Skocz do zawartości

[Rower] MTB XC do 4500zł Trek/Cube/Kross/Specialized


zeeober

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno masz nogę 84 cm? Ja z nogą 83 cm byłbym 1,5 cm od ograniczenia na ramie 17,5", czyli z nogą 84 cm zaledwie 0,5 cm. U mnie siodło jest 4 cm powyżej osi kierownicy (dwie podkładki, mostek na minus)

Poza tym wystarczy popatrzeć na parametr reach żeby zobaczyć, że odpowiednikiem S-ki Krossa (17") jest 18,5" u Treka. Wymiar ten jest praktycznie identyczny. Moim zdaniem nie ma co kombinować z 17,5" dla osoby o wzroście 182 cm. Tym bardziej że siedział na 18,5" i twierdzi że było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz nogę 84 cm?

 

Tak, mierzona bez butów.  Oczywiście, skoro siedział na rowerze i jest ok to tylko się cieszyć, chociaż co nie jest ok wychodzi najczęściej jak minie euforia :)

 

 

Poza tym wystarczy popatrzeć na parametr reach żeby zobaczyć, że odpowiednikiem S-ki Krossa (17") jest 18,5" u Treka. Wymiar ten jest praktycznie identyczny

 

 

Ten wymiar tak ale pozostałe "na papierze" robią różnice. Kross ma krótszą i wyższą ramę, krótszą linię łańcucha i co najważniejsze ostrzejsze kąty widelca i podsiodłówki, więc w górach trzeba będzie sporo nadrobić techniką żeby złapać fun na zjazdach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary jakie wchodzą w grę to Kross 17' i 19' ale muszę przymierzyć, bo coś nie mogę uwierzyć, że Ska dla człowieka ze 182cm wzrostu.
Trek 18,5'.
Z tego co widzę, macie rację, faktycznie Kross (17') ma podsiodłówke 430 a Trek 18,5 ma 440. Co do kątów to Kross 71,5/73,5. A Trek 69,6/ 72.3.
Trek długosc tylnego trójkata 445, Kross 438. Ale Ska?

Dla mnie we wszystkim wygrywa Kross. Zakupie na 100% jak mi się go uda dorwać, bo widzę, że sporo osób się czai na ten model. 
Rower bardziej przystosowany do ostrej jazdy, pomijając wymiary. Niestety gorzej jak będe chciał założyć sakwy. No ale sztywne osię, główka, osprzęt no i ojczysty producent :)

Nadal proszę o  jakieś opinie o innych roweruch, głosy za lub przeciw tych co powyżej.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem tą metoda z książką wyszło mi stojąc przodem 82cm, stojąc plecami do ściany 84cm. Więc myślę, że moge te 83cm długosc nogi po wewnętrznej stronie założyć.
Więc 83cm * 0,57 = 47,31
47,31 / 2,54 = 18,6 cala jestem idealnie między przedziałami :)

Czyli teraz od stylu jazdy zależy rozmiar ramy. Na maratony i szaleństwo w górach Ska. Ale czy na Mce nie będzie mi lepiej jak będe chciał gdzieś dalej pojechać? Np. z sakwami?
Szczerze mówiąc, boje sie tej Ski. Wiem, że w Krossie Ska to może być Lka w Cube.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19,5' Trek to jest rama na 195-205 cm wzrostu. Jak masz 182 cm to 18,5' będzie dobra tylko wtedy gdy masz nogi o długości około 75-77 cm ! 17,5 ' bedzie prawdopodobnie dobra. Policz sobie kalkulatorem dokładnie, link poniej.

 

Ja radzę pojeździć, potestować a potem patrzyć na kalkulatory bo aktualnie jeżdżę na rowerze przeznaczonym chyba na koszykarzy NBA. Tabelki Treka / Speca są w miarę sensownym punktem wyjścia, oczywiście jak ktoś jest gdzieś na granicy rozmiarów, to fajnie byłoby się przymierzyć albo poszukać sklepu gdzie nie dopasowują rozmiaru ramy "na oko". Inna sprawa że ten kalkulator zaleca mostki o 2-3cm dłuższe niż te, które są obecnie standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@@Rafu,

Z tymi mostkami śmieszna historia: Nie chce kogokolwiek atakować. Jedynie podzielić się swoim doświadczeniem co do tych sklepów gdzie właśnie DOPASOWUJĄ rower "na oko". Znajomy kupował rower, odwiedziłem z nim parę sklepów i kupując już w tym konkretnym nasłuchałem się od "ekspertów", że TU TRZEBA DAĆ KRÓTSZY MOSTEK. Kumpel uległ presji i powiedział, że wymieni za jakiś czas. Powiedziałem, żeby pojeździł trochę i mi zaufał, że nie trzeba będzie wymieniać, (poprzedni rower miał identyczny i pasowało mu wszystko idealnie). Po miesiącu jazdy przyznał mi rację, że nie bedzie chciał tego mostka wymieniać nigdy. Nie raz się juz przekonałem, że to co opowiadają "doradcy" w sklepach trzeba brać w nawias.

Zgodzę się z Tobą, że najlepiej mierzyć. Tak też zrobiłem w przypadku Treka. Tylko z Krossem mogę mieć ten problem, ze on będzie dostepny ale na zamówienie, a niekoniecznie na sklepie.

Tak czy siak dzięki za komentarz. Który rower byś mi polecił Kross? Trek? Cube? Może masz swój typ?

 

A co do rozmiarówek i kalkulatorów to zależy też od marki, bo tak jak wcześniej ktoś już mówił to np. Mka Speca to Lka Cube. Kiedyś jakaś firma miała taki kalkulator doboru, że jeśli miałem nieprzeciętną długość nogi to wyskakiwało , że to niemożliwe byś miał taką długą nogę :))))

 

@@GTZaskar1991, Trek X-Caliber 9 nowy ma 90mm właśnie. Pytałem sprzedawców to mówili, że mogą mi wymienić przy kupnie, gdybym chciał. 

 

Bardziej był bym skłonny kupić właśnie Mke od Krossa i dać tam mostek 70-80mm gdyby pozycja mi nie pasowała niż Ske i potem starać się wyciągać pozycje. Chociaz Ska będzie zwinniejsza mimo wszystko. Przymierzę, to się przekonam.

 

Dziękuje Panowie, myśle, że ten post powoli brnie do zamknięcia :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@GTZaskar1991

 

Mi competitivecyclist podpowiadał mostek do 130mm o ile dobrze pamiętam i stąd moje 2-3cm. Nie mówię że to złe narzędzie bo daje jakiś obraz tego, czego na co powinniśmy patrzyć przy wyborze roweru. Twierdzę jednak że nie ma idealnego wzorca geometrii - są rowery długie (jak Treki, Spece) i są krótkie (jak Canyony). Jedne i drugie mają swoich zwolenników (żeby nie powiedzieć wyznawców) i każdy jest w stanie dopasować coś dla siebie.

 

@@zeeober,

 

Jako "wyznawca" Treka poleciłbym oczywiście Treka - jak masz możliwość przymierzyć się do 19,5 to przejedź się żeby mieć wyrobioną własną opinię, aczkolwiek nie twierdzę że Ci podpasuje - Moja żona ma 19,5 przy podobnym wzroście i sobie bardzo chwali ale to kwestia osobistych preferencji.

Muszę jednak przyznać że Kross nieco namieszał w tym segmencie cenowym - Level 8 to naprawdę ciekawa propozycja. Obstawiam M-kę ale przymiarka wskazana bo może przekrok może być trochę wysoki - Trek ma chyba niższy przy 19,5".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...