Skocz do zawartości

[Zakup] Rower szosowy do 13000 PLN


Kondzioxc92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w temacie poszukuję roweru do max 13000 PLN i ani grosza więcej ,a jeszcze lepiej by było jak taniej się coś znajdzie w miarę sensownego.Do tej pory jeździłem na Felcie F3.Ma już za sobą ładnych kilka sezonów i dziesiątki tyś km za sobą  :) Bardzo dużo trenuję,głównie dla siebie ,ale od czasu do czasu jakieś zawody zaliczę.Jak go kupowałem to rozmiarowo był ok ale z biegiem czasu jeszcze kilka cm podrosłem i niestety rama już jest delikatnie za mała (56cm) Mam obecnie ok 187-188 cm i poszukuję czegoś większego.Mam w pobliżu sklep w którym mógłbym nabyć z fajnym rabatem rowery marek : Giant,Trek,Specialized.Mam na oku pewne modele np :

Specialized Bicycle Components
Specialized Bicycle Components
Propel Advanced 0 (2016) | Rowery Giant | Ride Life. Ride Giant. | Polska
Canyon | ULTIMATE | Ultimate CF SL 9.0 Aero
Tak jak wspomniałem w przypadku Treka Speca i Gianta mógłbym liczyć na rabat,ale dokładnie musiałbym jeszcze zapytać w sklepie.W przypadku Canyona to cena jest ostateczna bo pytałem.
Jeżeli mielibyście jeszcze coś godnego polecenia to proszę o propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak jak w temacie poszukuję roweru do max 13000 PLN i ani grosza więcej ,a jeszcze lepiej by było jak taniej się coś znajdzie w miarę sensownego.Do tej pory jeździłem na Felcie F3.Ma już za sobą ładnych kilka sezonów i dziesiątki tyś km za sobą  :) Bardzo dużo trenuję,głównie dla siebie ,ale od czasu do czasu jakieś zawody zaliczę.Jak go kupowałem to rozmiarowo był ok ale z biegiem czasu jeszcze kilka cm podrosłem i niestety rama już jest delikatnie za mała (56cm) Mam obecnie ok 187-188 cm i poszukuję czegoś większego.Mam w pobliżu sklep w którym mógłbym nabyć z fajnym rabatem rowery marek : Giant,Trek,Specialized.Mam na oku pewne modele np :

 

Specialized Bicycle Components

Specialized Bicycle Components

Propel Advanced 0 (2016) | Rowery Giant | Ride Life. Ride Giant. | Polska

Canyon | ULTIMATE | Ultimate CF SL 9.0 Aero

Tak jak wspomniałem w przypadku Treka Speca i Gianta mógłbym liczyć na rabat,ale dokładnie musiałbym jeszcze zapytać w sklepie.W przypadku Canyona to cena jest ostateczna bo pytałem.

Jeżeli mielibyście jeszcze coś godnego polecenia to proszę o propozycję.

 

Wysłałem info na priva, proszę rzucić okiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13000 pln to dużo... ale i wciaż mało na np "nielegalne" 6,5 kg. Ze Speca Tarmac jest już ok ale niestety to wciaż nie S-works więc nawet za 13k pln szału nie będzie, Canyon - tu po "optymalizacji" cen już kupisz nawet podstawowego Aeroda ale rama zacna, Trek - będzie Emonda nawet na durze ale tylko SL8 czyli to też nie "ta" lekka rama którą Trek reklamuje jako najlżejsza... Za to z Gianta masz Propela Adv 0 ( ten niebieski - baaaaardzo ładnie wyglada w realu, ale rower beton, słowo komfort nieznane). Pozostaje Cannondale i tu po rabacie kupisz nowego SuperSixa Himod Evo, gdzie rama to 800 g. i technologicznie jeszcze mocnej poszła do przodu aczkolwiek wyglad prawie ten sam czyli "klasyczny"... Z niedocenianych marek to Focus Izalco - w tym budżecie Maxa z framesetem 1,1 kg jeszcze nie kupisz... Najtaniej i najlżej wyjdzie... nowa Merida Scultura 6000 2016 gdzie na starcie dostajesz ramę poniżej 800 g. i "uniwersalną" Ultegre a wszystko w cenie grubo poniżej 10k PLN. Czyli akurat na wypasione stożki zostanie...  Nie bez przyczyny ten model został już doceniony w kilku branżowych magazynach, a tu nawet nowa Scultura wygrała: 

