Skocz do zawartości

[amortyzator] Skrzypi


empe

Rekomendowane odpowiedzi

Skrzypnięcie jest kiedy wjadę w większy dołek . Nie kiedy amortyzator się ugina, ale w momencie kiedy powraca.

 

Nagrałem filmik z tym skrzypieniem: https://youtu.be/UwBXBPwcfl4

 

I kolejna sprawa - nie mogę palcami przekręcić w żadną stronę pokrętła co jest na dole. To jest ta regulacja tłumienia?

To tak ma być że tak ciężko chodzi? Mogę to próbować przekręcić jakimś kluczem/kombinerkami?

 

5159e9c471daa9e2ce81dd66b94b4e5e_1.jpg

Edytowane przez empe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Wg RST w Vogue powinno być 90ml oleju. Wylałem z goleni olej, zmierzyłem i okazało się że było tylko 60ml. Kiedy dolałem brakujące 30ml to poziom sięgał aż do gwintu i pewnie nie mógł bym potem wepchnąć z powrotem tego tłoczka (nie wiem jak fachowo to się nazywa).

 

3329a029d581a46104c7b26f338ebd0d_1.jpg

Edytowane przez empe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to serwisu nie zrobisz. Wyjmij amortyzator i przede wszystkim spuść powietrze, gdy golenie się schowają to może te 30ml się znajdzie. Sprawdź i ewentualnie uzupełnij smar według tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=VXWqDzcoKEc

U mnie nawet po pełnym serwisie "skrzypi" podobnie tylko trochę ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spuść powietrze, gdy golenie się schowają to może te 30ml się znajdzie

Pomyślałem o tym i spuściłem powietrze, ale więcej oleju już nie wypłynęło.

Wiem że to co zrobiłem trudno nazwać serwisem, ale chciałem tylko skontrolować poziom oleju ponieważ zasugerowano że amortyzator jest "suchy"

Pełen serwis trochę nie uśmiecha mi się robić bo tak jak mówiłem amortyzator jest nowiutki. Trochę głupio nowy amortyzator na starcie rozbebeszać :/

Był smar na uszczelkach kurzowych?

Delikatnie nasmarowałem golenie i te uszczelki brunoxem, ale nic to nie dało.

 

p.s. Co to jest za smar w tej białej puszce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Miszczu drogi, użyłem skrótu myślowego. To że w tłumiku jest olej - ok,  good for you jak mawiają Jankesi. Dziwne żeby nie było...  Choć skoro to RST to i takich cudów można się spodziewać.

Użycie określenia "suchy w środku" dotyczy braku smaru pod uszczelką kurzową, suchej(pozbawioną oleju) gąbeczki smarującej (o ile producent takowe montuje), braku specjalnego smaru na górnych ślizgach oraz braku oleju w goleniach dolnych do smarowania goleni i dolnych ślizgów. 

Tak więc "suchy w środku" to zarazem skrót myślowy jak i terminologia ludzi którzy w niejednym widelcu już grzebali.

Czy nadal na 100% się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Sprawa ze "skrzypieniem" dawno temu już się wyjaśniła tylko wyleciało mi z głowy uzupełnić temat dla tego robię to teraz. Jak się okazało amortyzator wcale nie był ani "suchy" ani też nie wymagał serwisu. Po prostu to "skrzypienie to nic innego jak dźwięk przepływającego oleju w tłumiku i w tym modelu tak to wygląda, tak ma być i inaczej nie będzie :)

Skrzypi czy raczej syczy/piszczy/gwizda? Jeśli zmienisz ustawienia tłumienia czy dźwięk się zmienia?

Dokładnie tak. Po regulacji pokrętłem tłumienia powrotu "skrzypienie" zupełnie ustępuje. Jeśli ktoś ma ochotę to może sobie zobaczyć to na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Cq25cLLVTv4&feature=youtu.be
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

OMG... Stary po raz kolejny rozwaliłeś mnie na łopatki!!!
Na przyszłość wyrażaj się jasno. Pisząc że amortyzator "skrzypi" to automatycznie człowiek mysli - skryzpi jak zawiasy w starej szafie itp.
Dźwięk jaki wydaje widelec to nic innego jak siorbanie - normalny odgłos w konstrukcjach gdzie tłumik jest zanurzony w oleju. To że siorbanie ustaje po kręceniu pokrętłem to też jest normalne, bo zwiększasz otwór przez który olej musi się przedostać. Im większy otwór tym łatwiej olej się przemieszcza i mniej przy tym wydaje odgłosów. Próbowałeś kiedyś gwizdać z szeroko otwartymi ustami? Nie? No bo się nie da!
@Zekker - a jakbyś trafił na ten temat to jak bardzo zmieniłoby się Twoje życie? :P No weź napisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to nagrałem film z dźwiękiem na początku tematu, ale już nie ważne.

Najważniejsze że amorek sprawny i spisuje się znakomicie a to "skrzypienie" okazało się fałszywym alarmem. A przy okazji nauczyłem się go rozbierać i wiem już jak go serwisować w przyszłości, więc dla mnie ten temat nie poszedł na marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...