Skocz do zawartości

[serwis] dampera Fox Float RP23 RP2


Rekomendowane odpowiedzi

Jak byś zalał Red Rumen to tak jak byś wlał budyń to tłumika :) RedRum ma coś ok 80wt. Miałeś pewnie na myśli Rock Shox PitStop 5wt.

IFP wsadziłem dość płytko i mam wrażenie, że paradoksalnie amor zaczął znacznie twardnieć pod koniec skoku. Powinno być przecierz odwrotnie. Ciśnienie dałem na ok 230psi.

Kompresję mam w tłumiku na "Firm"a więc na maxa. Kiedy wyjąłem dwa Shimy to o dziwo wykastrowałem się z ProPedal. Położenie wajchy bez znaczenia. Ktoś wie dlaczego? Wie ktoś po co są te dwie mikro podkładeczki na tym mini trzpieniu z sprężenką ? Siła ProPedal ?

 

Jeszcze jedno. Niby z fizyki cięki nie byłem, ale czegoś tu nie rozumiem. Jeśli wciśniemy tłok, odchylają się Shimy aby ciśnienie oleju wyrównało po obu stronach tłoka. W jedną stronę jest to szybkość kompresji a w drugą szybkość powrotu ( rebound ) - to jest jasne. Ilość Shimów, a właściwie ich grubość decyduje o szybkości pracy tłoka. Dlaczego więc, jeśli ciśnienie oleju przy wciśniętym tłoku jest już wyrównane po obu stronach, to tłok samoczynnie dąży do pozycji wyjściowej- tłumik samoczynnie rozpręża się. Wiem, że ma to coś wspólnego z ciśnieniem w komorze "azotowej". ALE ! jeśli przegroda IFP naciska na olej z ciśnieniem np 200psi to owo ciśnienie jest przecierz ( dzięki Shim'om ) po obu stronach tłoka jest już takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ciekawe dlaczego wszyscy pisze, ze RR ma cos okolo 80, a potrafie znalez ruskie strony gdzie pisza, cos okoo 60..., a w pracy mam olej ktory organoleptycznie jest 40wt i tak dalej..

Tak Pit stop, ale na butelce rowniez jest napis Red Rum...

Wez sobie zobacz na ruskie strony podane przez szycha, tam analizuja wykresami co zmienia dany shim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WT nie patrzcie, patrzcie na cSt lub VI. Z powszechnie dostępnych w sensownej wielkości opakowaniach najlepiej wypada Rock Shox Suspension Fluid. Idzie dostać w buteleczkach 150ml w każdym lepszym rowerowym. Taki o

 

7442_1.jpg

 

RedRum jest RockShoxowskim smarem do uszczelek, aczkolwiek w necie oznaczają tak wszystkie smary i oleje ze stajni SRAMa. Również PitStop czy suspension fluid. Może stąd nieścisłość.

 

Płytkie wsadzenie IFP to upośledzenie pracy tłumika i proszenie się o zapowietrzenie oleju. Każdy tłumik ma odpowiednio dobraną głębokość i raczej tych wartości powinnismy się trzymać (ewentualnie można dać IFP głębiej, ale wtedy ciśnienie azotu będzie rosnąć kilkakrotnie szybciej i jeśli przegniemy, może nam zawór od komory wywalić lub uszczelka na IFP puści).

 

Podkładki pod sprężynką na trzpieniu odpowiadają za własciwości ProPedal - im ich mniej, tym więcej oleju przepływa podczas powolnej kompresji. Im mniej podkładek talerzowych (shimów), tym łatwiej się one odginają i olej przepływa szybciej. Jedno i drugie odpowiada za właściwości platformy, ale jaki dany element ma wpływ na resztę, to musisz poszukać na rusim forum. Ilości poszczególnych podkładek są dobrane odpowiednio do przełozenia i skoku ramy, tu również nie powinieneś przesadzać z eksperymentami, bo poza upośledzeniem tłumienia, możesz za mocno kiedyś dobić i uszkodzić tłumik.