http://www.cyclingweekly.co.uk/reviews/road-bikes/merida-scultura-6000

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida 12 kafli..a rabat jaki dostaniesz?.stożki jakie kupisz,chińskie? rower 7,5kg,,szału nie ma a pewnie jest wiecej. hmm zaraz napiszesz to przez koła waża prawie 1800g..więc gdzie tu mowa o najlżejszym?.fatalny wręcz dramat ten zacisk sztycy..a co do tarmaca nie rozumiem Twojej wypowiedzi? szału nie ma 13 tys?? to nie s-works??? i co z tego? autor tematu  nie szuka s-worksa roweru za 37tys tylko do 13tys..to na rame s-worksa mu braknie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli udaloby sie zrabatowac do 13k pln Cannondale CAAD12 Dura Ace Disc, to może być ciekawa opcja.

 

Ultimate CF SL 9.0 Aero któego wskazałeś też powinien Ci odpowiadać. Może niuans, ale na takim kolorze i lakierze, niestety strasznie osadza się kurz i potrafi to być wkurzające.

 

A może Aircode SL 600 Mid CP 2016 http://www.porebarowery.pl/main/product/5928,AIRCODE-SL-600-MID-CP-2016,page:1

 

 

Forumowicze, a może jest więcej osób szukających w tych pieniądzach roweru i można by wtedy pójść do sklepu i przy 3 szt nieźle ponegocjować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida 12 kafli..a rabat jaki dostaniesz?.stożki jakie kupisz,chińskie? rower 7,5kg,,szału nie ma a pewnie jest wiecej. hmm zaraz napiszesz to przez koła waża prawie 1800g..więc gdzie tu mowa o najlżejszym?.fatalny wręcz dramat ten zacisk sztycy..a co do tarmaca nie rozumiem Twojej wypowiedzi? szału nie ma 13 tys?? to nie s-works??? i co z tego? autor tematu  nie szuka s-worksa roweru za 37tys tylko do 13tys..to na rame s-worksa mu braknie..

 

To czepianie się zacisku to jak odrzucenie S-Klasy bo ma wystającą "gwiazdkę" na masce... Jeśli w kieszeni jest wystarczająco na takiego Mercedesa to ok bo każdy lord może pozwolić sobie na wybrzydzanie, gorzej jak kieszeni nie ma nawet na 20 letniego Golfa...

 

To żaden problem zrobić pancerną 2 kg ramę tylko jakoś nikt się tym nie chwali w katalogach. Lekka szosa poniżej uci a taka np 8 kg to dwie różne bajki. Tak samo cieższy rower aero który do 40 km/h wciaz przegrywa z tym lekkim, dlatego dobre aero tyle kosztuja - sa dodatkowo lekkimi konstrukcjami. 1200 g.to niestety żaden szał a tym bardziej i żadna pewność nie trafienia na OIOM po jakimś dzwonie. Dobra rama może ważyć 800 g. i być kręgosłupem fajnego roweru, a cieżka i słabo tłumiąca to w szosie pomyłka, bo różnica wagi kilograma czy dwóch to po prostu czuć i tyle w temacie. 

 

Test w cyclinweekly i to co jest w podsumowaniu - czy warto "przepłacać" za podobnej klasy ramy ? Nowy Supersix jest super ale skoro można mieć to samo za mniej to w czym problem ? A ze Specem jeszcze gorzej bo jedynie S-works jest podobnej klasy jednak wystarczy w tym budżecie jednynie na ramę natomiast zwykły Tarmac to zupełnie inna rama... Na Tarmacu jeździłem i sorry na mnie magia Speca nie działa a i nie wiem czy wiesz do kogo należy w ogóle Spec i kto zgarnia kasę za to spinanie "wow - Spec" a samemu cicho siedzi...

