Skocz do zawartości

[opony] Schwalbe Big Apple 29


mrova

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na to, że przede mną dość długi (jak się niestety okazało) okres użytkowania roweru praktycznie w 100% w mieście, chciałbym zakupić jakieś opony o mniejszym oporze toczenia. Zauważyłem, że często polecane są wspomniane w tytule Big Apple. 

 

Posiadam Cube LTD 29, obręcz opisana jako CUBE ZX24 Disc 29. Znalazłem modele o różnej szerokości, dość znaczenie różniące się ceną:

 

1. 2,00 - http://allegro.pl/opona-schwalbe-big-apple-czarna-28x2-00-reflex-rt-i4226513611.html

2. 2,35 - http://allegro.pl/opona-schwalbe-28-x-2-35-big-apple-raceguard-opony-i4214347360.html

 

Czy oba modele wejdą na wspomnianą wcześniej felgę? Ew. co w podobnych pieniądzach można włożyć do miasta na 29era? Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta węższa spoko, ale tę 2.35 bym się bał założyć do felg o szerokości wewnętrznej mniejszej niż 21mm. Możesz cudować z ciśnieniem, ale będziesz miał totalną żarówke. Szkoda ryzykować, że przy sporej prędkości na zakręcie ci taka opona zeskoczy z felgi. Pozatym Big Apple są bardzo ciężkie.

 

Miałem podobny dylemat co ty ... może rozważ coś takiego:

http://www.forumrowerowe.org/topic/153631-opony-schwalbe-marathon-dureme-28x20-nietypowa-recenzja/?do=findComment&comment=1433562

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam właśnie katalog schwalbe i tylko super moto jest opisany jako 29x... Można wsadzić na tą felgę 28x...., czy będzie to jakiś problem? Zdaję sobie sprawę, że 29 to 28 z dużym balonem, ale czy na pewno naciągnę ją na tą felgę, którą mam fabrycznie zamontowaną? Czy muszę pilnować jakiegoś konkretnego wymiaru itp.?

 

Przy okazji dopytam. Czy jeżeli założę oponę o mniej agresywnym bieżniku, powiedzmy smart sam od schwalbe lub race king continentala, to jest sens pchać się w bardziej slickowe opony, czy może założyć coś co będzie się spisywało poprawnie w mieście i w terenie? W tej chwili mam rapid rob i na asfalcie bardzo je słychać.

Edytowane przez mrova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pomiędzy 2.00 a 2.35 jest jeszcze 2.15: http://rowertour.com/schwalbe-big-apple-performance-28x2-15-opona-drutowa.html

 

Pytanie tylko czy jest o co kopie kruszyć i zakładać co by nie mówić bardzo gładką oponę typowo do miasta. Smart Sam z tego co czytałem też ma dość niskie opory toczenia. Na asfalcie będzie lepsza od Race Kinga 2.2?

Edytowane przez mrova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację od sprzedającego, żeby nie wkładać Race Kinga na przód, ponieważ sam korzystał i nie poleca (sam producent informuje, że jest to opona przeznaczona na tylną oś). Polecił mi założyć X-kinga ew. Mountain King na przód ale to już typowo "górskie" opony. Czyli zaczynamy od początku :)

 

Czy ktoś ktoś na forum porusza się na Smart Samach 29 po mieście? Da się na tym jeździć?  :whistling:  W tej chwili mam założone Rapid Rob; będzie jakaś różnica pomiędzy tymi oponami, czy dopiero po założeniu czegoś bardziej "slickowego" można liczyć na jakieś większe, odczuwalne zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim rowerze mam Smart Samy 29x  2.10 w wersji performance. Jeżdże zarówno po mieście, asfalty, chodniki, lasy, parki. Uniwersalna oponka. Dojeżdżam na nich praktycznie codziennie do pracy. Nie są wcale głośne na asfalcie, nie zauważyłem żeby były duże opory toczenia. Jestem z nich zadowolony i mogę je polecić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vibovit185