 

Co do ciśnenia - przepływ nie jest zablokowany w 100%, a więc nie można tego rozpatrywać jedynie jako wypadkową sił. Parcie azotu na IFP sprawia, że olej wypycha tłok na zewnątrz. Cała reszta to mechanika płynów: gęstości, lepkości, wielkości otworów i rodzaje ruchu oleju. W skrócie - im mniej lepka ciecz i większy otwór, tym szybszy przepływ i mniejsze tłumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual mam na drugim kompie, węc jutro będę mógł podać. Napisz jaki masz numer seryjny wybity głowicy.

 

Co do ciśnienia - kiedyś pompowali do 250, od chyba 4 lat Fox podaje 400psi. Chłopaki z emtb podają różne wartości, ale to trzeba się indywidualnie pobawić i samemu sprawdzić, jak zmienia się charakterystyka pod różnym ciśnieniem.

 

Wracając do podkładek i przepływów - na poprzednich stronach masz wszystkie informacje, łącznie ze zdjęciem rozebranego tłoczka i wypisanymi informacjami, które podkładki za jakie ustawienie odpowiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual mam na drugim kompie, węc jutro będę mógł podać. Napisz jaki masz numer seryjny wybity głowicy.

 

Co do ciśnienia - kiedyś pompowali do 250, od chyba 4 lat Fox podaje 400psi. Chłopaki z emtb podają różne wartości, ale to trzeba się indywidualnie pobawić i samemu sprawdzić, jak zmienia się charakterystyka pod różnym ciśnieniem.

 

Wracając do podkładek i przepływów - na poprzednich stronach masz wszystkie informacje, łącznie ze zdjęciem rozebranego tłoczka i wypisanymi informacjami, które podkładki za jakie ustawienie odpowiadają.

Cześć szych,

 

tak czytam czytam i rozumiem wszystko: działanie, tłumienie, zastąpienie azotu powietrzem i inne tego typu rzeczy - nie rozumiem tylko jednego - jak chcesz utrzymać ciśnienie w komorze "azotowe" po wyciągnięciu igły?

czy możesz to dokładniej opisać?

ma Fox'a Triad'a (podobny do RP23, tylko że oprócz lockout i lock ma jeszcze propedal) i w niedalekiej przyszłości będę się za to zabierał.

 

BTW

jeżeli zastąpisz te Fox'owiskie "cudo" szraderem tym który wrzuciłeś na forum lub innym - to czy nie będzie konfliktu jak przez przypadek dobijesz dampera do końca i uszkodzisz w ten sposób "obudowę" komory pozytywnej?!? (przecież ten shrader będzie wystawał z korpusu dampera powodując ewentualną kolizję przy nie dostateczym ciśnieniu w komorze pozytywnej lub "azotowej".

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Oczywiście jeżeli ktoś ma coś sensownego do powiedzenia to zapraszam do dyskusji - szczególnie w przypadku tej "igły"

 

Pozdrawiam i udanego sezonu życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy czego nie rozumiesz z igla? Wbijasz igle przez gumke, lekko dokrecasz robaczka, pompujesz, dokrecasz silno / w miare/ , wyciagasz, dokrecasz jeszcze z pol obrotu i zapominasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy czego nie rozumiesz z igla? Wbijasz igle przez gumke, lekko dokrecasz robaczka, pompujesz, dokrecasz silno / w miare/ , wyciagasz, dokrecasz jeszcze z pol obrotu i zapominasz.

Chodzi mi o to czy po wyciągnięciu tej igły i po wcześniejszym dokręceniu tej "śrubki z dziurą" powietrze nam nie będzie uchodzić?

 

Może wiecie jak to jest robione w oryginale?

 

a czy ta gumka ma już wcześniej wykonany taki otwór czy musimy go wykonać tą igłą? (nie żeby to był jakiś skomplikowany proces tak tylko pytam - bo jeżeli nie ma tam otworu to pewnie w oryginale jest to robione inaczej).

 

a co z tym zaworem shreder - nie będzie kolizji z osłoną komory pozytywnej?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dokładnie tak jest w oryginale. Przebijasz gumę, pompujesz, dokręcasz (nie za mocno, bo igła nie wyjdzie), wyjmujesz igłę, dokręcasz. Uszczelnia się samo.

 

Co do drugiej części - musiałbym się w koncu dostać do przekrojów, ale wydaje mi się, że tak mocno dampera nie dobijesz (prędzej cisnienie jakąś uszczelkę wysadzi).



A tak się serwisuje komorę IFP w RSie. Można? Można.