 

Na Meridę z ulicy 20% spokojnie na starcie dostajesz... Czyli finalnie jak rozbierzesz rower na czesci to topwa rama wyjdzie z 5k PLN. To tak dużo ? Stożki ? Bez przesady z tą chińszczyzną ale takie Tufo Carbona podstawowe masz juz za 2500 pln, zaś 1300 g. Cyclone na ceramice dostaniesz za 4000 pln... Tym samym dostajesz w założonym budżecie lekki rower z już przyzwoitą Ultegrą na dobrych kołach... No tak ale to tylko Merida... i ten dramat zacisk. Całe 8 g. tytanowa śrubka i 30 euro na r2bike... 

 

Z wysyłkowych jest też bardzo dobrze oceniany np Rose z ich X-Litem ale to też chyba syf bo się chwalą że rama waży poniżej 800 g.... 

 

@MrAndy tego Caada12 na durze da radę kupić za 13k... No może z grosikiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim tarmacu jezdziłeś,model,carbon?bo to fakt rożne bajki ,,ja mam experta z 2015 i nie pisz,ze to szmelc...ze to rama tragedia,,bo rower swoje kosztuj , to nie s-works,,bo nie potrzebuje..., a sama rama kosztuje tyle co cała ta  merida bez paru groszy,,co z tego ,ze rama wazy 800g skoro cały rower który kupije ponad 8kg.. skoro mam kupic rower za 12 tys,,to czemu mam go rozbierac?,, to kompletnie nie opłacalne,,no wybacz.. a jewszcze powiedz,ze te czesci sprzedasz w  tym sklepie to klekne ze smiechu...mi to wisi kto za to kase zbiera  dobrze na tym specu mi sie jezdzi i tyle.Czepianie sie tak,,bo skoro coś kosztuje to musi wygladac byc adekwatne do ceny. mi Merida z samej nazwy nie pasi i jak by mi ja za darmo dali to bym nie wziął Powiem,Ci,ze wybiore sie do sklepu Meridy, ,i ciekaw jestem czy dostane z buta 20% ale to żart,,bo nik na wstepie nie sprzeda roweru 2016r z taki rabatem wybacz,,ale spytam,,,no chyna,ze nagle zwali snieg nie wiem i bedzie trzymał do maja..to chyba,ze..  Gianta Tcr  Advanced pro 1  2016r miałem na niego dobra cene lekko ponad 10tys carbon koła na ultegrze   czekanie na niego wynosi 4miesiace to wstepnie. dlatego zrezygnowałem.teraz rowerów super lekkich nie robia,,chyba,ze to rower konkretnej klasy,,sa wanizejsze sprawy niż mania lekkości.Nie jestem zawodowcem nie potrzebuje dura ace i super stożków, mi na takich zle jezdzi, i nie lubie ram aero.,, dla mnie moj spec to  full profeska do mojej jazdy.hobby,,zamiłowania,,po prostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim tarmacu jezdziłeś,model,carbon?bo to fakt rożne bajki ,,ja mam experta z 2015 i nie pisz,ze to szmelc...ze to rama tragedia,,bo rower swoje kosztuj , to nie s-works,,bo nie potrzebuje..., a sama rama kosztuje tyle co cała ta  merida bez paru groszy,,co z tego ,ze rama wazy 800g skoro cały rower który kupije ponad 8kg.. skoro mam kupic rower za 12 tys,,to czemu mam go rozbierac?,, to kompletnie nie opłacalne,,no wybacz.. a jewszcze powiedz,ze te czesci sprzedasz w  tym sklepie to klekne ze smiechu...mi to wisi kto za to kase zbiera  dobrze na tym specu mi sie jezdzi i tyle.Czepianie sie tak,,bo skoro coś kosztuje to musi wygladac byc adekwatne do ceny. mi Merida z samej nazwy nie pasi i jak by mi ja za darmo dali to bym nie wziął Powiem,Ci,ze wybiore sie do sklepu Meridy, ,i ciekaw jestem czy dostane z buta 20% ale to żart,,bo nik na wstepie nie sprzeda roweru 2016r z taki rabatem wybacz,,ale spytam,,,no chyna,ze nagle zwali snieg nie wiem i bedzie trzymał do maja..to chyba,ze..  Gianta Tcr  Advanced pro 1  2016r miałem na niego dobra cene lekko ponad 10tys carbon koła na ultegrze   czekanie na niego wynosi 4miesiace to wstepnie. dlatego zrezygnowałem.teraz rowerów super lekkich nie robia,,chyba,ze to rower konkretnej klasy,,sa wanizejsze sprawy niż mania lekkości.Nie jestem zawodowcem nie potrzebuje dura ace i super stożków, mi na takich zle jezdzi, i nie lubie ram aero.,, dla mnie moj spec to  full profeska do mojej jazdy.hobby,,zamiłowania,,po prostu. 

