Skocz do zawartości

[Hamulce] Shimano vs Hayes vs Avid


MirekH81

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt mi nic nie kaze, i zdecydowanie nie rozumiesz tego co napisalem.

 

Jestem przeciw potepianniu w czambul wszystkiego co nie takie jak "mainstream" twierdzi ze fajne.

 

Z doswiadczenia wiem-i nie jestem w tej opinii odosobniony- ze mainstream najczesciej sie myli.

 

Nie ganie i nie bronie zadnej marki, czy modelu. Jest mi wszystko jedno kto i co ma/ kupi.

 

Wszystko ma swoje + i -.

 

Ja wybralem dla siebie, co wybralem i nt dlaczego moge pogadac. Ale to jest moj wybor do moich potrzeb.

 

 

Smieszy mnie po prostu, ze kilku ludzi napisze "Reba", "skladane kola"," Shimano 666" i znakomita wiekszosc - jak stado bezwolnych owiec- "beczy" w kolko to samo, najczesciej nie majac ani doswiadczenia, ani wspomnianych modeli osprzetu.

 

A potem sie okazuje ,ze w polowie przypadkow Reby nie mozna ustawic bo wlasicicel nie wie jak - a 99,9% serwisantow to idioci, ktorzy w dodatku za swoje uslugi zadaja pieniedzy / co samo w sobie jest skandaliczne/ , Shimano cieknie/ slabo hamuje, a zlozone kola (KONIECZNIE NA PIASTACH NOVATEC!!! nie na innych ! ) gna sie jak glupie, bo obrecz 400g i cieniowane szprychy to nie byl dobry wybor dla goscia o wadze 90 kg... .

 

Ja mialem hamulce-445 i 596- Shimano i juz ich nie chce. moze- ale watpie- na wiosne kupie XTR , choc bardziej dla testu czy mialem racje. Choc bardziej ( duzo bardziej ) prawadopodobne, ze bedzie to inna marka( magura-hayes-formula ), albo i zostanie BB7. Nie wiem.

 

Nie twierdze ,ze okreslany jako "scierwo" ( SIC!!! ) hamulec montowany jest w wielu modelach Specialized, nawet takich, na ktore trzeba wydac ponad 7000euro, co jak na rower malo nie jest.

 

Wiec wersje sa 2: Spec oszczedza bo ma taniej i ryzykuje nadszarpniecie reputacji ( skoro awaryjnosc hamulcow Avid'a jest niemal 100%- jak wynika to z forum ) , albo kwestia "ideologii"- bo amerykanskie. Tam gdzie sa pieniadze- nie ma ideologii... A ludzie w Specialized, to nie idioci - nie zrobia celowo nic co mogloby im zaszkodzic.

 

A moze na forum siedza silent-marketerzy i branderzy futrowani przez Shimano ??? ... bo z zagranicznych forow nie wynika juz tak jednoznacznie zla opinia o Avidach.... A i popularnosc Shimano jakby mniejsza... rozklada sie to zdecydowanie rowniej na inne marki.

 

A props innych marek : warto sprobowac. W szosowce mam Campagnolo. I niech mi ktos wytlumaczy - rozsadnie i logicznie- dlaczego 2ga od dolu grupa Campy jest trwalsza, szybsza i precyzyjniejsza w dzialaniu niz druga od gory grupa Shimano ????

 

Z wiekiem - z reguly , choc nie zawsze - radykalizm maleje, a ilosc rzeczy, na ktore patrzy sie z ironia i politowaniem( nieraz ) - zdecydowanie wzrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stormur w takim razie chętnie posłucham co Ty możesz doradzić i jakie według Ciebie hamulce są godne poświęcenia uwagi. Rozumiem że nie shimano czyli jakie? Prosiłbym o model i w czym są lepsze od innych. Zależy mi na różnych opiniach dlatego będę wdzięczny za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stormur chcesz powiedzieć przez to co napisałeś że większość ludzi na innych forach które zachwalają model 666 to idioci którzy nigdy nie mieli takowego sprzętu w łapie? Sam po miesiącach szukania kupiłem i rebe i 666 no ale jak zależy ci na prostym bez awaryjnym sprzęcie to bierz Avida....... <no comment> Andrew już to podsumował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś wtrącić...mnie też dziwi skrajnie negatywna opinia nt. Avidów. Sam ujeżdżam J7 (podobnie jak mój dobry kumpel). Zarówno on jak i ja nie mieliśmy z nimi najmniejszych problemów... Miałem też przez chwil kilka różne wersje elixirów (3,R,CR) i nie mogę powiedzieć złego słowa nt. ich pracy. Niemniej, nie wypowiem się nt. ich żywotności - zwyczajnie miałem je za krótko, by sformułować rzetelną opinię.

