Skocz do zawartości

[koła]ile powinny ważyc


Autor

Rekomendowane odpowiedzi

W życiu nie złożysz za takie pieniądze lekkich kół... Nie oszukujmy się. Za 300zł to kupisz 2 lekkie obręcze albo komplet w miarę lekkich piast (np XT).

 

Za byle jakiego najtańszego Mavica albo Alexa zapłacisz po 65-70zł/szt. Najtansze szprychy DT Champion to 64zł. Już masz ponad 200zł. A gdzie tu jeszcze komplet lekkich piast i zaplecenie wszystkiego w całość...? Rozumiem, że u wielu (u mnie także) aspekt finansowy jest najważniejszy... Jednak "Komplet kół do 300zł" to nie jest temat na dział Mania Lekkości... Trochę powagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAJLEPSZA waga to 1250--1350g.,,pozd,,ŁYSY

No to już masa ekstremalna... :( Taki wynik osiągniesz jedynie na ultralekkich obręczach np AC, piastach Tune lub Soul i najcieńszych wersjach szprych DT Revo. I do tego w 1500zł ciężko będzie się zamknąć... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Łysy mylisz się i to mocno twierdząc, że koła o masie 1250-1350g do XC są optyamlne !!!! Znajdź mi takie koła robione fabrycznie...

 

Obecnie szukam kół do szosy o podobnej masie i jest z nimi wielki problem ponieważ nikt w naszym kraju nie sprzedaje obręczy na miarę WW. Jest opcja wydać X kasy na koła zbudowane na obręczach DT lub Mavic ( modele raczej znane bo raptem 2 szt :) ale jest to caly czas ponad 400g - nawet katalogowo. Zakładając nawet, że chcesz wydać ze 3x więcej kasy nie kupisz u nas obręczy lżejszych... bo ich poprostu nie ma (Wyjątek koła lightweight po ok 10tys PLN oraz corima która ma obręcze u nas w cenie całych kół, natomaist do samych kół wkłada piasty niczym cegły... :]. Dlatego stwierdzenie, że koła ok 1,3kg są optymalne wg. mnie jest błędne.

 

Tak czy inaczej popieram stwierdzenie Żbika o masie kół ok. 1,3 jako mase ekstremalną !!!

 

Wg. mnie kwestie optymalności powinniśmy rozegrać wg tego dla kogo dane koła są składane dla jednych to będą LW, a dla innych składane we własnym zakresie. Jedni mają 20tyś zł na koła inni 1500zl i tu kłania się optymalność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem tak wirtualnie zestaw kół, w miarę lekki, za relatywnie niskie pieniądze :) Nie ma z tym raczej problemu. Jedyny problem pojawia się przy wyborze tylnej piasty... Poprostu bardzo ciężko znaleźć w miarę lekką i mocną tylną piastę za rozsądne pieniądze. Ja wypatrzyłem ostatnio na allegro nowe XTR 32H za 275zł :) Zamiast obręczy DT Swiss można teoretycznie wstawić jakiegoś "taniego" Mavic'a lub Alex'a (2 obręcze w cenie jednego DT Swiss XR 4.1 ;) ) o podobnej masie, jednak takie obręcze będą na pewno o wiele mniej wytrzymałe od XR 4.1 ;) Jeśli jednak ktoś się uprze to niech sobie od całości odejmie 150zł ;)

 

Koło przód:

- obręcz DT Swiss XR 4.1 440g (155zł)

- szprychy DT Revo 1.8-1.5 138g + nyple DT Alu 10g (128zł)

- piasta Novatec A291SB 82g (120zł)

Razem - 670g (403zł)

 

Koło tył:

- obręcz DT Swiss XR 4.1 440g (155zł)

- szprychy DT Revo 1.8-1.5 140g + nyple DT Alu 10g (128zł)

- piasta Shimano XTR 310g (275zł)

Razem - 900g (558zł)

 

Całość wychodzi 1570g za cenę 961zł, doliczyć trzeba też zaplecenie, czyli łącznie 1000zł. Zaraz ktoś napisze: "Pogieło Cię?? 1000zł za koła?? Ja to chcę 400-500 wydać!!" Proszę bardzo, wydawaj 500. Nie licz jednak wtedy, że złożysz taki lekki zestaw. Coś za coś...

1000zł to nie jest niska kwota... Mamy jednak za to komplet kół praktycznie bez ograniczeń wagowych bikera, bardzo mocnych ale i w miarę lekkich. Dla porównania dodam, że 1530-1550g ważą komplety Mavica CrossMax za 2500-2700zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koło przód:

- obręcz DT Swiss XR 4.1 440g (155zł)

- szprychy DT Revo 1.8-1.5 138g + nyple DT Alu 10g (128zł)

- piasta Novatec A291SB 82g (120zł)

Razem - 670g (403zł)

 

Koło tył:

- obręcz DT Swiss XR 4.1 440g (155zł)

- szprychy DT Revo 1.8-1.5 140g + nyple DT Alu 10g (128zł)

- piasta Shimano XTR 310g (275zł)

Razem - 900g (558zł)

 

identyczny zestaw wlasnie chodzi mi po glowie

tylko czy szprychy 1.8-1.5 przy HT na tyle wytrzymaja ?

waga kolo 80kg pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła xc ~1250g to już faktycznie hardcore, IMO to będą wyłącznie koła startowe, przy codziennym użytkowaniu wymagałyby częstych serwisów - piasty musiałyby być ultralekkie, np Kozak - a one nie grzeszą trwałością. Wiele osób pozbywa się ich, nie trudno doszukać się negatywnych opinii użytkowników opisujących wielokrotne reklamacje ;) Po tym co przeczytałem na LB swojego Soula sprzedałem, był nowy więc na tym na szczęscie nie straciłem.

