnąć” [emoji1365]

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Zamontowałem XTR. Jeden maraton i trening za nami. 

 

Złego słowa oczywiście na razie nie mogę powiedzieć, bo przebieg znikomy za nami. Myślę, że będzie lepiej niż z poprzednim suportem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem XTR. Jeden maraton i trening za nami.

 

Złego słowa oczywiście na razie nie mogę powiedzieć, bo przebieg znikomy za nami. Myślę, że będzie lepiej niż z poprzednim suportem.

Mimo wszystko accent do mnie bardziej przemawia. Ja ostatnio znienialem suport ht II z xt na xtr w drugim rowerze, tam tez chcialem accent ale w sklepie nie mieli.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem po wymianie z 71-41a na accenta 86/92pro.

Nie mogę jeszcze się opierać na długoterminowym testowaniu,ale jak na razie nie jest źle.

Lepiej uszczelniony,możliwość wymiany samych łożysk,wykonanie moim zdaniem też lepsze,shimano to przy nim to plastik fantastik.

Jeszcze jedna sprawa,może i mało istotna w terenie,tu była dyskusja o oporach względnych,sprawdziłem po wymianie,efekty jak w filmiku.

 

 

 

Wymieniłem bb71 accenta 86/92pro. Po kilku dojazdach do pracy i jednym mega błotnistym maratonie łożyska stanęły. Natomiast shimano po roku jazdy w różnych warunkach kręci się przyzwoicie bez luzów. Wymieniałem tylko dlatego że plastikowa miska wyrobiła gniazdo w ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wymieniłem bb71 accenta 86/92pro. Po kilku dojazdach do pracy i jednym mega błotnistym maratonie łożyska stanęły.

 

Ciekawe.

Akurat accent nie dostał jeszcze po d... w aż tak mocnym błocie,natomiast 71-41a musiałem już ratować po ok. 1k km i może trzech błotnistych wyrypach.

Rozkręcanie ,czyszczenie ,smarowanie mnie znudziło po kilku razach,accenta rozebrałem i na samym początku dowaliłem finish line grease.

Zobaczymy co z tego będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Quell jak sprawuje się nowy napęd ?

ja z tego SM-BB71-41a wymieniłem na ten SM-BB71-41C ale po jakimś czasie znowu chrupie i zgrzytam myślę nad wymianą ale za bardzo nie wiem na co zamienić

wczoraj rozbierałem wkład czyściłem dużo syfu się nagromadziło mimo tego że łożyska są uszczelniane w miskach dużo piasku który się powklejał i trzeszczy

coś proponujecie ciekawego na zamianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Quell jak sprawuje się nowy napęd ?

Znakomicie,z małymi uwagami.

Przed zamontowaniem accenta,zdemontowałem uszczelnienia łożyska,wymieniłem fabryczny smar (dosyć rzadki),na premium grease finish line,wspomniane wyżej.

Sporo zrobione po błotach i piaskach,po kolejnym tysiącu będzie można wyciągnąć jakieś konkretne wnioski,ale jak na razie jestem optymistą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj na nocce trafiłem na taki właśnie i zastanawiałem się czy może być montowany całkiem nieźle wygląda nie jest z plastiku (tworzywa) wczoraj podczas wyciągania wykonanym przyrządem trochę uszkodził się wewnętrzny pierścień ale z racji tego że w sklepie dali mi stary po wymianie miałem dawcę

łożyska poczyściłem i nasmarowałem smarem http://www.skf.com/pl/products/lubrication-solutions/lubricants/general-purpose-industrial-and-automotive-nlgi-2-grease/index.html

taki miałem pod ręką stosuję go dość długo do łożysk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem że sensownie wygląda muszę się zastanowić nad zmianą na niego

jakimi kluczami można go poskręcać?

czyli w sumie zamiast tego

SM-BB71-41C

można śmiało zamówić ten

http://sklep.token-polska.pl/suport-bb841t-41-p-30.html

dobrze sobie popatrzyłem(mam nocki pogoda deszczowa normalnie człowiek nieprzytomny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem się podłączyć pod temat z zapytaniem o suport.

Po dwóch sezonach, suport złapał luzy, nie znam się na tych wszystkich oznaczeniach. Na kołnierzu od strony lewej są oznaczenia Mega Exo PF30 BB-CFMM3/46/73.

