Skocz do zawartości

[hamulce tarczowe] SLX tarcze i hamulce a prawidłowa pozycja względem siebie


bbart79

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem tarcze i zestaw hamulców SLX. Po zamontowaniu i przejechaniu kilku kilometrów zobaczyłem, że najprawdopodobniej klocki nierówno pracują na tarczach. Są tak jakby za bardzo na zewnątrz. Wszystko nowe od shimano. Czy wszystko w porządku, czy jednak coś jest nie tak? Jak sądzicie?

 

78d2348785f3bbf6gen.jpg

 

5682920bfc1d0393gen.jpg

Edytowane przez bbart79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładki sa nad zaciskiem a nie pod. Nie mają wpływu na orientację zacisku tylko na wyrównanie (zaburzonego przez adapter na 180) kąta pod którym główka sruby styka się z zaciskiem. Jest to poprawny sposób montażu przy adapterach mocowanych razem z zaciskiem na jednej śrubie. Tu macie przykład całego zestawu od Shimano a nie żaden Avid.
http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-adaptor-sm-ma-f180p-p2-for-front-180mm-37435
Może masz zły adapter do tej tarczy? Co masz napisane na tarczy i na adapterze? To koło na sztywną oś?
 

Edytowane przez dran2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@dran2,Zgadzam się. Jakby podkładki były między zaciskiem a adapterem to by uniosło zacisk względem tarczy ale nie jak są między zaciskiem a śrubą to wtedy do góry idzie sama śruba.

może sam adapter zamontowany jest do góry nogami ?

Widać że jest dobrze bo większą częścią jest do góry  ;)

 
 
Adapter nie jest czasem pod tarcze 183/185 zamiast pod 180mm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie :)

Wszystko jest w oryginale. Adapter dobrze współpracował z poprzednimi tarczami 180mm od shimano a teraz nie bardzo chce :( Jego oznaczenie to sm ma-f180p/p2. Podkładki nie mają żadnego wpływu na odległość zacisku od mocowania, gdyż są od strony główki śruby montażowej.

 

edeef15b72de9cb9gen.jpg

 

61b50afb5b20df36gen.jpg

 

Wygląda to tak jakby adapter był minimalnie za gruby i przez to zacisk jest za bardzo oddalony od osi koła.

 

Tarcza to SM-RT68. Koło jest na QR.

Edytowane przez bbart79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu masz taką sama tarczę? Mają identyczną szerokośc powierchni ciernej? Tak szukając obrazków w google to wychodzi na to że "ten typ tak ma". Wyjmij klocki i zobaczy czy ścierają się cała powierchnią, jak tak to olej.
http://kerekpar-outlet.com/shop_ordered/2051/shop_altpic/big/8040_altpic_2.jpg

http://cs619221.vk.me/v619221681/271a/HiO5CzXg8gQ.jpg
http://img34.staticclassifieds.com/images_tablicapl/249755667_1_644x461_tarcze-hamulcowe-shimano-slx-ice-tech-jak-nowe-lodz.jpg

Edytowane przez dran2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu mam taką samą tarczę. Zobaczę jeszcze jak wyglądają klocki i dam znać.

 

A oto zdjęcia klocków:

 

808f060854a56195gen.jpg

 

1bcd71247eef4af3gen.jpg

 

Wydaje mi się, że ścierają się w miarę równo choć na zdjęciu na górze wydaje mi się, że widać minimalnie miejsce, które nie pracuje podczas hamowania. Jak już pisałem zrobiłem na tym zestawie dopiero kilka kilometrów. Co o tym sądzicie?

Edytowane przez bbart79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w ZEE podobny problem. Wszystkie komponenty oryginalne Shimano. Tyle, że u mnie musiałem podnieść zaciski podkładkami bo stały za nisko. Dziwne bo całość była nowa i po to kupiłem całość żeby nie było problemu a i tak była kombinacja.

Edytowane przez drmomank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy górna krawędź klocka pokrywa się (albo jest lekko poniżej) z zewnętrzną krawędzią tarczy, jeżeli nie to adapter albo widelec można trochę splanować. Nowe klocki tego typu mają sfazowaną dolną krawędź także dopiero po pewnym czasie działają całą powierzchnią. Takie kwiatki zdarzają się czasami, i w sumie nie wiem z czego to wynika, na pewno jest to kwestia dokładności wykonania widelca, wiadomo że niektóre oem-y mogą mieć różne offsety na hakach, może małe chińskie łapki czasem zapomną maszynę przestawić? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie za bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić gdzie tkwi błąd. Poza adapterem z przodu wszystkie elementy są nowe. Ów adapter pozostał z fabrycznego zestawu. Na fabrycznym zestawie nie było widać jakiegokolwiek przesunięcia zacisku względem tarczy. Przesunięcie pojawiło się po założeniu nowych tarcz i nowego kompletnego zestawu hamulcowego. Sprawdzę jeszcze za radą radomir82 czy górna krawędź klocka pokrywa się z zewnętrzną krawędzią tarczy. Jeśli tak to zostawię hamulce w spokoju. Jeśli natomiast nie to trzeba będzie coś wykombinować.

 

Umknął mi natomiast fakt, że nowe klocki nie biorą całą powierzchnią z powodu ściętej dolnej krawędzi. Jest to dobry milimetr lub nawet więcej. Po zużyciu klocków powierzchnia przylegania do tarczy rzeczywiście się zwiększy w stronę osi tarczy i być może już nie będzie to tak dziwnie wyglądało?

 

Tak się jeszcze zastanawiam nad użyciem innego adaptera. Jaki byście polecili? Tej samej firmy, czy też celować w innego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam adapter i tarczę 180mm z przodu. Wszystko poskładane fabrycznie (jeszcze nic nie wymieniałem) i podobnie, jak u Ciebie klocki nie 'łapią' całej powierzchni tarczy. W drugim rowerze (trochę inny model tarcz na CL) jest identyczna powierzchnia 'robocza', ale tarcza nie jest w tym miejscu tak szeroka, jak ta pierwsza i wydaje się, że klocki 'łapią' głębiej. Jednak, jak popatrzysz na otwory w tarczach to zobaczysz, że obszar roboczy klocków w jednym i drugim przypadku wychodzi podobny. Wydaje mi się, że nie masz się czym przejmować. 

 

6e31e3252e8e.jpg

 

64bc727bc7ba.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...