 

Jeszcze raz podkreślę, że bardzo dobrze wspominam też swoje przygody z Formulą (K18/K24/RX). Duża siła hamowania, odpowiadająca mi modulacja. Nie zawiodły mnie na żadnym szlaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Avid CR (160/160), Avid 5 (203/203), Magura Julie (185/160), Shimano SLX (185/160) - oczywiście w różnych rowerach ;) Magura raczej cienizna, słabo to wykonane, bywały już problemy techniczne z wyciekiem oleju i zapowietrzaniem, hamowanie przeciętne. SLX - lepsze niż Magura, hamuje, ale bez takiej zadziorności jak Avid, gorzej wykonane od Avid i brzydsze (subiektywnie), klamka hamulca jakoś mi nie leży, jest trochę wiotka. Avid 5 - ładne (białe), hamują super, ale to tarcze ogromne... Avid CR - fajne w dotyku, super wyglądają, dobre materiały, świetnie hamują... za Avidami i SLX nie miałem problemów technicznych. Problemem hamulców Avid są pojękiwania dość wiotkich tarcz... co ciekawe mam ten problem w CR a nie w A5 chociaż tarcze są większe... Gdybym dziś wybierał nowe hamulce to na 75% Avid CR/X0 lub XTR - też w zależności, do którego roweru. Hayes bardzo mi się nie podobają wizualnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stormur chcesz powiedzieć przez to co napisałeś że większość ludzi na innych forach które zachwalają model 666 to idioci którzy nigdy nie mieli takowego sprzętu w łapie? Sam po miesiącach szukania kupiłem i rebe i 666 no ale jak zależy ci na prostym bez awaryjnym sprzęcie to bierz Avida....... <no comment> Andrew już to podsumował.

 

Nie, nie zrozumiales : napisalem , ze na innych forach, z reguly nie-polskich nie ma takiego zachwytu na hamulcami Shimano jak na tym forum, a i obenosc innych marek wsrod hamulcow (%) zdecydowanie wieksza.

 

I tak, ludzie zachwalajacy hamulce, ktorych nie maja, lub nawet na oczy nie widzieli - a nie sa za to oplacani- to moze, nie idioci - ale nazwijmy to baardzo delikatnie "plynacy z pradem".

 

Potrzeba akceptacji i przynaleznosci do okreslonej grupy jest tak silna, ze powoduje bezkrytyczne przyjmowanie wszelkich opinii, rekomendacji itp. Nie wiem jak absurdalne nie beda. Naprawde : tu niemal nie ma granicy.

 

Prosty mechanizm socjologiczny. Mozna sobie to zjawisko dosyc latwo wyguglowac. Na tej bazie dzialaja trend-setter'zy. Ani to nowe, ani tajemnicze. Po prostu sie o tym nie mowi. A dobrze sie za to placi ;)

 

Tu masz "klasyczny" przyklad :

 

Stormur chcesz powiedzieć przez to co napisałeś że większość ludzi na innych forach które zachwalają model 666 to idioci którzy nigdy nie mieli takowego sprzętu w łapie? Sam po miesiącach szukania kupiłem i rebe i 666 no ale jak zależy ci na prostym bez awaryjnym sprzęcie to bierz Avida....... <no comment> Andrew już to podsumował.

 

Podkreslone : kompletny brak zrozumienia- a raczej celowe przeinaczenie, aby nie burzylo porzadku rzeczy. Twierdzilem, ze na innych forach nie ma takiego zachwytu nad Shimano...

 

Kursywa : Ja hamulcow szukalem 1 popoludnie : nie mialem wlasnego zdania o BB7 ( choc z zalozenia wiedzialem , ze hamulce mechanczne eliminuja podstawowy problem jakim jest rozszeszalnosc/kurczliwosc cieplna oleju/plynu ) wiec szukalem nie opinii o konkretnych hamulcach , ale czego uzywaja ludzie, ktorzy jezdza jak ja chce. Szukalem narzedzia do zastosowania, a nie opinii o konkretnym narzedziu ( brak poczatkowego ukierunkowania - daje bardziej wiarygodne rezultaty ).

 

Ten czlowiek nie mogac samodzielnie decyzji- miesiacami ( jak sam twierdzi ) upewnial sie co do slusznosci wyboru....(Po co ? CO to, dom ? Wydatek zycia ? Oszczednosci 3 pokolen ? ) . To przedmiot jest. Narzedzie. Nie fetysz !

 

Brak zdolnosci podejmowania samodzielnych decyzji ? Trzeba sie oprzec na "obiegowej" opinii. Najlepiej podeprzec "autorytetem". Podjac decyzje, ktora zdobedzie powszechna aprobate "mojego srodowiska"- bo przeciez nie moge za zadne skarby zostac outsiderem-, a jak "poklepie po plecach" lider-autorytet , no to tylko utwierdzi nas w przekonaniu , ze jestesmy Cool-trendy-fancy :)

 

 

 

BOLD : podparcie sie "autorytetem". Rzekomym. Dla mnie zaden autorytet, ale... "ANDREW POWIEDZIAL". Teraz nie wiem, czy mam pasc na kolana, czy pochylic czolo wystarczy ??? :) :) :)

 

Prawda,ze proste ?

