Skocz do zawartości

[Napęd] Czy podzespoły będą ze sobą pasować?


NowyUser99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowy tutaj. Jest to mój pierwszy temat. Proszę o wyrozumiałość. Nie znam całego profesjonalnego nazewnictwa :)

 

Posiadam rower KROSS Level B3 z 2012 roku (http://www.kross.pl/pl/2012/level-b3-29er). Nic w nim nie zmieniałem od kupna w dniu 28.03.2012. Teraz nadszedł czas na upgrade. Zamierzam wymienić w nim po kolei napęd, hamulce, opony i może coś jeszcze ;) W tym temacie chcę popytać o napęd.

 

W rowerze aktualnie jest osprzęt Shimano:

M311 Octalink 42/32/22, BB-ES25, M410, HG40, HG31-8 11-32, M310, M430

Nic nie zostaje. Wszystko idzie do piętnastoletniego roweru z komuni.

 

Trochę pooglądałem w internecie i zamarzył mi się napęd 10s. Skompletowałem podzespoły od Shimano:

FC-M590 44/32/22 (już kupiona)(wiadomo tu suport), CN-M980, SL-M610(wersja z wskaźnikami), CS-HG81-10 11-32, RD-M670 (SGS), FD-M660(piszą, że max do blatów 42T, jeśli to problem to FD-T610).

 

Proszę o propozycje i opinie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat z małym pytaniem, aby nie zakładac nowego tematu Tak jak kolega przymierzam sie do upgrade-u napędu i mam pytanie,bo nie jestem pewien swojej wiedzy, jeżeli chce kupic korbe z HII to musze wymienic suport na taki z łozyskami zewnetrznymi(teraz mam octalink,bo press fit nie da rady w tej ramie- level a3 2012) ale zeby to zrobić to będę musiał splanować mufe tak?Czy w tym rowerze w ogóle da sie tak zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz planować. Z tym planowaniem to jakaś gruba przesada. Mam 3 rowery na HTII w żadnym NIGDY nie planowałem mufy i jest ok. Pokaż mi jakikolwiek rower kupiony w sklepie z suportem HTII który by miał planowaną mufę. Ktoś puścił plotkę i plotka się powiela.

Suport HTII oczywiście jak najbardziej możesz zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jeżeli pójde z tym do serwisu to powiedzą że "oczywiście że trzeba planować mufę,bez tego sie nie da majsterek!" nawet jeżeli nie będzie to konieczne,ciekawe czy znalazłby się ktoś uczciwy ;)
Hollowtech II z tego co widzę  powoli wypiera starsze rozwiazania z rynku i trzeba nadążać aby nie obudzić się z ręką w nocniku jeżeli sie chce jeździć ;)
Ciekawe kto z Was ma bardziej rację ;s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak jest krzywo to trzeba jak nie jest to nie trzeba sprawa jest prosta. Jak ma porządną ramę to prawdopodobnie nie, ale jak to jakiś chinol na szybkości spawany, to kto go tam wie, a te suporty nie znoszą nieliniowości.

 

Można nawet to zmierzyć w domowym zaciszu, czy jest odchyłka i jak wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie z kwadratu na HTII powinnno się frezować mufę!

Frezowałem swoją ramę to widziałem jak jest krzywo, zmieniałem z kwadratu na HTII, a te z fabryki to sa chyba robione pod HTII.

A co ma piernik do wiatraka?

Co ma suport na kwadrat do tego czy mufa jest prosta czy nie?

Te same ramy w zależności od standardu osprzętu potrafią być sprzedawane z korbą na kwadrat lub HTII.

 

Teraz większość ram nawet cenionych producentów jest China wiec nie ma to nic do rzeczy.

Trzeba naprawdę jakiegoś szrotu żeby kawałek rury który ma być przycięty na 68mm był krzywy i nierówny.

 

Jeszcze się nie spotkałem żeby mufa mierzona suwmiarką miała jakieś znaczące odchyłki.

 

Najpierw suwmiarkę w łapę i sprawdzić czy jest taka potrzeba bo przy nieumiejętnym planowaniu to dopiero sobie można narobić problemów z mufą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa wygląda ładnie i prosto,na oko...
Jutro wezmę suwmiarkę z roboty i pomierzę czy wymiary sie wszędzie zgadzają.
Po lakierze widać, że jest położony raczej cienką warstwą przy krawędziach.

Co do 10sp. Raczej chyba nie.Teraz mam 8sp a upgrade zrobie do 9, uważam że nie potrzebuję 10-tki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!

