Skocz do zawartości

[Allegro] Program ochrony kupujących - sprzedawca oszust


szliri

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przedstawię po części sytuacje która miała miejsce 25 maja. Zakupiłem rower : http://allegro.pl/rower-specialized-s-works-21-cali-i4274637595.html . Sprzedający zobowiązał się do wysłania roweru 27 maja. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem paczki. Kupujący ignoruje większość moich wiadomości. Bezczelnie odpowiada, nie wyraża chęci oddania pieniędzy ani wysłania paczki. Sprawę zgłosiłem na policję, złożyłem wszystkie dokumenty - kontrahent sądzi, że sprawy nie zgłosiłem na policje i myśli że jest bezkarny. Chciałbym zapytać osób które korzystały z POK na allegro ile miej więcej trwało załatwienie sprawy, ile około trwało policji zajęcie się podobną sprawą ile czeka się na dokument o wszczęciu postępowania. Dodatkowo chciałbym tak załatwić sprawę aby sprzedający poniósł odpowiedzialność karną. Z góry dzięki za odpowiedzi  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kiedyś klamki za ok 50zl z wysyłka.

Nowe, sprzedawcą był jakiś sklep stacjonarny.

Towar nie przyszedł więc poszedłem na policję.

O dziwo przyjęto sprawę

Po kilku dniach otrzymałem maila o dane do zwrotu kasy

Obstawiam że tylko zadzwonili z komendy i powiedzieli ze sprawa trafiła do nich.

Po jakimś czasie przyszło pismo z prokuratury ze umarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja, kiedyś po wszczęciu sporu czekałem chyba 3 dni na kontakt z allegro. Później kontakt odbywał się dość płynnie, wymiana e-maili, 2 razy dzwonił do mnie konsultant z allegro. Generalnie nikogo nie musiałem popedzać i było widać, że pilnuja sprawy. Policją oczywiście też postraszyłem nieuczciwego sprzedawcę w tym samym momencie kiedy rozpocząłem spór, ale w rzeczywistości się wstrzymałem i dałem szanse na załatwienie sprawy przez allegro.
Skończyło się na zwrocie pieniędzy - w sumie minął ponad miesiąc od daty zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pilnować terminów jakie POK ma wyznaczone.

 

W moim przypadku po otrzymaniu pisma z Policji (bez sarkazmu się nie obyło - "A kto kupuje telefon za 1500zł przez internet..." LOL),

wszystko poszło w miarę sprawnie i otrzymałem całkowity zwrot poniesionych kosztów (przedmiot+przesyłka).

 

Potem nagle gostek się nawet kontaktować zaczął (i jeszcze jakiś prawnik w jego imieniu),

obiecywał, że kasę odda, żeby wycofać zgłoszenie z Allegro itp., itd.

Nawet przesłał kasę na konto, ale jako że otrzymałem zwrot od Allegro, to odesłałem do nadawcy.

 

Miał czas, aby oprzytomnieć (bo długo i często słałem wiadomości), to wtedy głupa rżnął.

 

Nie ma się co cackać z takimi - zgłoszenie do POK, zgłoszenie na Policję i za płot takich "cfaniaków".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

O dziwo przyjęto sprawę

 

Dlaczego "o dziwo"? Kiedyś żonę brata oszukali na jakiś bzdet za 50pln, poszła, zgłosiła na policje, sprawę przyjęli bez żadnego "ale". i wtedy jakaś policjantka mówiła jej że nawet jak ktoś kupi jakąś pierdółkę za 5pln i zostanie oszukany to muszą sprawę przyjąć, bo oszustwo to oszustwo, wartość przedmiotu nie ma znaczenia.

 

@szirli, jak dostaniesz z komendy pismo o wszczęciu postępowania robisz ksero i wysyłasz poleconym z resztą dokumentów do allegro, zwracają całość kwoty i potem oni zajmują się dochodzeniem należności od oszusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok super, mam nadzieje że sprzedawca zostanie ukarany, sprzedałem poprzedni roweru i obecnie od miesiąca nie mam na czym jeździć a tym bardziej denerwuje mnie fakt, że mamy za chwile lato... Proszę o niezamykanie tematu jak będzie się coś wyjaśniało będę tutaj pisał, temat na pewno jeszcze komuś się przyda. Jeśli chodzi o czas składania dokumentów do POK to myślę że nie będzie problemu z przekroczeniem czasu bo dosyć szybko zgłosiłem sprawę Policji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od razu przecież się nie da, trzeba mieć numer RSD/DS

Od razu w sensie, od chwili zgłoszenia na policji ( a to przecież 2 tyg temu).

Im więcej osób, organizacji, funkcjonariuszy będzie atakowało tego c"F"aniaczka (sprzedawcę), tym szybciej mu przejdą takie bzdetne enteresy!

 

 

jeśli Policja/Prokuratura z jakiś powodów odmówi wszczęcia postępowania

w tym wypadku nie mogą odmówić, ponieważ:

 

 

jak ktoś kupi jakąś pierdółkę za 5pln i zostanie oszukany to muszą sprawę przyjąć, bo oszustwo to oszustwo, wartość przedmiotu nie ma znaczenia.