 

Jesli sie myle , i na tym forum nie ma trendsetterow - to jakby ich tu wpuscic, przewroca duzej czesci userow swiat do gory nogami - nawet nie poczuja kiedy... .

 

 

Odnosnie pytania co ja polecam : spacer.albo szklaneczke whisky. Serio.

 

A w kwestii hamulcow- nie wiem. Ja do swoich potrzeb wybralem Avid BB7. Zobacze czy sie sprawdza DLA MNIE. Wtedy moge napisac MOJA opinie na temat hamulcow i MOJEGO ich uzytkowania w MOICH warunkach. Wnioski trzeba bedzie wyciagnac samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Brak zdolnosci podejmowania samodzielnych decyzji ? Trzeba sie oprzec na "obiegowej" opinii.

Ale o co Ci chodzi? Dla wielu kwota jaka trzeba przeznaczyć na hamulce nie jest mała. I co, mają pójść do sklepu i "podjąć samodzielną decyzję"? Czyli co, kupić najładniejsze? Zdać się na radę sprzedawcy (wiadomo ze polecą to co zalega na półkach, nie to co dobre)? Człowiek chce wydać niemałe dla niego pieniążki jak najlepiej, a jak sam nie siedzi w temacie to zasięga opinii innych użytkowników. Proste i logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, po co te kłótnie? Kolega nie ma hebli w rowerze i to jest raczej zagrorzenie dla życia niż zakup shimano i jazda przy -10. Zamiast się wykłucać, że ludzie to idioci itp. i że ktoś gdzieś coś tam napisał to może pomożemy koledze wybrać wkońcu te hamulce aby cieszył się z jazdy. Osobiście ( żeby nie było że sie wypowiadam a sprzętu nie mam) Avidów nigdy nie miałem jedyne co to słyszałem o nich troche i to początkowo nie z forum a z otoczenia i nie były to zbyt dobre opinie, dlatego wymieniłem moje tektro auriga comp których nie poleciłbym nikomu bo badziew na XT i jestem zadowolony ich pracą. Natomiast kolega jeździ na wspomnianych już tektro i jego egzemplarz naprawdę jest dużo lepszy niż był mój. Nigdy nie było z nimi żadnych problemów, więc podejrzewam, że z tymi super extra bezproblemowymi avidami może być tak samo. A jeszcze tak z tego co mi wiadomo to Avidy kiedyś to były naprawde super hamulce. Tyle ode mnie.

 

P.S Byłbym zapomniał. Nie mam porównania Avid Shimano ale wydaje mi się, że chciałbyś te slxy (tak po wypowiedziach wnioskuje) to kup te i jak coś ci nie będzie pasowało to sprzedasz je innemu rowerzyście lub jak to ktoś tu nazywa owcy która tylko chce słyszeć o slx i rebie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do SLX właśnie nie byłem przekonany i dlatego zasięgnąłem porady na forum. Bardzo chciałbym nowe XT ale jednak cena trochę za wysoka. Jak widać wiele osób poleca SLXy i może faktycznie te hamulce będą odpowiednie. Co do Avid i Hayes to nie wiem bo nigdy nie miałem, ale jak też widać są zwolennicy i przeciwnicy, no ale to chyba we wszystkich dziedzinach tak jest ;) Najbardziej pomocne opinie są od użytkowników którzy posiadali te firmy i mogą z własnego doświadczenia porównać dane produkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał kolega wyżej ale heyesy stocker trial są dość kuche. Znajomy je miał, i były dobre i faktycznie bezproblemowe ale do pierwszej gleby w lesie. Klamka się wyrwała i złamała tłoczek. Nie wiem czy to może taka niefortunna gleba czy delikatność sprzętu. W każdym razie takie zdarzenie miało miejsce a moje shimano i wcześniej tektro miały poważniejsze gleby i wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, aby nie bylo ze nie jestem merytoryczny :)

 

Gdybym nie potrzebowal jezdzic w ujemnych temperaturach i mial ograniczony budzet , a styl jazdy to typowe XC ( bez dlugich zjazdow ), i wazylbym 80kg +- lub mniej - zapewne kupilbym NAJTANSZE Shimano 445/446. Kpl mozna dostac w niemieckim sklepie za 50e plus 5 e przesylka.

 

Nie zauwazylem wzrostu jakosci hamowania - ktory usprawiedliwialby cene- w stosunku do 596. Regulacja rownie upierdliwa jak Deore, a polowa ceny... .

 

Tarcze RT51 - gna sie najmniej i mozna zalozyc sobie klocki pol/metaliczne. placilem 16e za 2 szt pod 6 srub.

 

Czyli za 70 circa euro ( 300 pln ) mozna miec nowe hamulce, ktore jako najtansze maja najbardziej "rownomierna" opinie jako niezawodne i najlepszy stosunek cena/ jakosc.

 

Nie znam cen w Polsce, bo nie znalazlem sklepu akceptujacego karty / paypal i wysylajacego towar za granice :( - wiec stracilem zainteresowanie. Byc moze bedzie taniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego stormur!

