Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

posiadam korbę Shimano XT 3x9 biegów. Czy jak zakupię zębatki odpowiednio 24 i 38, do nowego shimano XT 10 biegowego, to czy zębatki te będą działać z łańcuchem shimano xt 9 biegów (HG93) ?

 

http://allegro.pl/shimano-fc-m785-xt-2013-tarcza-korby-38z-i3179054912.html

http://allegro.pl/shimano-fc-m780-xt-2013-tarcza-korby-24z-i3179054831.html

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu linia łańcucha ma być przesunięta? od strony napędu miałem oryginialnie 2 podkładki pod suport i tak zostawiłem. Teraz mam po prostu środkową tarczę 38 zębów i małą 24 zęby.  Oryginalnego blatu brak. Z pierwszych testów na asfalcie wynika że obie tarcze ogarniają całą kasetę 9 biegów, ale skrajne położenia trochę charczą wobec czego bezpiecznie będę używał 7 biegów z jednej strony i 7 biegów z drugiej strony, przekos wydaje się być OK na tych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu linia łańcucha ma być przesunięta? od strony napędu miałem oryginialnie 2 podkładki pod suport i tak zostawiłem. Teraz mam po prostu środkową tarczę 38 zębów i małą 24 zęby.  Oryginalnego blatu brak. Z pierwszych testów na asfalcie wynika że obie tarcze ogarniają całą kasetę 9 biegów, ale skrajne położenia trochę charczą wobec czego bezpiecznie będę używał 7 biegów z jednej strony i 7 biegów z drugiej strony, przekos wydaje się być OK na tych biegach.

 

W orginalnej korbie 2 tarczowej środek między zębatkami ma linię łańcucha 50 mm, u Ciebie po przeróbec środek między tymi zębatkami ma linię 47,5 mm, czyli łańcuch w czasie pracy na małej tarczy korby idzie pod większym skosem w stosunku do małych koronek kasety niż w orginalnej korbie - ot i cała różnica ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Prawdopodobnie przyjdzie mi zmienić aktualną korbę (SLX 2010r, trzy zębatki 44-32-22) a że od roku planowałem przesiadać się na dwie tarcze to będzie to pewnie moment w którym się na to zdecyduję. Przesiadka z całym napędem na raz z 3x9 na 2x10 wyjdzie mnie "trochę" za drogo więc pytanie czy manetka przednia XT-M770 oraz przerzutka przednia Deore (zwykły podstawowy Deore) będą kompatybilne z korbą XT FC-M785. 

 

Swojej uwadze i ostrożności pozostawiam kwestię pilnowania żeby nie wrzucić trzeciego przełożenia którego nie będzie. 

 

Przeczytałem pierwszy post i z poniżej zacytowanego zdania wychodzi mi że powinno zadziałać. 

"Nie zmienia to faktu że system sie zmienił co dyskwalifikuje te przerzutki do współpracy z ich poprzednikami. Nie będzie to działać. Nie są kompatybilne ani przerzutki ani manetki. Nie dotyczy sie to przednich przerzutek i manetekone działać będą, podobnie jak korby i zebatki do nich dedykowane."

 

 

Taka konfiguracje była by tylko tymczasowa bo docelowo zmienił bym jeszcze w tym sezonie przerzutkę i manetkę na XT 2012r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie : mam taki mix : 

-łańcuch 9

-kaseta 8

-przerzutka tył XT RD-M770 SGS

 

Jakie koleczka przerzutki powinny byc do tego XTka biorąc pod uwagę że wlasnie mam 8 biegow kasete i lancuch wyzej podany? bo kupilem 10 ząbkow koleczka bbb podzialaja?jest napisane ze shimano 7 i 8 :  /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, wiem że było już sporo tematów związanych z kompatybilnością różnych grup napędów i że można stosować np korby 8s do 10s. Dlatego wybaczcie ale wolałbym się upewnić, czy korba Shimano FC - M552 (dyna sys) będzie działać z przerzutką RD - M581 , kasetą Sram PG - 950 i Łańcuchem CN-HG53?  Moja nie pewność tkwi w tym że przerzutki Dyna Sys nie zawsze współpracują z innymi częściami napędu którą nie należą do serii Dyna Sys, czy korbe można normalnie stosować i jej to się nie dotyczy? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

pytanie : mam taki mix : 

Będzie działać, ale w XT bodajże ma być 11t. ale to nie wielka różnica.