Po wpisaniu tego w wyszukiwarkę wyszło mi że to suport FSA, nie wiem czy takie suporty należy wymieniać całe, czy da się na przykład wymienić tylko łożyska.

Czy jest jakiś zamiennik tego suportu, jakiś mocniejszy(nie zależy mi na wadze)? Widziałem że są też takie zamienniki wkręcane, ale nie wiem jak się to ma do karbonowych ram.

Oraz chciałem się zapytać czy taką prasą jestem w stanie poprawnie wcisnąć taki suport w ramę. 

Dodam że mam korbę Shimano XT FC M8000.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prasy wykonałem sobie w pracy z dwuch flansz okrągłych w rozmiarze presfit z otworami 8mm uciolem szpilke m8 i spokojnie daje rade ,zastanawiałem się nad takim czymś ale koszty są bagatenie duże ,

Co do łożysk pewnie można wymienić same ale luz który powstał mógł powstać albo w łożyskach albo wyrobił się plastki (tworzywo)w którym umieszczone są łożyska

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem że sensownie wygląda muszę się zastanowić nad zmianą na niego

jakimi kluczami można go poskręcać?

czyli w sumie zamiast tego

SM-BB71-41C

można śmiało zamówić ten

http://sklep.token-polska.pl/suport-bb841t-41-p-30.html

dobrze sobie popatrzyłem(mam nocki pogoda deszczowa normalnie człowiek nieprzytomny)

 

klucze do Shimano pasują bez problemu. Żadnych prasek nie trzeba  -  gwint ściąga dwie miski razem do kupy . W razie 'W" łożyska też się łatwo wymienia nawet bez wyciągania suportu z ramy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.10.2017 o 15:36, Quell napisał:

 

Jeszcze jedna sprawa,może i mało istotna w terenie,tu była dyskusja o oporach względnych,sprawdziłem po wymianie,efekty jak w filmiku.

 

https://www.forumrowerowe.org/topic/215260-suport-xt-ht2-duze-opory-wzgledne/?hl=sm-bb71-41a

 

 

 

 

Poczekaj i sprawdź po pierwszej jeździe. Ja też byłem rozczarowany. A po jednej jeździe smar się rozbił, łożyska ustawiły osiowo i śmiga jak szalony bez oporów i luzów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hanzo napisał:

Czy klucz do suportów shimano (np: ) pasuje do skręcanych suportów tokena?

Chyba najtrwalsze suporty press fit na rynku?

https://sklep.token-polska.pl/suport-bb841ps-tbt-p-145.html

TOKEN vs Shimano  

 Często słyszę w rozmowie z kupującym "aaa... bo Shimano jest tańsze" - postaram się porównać dwa suporty, typu chyba ostatnio najczęściej występującego w naszych rowerach  --- PressFit
alt

   Na pierwszy rzut oka patrząc z boku prócz koloru nie ma większej różnicy. Na korzyść Shimano przemawia waga ;-) – miska Shimano jest o 1 gram lżejsza :-)

alt


   Lecz jeśli spojrzymy z boku różnice zaczynają być widoczne. Pomijam walory wizualne gdyż na nich się nie jeździ. Aczkolwiek fajnie mieć coś ładnego ;-). Na pierwszy rzut oka widać iż TOKEN jest lepiej uszczelniony.
   Na fotach jak widzimy Shimano nie jest dopiero co wyciągnięte z pudełka i trochę ubrudzone. Lecz nie na to zwracajmy uwagę.

alt

   No to przyjrzyjmy się uszczelnieniu bliżej. W Shimano łożysko jest od środka obudowane tworzywem. Nie jest ono chyba jakoś wyjątkowo twarde. Na zbliżeniu widać iż korba spowodowała delikatne uszkodzenia tworzywa obudowującego łożysko z przodu. W zasadzie jak tylko wybije się plastik woda nie ma żadnych przeszkód aby wlewać się nam do środka suportu.
 