 

W rowerach chyba siedzisz od niedawna. Jeszcze 2-3 lata temu mainstreamem był Avid. Shimano miało niezbyt dobre hamulce - albo słabe proste modele, albo humorzaste heble z servowave. Zmienna siła hamowania, zmienny skok klamki, dziwne działanie. Shimano w moim mniemaniu było sporo gorsze od Avida.

 

Ale avid wprowadził niezwykle awaryjne, ułomne hamulce Elixir i jednocześnie wycofał bardzo udaną serię Juicy. Shimano zaś wypuściło bardzo udane 596/666/675/785/985/988.

 

Zawsze byłem przeciwny hamulcom shimano. Moimi pierwszymi tarczówkami były BB5, potem przyszły Juicy 7, potem Juicy 7 połączone z zaciskami Code R 2011. Wymagałem od hamulców 100% sprawności. I dlatego musiałem robić co rok generalny remont klamek i serwis zacisków.

 

W posiadanie tylnego SLX BR-M666 wszedłem zupełnie przypadkowo. Kupiłem go po okazyjnej cenie z zamiarem odsprzedaży. Na próbę zamontowałem , pojeździłem i tak mi się spodobało, że dokupiłem przedni hamulec do kompletu. Jeździłem w temperaturze -10*C - nie zauważyłem żadnych problemów. Wtedy też zdecydowałem o sprzedaży moich maksymalnie dopieszczonych Juicy 7.

Po jakimś czasie zaczęła mnie drażnić praca układu Servo-wave. I zmieniłem klamki na XTR BL-M985. Hamulce zamontowałem w marcu lub kwietniu. Od tamtego czasu nie musiałem odpowietrzać hamulców, ustawiać itp. Avidami musiałbym w tym czasie zająć się przynajmniej 2 razy.

 

Niestety nie jestem trendsetterem. Nie jestem też sprzedawcą ani dystrybutorem. Nie jestem także serwisantem. Kim jestem? Zgadnij :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce zamontowałem w marcu lub kwietniu. Od tamtego czasu nie musiałem odpowietrzać hamulców, ustawiać itp. Avidami musiałbym w tym czasie zająć się przynajmniej 2 razy.

 

 

Podejrzewam, ze swoje pierwsze Deore Xt mialem jak Ciebie na swiecie nie bylo, a jak byles to nie wiedziales co to Deore...

Mialem przerwe, i wiesz co ? Niewiele sie zmienilo jak na 20 lat. W innych dziedzinach postep byl o wiele szybszy i efektywniejszy.

 

Mozesz powiedziec : a hydraulika, amortyzacja, tarcze.... To ja ci przypomne, ze jak kupowalem swoj pierwszy rower gorski ( scott boulder na deore xt ) to high-end'owym komputerem byla Amiga....

 

Ad meritum : od kwietnia do teraz to 5 miesiecy, wiec -jak sam twierdzisz- jesli serwisowalbys hamulce Avid tak jak deklarujesz ( 1x na rok ) - powinienes seriwsowac je 0,4x a nie 2x . Porazajaca niekonsekwencja, sugerujaca ewidentnie mijanie sie z prawda... Sorry. Ja tylko cytuje. Ciebie.

 

To, ze TWOJE hamulce wymagaly serwisowania raz na rok, nie oznacza, ze masz prawo nazwac je "scierwo" , inaczej kazdy samochod to "scierwo" bo powinien byc w serwisie raz na rok ( olej chociazby... ).

 

"Jeździłem w temperaturze -10*C - nie zauważyłem żadnych problemów" - to przeczy prawom fizyki i konstrukcji tych hamulcow jak rowniez technologii ( mineralny olej) ,i doswiadczeniom WSZYSTKICH jezdzacych na mrozie ale niech bedzie, ze piszesz prawde. Moze troche inna ta prawda ( ta 3cia) , ale sie starasz... To nawet przeczy oswiadczeniu Shimano, ktore NIE zaleca jazdy na hamulcach Shimano hydraulicznych w ujemnych temperaturach ze wzgledu na bezpieczenstwo, i przyznalo otwarcie, ze jest to duzy problem...

 

 

"genialne"SLX 666 okazaly sie miec klamki "do dupy"... to zostawie bez komentarza.

 

 

KAZDY ma prawo do swojej opinii, zwlaszcza jesli posiada i uzywa to o czym pisze.

 

Patrze jedynie z rozbawieniem jak ktos "autorytatywnie" napisze "ABC to gowno" a "xyz to dopiero klasa" , a tlumny chorek "owiec" jak mantre beczy : Shimaaaano dooobre, Aaaaavid Zlyyyy....

 

Zalosne to jest po prostu. I smutne zarazem.