Ja się z Tobą w znacznej części zgadzam, jednak dawaj kropki w swoich wypowiedziach bo się pogubić można... :)

Co do ramy 800 gramów i roweru 8 kilo - jeśli ktoś potraktuje ten zakup jako bazę to można sporo urwać, natomiast jak rama jest ciężka to z tym nic nie zrobisz. 

Nie zmienia to faktu że rama poniżej kilo to produkt z utwardzonej tektury :)

Rama Twojego Speca kosztuje tyle co ta Merida, pozostaje kwestia czy cena przekłada się na to czym ta rama jest. Skoro można zmajstrować produkt podobnej klasy sporo taniej to nie znaczy że inni rozdają produkty gratis tylko że Spec targa za swoje dzieła sporo z nawiązką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie trafilem na to: http://sklep.zawsze-rowery.pl/nivolet-ulc-race-4-p-2575.html

Pomijam cene powyzej tej ktora zakladasz, ale fajny osprzet i wyglad.

To tak w kontekscie ew. negocjacji ceny.

 

Jezdzil ktos tym?

 

@ sivydym - "Za to z Gianta masz Propela Adv 0 ( ten niebieski - baaaaardzo ładnie wyglada w realu, ale rower beton, słowo komfort nieznane"

Czy jezdziles nim? Ktos sprzedaje ze znajomych, ale nie mialem okazji sie przejechac. Faktycznie tak twardy? Zmiana siodla na jakies gelowe do kwadratu uratuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim tarmacu jezdziłeś,model,carbon?bo to fakt rożne bajki ,,ja mam experta z 2015 i nie pisz,ze to szmelc...ze to rama tragedia,,bo rower swoje kosztuj , to nie s-works,,bo nie potrzebuje..., a sama rama kosztuje tyle co cała ta  merida bez paru groszy,,co z tego ,ze rama wazy 800g skoro cały rower który kupije ponad 8kg.. skoro mam kupic rower za 12 tys,,to czemu mam go rozbierac?,, to kompletnie nie opłacalne,,no wybacz.. a jewszcze powiedz,ze te czesci sprzedasz w  tym sklepie to klekne ze smiechu...mi to wisi kto za to kase zbiera  dobrze na tym specu mi sie jezdzi i tyle.Czepianie sie tak,,bo skoro coś kosztuje to musi wygladac byc adekwatne do ceny. mi Merida z samej nazwy nie pasi i jak by mi ja za darmo dali to bym nie wziął Powiem,Ci,ze wybiore sie do sklepu Meridy, ,i ciekaw jestem czy dostane z buta 20% ale to żart,,bo nik na wstepie nie sprzeda roweru 2016r z taki rabatem wybacz,,ale spytam,,,no chyna,ze nagle zwali snieg nie wiem i bedzie trzymał do maja..to chyba,ze..  Gianta Tcr  Advanced pro 1  2016r miałem na niego dobra cene lekko ponad 10tys carbon koła na ultegrze   czekanie na niego wynosi 4miesiace to wstepnie. dlatego zrezygnowałem.teraz rowerów super lekkich nie robia,,chyba,ze to rower konkretnej klasy,,sa wanizejsze sprawy niż mania lekkości.Nie jestem zawodowcem nie potrzebuje dura ace i super stożków, mi na takich zle jezdzi, i nie lubie ram aero.,, dla mnie moj spec to  full profeska do mojej jazdy.hobby,,zamiłowania,,po prostu. 

