Skocz do zawartości

[ Hamulce] Zmiana na hydrauliczne czy wsadzenie lepszych tarcz?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stanąłem właśnie przed sporym dylematem, aktualnie mam hamulce tarczowe mechaniczne Shimano Disc M375. Niestety zacząłem jeździć nieco bardziej agresywnie i w trudniejszym terenie i przestały mi wystarczać.

 

Teraz mam dylemat: budżet mam ograniczony do jakiś 250 zł ( poprostu tylę chcę przeznaczyć na hamulce, coś tam innego też będę wymieniał)- tu pojawia się pytanie: pozostać przy mechanicznych i wsadzić jakieś lepsze tarcze i klocki ( aktualnie mam fabryczne klocki + tarcze RT-51 lub 56) czy kupić najtańsze hydrauliczne Shimano ( zdaje się M391) i pozostać jak na razie przy starych tarczach?

 

Przy której konfiguracji osiągnę większą siłę hamowania oraz "szybkość" załapania hamulca ( bo właśnie to wydaje się kluczowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zmienić na najtańsze hydrauliki od sh*tmano BR-M395 ale moim zdaniem jakiejś wielkiej różnicy nie odczujesz. Fakt, że zmieścisz się w zakładanym budżecie jest dużym plusem tego, ale ja bym wolał dołożyć 100 zł i możesz już kupić komplet BR-M615 w tym sklepie. Taniej nigdzie chyba już nie ma ;) Jeśli masz możliwość "dozbierania" trochę kasy, to kup najpierw przedni a później tylny hamulec. Miałem je i byłem zadowolony z nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozbieranie to nie problem, tak jak pisałem muszę jakoś rozdzielić koszty i na hamulce przeznaczyłem właśnie taką kwotę ( muszę dokupić jeszcze manetki bo teraz mam klamkomanetki, pewnie przerzutkę z tyłu bo ta wybitnie się buja itd, ogólnie cały czas inwestuję) a więc pozostane przy M395 ( przy wadze 55 kg właśnie bardziej interesuje mnie "szybkość" niż siła hamowania).

 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia w której hydrauliki mają przewagę ( jeżeli się mylę to poprawcie)- mają 2 ruchome tłoczki co pozwala na odsunięcie od tarczy, w mechanikach musi być wszystki idealnie blisko co oznacza mniej więcej wieczne obcieranie z powodu nawet minimalnego bicia tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz poprawić modulację swoich hebli oraz mieć szybką reakcję zrób porządek z linkami oraz odpowienio ustaw klocki.

Do linki pancerza możesz nalać trochę teflonowego smaru od łańcucha (nie zwykłego smaru bo tylko złapie syf). Ogólnie większą siłę hamowania usyskasz wkładając większą tarczę i jakieś customowe klocki np. jagwire (choć nie wiem czy robi do tego modelu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuże się przykładem:

 

Jade wąską dróżką z krzakami, wyjeżdzam z zakrętu i okazuje się że za 3 metry czeka mnie ciasny nawrót 180 stopni- wciskam hamulec zdecydowanie ale nie gwałtownie, efektem jest że hamulec "zbiera się w sobie" i dopiero przy mocnym wciśnięciu dobrze hamuje co powoduje że a) wjeżdza się w krzaki B) podcina się rower tyłem- takie i takie rozwiązanie kiepskie:)

 

Źle się wyraziłem, chodzi o to jak szybko ( ale nie gwałtowanie) uzyskam dobrą moc hamowania- niestety w mechanicznych bardzo odczuwam ten moment kiedy hamulec "spowalnia" a nie "hamuje" rower.

 

Uprzedzając pytania- hamulec ustawiony dobrze, klamka łapie wysoko, tarcze i klocki czyste

 

Edit: Pancerze i linka w porządku, przesmarowane, tarcza z przodu 180mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żywiczne < półmetaliczne/metaliczne < spiekane,

 

Kolorowe, fajnie, ładne kształtne tarcze są spoko, ale nie do agresywnej jazdy. Ja mam np. Dartmoor nano i po 2000 km nie mogę złego słowa powiedzieć. Tylko ja nie jeżdżę w trudnym terenie.

Jakbym miał pójść w jakość to bym kupił:

2 x Avid HS1 180mm ( jeśli taki masz rozmiar) lub 180mm przód 160mm tył.

http://allegro.pl/avid-tarcza-hamulec-180mm-hs1-nowa-i4443080852.html

2 x Komplet BBB BBS-053 spiekane

http://allegro.pl/bbb-klocki-hamulcowe-shimano-niebieski-bbs-53-i4473379736.html

 

W takiej konfiguracji na każdych zaciskach staniesz dęba i masz dobrą bazę bo te okładziny pasują do wielu hamulców ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepsza konfiguracja mechaników będzie ewentualnie tak dobra jak pierwszy lepszy hydraulik. Na hydraulice siła zawsze będzie większa, niż przy porównywalnych mechanikach. pewnie, że można zmienić klocki i tarcze na większe, tylko że tym sposobem to zaraz dojdziemy do kwoty za używane hydrauliki. Ja miałem swego czasu avidy juicy 3. Niby podstawowy model, przy mojej wadze 90 kg jakoś sobie radziły. A przeszedłem z mechanicznych tektro - różnica była powalająca. No i to co wspomniałeś - to wieczne regulowanie tego mechanicznego zacisku...moim zdaniem kup używki hydrauliczne. W Twoim budżecie się zmieścisz. A jak chcesz, to opchnę Ci moje avidy, bo zmieniłem na shimano, to Ci jeszcze zostanie z tej puli na co innego :0 Ja stawiam na hydrauliki , na podstawie moich doświadczeń po przesiadce z mechaniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ubzudrałem sobie że spiekane=organiczne :P

 

Trochę dużo, 105zł za tarczę, a takie?

 

http://www.centrumrowerowe.pl/czesci/hamulce-rowerowe/tarcze/p,tarcza-hamulcowa-sawtooth-srebrna-unex,348514.html

 

Takie masz u siebie?

 

http://www.centrumrowerowe.pl/czesci/hamulce-rowerowe/tarcze/p,tarcza-nano-dartmoor,43235.html

 

Zastanawiam się tylko czy 160mm mi starczy bo 180 z Nano chyba nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie masz u siebie? http://www.centrumro...moor,43235.html Zastanawiam się tylko czy 160mm mi starczy bo 180 z Nano chyba nie ma

 

Tak, dokładnie. Tylko żeby była jasność nie polecam Ci nano do ostrej jazdy w terenie mino, że to dobre tarcze (są jednak mocno wylajtowane). Jeśli użyjesz szukajki forum wydaje mi się, że znajdziesz temat o tarczach w tym pułapie cenowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki sam problem i zdecydowałem, że wolę dołożyć trochę kasy i kupic hydrauliki m615( też mam klamkomanetki i musiałbym kupić nowe) Jedne hamulce już zamówiłem (przód) i za jakiś czas uzbieram kase to do kupie tył 

a gdybyś kupował nową tarczę to jaki rozmiar? kupiłem ostatni nowe klocki żywiczne i wszystko fajnie tylko że przy czyszczeniu i smarowaniu roweru kapło mi pare kropel oleju na tarcze i klocki były już do wyrzucenia ;)

http://allegro.pl/shimano-deore-bl-m615-br-m615-zestaw-przod-i4492231932.html Czy dobrze rozumiem ,,możliwość dołączenia manetki I-spec" to znaczy że przy zakupie mogę gdzieś dobie zaznaczyć że chcę ją jako gratis ZA DARMO? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...