Skocz do zawartości

[napęd] przejście z 8 rzędowego na 9 rzędowy-budżetowe rozwiązanie


venom2000

Rekomendowane odpowiedzi

Z manetkami to też zależy. Przez jakichś czas miałem na 8-ce najzwyklejsze Gripshifty od Shomano. Chodziło to to z tylną XT delikatnie mówiąc g...e. Włożyłem je jak sądziłem na chwilę do drugiego sprzętu na szosę tym razem z tylną Alivio SGS i jest miodzio.

 

Jeśli to była nowa xt shadow to chodziła kiepsko z takimi manetkami, ponieważ nie ma ona możliwości regulacji (podciągania linki), i regulować można było tylko tymi kiepskimi manetkami stąd zapewne chodziło kiepsko. W ogóle to ważniejsze są manetki, ich precyzja świadczy czy będzie wszystko dobrze (płynnie) chodziło. Przerzutka musi mieć tylko mocną sprężynę żeby nie zacinała przy zrzucie. Natomiast nie wiem czemu autor tematu zmienia wszystko i pozostaje dalej przy napedzie 8rz. A planował przejście na 9. Wydasz pieniądze a za jakiś czas będziesz chciał np. założyć coś lepszego i znowu cały napęd do wymiany? Ja bym na twoim miejscu kupił najpierw dobre manetki 9rz. , kasete i łańcuch. I przechodził stopniowo na 9rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się wcześniej wyjaśniło czemu lepiej przy małym budżecie zostać przy 8-ce. To jest bardzo wytrzymały napęd, który będzie o niebo lepiej chodził od tych najtańszych 9-ek. Osobiście nic rewolucyjnego nie stało się u mnie po przejściu na 9 sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj muszę się zgodzić z Beskidem że lepiej jest zmienić na tańszy napęd 8 rzędowy niż wwalić kasę w 9 rzędówkę i rezultat taki sam za większą kasę takie jest moje zdanie na chwilę obecną po wszelkich przemyśleniach

łańcuch oraz kaseta zakupione teraz czekać na dostawę tylko :)

a zmiana napędu powodowana jest fatalną kasetą która jest zajechana podobnie jak blaty i tylna przerzutka która ostro dostała po przejechanych przeszło 8 tysiakach

ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT PANOWIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach mam zakup dodatkowej kasety i 2 łańcuchy Connexa ale coś z wyższej klasy niż 804 bo słyszałem i czytałem niezbyt pochlebne opinie o nich że lubią strzelać :sick: a nie chcę przykrej niespodzianki w podjeżdżaniu pod jakąś stromiznę i upadku nabiałem na ramę :woot: :woot: a jeżeli spisze się ten który zakupiłem i wytrzyma moją jazdę to wiadome iż zostanie wykładnikiem następnego zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misie kolorowe ja dopiero dochodzę do swojej formy po ok. 14 latach od wypadku więc proszę o wyrozumiałość w tym czasie wiele się zmieniło w świecie rowerowym i w sprzęcie kiedy zaczynałem jazdę na rowerach dajmy na to że MTB moim pierwszym na tamte czasy był rower Romet o nazwie Viking z rogami i kapitalną owijką później otrzymałem rower Peugeota prościutko ze słonecznej Italii no i przeliczyłem się na zjeździe ze stromej górki rower został gdzieś w tyle za mną a ja znalazłem się na dole poturbowany z potrzaskanym barkiem i popękanymi żebrami plus spore ilości rozcięć i otarć więc moja technika podjazdowa jest jeszcze może i słaba ale potencjał siły mam wielki jak i upór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to była nowa xt shadow to chodziła kiepsko z takimi manetkami, ponieważ nie ma ona możliwości regulacji (podciągania linki), i regulować można było tylko tymi kiepskimi manetkami stąd zapewne chodziło kiepsko. W ogóle to ważniejsze są manetki, ich precyzja świadczy czy będzie wszystko dobrze (płynnie) chodziło. Przerzutka musi mieć tylko mocną sprężynę żeby nie zacinała przy zrzucie. Natomiast nie wiem czemu autor tematu zmienia wszystko i pozostaje dalej przy napedzie 8rz. A planował przejście na 9. Wydasz pieniądze a za jakiś czas będziesz chciał np. założyć coś lepszego i znowu cały napęd do wymiany? Ja bym na twoim miejscu kupił najpierw dobre manetki 9rz. , kasete i łańcuch. I przechodził stopniowo na 9rz.

Najważniejszym elementem odpowiedzialnym za precyzyjną zmianę przełożeń jest przerzutka. Jeśli ma luzy fabryczne lub szybko rosnące, jeśli jest wiotka wzdłużnie to najlepsza manetka nie pomoże. Przy wiotkiej zmieniarce zmiana przełożeń pod lekkim nawet obciążeniem jest bardzo długa, a przerzutka "haczy" przy zmianie biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma luzy fabryczne lub szybko rosnące, jeśli jest wiotka wzdłużnie to najlepsza manetka nie pomoże. Przy wiotkiej zmieniarce zmiana przełożeń pod lekkim nawet obciążeniem jest bardzo długa, a przerzutka "haczy" przy zmianie biegów.

B)To inaczej, przy wciąganiu i za rzędowość manetka, przerzutka przy zrzucaniu, ja już pomijam kompletne luzy, gdzie wszystko lata na boki samoczynnie, temat rzeka, bo zaraz zejdzie się na temat zębów i łańcucha.

moim pierwszym na tamte czasy był rower Romet o nazwie Viking z rogami i kapitalną owijką

Mój 1 "MTB" dokładnie taki sam r.95, :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie będzie 10-rzędowa. 7,8 i 9 rzędowe komponenty są między sobą kompatybilne. Z zastrzeżeniami:

 

Ciekaw jestem jak działa napęd 9 ( kaseta i manetki 9) z przerzutką np. 773 10rz. Czy ktoś próbował to w praktyce zakładać, nie chodzi mi o gdybanie i powtarzanie ogólnych teorii ale doświadczenia, co się gubi w przełożeniu i na ile da się jeżdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też tak myślałem i tak było do czasu jak się pojawiło dyna sys i zmienił się ciąg linki. Indeksowanie starej manetki 9 względem starej kasety 9 na nowej przerzutce 10 przez ten ciąg się zmienił podobno, ale ja jestem ciekaw jak to w praktyce działa. I da się to jakoś obejść :) Pewnie temat był już poruszany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...