Skocz do zawartości

[Pedały] Jak radzić sobie z SPD w terenie?


Piszaman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję zakup SPD, ale wiaże się z tym niemały problem. Na szosie, po lesie wszystko pięknie, a co na piastku? stromych zjazdach? wąskich ścieżkach?

Wczoraj pojechałem sobie na takie "mini", aczkolwiek strome górki. Jest tam dosyć "luźny" teren (rozkopana ziemia) i parę razy musiałem niespodziewanie podeprzeć się nogą. SPD na 100% nie zdążyłbym wypiąć. Pedałów SPD raczej nie chciałbym kupować z nakładkami. Jak Wy sobie radzicie w ciężkim terenie z SPD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kwestia wyłącznie wyrobienia sobie odpowiedniego odruchu, a mianowicie zdejmowania stopy z pedału bezpośrednio w bok, a nie do góry jak w zwykłych platformach :)

 

po przejechaniu X km robi się to odruchowo i wypięcie się z pedałów SPD oraz podparcie nogą zajmuje tak samo mało czasu jak w zwykłych pedałach, a na początek tak jak piszą koledzy można sobie ułatwić ustawieniem niższej siły wypięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz sprężynę na max - to przy szarpnięciu ze strachu przy wywrotce cie się i tak noga wypnie trzeba zaliczyć kilka gleb i się nauczysz ja do tej pory na ostrych zjazdach z dużą przewagą hamowania wypinam jedna nogę tak na zapas i jest ok. Kwestia wprawy na początku to zmienialem na platformy jak jechałem z dzieckiem w foteliku a z fotlekikiem buja jak hoho w w lekkim terenie. Ale różnica jak dla mnie SDP i platformy ogromny + dla SPD nie ciśniesz pedałów w dół tylko kręcisz a jak siły brakuje to można ciągnąc do góry. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda w terenie w SPD jest najzupełniej normalna, a nawet lepsza jak już ktoś wyżej napisał.

 

Wypięcie w razie szarpnięcia nogą działa niezawodnie, wiele razy sprawdzałem :D

 

Tym niemniej z pewną ilością tzw. głupich gleb (niegroźnych) trzeba się liczyć.

 

Jest tylko jeden moment, gdzie nie zapinam SPD. Start w sektorze do maratonu. Ale tylko dlatego, że sąsiedzi bywają naprawdę nieprzewidywalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku też miałem takie dolegliwości, jak to jechać żeby sie nie wywrócić przykładowo na światłach czy w terenie, żeby o tym nie zapomnieć, że są SPD. A teraz śmigam, aż wicher :) Już drugie pedały mam, Początkowo SPD M520 a teraż już kupiłem Crank'i. Na początku wiadomo, srprężyne musisz ustawić na najlżej, ale z czasem będziesz przestawiać na silniejsze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, to jest to że ja na SPD nauczyłem się jeździć w kilkanaście minut. Później to już same było, ten odruch wypinania już wszedł w nawyk. W terenie się jeszcze ani razu w zatrzaskach nie wywróciłem. Oby tak dalej, a w zatrzaskach to juz kilka miesięcy jeżdżę już będzie prawie rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie, ale mój kolega tak. Jechaliśmy razem, na DSD może wiesz gdzie to jest. I tam są takie super zjazdy, dość strome. JEchaliśmy z jednego z nich, a po środku była taki rów z wody ;). On przez przypadek do niego wjechał, ale już się nie umiał odratować, i poleciał na R*J, troche się potłukł, ale nie było nic strasznego, na drugi dzień znowu tam śmigaliśmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz zahaczyłem rogiem o siatkę ogrodzeniową... rower się w nią wkleił a ja razem z nim bo poleciałem do góry i buty się nie wypięły..

To był jedyny przypadek z wywrotką w SPD.. Myślę, że trochę przesadzanie z tymi glebami na początku...

Chociaż nie... przepraszam, raz zatrzymałem się na światłach i zapomniałem się wypiąć... Ale nie bolało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup SPD, ale wiaże się z tym niemały problem. Na szosie, po lesie wszystko pięknie, a co na piastku? stromych zjazdach? wąskich ścieżkach?

 

SPD nigdy nie będą miały przewagi nad zwykłymi platformami w przypadku sporego błota na podjazdach i w przypadku bardzo ciężkich kamienistych odcinków oraz generalnie bardzo stromych technicznych podjazdów. Co do reszty to wszystko jest na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPD nigdy nie będą miały przewagi nad zwykłymi platformami w przypadku sporego błota na podjazdach i w przypadku bardzo ciężkich kamienistych odcinków oraz generalnie bardzo stromych technicznych podjazdów.

Ciekawe stwierdzenie, uważam, że jest dokładnie na odwrót.

Przy błocie na podjazdach nie ma znaczenia czy masz platformy czy zatrzaski, gwarantuje, że jeśli będzie tak potrzeba z spda uwolnisz się w porównywalnym czasie, jak zdejmujesz nogę z platformy.Na stromych podjazdach spd mają przewagę, ponieważ masz płynniejszy obrót korbą, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo zerwania przyczepności.

Natomiast na niektórych technicznych odcinkach zatrzaski są wręcz konieczne ze względu na bezpieczeństwo.Nawet z najlepszej platformy noga może spaść, co w trudnym terenie raczej nie zakończy się miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że beskid mówi tu o warunkach kategorii enduro, a nie XC. I mówiąc o błotnistych/technicznych podjazdach i kamienistych miejscach ma na myśli sytuacje, gdzie jesteś zmuszony zejść z roweru i dreptać. Jeśli mówimy tu o typowych butach XC, a do tego podeszwa jest plastikowa, więc z zasady twarda i śliska, but zwyczajnie się ślizga nie dając nodze podparcia. Co innego miękkie modele, np. SH-MT50 czy SH-MP66. Ale wtedy też inne pedały trzeba dobrać.

 

I polecam lekturę: http://www.pinkbike....lat-Pedals.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, pedały spd umilają życie biker'om :). W SPD'kach podjazdy są dużo łatwiejsze, nie sprawiają tylu problemów co w zwykłych platformach. Tylko musisz posiadaćnawyk nagłego wypinania buta, bo jak o tym zapomnisz :) to wyrżniesz kilka gleb, ale raczej nie bolesnych. Ja w moim przypadku po roku śmigania na SPD, nie wyobrażam sobie jazdy na zwykłych platformach, w jakąś dłuższą traske ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...