 

Nie twierdze,ze Shimano jest zle. Wcale nie. Mam caly naped Shimano w mtb i miejskim - i jestem zadowolony ( nie chodzi jak Campagnolo, ale coz ... ) Ale JA bylem niezadowolonyz hamulcow . Z deore tez. Podejrzewam, ze to czego oczekuje moge dotac w najdrozszym modelu. A moze nie ? Moze to zeby tracze mi nie tarly o klocki po ostrzjszym hamowaniu ( i tak juz zostaje), i sie nie giely po kilkuset km , zeby zacisk sie latwo ustawialo przy zmianie kol to za duze wymagania ? Zeby dalo sie NARAWDE jezdzic na mrozie ...

 

Ale, aby nie bylo, ze sie "kloce" dla sztuki jestem sklonny przynac C racje : Avid do dupy jest i juz. Bo ty tak powiedziales :) :) :)

 

Najlepszy ubaw mam jak wiem o kims ze jest ( sorry!) Za######isty - ale tylko od niego samego :):):):):):)

 

I w zwiazku z tym napisze jutro ( w Twoim imieniu ) do Specialized i innych producentow rowerow, ktorzy montuja hamulc AVID, zeby tego gowna do nowych rowerow nie montowali, bo im sprzedaz spadnie i straca reputacje, na ktora pracowali jakies 30 lat- przynajmniej niektorzy. Twoje doswiadczenia i renoma sa tak udokumentowane , testy osprzetu wyczerpujace i obficie udokumentowane, a wypowiedzi cytowane przez -niemala przeciez- rzesze braci rowerowej jako jedynie sluszne, ze ci durnie w USA i Europie po prostu MUSZA wziac Twoje zdanie pod uwage. Przeciez to nie idioci ! Jak bezczelnie moga sie nie liczyc z takim autorytetem ???? To niedopuszczalne !!!

 

Zabawne ?

 

Dla mnie nie. Mnie to przeraza.

 

Dla mnie EOT.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

stormur, ty chyba masz jakieś kompleksy. Nie wiem zupełnie co chcesz udowodnić swoimi postami? Tak Cię boli że Shimano to teraz najbardziej opłacalne heble na rynku? Czepiasz się "powtarzaczy", piszesz że piszą że Shimano dobre tylko dlatego bo "spec Andrew" tak mówi. Proszę bardzo, jest dział testy, gdzie ludzie piszą o wrażeniach z użytkowania swojego sprzętu. Tu masz temat o SLXach 666:

http://www.forumrowerowe.org/topic/95289-hydrauliczne-slx-2012-br-m666/

Jak widać sporo pozytywnych opinii. Nie gotują się, nie ocierają. Czyżby wszyscy w tym topicu kłamali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale zupełnie Cię nie rozumiem. Ten słowotok, emocje, szał, obrażanie! Skąd ten jad i złość?

 

Niestety nie mogę dłużej uczestniczyć w tej dyskusji. Nie tylko dlatego, że mnie obrażasz. Po prostu zrobiłeś z siebie trolla.

 

PS. pomyliłem się - shimano posiadam od lutego.

 

Życzę przyjemnego użytkowania Avida BB7 - zdecydowanie najlepszego produktu tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję w serwisie, który "przerabia" masę rowerów (kilka tysięcy rocznie), z czego około połowa to rowery klasy średniej i wzwyż (ceny w Polsce powiedzmy od 5 tysięcy).

Najpopularniejszymi hamulcami na rynku są avid i shimano, praktycznie bez względu na markę roweru.

To ja pisałem i napiszę po raz kolejny - avid to straszne ścierwo, czy soczyste trójki, czy xx, czy "nowe" world cup.

W sprzedawanych przez nas rowerach jest bardzo wiele shimano, w tym roku zdecydowanie mniej avidów (na szczęście).

W ani jednym składanym w tym roku nowym rowerze z shimano nie trzeba było "naprawiać" nowych hamulców. W bardzo wielu rowerach z hamulcami avida hamulec nadaje się do odpowietrzania, upuszczania płynu z układu lub do wymiany tłoczka w klamce. Do tego nierówno pracujące tłoczki w zacisku. Rower może być gotowy w 15 minut od wyjęcia z kartonu - jeśli ma avidy czas ten wydłuża się dwu lub trzykrotnie.

Z moich osobistych avidowych doświadczeń - miałem parę j3 w zimówce - w połowie kolejnej eksploatacyjnej zimy musiałem je wyrzucić.

Trzy miesiące temu klient przyprowadził trzy identyczne rowery scott 29er - z elixirami 9 sl. W dwóch z nich jeden hamulec trzeba było odpowietać.

W sierpniu, przed dużym lokalnym wyścigiem mtb (startowało w tym roku prawie 5 tysięcy ludzi) serwisowaliśmy masę rowerów mtb. Osobiście wymieniłem trzy pary elixirów, zmarłych. Spróbuj polecić takim klientom "lepsze" avidy :) W takim przypadku na pewno nie wróciłby do nas na kolejny serwis, nie dziwię się, bo poczułby się oszukany.

