Skocz do zawartości

[opona] Szosowa opona w rowerze trekkingowym 700x25 vs. 700x35


nivellen80

Rekomendowane odpowiedzi

Sto lat temu poszukiwałem informacji jaką oponę mógłbym włożyć do swoich obręczy. Nie miałem praktycznie żadnej wiedzy i stąd też nie wiele informacji. Temat umarł śmiercią naturalną :)

http://AUTHOR PANARACER Silk Road Cross 700C x 35

 

Gdyby ktoś miał nadal taki problem to mi wreszcie, po latach udało się dojrzeć do decyzji wymiany opon i wybrałem Maxxis Detonator, obręcze mają wewnętrzną szerokość 17 mm więc ze wszystkim znanej tabeli szerokości opon do szerokości obręczy (http://www.forumrowerowe.org/topic/66200-opony-kompatybilnosc-opon-z-obreczami/) można wyczytać że kompatybilne opony to te w przedziale 25 mm i 50 mm.

 

Wczoraj szykowałem rowery i nastąpiła uroczysta przemiana opon ;)

(mój) Author Stratos dostał wspominane Detonatory, a (żony) Author Prime przywdział opony AUTHOR by PANARACER Silk Road Cross 700Cx35C.

Jak na złość obecna pogoda zniechęca mnie do testowania nowych opon.

:laugh:

 

 

...i małe porównanie opony 700x25 i 700x35

dsc0633me.jpg

 

i zdjęcie robione pompką rowerową

700x25, 700x35, 659x58

130527233020m.jpg

 

Obręcze:

JALCO ATB 220, ETRTO 700C 622-17

Pierwotna opona to:

AUTHOR PANARACER Silk Road Cross 700Cx35C

Obecna opona:

Maxxis Detonator 700x25

 

Mam nadzieję że komuś pomogłem rozwiać pewne wątpliwości odnośnie opon, obręczy czy chociażby że od roku 2009 do 2013 minęło 100 lat.

:thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla zainteresowanych odchudzeniem oponki... dziś przejeżdżałem przez rozsypany piach na drodze. Przeszkoda o powierzchni 2, 3 metrów kwadratowych. W najgrubszym miejscu może z 5 cm wysokości piachu. Opony 700x25 w ogóle się do tego nie nadają ;) Przecinając przeszkodę było jakby OK, jednak jak miałem przednie koło za nią (na asfalcie), a tylne jeszcze na piachu zacząłem skręcać i poczułem duży uślizg tylnego koła. Przy oponie 700x35 bym tego nawet nie zauważył.

Jak to się mówi, coś za coś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, opony 25mm kupuje się raczej z myślą o szosie, a nie o terenie :) Chociaż moja szosa wyposażona w oponki Schwalbe Lugano 23mm, nabite do 8 barów ( twarde jak kamień) zdała egzamin w terenie. Pewnego razu nawigacja wydzieliła mi drogę przez polniaka, 3km błota, kałuż, kamieni i innych nierówności. Wiadomo, trochę zarzucało, ale bez żadnych problemów dojechałem do drogi, jedynie ból nadgarstków ( przy takim ciśnieniu w oponach, braku amortyzacji w kolarzówce i nierównym terenie to normalka) i brudny rower. Czasem też zdarza mi się podczas zjazdu awaryjnie wyjechać na pobocze  pełne luźnego piasku i żwiru, ale takie poślizgi są z reguły banalne do opanowania. Tak więc, myślę, że każdy kto kupuje opony cieńsze od tych 30-35mm liczy się z tym, że poślizg na luźnym podłożu jest czymś czego może się spodziewać :) Oczywiście liczy się też bieżnik opony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak oceniasz bieżnik Detonatorów w stosunku do Twoich 23 mm. Czy nazwiesz go rozsądnym na szosę i ewentualności (jak wspomniana przeszkoda) czy tylko świeżo zamieciona asfaltówka? 

 

 

W porównaniu do obecnego stanu mych opon i braku bieżnika to nie jest źle :) Detonator jak widzę może i nie ma bieżnika na środku, ale za to ma go po bokach, co jest bardzo przydatne na zakrętach i  w mniejszym stopniu na takich przeszkodach (możemy pojechać też bokiem :P ). Ogólnie nie widziałem jeszcze opony o szerokości typowo szosowej przystosowanej do takich "przeszkód", bo to z goła traci sens, dlatego, że w tych szerokościach liczy się bardzo niski opór toczenia i występują jedynie minimalne zabezpieczenia na teren inny niż asfalt.

 

P.S Z tą świeżo zamiecioną asfaltówką to nie przesadzaj, wiele opon szosowych radzi sobie wyśmienicie z luźnym piaskiem, o ile jego gęstość występowania nie jest za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...