IMO przy ~1400g stosunek waga/wytrzymałość jest jeszcze OK, choć koszt takich koł jest duży.

 

Sam ostatnio składałem jak najlżejsze koła disc, ale chciałem żeby były w miarę trwałe. Wyszło realnie 1537g z seryjnymi nyplami mosiężnymi, i wg obliczeń 1495g z nyplami aluminiowymi (alu już do mnie idą, a jeżdżę chwilowo z mosiężnymi :)) IMO ciężko by było złożyć coś lżejszego przy zachowaniu rozsądnej wytrzymałości...

 

BTW - osobiście nie jestem przekonany co do obręczy DT 4.1. Jak jeździliśmy z kumplem (ja na swoim sprzęcie, kumpel na testowym) własnie takie były założone, koła były niezbyt sztywne - na zakrętach ocierały o klocki mimo dobrej ramy i widelca R7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAYUS i LOOKAS --nigdy tak nie było i niejest ,że każde koła są dla wszystkich ,,chodzi tu szczególnie o wage bikera ,,więc nąsensem jest porównywanie zawodnika 110kg do 70-75 kilowego i z reguły tych drugich jest multum w przeciwieństwie do pierwszych,,, następną sprawą jest sprzęt .JEŻELI ,jesteś naprzykład, już zaawansowanym bikerem i poszukujesz nadal przewagi,,,, w sprzęcie ,to pozostają koła w tejże wadze ,,i wytrzymają one wspomnianą wagę wiekszości kolarzy,bo nawet koła light sa do 70-75kg...,DOBRĄ propozycją są koła AC,,można je złożyć lub kupić w calości -cena 1400zł waga 1300-1380g.w zależności od modelu,,to tak na marginesie,,,ODNOSNIE wagi kół dla większosci mam swoie zdanie i pozostane przy nim, gdyż argumentów których używacie w ogóle nie przemawiaja za kołami 1600g.....A TAK apropo jeżdzę na kołach na szosie,,ścigam się-- na kołach poniżej 1000g.--waga moja 70 kg...i wytrzymują ,,POZD,,ŁYSY,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu na naszym forum używasz innego nicka? ;)

Jeździsz w większości szosówką, a my tu dyskutujemy o xc. Piasty w xc muszą być wytrzymalsze, dobrze uszczelnione itp. W Twoim projekcie są faktycznie koła poniżej kilograma, ale szosowe. Nie złożysz trwałych kół do xc o takiej masie. Szosa i xc to dwa rózne światy więc Twoje doświadczenia z szosy IMO mają się nijak do jazdy w terenie (xc, maratony itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kółka, troche słabsze obrecze,ale grubsze i tansze szprychy:

 

Komponenty:

- piasta tył: Shimano XTR FH-M950, 32H, 307g - 240zł.

- piasta przód: Novatec A291 SB, 85g (jest to piasta szosowa) 119zł

- obręcze: Mavic X221, niekapslowane, srebrne, 32H, 434g/szt (obie waza tyle samo, za cene 45zł/szt) 100zł/2szt.

- szprychy: Sapim Laser, 2-1,5-2 ; 2,5zł/szt.

- alu nyple DT, 64szt, 22g ; 40zł

 

Łączna waga kół: 1556g, cena ~740zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKRZYNIA --owe przykłady sa zaciągniete żywcem z LB --dobrze o tym wiesz ,a mimo to nie podzielasz zdania ,,DOKTORE ,ADAMELLO.,MICHAL ,przeciez oni maja koła po 1300g,jezdza i ścigają sie, wiec twoie wzbużenie nie uzasadnione ,,,może to przez tego szosowca ,,,nieprawda ,,czy juz lekko wątpisz?????POZDR,,ŁYSY ,,,,

 

ACHA --a poza tym dyskutujemy w dziale --MANIA LEKKOŚCI -a nie w dziale -KOŁA -!!!!ŁYSY ,J...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wzburzenie tylko zwykła odpowiedź. Owszem, koła Doktoree są nawet sporo lżejsze niż 1300, ale zauważ, że piasty mają luzy. Nie każdemu taki stan rzeczy odpowiada. Ja pisałem o kołach w miarę trwałych - a koła oparte na Kozakach = luzy i częsta wymiana łożysk. Takie stwierdzenie też jest żywcem z LB ;) Doktoree ściga się na tych kołach i pisał, że jest z nich zadowolony. OK. Ale dla mnie takie koła to pomyłka. Wolę nieco cięższe ale trwalsze. Dlatego sprzedałem swoją piastę Kozaka i kupiłem DT 240s...

Masz rację, dział to Mania Lekkości. Gdy będę składał koła szosowe będę na 100% patrzył jedynie na wagę. Postaram się złożyć coś naprawdę lekkiego :) Ale w przypadku mtb patrzę też na trwałość i niezawodność... choć z większym naciskiem na jak najmniejszą wagę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Sobie zatem życzę kół lekkich ale trwałych (zwłaszcza, że używam hamulców tarczowych, biorąc ten fakt pod uwagę stwierdzam, że moje koła i tak są mocno wyżyłowane ;)) a Wam jak najlżejszych :) Choć tych szosowych to nie musisz już raczej odchudzać :twisted: Ich masa powala.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...