Różnicę w oporach toczenia poznasz, jak się przesiądziesz na inną oponę. Ja co jakiś czas wracam z Marathon Dureme 28 2.0 do Bontrager 29-2 2.25 albo Rapid Rob 29 2.1 i za każdym razem czuje się, jakbym pchał rower pod górkę. Jest ciężko i głośno. Zmiana na Dureme jest zawsze odświeżająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałęm tych Schwalbe w rozmiarze 2,35 na obręczach dt swiss xr 4,2 więc wąskich.

Ta opona nie ma 2,35 cala, to po pierwsze.

Po drugie przez 18 lat jazdy na rowerze i używania kombinacji szeroka opona (np 2.5) z obręczą typowo xc nigdy nie zeszła mi opona z obręczy. Problemem może być inna trakcja niż założył producent ale nie spadnięcie z felgi. Zakładałem też taką samą szeroką 2.5 oponkę na obręcz o 4 mm wewnętrznie szerszą (obręcz Mavica do enduro) i przynajmniej wizualnie różnicy w kształcie balonu opony nie widziałem żadnej.

Po trzecie te opony nie dają lekkości toczenia slicków - są ciężkie i sprawiają wrażenie "zamulaczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy założę na felgę, którą posiadam w tej chwili (czyli fabryczna, na którą w tej chwili założony Rapid Rob 2.25) opony o szerokości 1,75? Czy będą pasowały opony np. Continentala 28x1,75 lub inne, podobne?

 

2. Możecie wrzucić jakieś zdjęcia Waszych rowerów na oponach przeznaczonych na asfalt? Boję się trochę, że całość będzie wyglądała trochę śmiesznie - gruba rama, duże koła, małe oponki  :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie wrzucić jakieś zdjęcia Waszych rowerów na oponach przeznaczonych na asfalt? Boję się trochę, że całość będzie wyglądała trochę śmiesznie - gruba rama, duże koła, małe oponki  :whistling:

 

Poniżej masz zdjęcie Jabłek 2.35 na obręczach 23mm. Na asfalt i szutry polecam, na błoto - niezbyt.

Przy ciśnieniu lekko ponad 2 masz dwie gumowe piłeczki, które się płynnie toczą i zapewniają komfort na nierównościach.

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/110050-galeria-pokaz-twojego-29era/?p=1424971

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Z tych dwóch modeli: Big Apple (28x2.00 lub 2.35) i któryś z Marathonów (28x2.00/Dureme widzę, że ciężko dostać; np. Performance Reflex), co będzie lepiej toczyło się po asfalcie? Ew. która z nich to po prostu lepsza opona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wybierzesz bedzie sie toczylo dobrze po asfalcie

z tego co pamiętam z instrukcji maksymalna opona dla cuba to 2.3 (sprawdz w instrukcji jest tam info)

 

tu masz coś pośrodku czyli big apple 2.15

http://www.bike-discount.de/en/buy/big-apple-performance-28-x-2%2C15-wire-54245

 

lub Big Ben 2.00

http://www.bike-discount.de/en/buy/big-ben-performance-28x2%2C00-non-foldable-90453

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie jakie miałem w mieście to Geax Barro Race kevlar 29x2.0,szybka,cicha i wytrzymała,nawet kamolce w górach wytrzymały pomimo nacięć  :thumbsup:  :thumbsup: ,RK od Contiego miałem i nie polecam dla mnie to jakaś porażka  :yucky: ,Maxxisa Cross Marka również odradzam muł nad muły  :yucky:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również będę zmieniał opony na coś czym się da jeździć po szosie, bo ostatnio 95% jazdy to właśnie asfalt

teraz mam MAXXIS Aspen 29X2.10 i głośne to jak cholera i opory stawia takie, że czasami musi mnie ktoś pchnąć na starcie... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...