Skocz do zawartości

[hamulce] krzywo leżące okładziny/klocki


elcidx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z ustawieniem swoich hamulców Avid BB5 wersja Road - używane w przełaju. 

Nie mogę uzyskać zadawalającej siły hamowania, koła nie są w stanie się zblokować. A winne temu są klocki/okładziny które w samym hamulcu leżą krzywo, nie wiem czy to jest normalne? 

7990208a2f.JPG

To jest zdjęcie z tyłu, gdzie problem jest mniejszy, z przodu przekos klocków jest znacznie większy.
Czy to coś jest nie tak z samymi klockami? Czy ten model hamulców tak ma? Wymiana klocków by pomogła?
Spotkaliście się z takim problemem? 
Tarcze są proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij klocki z zacisku i zobacz, czy są równomiernie zużyte. Prawdopodobnie od początku były w jednej pozycji i klocek nieruchomy nie był dosuwany w miarę jego zużycia - przez to tarcza była bardziej i bardziej zginana podczas hamowania, co w końcu spowodowało takie właśnie zużycie. Można skorygować pilnikiem, albo wymienić klocki. Moim zdaniem (ale mogę się mylić) sprężynki nie mają tutaj nic do gadania. Wyjmij klocki i obejrzyj, może to przyniesie odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne sprężyny! To już ostateczność. Wywal te podkładki półkoliste co masz i daj zwyczajne tuleje. Nie rozumiem ludzi, którzy to stosują. Wtedy nie da się poprawnie ustawić hamulca. Teoretycznie się da, ale nie ma potrzeby robić tyle stopni swobody. Wystarczy zwykła tuleja, lub podkładka płaska i jest to dużo lepsze rozwiązanie. W tych gotowych rowerach dają to co mają, czyli podkładki półkoliste.  :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku trzeba zaznaczyć że bb5 jest badziewnym hamulcem, czasami pomaga przesunięcie sprężynki - trzeba sprawdzić czy jej końce weszły w otwór na środku klocka, klocek ruchomy praktycznie zawsze stoi krzywo, winnym temu jest durne rozwiązanie popychacza na którym opiera się klocek, w wielu przypadkach kiedy wszystkie sposoby regulacji zawiodą, jedynym sposobem pozostaje lekkie podpiłowanie krawędzi klocka dotykającej tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...