Skocz do zawartości

Czy forum posiada jakiś wbudowany system kontroli pisowni?


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy forum posiada jakiś mechanizm, który po napisaniu posta, a przed jego opublikowaniem, analizuje tekst i poprawia pisownię? Mam taki nawyk, że po wysłaniu posta czytam go, żeby wychwycić ewentualne błędy do skorygowania przez edycję i okazuje się, że na fr.org robię dziwne błędy, w stylu zdublowanie jakiegoś wyrazu, literówka, jakiś prosty ort. Początkowo myślałem, że może mniej uważnie piszę wiadomości i nie zwracałem na to uwagi. Jednak korzystam z wielu for internetowych i na innych takie błędy zdarzają mi się sporadycznie, a tutaj muszę edytować prawie każdy post. Dziś okazało się, że faktycznie coś jest na rzeczy i to nie jest kwestia mojego niedbalstwa, ponieważ wyraz "studentki" mimo kilkukrotnej edycji jest za każdym razem po wysłaniu posta widoczny jako "studentki". Mogę usunąć część tekstu, dopisać coś nowego i zmiany widać, ale edycja tego wyrazu nie przynosi rezultatu. O co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie samo zmienia, żeby jeszcze na poprawne. Robi to też wybiórczo, bo nie każdy błąd poprawia (a może nawet większości nie).

 

który - poprawiło z u

rzeby

hamulec

przerzutka

hydrauliczny

hydrauliczny

hydrauliczny

dętka - z en (pewnie stąd biedną studencinę zmienia)

dentce - a odmiany nie poprawia

 

Trzeba poprawić wyrażenie regularne, żeby sprawdzało czy dętka, to pojedynczy wyraz, czy część innego.

 

Między innymi z tego powodu nie lubię zbyt natarczywych automatów, których nie można świadomie wyłączyć. Proste reguły mają wpadki (w jednej z gier kropkowało wyraz "class"), natomiast dokładne robią się zbyt skomplikowane i nadal nie dają 100% poprawności (kontekst zdania jest trudny do opisania, a język polski pełen wyjątków i różnej pisowni w zależności od znaczenia np. lud i lód).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, tak myślałem, dzięki za rozwianie wątpliwości, bo zaczynałem się zastanawiać czy dotyka mnie demencja starcza, że robię podstawowe błędy. :D

 

Faktycznie język polski jest zbyt trudny do ogarnięcia przez proste forumowe skrypty, więc lepiej byłoby to wyłączyć. Poprawnie piszącym wprowadza to błędy, niepoprawnie piszących niczego nie uczy (bo działanie jest ukryte i większość pewnie nie zauważy/nie zwróci uwagi), a poza tym mechanizm ten nie wykrywa błędów w podstawowych na forum rowerowym słowach, które zaprezentował kolega powyżej (nie licząc sławnej dętki :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba wyrazy: studentka i studentka są napisane prawidłowo !

studentka uczy się na studiach a studentka za studia płaci .

 

Oba wyrazy: studentka i studentka są napisane prawidłowo !

studentka uczy się na studiach a studentka za studia płaci .

 

Naprawdę chciałem napisać s t u d e n t k a ale się nie dało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

Po tylu latach ktoś zauważył, że nie da się napisać studentka.... To znaczy, że automat dobrze działa, tylko wymaga drobnych poprawek.

 

Niestety, ale musi być włączony, bo spora część userów po prostu nie potrafi pisać. Lista słów poprawianych nie jest długa i są wpisane te najbardziej rażące

 

spróbuj napisać teraz wyrazy: studentka, studentka, dętka i dętka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista słów poprawianych nie jest długa i są wpisane te najbardziej rażące

 

Podstawowych słów związanych z tematyką forum jak widać nie ma:

 

rzeby

hamulec

przerzutka

hydrauliczny

hydrauliczny

hydrauliczny

 

 

 

Po tylu latach ktoś zauważył, że nie da się napisać studentka....

 

To był tylko konkretny przykład, a nie jedyne problematyczne słowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i spoko, dobrze wiedzieć, jak coś się szczególnie rzuci w oczy, to dam znać. :thumbsup: Najlepiej jednak, żeby moderatorzy zrobili wewnętrznie taką listę, w końcu na bieżąco poprawiają użytkowników i znają najbardziej problematyczne słowa (chociaż dla niektórych użytkowników problematyczne są nie tyle słówka, co język polski w ogóle...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...