Apeluję o trochę rozsądku odchyłka spowodowana grubością lakieru to g... nie odchyłka. Nie zapominajcie że na tych podkładkach też wiele z tych nierówności się gubi i macie jeszcze gwint który prowadzi miskę i to on jest bardziej odpowiedzialny za to czy miska będzie równo czy nie.

 

 Co do naprężeń przy spawaniu to to też jest mylenie pojęć bo w tym konkretnym przypadku nie chodzi o to aby mufa była idealnie prostopadle a o to żeby miski patrzyły w siebie a akurat na to naprężenia przy spawaniu nie wpływają, i właśnie dlatego planowaniem można sobie narobić jeszcze większego bałaganu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie chce mi sie wyciągać programu i rysować ale to nie jest wcale mała odchyłka, nie dla łożyska. Dlatego jeden przejechał 15 000km na jednym suporcie innemu po 3000km zaczął strzelać, i niby czemu skoro to takie same suporty ? otóż właśnie dlatego, nie liniowość i nie równomierne obciążenie któregoś z łożysk albo nawet i obu.

 

Ja mam lekko nazwijmy to wyszczerbioną główkę ramy, jest równa ale widać małe niedociągnięcie, mimo że łożyska sterowe mało sie kręcą to czuć i słychać przede wszystkim ta nierówność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z racji twojego doświadczenia itd.. nie chciał bym się tu na siłę z tobą spierać ale nie do końca się z tym zgadzam, bo jak byś się przyjrzał temu sfilmowanemu podczas pedałowania w zwolnionym tempie to przy silnym nacisku na korbę krzywi się to 3 razy bardziej niż wynosi ta odchyłka. Taka odchyłka to pikuś w porównaniu z tym jakie tam idą obciążenia podczas siłowego pedałowania. Te łożyska można ścisnąć w ręku tak że zaczynają ciężej się kręcić a co dopiero podczas pedałowania.

Poza tym to chyba jest jeszcze gwint który prowadzi tą miskę tak? A to jak równy jest rant ma znaczenie pośrednie?

Jeśli korba po montażu lekko się kręci nie stawia w którymś miejscu większego oporu to jest ok.

 

Na to ile komu wytrzymuje taki suport bardziej ma wpływ styl jazdy, warunki, i dbałość o sprzęt.

 

Ja nikogo nie chcę na siłę przekonywać, takie jest panowie moje zdanie poparte jakimiś tam doświadczeniami z tymi suportami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem tak.

Panowie jak nie twierdzę że jak jest mufa jakoś nienaturalnie krzywa to nie trzeba tego planować ale takie odchyłki rzędu dziesiątek mm nie mają dla mnie większego znaczenia.

Za dużo tam plastiku i innych niedokładności żeby to miało znaczenie.

 

Proste doświadczenie:

Łożysko suportu Schimano da się odkształcić w rękach tak że będzie miało problemy z obrotem jest giętkie jak gumka od majtek, podczas kręcenia odkształca się dużo więcej niż te nierówności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś w wa przy okazji looknąć czy ten cały szajs będzie grał?
korba+suport: Shimano Deore FC-M590 42-32-22T 2012
http://rowertour.com/shimano-fc-m590-deore-2012-42-32-24-korba-mechanizm-korbowy-czarna.html
kaseta:Shimano Deore CS-HG-62 Dyna -Sys 10rz. 11-36T
http://rowertour.com/shimano-cs-hg62-deore-10rz-11-36-dyna-sys-kaseta.html
łańcuch: Shimano Deore CN-HG54 10rz. 116 ogniw
http://www.bikestacja.pl/pl/lancuch-shimano-deore-cn-hg54-10speed-116-ogniw-5444.html
manetki: Shimano Deore SL-m591 Dyna-Sys 3x10
http://allegro.pl/manetki-shimano-deore-sl-m591-3x10nowe-kpl-i3903152775.html
przerzutka przód:Shimano Deore FD-m590 Dyna-Sys 10rz

http://www.bikestacja.pl/pl/przerzutka-przednia-shimano-deore-fd-m590-10-dyna-sys-2176.html
przerzutka tył: Shimano Deore RD-m593 10rz
http://allegro.pl/przerzutka-shimano-deore-rd-m593-shadow-dyna-sys-i3910227909.html
W/w propozycje to napęd 3x10...jednak :icon_cool: 
W związku z tym, że po podliczeniu wychodzi ok 820 pln a ja chcąc zaoszczędzić troche chwilowo to mam pytanie czy jeżeli kupię korbę, kasetę, łańcuch i przednią przerzutkę to da się jeżdzić z manetkami i tylnia zmieniarką 8rz?

odpowiednio :Shimano Alivio M410, 8 biegów i Shimano Alivio M430??Zepewne nie,wieć bede musiał sporoi szybko odkładać ;s
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...