    W TOKEN’ie oś korby wsparta jest bezpośrednio na metalowej obudowie łożyska.
   Technologia X-Seal TOKEN’a wygląda bardzo porządnie.  Uszczelka przed łożyskiem bardzo dokładnie zabezpiecza wnętrze suportu przed dostaniem się wody i kurzu. Poprawnie zamontowana w zasadzie wyklucza dostawanie się jakikolwiek zanieczyszczeń do środka. Należy pamiętać iż takie uszczelnienie nie lubi zbyt częstego wyciągania i zakładania korby.
alt


  Również uszczelnienie od środka nie ma co porównywać w obu przypadkach. Shimano po prostu go nie ma. W Tokenie jak się dobrze przyjrzymy widać uszczelkę, która również dokładnie zabezpiecza nam łożysko od środka. 
 

alt


   Pozostają jeszcze do opisania opory toczenia. No niestety na fotach ich nie przedstawię. Lecz musicie mi uwierzyć na słowo iż TOKEN kręci się lepiej ;-) - mogą to potwierdzić chłopaki z  Bikegaraż

  Po głowie chodziło mi jeszcze porównanie Shimano do suportów NINJA - ale sobie chyba odpuszczę :-)

A więc jeśli zastanawiałeś się jaki suport założyć do swojego roweru ... Twój wybór jest prosty. Warto dać te kilka złotych więcej i cieszyć się jakością :-)

Jak padnie to się wymieni na Tokena ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że suportów skręcanych pod PF już kilka pojawiło się na rynku, począwszy od firmy Enduro i jej TorqTite, poprzez Rotor( pod BB30), Whells MFG i Hope a skończywszy na Token Ninja, gorąca moja prośba, a pewnie wielu innych forumowiczów z PF, do użytkowników wyżej wymienionych, a zwłaszcza do Ciebie Brombosz, o dzielenie się doświadczeniami związanymi ze stosowaniem tych suportów. Nie należą one do tanich stąd też wszelkie uwagi są cenne np: montaż, wymiana łożysk itp. W swoim czasie Wooyek na 1enduro.pl poza przedstawieniem Ninji obiecał test długodystansowy tego Tokena, ciekawe czy pamięta. W ten sposób już dwa z tych systemów zostałyby już w jakiś sposób sprawdzone przez forumowiczów tzn. obiektywnie i bez wpływów speców od marketingu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe, tendencyjne marketingowe porównanie, aż w oczy szczypie :) Zasadnicza różnica pomiędzy tymi suportami jest taka, że Shimano robi suporty, które należy co jakiś czas wymieniać, natomiast Token chyba chce zrobić suport wieczny, co jednak się nie uda i też trzeba go będzie co jakiś czas wymienić, a już na pewno łożyska. Pytanie - ile czasu upłynie pomiędzy kolejnymi niezbędnymi wymianami obydwu suportów i ile to będzie kosztowało. To i tylko to jest dla mnie istotne, reszta jest pomijalna, no może poza jakością pracy w okresie eksploatacji. Dochodzi jeszcze wykorzystywana przez marketingowców bardzo ludzka skłonność do unikania wyrzucania przedmiotów ładnych, bo po prostu szkoda, przywiązujemy się do rzeczy ładnych, lubimy je (jak można lubić łożyska suportu :)  - jednak można) itd. Prędzej wywalę paskudny suport Shimano, niż wymuskany, ekskluzywny Token, gdzie wartością dodaną są ładne, wykonywane np. laserem napisy z nazwą firmy (łaaaa....), oś korby wsparta bezpośrednio na metalowej obudowie łożyska (to nie jest żadna obudowa, tylko wewnętrzna bieżnia, dla jasności) - aż zadrżałem z wrażenia. Ciekawe tylko jakie łożysko specjalne stosuje Token, żeby dało się do niego włożyć korbę tak po prostu i żeby nie było luzów.

No to przyjrzyjmy się uszczelnieniu bliżej. W Shimano łożysko jest od środka obudowane tworzywem. Nie jest ono chyba jakoś wyjątkowo twarde. Na zbliżeniu widać iż korba spowodowała delikatne uszkodzenia tworzywa obudowującego łożysko z przodu. W zasadzie jak tylko wybije się plastik woda nie ma żadnych przeszkód aby wlewać się nam do środka suportu.
 No właśnie, to nie jest żadna obudowa i nie służy do uszczelnienia, panie marketingowcu. Uszkodzenia wynikają z brutalnego montażu, poza tym nie mają żadnego wpływu na działanie suportu. Tworzywo nie może być zanadto twarde, bo pęknie, musi troszkę się poddać.

Pozostają jeszcze do opisania opory toczenia. No niestety na fotach ich nie przedstawię. Lecz musicie mi uwierzyć na słowo iż TOKEN kręci się lepiej

Oczywiście, za te pieniądze musi (choćby nawet tak nie było, to tak jest i już).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...