 

 

czy korba Shimano FC - M552 (dyna sys) będzie działać z przerzutką RD - M581 , kasetą Sram PG - 950 i Łańcuchem CN-HG53?

Bardziej powinieneś sie martwić przednią przerzutką, bo tylna to nie wiele ma do korby. A działać będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Widziałem podobne pytania w tym wątku to też potrzebuje pomocy ;D

 

Mam obecnie taki napęd:

 

- manetki  SHIMANO ST-EF51, 3x7

- Przerzutka przednia  SHIMANO Tourney TX51

- Przerzutka tylna SHIMANO ALTUS

- wolnobieg SHIMANO TZ31, 14-34, 7 biegów

- korba Deore FC-M590 48-38-28

 

Chciałbym zmienić przerzutki i manetki na:

- manetki Sram X-7 3x9 trigger

- przerzutka przednia X-7

- przerzutka tylna X-4 7/8 biegowa

 

Czy taki komplet będzie pasował z wolnobiegiem 7 biegowym?  Wiem że mankamentem będzie puste miejsca na manetce tylnej. Niestety zmiana na kasetę łączy się z zmianą całego koła a to jest już dużo.

 

Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak byś czytał ze zrozumieniem, bo od analfabetów nie chce nikogo zywyzwać, to byś wiedizał ze nie. Choć mała poprawka, cały set będzie ok, pod warunkiem ze znajdziesz sramowskie manetki na 7s lub inne działające w 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jacco, wg mnie zabieranie się za wymianę przerzutek, by były bardziej "pr0" i podążały za modą (słuszną albo i nie na SRAM) a jednocześnie zostanie przy wolnobiegu jest bez sensu.

Kup lepiej przyzwoite koło pod kasetę 8-10 rzędową, (wnioskuję, że masz hamulce V-brake i rower raczej trekingowy/krosowy z korbą 48t) i do tego ośmiorzędową kasetę np. Acera. Za te dwie nowe części zapłacisz ok. 150 PLN, założysz do roweru i spokojnie wyregulujesz pod to swoje Stefany 51 (miałem właśnie ten model w wersji 3x7, to bardzo przyzwoite klamkomanetki) z Twoim Altusem.

Jedno przełożenie (najmniejsze lub największe wedle Twojego uznania) nie będzie działać ale poza tym wszystko będzie pracować aż miło a Ty zyskujesz wytrzymalszą piastę tylna na kasecie i bazę do rozbudowy o lepszy napęd w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

lub inne działające w 1:1.

 

Przeciesz te X-7 działają w technologii 1:1. Czy chodzi Ci o to że jest inne stopniowanie przy kasecie 6-8 bieg a inne przy kasecie na 9 biegów?

 

 

 

Kolego KurczakNorris masz na pewno racje że lepiej wymienić na koło pod kasetę ale to łączy się z wymiana obu kółek i koszt około 330zł, jednego koła nie będę wymieniać. Wymieniam bo manetki mi nie leżą a X-7 używałem dość długo i byłem z nich zadowolony, Tylnia przerzutka jest już dość wyrobiona i przydałoby się ją wymienić.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

cały set będzie ok, pod warunkiem ze znajdziesz sramowskie manetki na 7s lub inne działające w 1:1.

No przecież wyraźnie napisałem ze będzie ok jak znajdziesz manetki na 7 rzędów co w przypadku srama jest trudne. albo inne w 1:1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież wyraźnie napisałem ze będzie ok jak znajdziesz manetki na 7 rzędów co w przypadku srama jest trudne. albo inne w 1:1

 

 

Dziękuje za usilne odpowiedzi ale czy możesz jeszcze rozwinąć ostatnie słowa : "albo inne w 1:1" Czy tym sformułowanie chodziło Ci o manetki innej firmy w systemie 1:1 ale tylko i wyłącznie 7-biegowe?

 

Może to jest denerwujące ale to co wg Ciebie jest oczywiste nie jest zrozumiałe przez innych, czyt. laików, którzy próbują to wszystko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...