Skocz do zawartości

[9672] Thompson curve by LegionnaireSowa


LegionnaireSowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, przedstawiam projekt który powstał w ciągu tego sezonu. Wiosną kupiłem rowerek na allegro, używany za 1600 zł, ważył 10500 gram bez pedałów. W kwietniu pierwszy raz wsiadłem na rower i uczyłem się jeździć :) Wcześniej rower widziałem w czasach szkoły jakieś 6-7 lat temu :) Pierwsze zawody po miesiącu treningów, BikeMaraton w Zdzieszowicach, wynik w połowie stawki, awans na 3 sektor. Zaczeła się rywalizacja:) systematyczne treningi, modyfikacje sprzętu, poprawa wyników. Sprzęt składałem w 90% na używanych częściach wylicytowanych na allegro. Rower schudł prawie 2 kg, ja schudłem 13 kg (z wagi 93 do 80kilogramów, chyba wciąż dużo jak na kolarza?) Koszt skończonego projektu na tą chwilę to 5 tys. Waga chyba zadowalająca. Końcem sezonu w kategorii M1/M2 na maratonach zajmowałem pozycje w pierwszej dziesiątce/piątce, czasem podium... więc chyba dobrze mi idzie jak na młodego :) ale ja tam się nie znam  :yes:

 

Wagi nie mam żeby rower zważyć - wage poszczególnych komponentów znalazłem w google lub na forum:

 

Bar Ends: (Rogi)- 

Bottle Cage: (Koszyk na bidon) force x2, 54g
Brake (Front): (Hamulec przedni) shimano XT m775, 250g
Brake (Rear): (Hamulec tylny) shimano XT m775 280g
Cables: (Pancerze i linki) shimano/jagwire - 70 g
Cassette: (Kaseta) Shimano XT 11-32, 255g
Chain: (Lancuch) Shimano XT HG93, 270g
Crankset: (Korby) Shimano XT, 870g
-Crank Arms: (Ramiona) XT
-Bottom Bracket: (Suport) XT 
-Outer Ring: (Blat) Q rings ROTOR 424t
-Middle Ring: (Srednia tarcza) Q rings ROTOR 33t
-Inner Ring: (Młynek) Shimano xt 22t
-Crank Bolts: (Sruby mocujace tarcze) steel/alu
-Mick: (inne) Kontra,
Disc Rotors: (Tarcze Hamulcowe) Ashima 160mm/180mm + bolts, 195g
Derlr (Front): (Przerzutka przednia) Shimano XT 152g
Derlr (Rear): (Przerzutka tylna) Shimano XT 225g
Fork: (Widelec) FOX float 32 fit rlc 100mm 1450g
Frame: (Rama) Thompson curve 17' alu 7005, 1650g
Grips: (Gripy) Boplight  25g
Handlebar: (Kierownica) bontrager rxl carbon 140g
Headset: (Stery) cane creek + syntace top cap + alu bolt, 80g
Pedals: (Pedaly) shimano m540 400g
Spacers: (Podkładki pod mostek) -
Seat: (Siodlo) selle italia gel flite 230g
Seatpost: (Sztyca) guizzo carbon 260g
Seatpost clamp: (Zacisk sztycy) Thompson 20g
Shifters: (Manetki) Shimano XT 255g
Skewers: (Zaciski koł) Novatec 100g
Stem: (Mostek) Syntace F99 105g
Tire (Front): (Opona przednia) Geax Mezcal 450g
Tire (Rear): (Opona tylna) Geax Mezcal 450g
Tubes: (Detki) Mleczko, 2x50g + wentylki, tasma 130g
Wheel Front: (Kolo przednie) 1290g (waga obu kół)
-Hub: (Piasta) Novatec D711
-Rim: (Obrecz) ZTR Alpine
-Spokes: (Szprychy) Sapim Laser
-Nipples: (Nyple) Sapim alu
Wheel Rear: (Kolo tylne) 
-Hub: (Piasta) Novatec D712
-Rim: (Obrecz) ZTR Alpine
-Spokes: (Szprychy) Sapim laser
-Nipples: (Nyple) Sapim alu
 