Kolega z pracy jeździ na testowym rowerze na pełnej grupie srama xx. Jedyny element grupy który mu się nie podoba to heble xx, jeden już był serwisowany.

Drugi kupił luzem elixiry cr, w drugim jego rowerze są elixiry 5, więc rózne roczniki. Wszystkie cztery sztuki mają spuchnięte uszczelki w klamkach.

Mamy też kilka rowerów testowych z hamplami shimano xt. Ani razu nie musiałem ich "serwisowo" tykać.

 

Do wspomnianej zimówki założyłem dwa tanie shimano 486 - temperatury zimowe od +2 do -15 w tym roku. Byłem/jestem bardzo z nich zadowolony.

Jako były użytkownikch 525, 535, xt08, xtr 07 bardzo dobrze wiem jak shimano reaguje w niskich temperaturach.

Napisałeś doświadczenia WSZYSTKICH - więc też chyba i moje? 525 nie reagowały na niskie temperatury, tak samo xtr07, 535 trochę, xt08 bardzo. Wszyscy to takie śmieszne słowo, które nie przystaje do życia i rzeczywistości.

Do zeszłego roku shimano faktycznie było be, a ja używałem formuli, r1 pozbyłem się dopiero w tym roku - na rzecz nowych shimano xtr, bez servo wave. Mojego wyboru dokonałem poczytując opinie innych, którzy eksploatują sprzęt dużo ekstremalniej niż ja oraz "macając" nowe xt, slx w pracy.

 

Piszesz o pierwszych deore xt - hydraulicznych? 20 lat temu? 20 lat temu mieliśmy rok 1992, a shimano spłodziło pierwsze tarczowki xt ładnych parę lat później. Jak mamy być dokładni to bądźmy.

 

Czy rok po jakim potrzeba serwisować hamulce to dużo? Może shimano nie były - te które miałem - najgenialniejsze - ale przy żadnych nie musiałem robić najmniejszych czynności serwisowych. Dlatego avid to jest podłe ścierwo.

Spróbuj wytłumaczyć klientowi, który kupuje rower za 10 tysięcy lub więcej (a takich jest tu bardzo bardzo wielu), dlaczego jego "gienialne" hample mejdin sram, trą klockami o tarcze, dlaczego po miesiącu musi oddać rower na serwis odpowietrzenia hamulców, dlaczego dźwignie chodzą inaczej, dlaczego jedna wraca a druga nie. Ani jeden tegoroczny egzemplarz roweru z zamontowanymi w nim nowymi modelami shimano nie przyszedł na serwis z powodu hamulców.

 

Piszesz że barany doradzają owcom (może barany baranom?) na okrągło ten sam produkt. Baranom trudno doradzić jest magurę, czy hujesa, bo praktycznie w rowerach nie ma. Za to są ścierwowate avidy i nowe bardzo dobre shimano.

Jeśli po raz tysiąc pięćset dwudziesty czwarty pojawi się na forum temat dotyczący wyboru hamulców sam na pewno - jako baran - doradzę innym owcom/baranom wybór shimano.

 

Avid nie potrafi robić hamulców nieawaryjnych. Nie interesuje mnie czy dot tak działa na uszczelki, tłoczki, że coś zżera, objada czy inne cuda wianki.

W starszych (10-8 lat) modelach sprzedawanych przez nas rowerów były w dużej ilosci hayesy hfx. Trafiają na serwis - owszem - ale jedynie dlatego że jakiś niedorobiony inżynier wymyślił zatyczkę do zbiornika w postaci badziewnego koreczka zamiast pokrywki mocowanej na śrubę.

Nie pamiętam by hujes, który był/jest (nadal używany), który nie został zostawiony na pastwę zimy na zewnątrz, gdzie dopada go zastanie się i korozja pod słonym sniegiem, nie działał. Żadnych spuchniętych uszczelek w klamkach, sztywnych tłoczków w zacisku. Avid nie potrafi zrobić niepuchnących uszczelek.

 

Zmartwię cię - specialized ma w de czy zamontowany w jego rowerach avid zdechnie. Jeśli klient jest przekonany o jakości roweru jako całokształcie to i tak kupi taki rower, w najgorszym przypadku wymieni hamulce - bo hamulce nie są speca, są avida.

Jeśli chcesz to bardzo chętnie "podyskutuję" z tobą na temat psucia wizerunku marki, mądrości decyzji producentów i tego czym się kierują przy dokonywaniu wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do hydraulików nigdy nie bylem przekonany, w zasadzie uważałem, że dobry, dobrze ustawiony v-brake jest ok.

 

Ostatnimi czasy jednak trochę pojeździłem na hydrauliku, 5 modeli, 4 różne,

 

2xAvid Elixir 5 - hamowanie super, jednak przerażała mnie awaryjność, jeden z elixirów był bardzo stary, chyba 2009 rok, strasznie pracowała klamka w błocie do tego sporo wycieków.

 

2 model z 2011, miał 3 miesiące jak na nim jeździłem i 2 naprawy za soba, 1 pierdoła wymiana jednej z uszczelek a 2 naprawa - problem z tłoczkiem.