 

Czyta się to strasznie -  fakt :) Co do Tarmaca to super - gratulacje z roweru. Chciałeś, kupiłeś i jest. Dla Ciebie nr 1 ale dla mnie już nie. Dla mnie to moooocno przereklamowana konstrukcja, bo można taniej i lepiej... Ogólnie Spece są mocno overpriced a może i po prostu nie stać mnie na przepłacanie ? A może to waga tej ramy już ją skreśla lub to że znam dwóch właścicieli dokładnie tego modelu, którzy są po reklamacji pękającego lakieru to tylko kropka nad i, bo za taką kasę to "lekko" dziwne... nie wiem. Wiem natomiast że w testach 2016 Scultura pokonała kilka "bardziej" mainsteamowych modeli w tym Tarmaca - to przypadek ? Chyba nie... Tak samo Izalco lub nawet "budżetowy" Cayo. Mega niedoceniane modele Focusa a jeżdzą naprawdę przyzwoicie i do tego ta cena... Dwa rowery kupisz w cenie Tarmaca zatem dwa razy gorsze ? 

Z Giantem Ty miałeś przygodę 4 miesiące, ja czekałem raz 8 i się poddałem w końcu... podobno materiału akurat do "mojego" modelu zabrakło :)

 

Jeżeli nic się nie zmieniło to właśnie Merida ma 49% udziałów w Specu ;)

od ładnych kilku lat... W sumie to jest właścicielem Speca.

 

 

Ja się z Tobą w znacznej części zgadzam, jednak dawaj kropki w swoich wypowiedziach bo się pogubić można... :)

Co do ramy 800 gramów i roweru 8 kilo - jeśli ktoś potraktuje ten zakup jako bazę to można sporo urwać, natomiast jak rama jest ciężka to z tym nic nie zrobisz. 

Nie zmienia to faktu że rama poniżej kilo to produkt z utwardzonej tektury :)

Rama Twojego Speca kosztuje tyle co ta Merida, pozostaje kwestia czy cena przekłada się na to czym ta rama jest. Skoro można zmajstrować produkt podobnej klasy sporo taniej to nie znaczy że inni rozdają produkty gratis tylko że Spec targa za swoje dzieła sporo z nawiązką.

@Tobo "siedzisz" w Treku i piszesz że Emonda SLR to utwardzona tektura... bluźnisz :) Sam wiesz że np SL6 czy nawet SL8 to nie ta klasa pomimo tej samej nazwy modelowej. I dokładnie to co napisałeś - co jest takiego w Tarmacu oprócz nazwy Spec że warto kupić gołą ramę w cenie roweru którego rama wg testów biję ją o klasę ? Bo co takiego jest np w nowej Madone że warto za podstawowy model zapłacić ponad 20k PLN to wiem i gdybym miał wybór Trek vs Spec to nawet taki VIAS mnie nie przekona :) Ale to i tak niestety nie rowery w założonym budżecie 13k PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że odpowiadacie sobie wzajemnie,a ja nadal poszukuję fajnego rowerku.Tak konkretnie to co możecie polecić ?
Co myślicie o Pinarello ? Widziałem na stronce ,że powinienem się zmieścić cenowo w tym modelu --> http://www.pinarello.pl/product/pinarello/gan/ ,co prawda jest na SH 105,wolałbym Ultegre ,ale fajny bike.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie rowery w tej cenie będą fajne, ja w tej chwili był chyba wybrał giant propel adv 0. Zero konieczności upgradów, di2, stogi, cieszy oko.

Nie jeździłem ale dam rękę uciąć, że jest mega sztywny i jest rakietą. Drugą opcją którą bym próbował kupić, to scott foil 20. Ale to mój stan umysłu na dzień dzisiejszy. Wybór masz duży. 

 

W tej cenie są już porządne rowery, czy waga powinna być wyznacznikiem to musisz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.