Total: 9656

 

Teraz szykuje się pracowita zima i ostra rywalizacja w sezonie 2016 :)

Następne modyfikacje to może być rama accent peak 29, obręcze ZTR Crest 29, widelec 29' i przeróbka tego roweru na 29era. Przytyje jakieś 200 gram, ciekawe czy duże koło faktycznie poprawi wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny podoba mi się. Mam pytanie gdzie kupiłes białe mezcale ?. Czekam na resztę zdjęć.

Na allegro jakiś miesiąc temu, nawiasem świetne oponki w połączeniu z mlekiem.

Co do koloru to kwestia gustu a co do projektu 29 er to największym wyzwaniem będzie zakup ramy, dobrego amora i zaplatanie kół, wydatek rzędu min. 4 tys.

Nie wiem czy warto, Więcej ugram ciężkim treningiem przez zimę niż większym kołem :)

Edytowane przez LegionnaireSowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wieje optymizmem :)... 

Kolega chce dokładając 3 tysie zrobić 29`era na ramie Accenta tylko 200 g cięższego niż aktualny Thompson :D

 

Gotowa specyfikacja sklepowa która zejdzie poniżej 10 kg to wydatek kilkunastu tyś zł :).

Dobrym punktem odniesienia może być Accent Peak 29 PRO który wszedł jako nowość na 2016 ...

Deklarowana waga producenta to 10,4 kg bez pedałów w rowerze praktycznie na pełnym X0 za 8 kzł :D.

Przyjrzyj się temu rowerowi i zastanów się co będzie trzeba wymienić i za jakie pieniądze aby osiągnąć cel :).

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejście na 29era to większa sprawa.
Musisz wymienić koła, amora i ramę. To jest raczej oczywiste. Nie wyobrażam sobie jeździć na 29erze z kasetą 11-32 i do tego z tak twardymi przełożeniami z przodu. Jeżeli dla kogoś blat 44t w 29erze to standard to albo nie umie jeździć ze zdrową dla kolan kadencją, albo jeździ po asfalcie z przewyższeniami 50m na 100km.
Więc do listy dochodzi prawdopodobnie napęd.
Jak dorobisz się większej ramy, bo jednak 29er musi mieć wiekszą ramę od 26er to wydłużeniu muszą ulec przewody od hamulców. Wydatek nieporownywalnie mniejszy do wymiany kół czy amora, ale to kolejne powiedzmy 200zl za przewody, oliwki itp.

Składanie roweru ma sens ale moim zdaniem od pewnej granicy. Powiedzmy, że za 9-10 tysięcy możemy mieć rower w super specyfikacji ważący niecałe 9kg. Schodząc 4-5 tysięcy z budżetu już lepiej kupić uzywkę po jednym sezonie niż kombinować po kosztach. Szczególnie, że 29er niestety ale musi być lekki. Dużo bardziej czuć wagę takiego roweru niż w przypadku 26cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagi jeszcze rowerek nie widział ale mam nadzieję że wynik szacunkowy nie odbiega od rzeczywistości. Jeśli ktoś kiedyś ważył np. ten sam model amortyzatora, to mój waży raczej tyle samo +/- naście gram.

Co do modyfikacji na 29 era to racją jest, że za 5 tyś można kupić używany rower lepszy niż inwestując 3-4 tyś w tego. Dlatego projekt 29 era to wciąż kalkulacje teoretyczne. Nawiasem śledząc nowinki ze świata wyścigów i widząc ze światowa czołówka zaczyna jeździć coraz częściej na 27,5 zaczynam się zastanawiać czy 26 er może jednak da radę. W końcu to już tylko jakieś 1,5 cala różnicy czyli mniej jak 3 cm. Dla mnie 27,5 i 26 to niemal to samo. Takie tam gdybanie.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...