Skocz do zawartości

[hamulce] AVID X0 mocne szarpanie


przemek78

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

mam w rowerze oryginalnie hamulce sram x0 (1 rok), tył to gulgotanie, ponoć typowe dla tych hamulców, klocki mam (jeszcze) metaliczne ale to co się dzieje z przodu to chyba nie jest normalne.

Dwa razy rower powędrował do Harfa Harryson z tym problemem, najpierw próbowali coś tam frezować bo niby zacisk był krzywy względem widelca, za drugim razem się poddali (hmm ... kiedyś to był porządny serwis...). Ale w czym problem: przy końcowym etapie hamowania koło przednie a wraz z nim cały przód lata i szarpie przód-tył bardzo mocno i jest to nie tyle uciążliwe co niebezpieczne, szczególnie na stromych ściankach w terenie. Dodam, że stery są dokręcone i koło przednie na max. Co to może być waszym zdaniem? Spróbuję odtłuścić tarcze i klocki ale wątpię żeby to coś dało, wydaje mi się że problem jest poważniejszy i nawraca, np po myciu roweru, kiedy wszystko jest mokre nie szarpie tak bardzo ale po paru hamowaniach wraca.

 

:icon_question:  :icon_question:  :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie masz tarcze i klocki ? Powodów może być wiele , luzy na widelcu , luzu na sterach , niedokładnie ustawiony zacisk lub ten typ tak ma .

tarcze avid X0 HS1, klocki też oryginalne jeszcze, metaliczne chyba (złote) 

to wszystko co piszesz o luzach i zacisku zostało sprawdzone, dlatego założyłem temat bo zrobił się czeski film, nie wiem gdzie szukać, myślałem o podmianie tarczy ale to już są koszty, w ostateczności spróbuję a na dniach założę nowe klocki..i przeczyszczę dokładnie wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteś ? Może któryś z użytkowników by pożyczył ci tarcze . Fakt spotkałem się z takim zachowaniem przy mocno powycinanych tarczach czy klockach A2Z półmetalicznych po solidnym przepaleniu ale to raczej nie na HS1 . Moim zdaniem powinieneś wszystko odtłuścić dokładnie ,  przetrzeć klocki papierem ściernym , przetrzeć je czymś do odtłusczania i dobrze dotrzeć. Jeśli to nie pomoże to wymiana klocków moim zdaniem .

 

Mam Avidy Elixir 7 czterotłoczkowe i nic takiego u mnie nie występuje na tarczach HS1 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie teorie na temat takiego zachowania, duzy kat natarcia klockow na tarczy czyli nie trze cala powierzchnia klocka ktory wpada w otwory i "gulka". A druga sprawa zapowietrzenie zacisku badz maly babel przy tloczku a to powoduje ze klocek wpada w wibracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak problem po myciu się zmniejsza to nie może być ani zacisk zapowietrzony ani złe ustawienie klocków ;) Przerabiałem takie tematy wielokrotnie i za każdym razem winne były klocki, co ciekawe na metalikach EBC szarpanie pojawiło się jak klocki były zużyte prawie że do sprężynek, a nie były zatłuszczone :)

 

Spróbuj ewentualnie zamienić przednie klocki z tylnymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie zacząłem od prostych rozwiązań i wyczyściłem płynem do naczyń tarczę i klocki

mała trasa i hamulec hamuje płynnie ale zobaczę co będzie dalej, być może trzeba to robić po prostu częściej i będzie dobrze, wstyd się przyznać ale od nowości, przez 6 tys km ani razu nie odtłuszczałem ani tarcz ani klocków :icon_confused:

dzięki za rady, odezwę się za tydzień jak trochę pojeżdżę

 

ps. czy możecie polecić jakiś dobry płyn do odtłuszczania, tak żebym mógł zwilżyć szmatkę i przemywać regularnie tarczę bez jej zdejmowania?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...