Otóż to.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Oo, to kiepska sytuacja jak roweru nie masz. Allegro kasę odda, ale to potrwa:

 

"2. Po otrzymaniu pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa wypełnij formularz na stronie Allegro.

W terminie 30-120 dni (czyli ok. 4 miesięcy) od zakończenia oferty wypełnij formularz zgłoszeniowy w Allegro. Podaj w nim m.in. swoje dokładne dane osobowe oraz opisz szczegółowo przebieg zakupów. Po złożeniu wniosku jego status sprawdzisz w Moje Allegro > Moje zakupy > Centrum sporów: Program Ochrony Kupujących.

3. Allegro rozpatruje formularz i podejmuje decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu.

Rozpatrując formularz, pracownik Allegro może skontaktować się z Tobą oraz ze sprzedającym w celu sprawdzenia autentyczności podanych informacji. O podjętej decyzji poinformujemy Cię w ciągu 30 dni roboczych od złożenia wniosku. Jeśli podejmiemy decyzję o wypłacie pieniędzy, wobec sprzedającego mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

4. Wyślij pocztą wydrukowany formularz i zestaw dokumentów.

Jeśli zaakceptujemy Twój wniosek, w ciągu 90 dni prześlij nam komplet dokumentów:

  • wydrukowany i podpisany formularz wraz z oświadczeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym (link do niego znajdziesz w powiadomieniu od serwisu),
  • wydrukowaną i podpisaną cesję wierzytelności (link do niej znajdziesz w powiadomieniu od serwisu),
  • oryginał lub notarialnie potwierdzoną kopię dowodu wpłaty za przedmiot na konto sprzedającego (dowód nie będzie potrzebny, jeśli zapłaciłeś przez PayU),
  • kserokopię stron dowodu osobistego z numerem i serią, numerem PESEL oraz adresem zameldowania (po weryfikacji kopia dokumentu zostanie zniszczona),
  • kserokopię postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa.

Dokumenty wyślij listem poleconym na adres:

Grupa Allegro Sp. z o.o.
Program Ochrony Kupujących
ul. Grunwaldzka 182
60-166 Poznań

W uzasadnionych przypadkach możemy Cię także poprosić o przesłanie dodatkowych dokumentów.

5. Allegro przyjmuje przesłane dokumenty.

Otrzymanie Twoich dokumentów potwierdzimy e-mailem. Jeśli komplet będzie niepełny, poprosimy Cię o jego uzupełnienie.
Rekompensata wpłynie na wskazany rachunek w ciągu 7 dni roboczych od otrzymania kompletnych dokumentów i ich pozytywnej weryfikacji."

 

 

Czyli, wysyłasz formularz, allegro ma 30 dni na odpowiedź. Jak zaakceptują wysyłasz komplet dokumentów, i mają 7 dni na przesłanie pieniędzy. W najgorszym wypadku 5 tygodni czekania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu w sensie, od chwili zgłoszenia na policji ( a to przecież 2 tyg temu).

Ja jak zgłaszałem a zgłaszałem co najmniej 4 sprawy do tej pory to otrzymywałem najwcześniej numer RSD po około 3 tygodniach.

A były takie , gdzie czekałem 3 miesiące i pisałem do allegro o przedłużenie terminu.

Bez numeru nie da się w POK nic więcej zrobić, zresztą najwcześniej po 30 dniach od zakończenia aukcji da się wysłać zgłoszenie, czyli najszybciej w przyszłym tygodniu o ile będzie numer z Rejestru Śledztw i Dochodzeń, czy DS.

 

 

 

w tym wypadku nie mogą odmówić, ponieważ:

 

Wierz mi są różne sprawy i pewnym jesteś jak dostaniesz numerek - raz miałem odmowę - a kupowałem mp3 , którego nie dostałem, sprawa się przeciągała, było włamanie na konto sprzedającego, w rezultacie dostałem od sprzedającego złom mp3 a prokuratura umorzyła postępowanie.

Nieważne już było, że co innego kupowałem a co innego dostałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu przecież się nie da, trzeba mieć numer RSD/DS , czyli jeśli Policja/Prokuratura z jakiś powodów odmówi wszczęcia postępowania to nie da się z POK skorzystać.

 

Nie wiem, czy korzystałeś z POK, ale...

 

Może się coś zmieniło, bo ja najpierw zgłosiłem do POK i dostałem od nich instrukcję 

co do następnych kroków oraz formularz zgłoszenia przestępstwa na Policję.

 

Potem to już była czysta formalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem, czy korzystałeś z POK, ale... Może się coś zmieniło, bo ja najpierw zgłosiłem do POK i dostałem od nich instrukcję co do następnych kroków oraz formularz zgłoszenia przestępstwa na Policję.

 

Jak pisałem - co najmniej 4 x.

 

 
Co należy zrobić, aby otrzymać rekompensatę w ramach POK?

1. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Podstawowym warunkiem otrzymania środków z Programu Ochrony Kupujących jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa (pobierz wzór zawiadomienia) i otrzymanie pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa. W terminie do 6 tygodni od złożenia zawiadomienia Policja/Prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające - wówczas prześle Ci listownie postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego. W piśmie tym znajdziesz sygnaturę sprawy. Policja nadaje zazwyczaj numery RSD (rejestr śledztw i dochodzeń), Prokuratury - numery Ds.

2. Po otrzymaniu pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa wypełnij formularz na stronie Allegro.

W terminie 30-120 dni (czyli ok. 4 miesięcy) od zakończenia oferty wypełnij formularz zgłoszeniowy w Allegro. Podaj w nim m.in. swoje dokładne dane osobowe oraz opisz szczegółowo przebieg zakupów. Po złożeniu wniosku jego status sprawdzisz w Moje Allegro > Moje zakupy > Centrum sporów: Program Ochrony Kupujących.

 

 

Jak widzisz kolejność jest tak jak ja piszę - czyli najpierw zgłoszenie na policje/prokuraturę , uzyskanie RSD lub Ds i dopiero wypełniasz formularz do allegro.

Wszystko co piszesz wcześniej do allegro nie ma żadnego znaczenia - allegro po weryfikacji sprzedającego może jedynie np. zawiesić konto sprzedającego, co zostało notabene w tym przypadku uczynione, nie ma to natomiast żadnego wpływu na uzyskanie odszkodowania z POK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym się zdziwił jeśli policja by odmówiła wszczęścia postępowania, złożyłem im w dokumentach : rozmowę ze sprzedającym,rozmowę z allegro,wyciąg z konta bankowego potwierdzający wpłatę,wszystkie dane kontrahenta. Znalazłem tą kobietę na jednym z portali społecznościowych i dziwi mnie jak osoba z wykrztałceniem wyższym może mieć tak mało oliwy w głowie :sweat: Pozostaje mi czekać na numer RDS z policji i złożyć wniosek o rekompensate z allegro. Zastanawia mnie fakt czy oddają całą kwotę bez względu czy zostało kupione na licytacji czy kup teraz ? Przesyłka w aukcji była darmowa więc wiem, że na tym nie stracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spór masz założony? Jak sprzedająca się ustosunkowuje do zarzutów?

Nie zakładać sporu!

To nic nie daje i tylko przedłuża czas całej procedury.

Spór to takie pisanie dla pisania - allegro w ogóle w to nie ingeruje i sprzedawca nie ma z tego tytułu żadnych "nieprzyjemnosci', a dla skorzystania z POK otwarty spór blokuje - patrz punkt 5!

 

Program nie obejmuje następujących sytuacji:

  1. Sprzedaż odbyła się "poza Allegro" (np. przedmiot kupił użytkownik, który nie wygrał licytacji).
  2. W chwili zakupu sprzedający miał przewagę komentarzy negatywnych i/lub neutralnych nad pozytywnymi.
  3. Kupujący naruszał zasady Allegro i/lub nie uregulował wszystkich należności wobec serwisu.
  4. Kupujący nie podał poprawnych danych kontaktowych.
  5. Kupujący jest w trakcie rozstrzygania sporu zgłoszonego do Centrum Sporów w Allegro (Moje Allegro > Moje zakupy > Centrum Sporów).

 

  1.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tu się w pełni zgadzam. Jak mamy do czynienia z oszustem i nie odpowiada ma maile ani nie odbiera tel. to spór nic nie da. Kolejny bzdet od Allegro żeby się wykręcić od odpowiedzialności. Najlepiej od razu zgłaszać sprawę obsłudze Allegro, wtedy oni sami wysyłają maila z prośbą o wyjaśnienie do kontrahenta, a jak to nic nie da od razu na policję.

Mi bardziej chodziło o "bezczelne odpowiedzi" sprzedającej, no, ciekawy jestem co pisała po tym jak dostała wpłatę i roweru nie wysłała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporu nie zakładam z własnego doświadczenia wiem, że to nic nie daje. Ze sprzedającą bym świetny kontakt tzn. natychmiastowe odpowiedzi do momentu wysłania potwierdzenia wpłaty. Później zaczęły się kłamstwa o nadanej przesyłce gdy prosiłem o potwierdzenie nadania brak odpowiedzi. Kupująca na wieść tego że poinformuję policję szyderczo pisała że to ja będę żałował i będę miał same problemy i wszystko mam odkręcić, nawet próbowała wmówić że to moja wina  :w00t: Kazała mi nawet wysłać skan zawiadomienia które składałem na policji...Stanowisko jej jest takie żeby nie oddać pieniędzy i nie wysłać paczki... Telefon podany w danych nie działa - podany numer nie istnieje po wybraniu połączenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znalazłem tą kobietę na jednym z portali społecznościowych i dziwi mnie jak osoba z wykrztałceniem wyższym może mieć tak mało oliwy w głowie
 

Uważasz że dziś w Polsce wyższe wykształcenie świadczy o czymkolwiek? Uczelnia potrzebuje studentów i pieniędzy, jest masa "lekkich" kierunków które można skończyć nie robiąc praktycznie nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...