Skocz do zawartości

[Pomiar zużycia] łańcucha za pomocą suwmiarki


Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki, jak zmierzyć zużycie łańcucha przy pomocy suwmiarki ? Szukałem, ale nic nie znalazłem. Wiem że najłatwiej kupić miarkę, ale są pewnie inne sposoby...

 

Wysyłane z mojego GT-I9082 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wszystko: http://kolarstwo-szczyrk.prv.pl/warsztat/lancuch.php
 

 

"Należy zmierzyć łańcuch dokładnym przymiarem np. suwmiarką. W nowym łańcuchu odległość między dwoma sworzniami kolejnych par ogiw (para to dwa ogniwa - to węższe i szersze) wynosi 1 cal czyli 25,4 mm. Wyciągnięcie łańcucha najlepiej zmierzyć na wielokrotności: np na 10 ogniwach(pieciu parach ogniw). Taki odcinek powinien mierzyć 127 mm.
Dopuszczalna graniczna wartośc wyciągnięcia łańcucha to 1%.
Czyli jeśli długość 10 ogniw naszego łańcucha dochodzi do128.27 mm powinniśmy zmienić łańcuch na nowy."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam bardziej przemysłową :icon_wink: metodę. Mam kilkanaście gwożdzi wbitych w belkę krokwiową. Wieszam na nich zużyte łańcuchy i mam błyskawiczne porównanie, który łańcuch jest najdłuższy a który najkrótszy. Przy 9 rowerach i kilkunastu lat ich ujeżdżania ilość zużytych łańcuchów jest ogromna !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Ja skorzystałem z tego poradnika.

 

Wyliczyłem, że tzw. rozciągięcie mojego łańcucha wynosi ok.90%

Rower ma przebieg 2200 km.

 

Myślicie, że to miarodajny pomiar ?

Ta odpowiedz powinna być oznaczona jako najlepsza odpowidz  :thumbsup:

 

Dzięki wielkie, nie trzeba wydawać pieniędzy na pomiar bardzo ogólny jakim jest wartość 75%  :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję - drobna pomyłka. Nieszczęsny wynik moich obliczeń to rzeczywiście 0,9%, co też zasugerował NEX (dzięki).

 

Komentarz typu:

 

90%? wydłużył ci sie łańcuch prawie 2 razy? to może gumka a nie łańcuch

 

jest średnio śmieszny, niepomocny oraz zbędny, ale jeśli rozpiera Cię duma, że był to jeden z ponad 14-stu tysięcy Twoich postów, to może warto wybaczyć.

 

 

Z kolei co do:

 

Ta odpowiedz powinna być oznaczona jako najlepsza odpowidz

Dzięki wielkie, nie trzeba wydawać pieniędzy na pomiar bardzo ogólny jakim jest wartość 75% 

 

zauważ, że znak "?" kończy pytanie, a nie twierdzenie.

 

Człowiek zrobi malutki błąd, to od razu kłody pod nogi.

Jednak wróćmy do tematu, ponieważ od tego typu rzeczy jest przecież regulamin (pkt 5, ppkt e)).

 

Mój łańcuch to FSA CN-906. Chciałem poznać Wasza opinie co do wiarygodności przytoczonego przeze mnie sposobu pomiaru zużycia łańcucha, aby wiedzieć, czy warto stosować go na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - pytanie, a to dla mnie była dobra odpowiedź i pomocna  :thumbsup:

 

Jasne że warto, bo jeśli zmienimy i będziemy zmieniać każdy kolejny łańcuch przy 0,75% (będzie start pierwszej kolejki przy 0,75%) to zwiększy się szybkość zużycia całego napędu. Dlaczego, ano dlatego że im częściej zmienia się je(3 sztuki najczęściej) tym napęd zużywa się krócej czyli optymalniej. Mając tylko jeden pomiar pomiedzy 10 i 11 ogniwem według tego poradnika możemy zmieniać łańcuchy co 0,2mm, czyli nominalnie 132,2mm, pierwsza kolejka przy 132,4 druga przy 132,6 itp itd aż do nawet 133,6-134. Nie musimy patrzeć na przebiegi, ale to w praktyce wyjdzie co około 400 MTB - 800km SZOSA, ale zależne od klasy łańcucha i przede wszystkim od WAGI rowerzysty i KADENCJI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość ;)

 

Czy dobrze mierzę, rozciągnięcie łańcucha ? Czy wartość 0,75 przy tym mierzeniu, powinna cała wpaść między ogniwka, czy wystarczy, jak  tylko  czuję końcówkę palcem ?

1rwa.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...