Co do treka ma jedną wielką zaletę wyróżniającą go spośród innych producentów - gwarancję. I to zadecydowało o tym, że moje obie maszyny to treki. Mając gwarancję za priorytet rozważałem jeszcze cannondale, specialized i cervelo. Canyona który byłby prawie 1kg lżejszy od mojego odrzuciłem na starcie. Pamiętaj, że ramy w tych rowerach to jakieś 8k zł. Moja madonka ze wszystkimi gratami waży 7.8x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że odpowiadacie sobie wzajemnie,a ja nadal poszukuję fajnego rowerku.Tak konkretnie to co możecie polecić ?

Co myślicie o Pinarello ? Widziałem na stronce ,że powinienem się zmieścić cenowo w tym modelu --> http://www.pinarello.pl/product/pinarello/gan/ ,co prawda jest na SH 105,wolałbym Ultegre ,ale fajny bike.

 

Zapytaj użytkownika radomir82, z pewnością będzie mógł podrzucić coś niecos o jakości :)

Czyta się to strasznie - fakt :) Co do Tarmaca to super - gratulacje z roweru. Chciałeś, kupiłeś i jest. Dla Ciebie nr 1 ale dla mnie już nie. Dla mnie to moooocno przereklamowana konstrukcja, bo można taniej i lepiej... Ogólnie Spece są mocno overpriced a może i po prostu nie stać mnie na przepłacanie ? A może to waga tej ramy już ją skreśla lub to że znam dwóch właścicieli dokładnie tego modelu, którzy są po reklamacji pękającego lakieru to tylko kropka nad i, bo za taką kasę to "lekko" dziwne... nie wiem. Wiem natomiast że w testach 2016 Scultura pokonała kilka "bardziej" mainsteamowych modeli w tym Tarmaca - to przypadek ? Chyba nie... Tak samo Izalco lub nawet "budżetowy" Cayo. Mega niedoceniane modele Focusa a jeżdzą naprawdę przyzwoicie i do tego ta cena... Dwa rowery kupisz w cenie Tarmaca zatem dwa razy gorsze ?

Z Giantem Ty miałeś przygodę 4 miesiące, ja czekałem raz 8 i się poddałem w końcu... podobno materiału akurat do "mojego" modelu zabrakło :)

 

od ładnych kilku lat... W sumie to jest właścicielem Speca.

 

 

@Tobo "siedzisz" w Treku i piszesz że Emonda SLR to utwardzona tektura... bluźnisz :) Sam wiesz że np SL6 czy nawet SL8 to nie ta klasa pomimo tej samej nazwy modelowej. I dokładnie to co napisałeś - co jest takiego w Tarmacu oprócz nazwy Spec że warto kupić gołą ramę w cenie roweru którego rama wg testów biję ją o klasę ? Bo co takiego jest np w nowej Madone że warto za podstawowy model zapłacić ponad 20k PLN to wiem i gdybym miał wybór Trek vs Spec to nawet taki VIAS mnie nie przekona :) Ale to i tak niestety nie rowery w założonym budżecie 13k PLN...

Rama slrki 9 ma daleko do deklarowanego "700", może czerwony lakier jest tak oblednie ciężki :) ważyłem i siem dziwilem :) SLR 10 w specyfikacji fabrycznej w deklarowanym rozmiarze 56 też "pokazał" na wadze więcej niż się chwalą. A inna slrka 9 złamała się na rurce podlancuchowej bez ustalonej przyczyny.

Nawet kilogram to bezsens w kategorii bezstresowa eksploatacja, poza chciejstwem jest jeszcze żywotność takiego produktu a tu jest marnie.

A nowy madone to przykład na to ze waga roweru nie wpływa na jego możliwości. 9.2 z pedalami to ponad 8 kilo, ale jest bajecznie szybki. Aspekty konstrukcyjne i montażowe pomijam, bo to horror jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem na początku: za 13000 zł można przebierać w dziesiątkach fajnych modeli różnych producentów. Można zacząć  od A (jak na przykład Argon 18), potem B (jak np. Bianchi), następnie C (np. Colnago) i zgodnie z literami alfabetu przeglądać dalej.

Na przykład Ghost:

http://secesja.pl/do/item/Nivolet-LC-Tour-4-2016/NivoletLCTour4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...