 

Jednak mnie przekonywały, jeszcze miałem okazje kupić nowe za 480zl z tarczą 180.

 

 

Kolejny model na jakim jeździłem to Magura Gustaw - po przejechaniu 20km tylko stwierdziłem, ze ta opcja odpada, wygląda jak chińskie padło, klamka działała jakoś niepewnie w porównaniu z Avidami.

 

4 model, Avid Code, raczej byl po za moim zasięgiem cenowym ale przejechalem na nim troszkę po górach i była to rewelacja z pocącym się 1 tłoczkiem...

 

5 model to Deore 595, siła była ok choć nie czułem takiego panowania jak w Avid Code i jednym z Elixirów 5 (od magury działały lepiej). Co za nimi przemawiało to design i bezawaryjność.

 

W końcu kupiłem SLX 666 klamka + zacisk 675 jestem bardzo zadowolony (po wypieczeniu kolcków).

 

Nie widze powodu oskarżania o pisanie herezji. Ludzie mają z czymś styczność to piszą co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no w to to nie uwierzę ze elixiry 3 są lepsze od XT. Kolega ma takie i zaryzykowałbym że moje m486 są takie same albo lepsze. Panowie, a porównując te hamulce http://allegro.pl/hayes-stroker-trail-czarny-180-180mm-tyl-i-przod-i2573375025.html z tymi http://allegro.pl/hamulce-tarczowe-shimano-slx-bl-m675-br-m675-kpl-i2595268583.html hayesy są tańsze a może nie koniecznie gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stormur, ty chyba masz jakieś kompleksy. Nie wiem zupełnie co chcesz udowodnić swoimi postami? Tak Cię boli że Shimano to teraz najbardziej opłacalne heble na rynku? Czepiasz się "powtarzaczy", piszesz że piszą że Shimano dobre tylko dlatego bo "spec Andrew" tak mówi. Proszę bardzo, jest dział testy, gdzie ludzie piszą o wrażeniach z użytkowania swojego sprzętu. Tu masz temat o SLXach 666:

[hydrauliczne] SLX 2012 BR-M666 - Hamulce rowerowe - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

Jak widać sporo pozytywnych opinii. Nie gotują się, nie ocierają. Czyżby wszyscy w tym topicu kłamali?

 

Nic mnie nie boli i nie ma kompleksow :)

 

Twoja odpowiedz dowodzi wyraznie, ze nic a nic nie zrozumiales z moich wypowiedzi. NIC A NIC.

 

Piszesz o pierwszych deore xt - hydraulicznych? 20 lat temu? 20 lat temu mieliśmy rok 1992, a shimano spłodziło pierwsze tarczowki xt ładnych parę lat później. Jak mamy być dokładni to bądźmy.

 

Wskaz WYRAZNIE I JEDNOZNACZNIE gdzie napisalem, ze moje deore z przed 20 lat to byly hamulce tarczowe !

 

NIGDZIE. Po co klamiesz ? Zwlaszcza, ze latwo cie zlapac ? Pisalem o napedzie.

 

Baranom trudno doradzić jest magurę, czy hujesa, bo praktycznie w rowerach nie ma. Za to są ścierwowate avidy i nowe bardzo dobre shimano.

 

prawidlowa nazwa brzmi "HAYES" - czy sie myle ? poza tym slowo, do ktorego nawiazujesz pisze sie przez CH... Swiadczy to "co nieco" o poziomie twojej kultury i edukacji (znajomosc j.ojczystego).

 

"praktycznie w rowerach nie ma" - nie ma w montowanych fabrycznie ? W ogole nie ma ? Nie produkuja do rowerow ? Nie sprzedaja ?

 

"scierwo" : slownik jezyka polskiego pwn:

 

ścierwo

1. «rozkładające się ciało zwierzęcia»

2. pot. «nieapetyczny lub nieświeży kawałek mięsa»

3. pogard. «o człowieku bezwartościowym moralnie»

Nie uzywaj slow, ktorych znaczenia nie znasz...

 

 

Zmartwię cię - specialized ma w de czy zamontowany w jego rowerach avid zdechnie. Jeśli klient jest przekonany o jakości roweru jako całokształcie to i tak kupi taki rower, w najgorszym przypadku wymieni hamulce - bo hamulce nie są speca, są avida. Jeśli chcesz to bardzo chętnie "podyskutuję" z tobą na temat psucia wizerunku marki, mądrości decyzji producentów i tego czym się kierują przy dokonywaniu wyborów.

 

Jak padla mi pompa paliwa w polrocznym BMW nie winilem Boscha, tylko BMW. Bladzisz tutaj i to bardzo.

 

 

Jako były użytkownikch 525, 535, xt08, xtr 07 bardzo dobrze wiem jak shimano reaguje w niskich temperaturach. Napisałeś doświadczenia WSZYSTKICH - więc też chyba i moje? 525 nie reagowały na niskie temperatury, tak samo xtr07, 535 trochę, xt08 bardzo. Wszyscy to takie śmieszne słowo, które nie przystaje do życia i rzeczywistości.

