Skocz do zawartości

[Amortyzator] SR Suntour Raidon-XC LO 27,5 100 mm - sprężyna/powietrze


MT80

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem tu nowy, więc mam nadzieję, że na wstępnie nie dokonam profanacji regulaminu ;)

Niedawno, droga kupna wszedłem w posiadanie roweru Romet MUSTANG 27,5. Zgodnie z opisem na stronie producenta zainstalowany jest w nim amortyzator SR Suntour Raidon-XC LO 27,5 100 mm. Z tego co wyczytałem na stronie Suntoura amortyzatory Raidon posiadają "sprężynę" powietrzną, ale ten najwyraźniej nie, ponieważ nie widzę wentyla do pompowania, a jedynie pokrętło PRELOAD, do regulacji SAG. Czy zatem nie wszystkie Raidony są powietrzne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu gdzie powinien być korek zakrywający wentyl znajduje się wspomniane pokrętło PRELOAD z oznaczeniem + i -, a na prawej goleni blokada skoku, tak więc wygląda na to, że to sprężyna.

Zastanawia mnie mały imbus na spodzie lewej goleni, ale wątpię aby krył się pod nim wentyl.

Edytowane przez MT80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim rowerze jest zamontowany amortyzator Raidon XC LO-R Coil

Coil to znaczy że masz system sprezynowy

W raidonach zawsze występowały wersję powietrzne jak i sprężynowe

Patrząc od tyłu amorka to po lewej stronie masz u góry te pokrętło zwane korkiem naprężenia wstępnego zaś od dołu masz wkrecona śrubę imbusowy M6 pod imbus 5mm służąca jako mocowanie dolnych lagów z górnymi

Prawa strona to masz wsadzony kartridż wersji LO-R

LO - blokada skoku przy koronie

R - regulacja tłumienia od dolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raidony są w dwóch wykonaniach. Ze sprężyną i z komorą powietrzną. Sprężyna ma bardzo mały zakres regulacji i przy większej lub mniejszej wadze rowerzysty niż powiedzmy 75-85kg należałoby sprężynę wymienić dobierając jej twardość. Sam to już przerabiałem, ale twardsze lub bardziej miękkie trudno jest dostać.

Ja w nowym rowerze wymieniłem cały amortyzator na Raidon air i kłopoty z regulacją twardości się skończyły. Nawiasem mówiąc też myślałem, że w rowerze fabrycznie jest założony Raidon powietrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mieszczę się w przedziale wagowym 75-85kg, więc powinno być dobrze. A jeśli po jakimś czasie okaże się, że coś jest nie tak, wymienię amortyzator na lepszy. Możecie powiedzieć coś o żywotności takiego modelu, jaki znajduje się w moim rowerze, czyli ze sprężyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dobra wiadomość. Nie wiem jednak czy ten amortyzator to rocznik 2016 czy 2015. Z tyłu poprzeczki łączącej dolne elementy goleni amortyzatora naklejone jest zielone kółko, ale nie wiem co to może oznaczać. Rower jest z 2016, amortyzator ma parametry jak model z 2015, a wygląda jak model powietrzny na rok 2017.

Edytowane przez MT80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno by ci nie wsadzili z kolekcji 2017

Tego nie spodziewałbym się. Chodziło jedynie o zilustrowanie jak on wygląda. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Rury goleni o mniejszej średnicy, wsuwające się w te o większej (nie wiem jak to fachowo nazwać) fabrycznie są zupełnie suche. Zastanawiam się czy spryskać je za pomocą Brunox DEO, czy jednak nie. Z tego co czytam wynika że zdania są podzielone, a nie wiem jak na użycie tego środka zapatruje się sam Suntour. Obawiam się przyklejania piachu i pyłu.

Edytowane przez MT80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...