 

Oswiadczenie Shimano mowi jednoznacznie : Nie uzywac w temp ponizej 0, bo grozi to niebezpieczenstwem. To raz.

Doswiadczenia ludzi NAPRAWDE jezdzacych w niskich temperaturach mowia to samo. Malo tego, nawet z hamulcow z DOT musza upuszczac olej, bo "puchnie" ponizej -15. Ci w zimnym klimacie wiedza, ze jedynie hamulce mechaniczne dzialaja w "zimie" .

 

Ale ty madrzejszy jestes nawet od Shimano... Well....

 

Mam kolege- seriwsant. Pracuje w Shimano. Bezposrednio. Zapytany "jakie hamulce na zime?" - odpwiedzial : BB7. Zadne "olejowe". Zabijesz sie.

 

On doradzil mi tarcze rt51 jako "najmniej gnace sie"- i mial racje , i nawet on nie potrafil ustawic tak zaciskow, zeby po ostrym hamowaniu klocki nie tarly o tarcze.. i tak dalej.

 

Dla mnie hamulce Shimano to zdecydowanie nieatrakcyjne rozwiazanie. Nie sprawdzilo sie U MNIE.

Mialem same problemy, wiec zmienilem. Zobacze jak nowe beda sie sprawowaly.

 

I nie robie z tego ideologii, paradygmatu, serii rekomendacji negatywnych....

 

 

Nie widze powodu oskarżania o pisanie herezji. Ludzie mają z czymś styczność to piszą co i jak

 

Jestes BLISKO. Wlasnie NIE i to jest clou moich wypowiedzi !!!

 

 

Jakos nikt nie potrafi wskazac, gdzie napisalem , ze Shimano to "do dupy jest zupelnie" a "Avid najfajniejszy jest". BO NIE NAPISALEM.

 

Napislalem, ze nie bronie zadnej marki. Zadnej nie faworyzuje. Nie wiem nic o Avidach, bo nie mialem. Wiem o 2 modelach Shimano -bo mam ( mialem- poszly pod mlotek ).

 

Napisalem ,ze na zagranicznych forach niewielu podziela tutejsza fascynacje hamulcami Shimano, a i popularnosc innch marek jest zecydowanie wieksza.

 

Wiem na pewno, istnieje min 5 producentow hamulcow. Ale dobre hamulce to TYLKO Shimano 666.... Magura, Hope, HAYES,Formula - to margines. Nie licza sie. Badziewie... Shimaaano Dooobre ;) I Reeeba, i Novaaatec.... :) :) :)

 

/ W kwestii kol, spotkalem nawet opinie, ze Fulcrum to"wynalazek" :) :) :) - ubawilem sie do lez /

 

ZAUWAZYLEM PEWNE ZJAWISKO. Powtorzylo sie na kolach, piastach, amortyzatorach...Wiec jest nieprzypadkowe. Mechanizm zjawiska ( prosty jak linka od przerzutki) widoczny, ze az bije po oczach... Mozecie sie nie zgodzic, ale faktu to nie zmieni.

 

 

 

 

 

A jak ww zjawisko "napietnowalem" : Niektorzy zamilkli, niektorych to ubodlo.

Uderz w stol, a nozyce sie odezwa....

 

tak mi sie przypomnialo : 5% ludzi mysli. 15% mysli, ze mysli. Reszta sobie z tym nie radzi.

 

To jest tzw pokolenie X : genialnie i w zawrotnym tempie kolekcjonuja i analizuja informacje ( i tej zdolnosci im zazdroszcze ) ale nie potrafia samodzielnie wyciagac wnioskow i maja problemy z podejmowaniem decyzji. Ta grupa ma niesamowicie silna potrzebe przynaleznosci do okreslonych grup spolecznych i potrzebe akceptacji z ich strony. Bardzo czesto jest to zaiazane z posiadanymi przedmiotami Potrzeba akceptacji awansu spolecznego moze ( i czesto jest ) realizowana TYLKO na poziomie wirtualnym.

 

A, ze czlowiek jest skonstruowany tak, ze odrzuca/ neguje wszystko co nie pasuje mu do "wzorca"... .

 

Nie oczekuje, ze to co napisalem jest zrozumiale dla wszystkich. Ale, niech ci co nie rozumieja powstrzymaja sie przynajmniej od komentarzy ... .

 

 

@ Andrew : nie zamierzalem Cie obrazic. Jesli poczules sie urazony - przepraszam. Nie bylo moim zamiarem atakowac nikogo "ad personam".

 

Wystapiles jako "koziol ofiarny" bedac autorem najczesciej (?) przytaczanej "autorytarnej opinii o Avid'ach". Swoja droga - nadal ( luty-kwiecien nic sie nie zgadza w twojej "statystyce" , wiec laduje opowiesc w koszu na "historie niesamowite" ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...