 

731443d1350550171-monarch-ifp-pressure-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ile kilometrów na nim zrobiłeś naśladuje skończyło się smarowanie w komorze powietrznej to wystarczy uzupełnić olej tylko w niej.

Ja mało km zrobiłem ok 500 ale to był kupowany jako używka ale od chłopaka który jest serwisant w inmotion i mówił że robił jego serwis.

Już zamówiłem uszczelki z smarem do przeserwisowania ciśnienie trzyma to najwyżej go nasmaruje a uszczelki zostawię na następny serwis. A czy smar do tego rp23 to tylko ten z zestawów z uszczelek czy jakiś inny się nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam Foxa float R i prawdopodobnie z winy przeskoczenia blokady skoku (poniewaz dźwignia działa bardzo luźno) włączyła sie ona i wylądałem na tak zablokowanym zawieszeniu. W momencie zauważyłem że następił wyciek oleju, prawdopodobnie przy regulacjach. Moje pytania co mogło ulec uszkodzeniu, czy bezpośrednio przy regulacji tłumienia i blokadzie skoku znajduje się olej i uszczelniania?  Damper już rozebrałem tylko nie mogę sobie poradzić z ściągnięciem tloczka gdyż nie jest ona zamocowany tak jak w RP3 za pomocą śruby. Nie wiem czy jest on bezpośrednio na gwintowany czy jakoś inaczej zablokowany. Czy moge wyciągnać regulacje? Czy późniejsze złożenia nie nastręcza dużych problemów? Dzięki za pomoc. http://imageshack.us/photo/my-images/41/05u1.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/560/pb40.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Pisze z konta znajomego... czytam ten post 3 raz i nie mogę dojść rozumem co Wy próbujecie robić, jeden chłop po niezłych zrazach widzę coś tam wie " samouk" ale... od tyłu zacznę:

-komory IFP nabija sie AZOTEM ! ( nikt tego tam od parady nie cisł jak dało by sie taniej nie ?!)wykresy z dynomo pokazują różnice poszperać polecam ! 
-komory w RP i nie tylko nabija sie z deklarowanym ciśnieniem używając do tego przyrządów bez stratnych ! czemu po to żeby nie było zamiast 400 250 ! czemu ? proste poniżej 300 PSI możne przy szybkim odbiciu wystąpić zjawisko "burzenia sie oleju " mace takowe po spuszczenia z komory IFP i odkręceniu pina calowego! ze korpusu, śmieszne ? poszukać sobie proszę filmów na YT !

-uszczelki.... nie sa to normalne "oringi standardowe" to FOX ! oni wszystko maja w calach wiec metryczne na 99% nie spasują, ja mając na pokładzie firmę SKF byłem to w stanie potwierdzić jak i ich mieszankę ! 

-czas... serwis takiego tłumika u mnie trwa jeden dzień i to dzień na czyszczenie, wymianę oleju smarowanie oryginalnymi olejami,smarami, tłumik zostaje rozebrany do 0 !

- wielu z was zapyta cenę.. 180 zł ! warto tyle wydać za podstawowy element swojego roweru na który otrzymuje sie gwarancje i pewność mieszanki oleju mamy juz opracowane przy współpracy z Roehrig engeering  

- zaślepianie komory ifp.. to nie jest po to żeby fajnie wyglądało tylko to ma spełniać swoje zadanie 

-który z Was szanownych forumowiczów ustawił komorę IFP prawidłowo ? fizyka panowie...

reszty nie bede pisał.... mam nadzieje ze ktoś podejdzie do tego poważnie 

Artur Pająk 
Spider Suspension !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbmy z dampera jakiegoś kosmicznego wynalazku. Jak dla mnie jedyną przeszkodą w serwisie foxa jest ciśnienie w komorze negatywnej i brak adaptera do jej napompowania.  

Charakter tego postu niezbyt mi się podobna, bo jest napisany na zasadzie "ja jestem guru, reszta to banda debili i niech wszyscy serwisują u mnie dampery". Reklama natomiast już w ogóle mi się nie podoba i następnych takich nie będę tolerował. Czy 180 to mało? Jak dla mnie to bardzo dużo biorąc pod uwagę, że sporo damperów nie jest warta wiele więcej niż dwukrotność tego i że nie trzeba mieć doktoratu by się za to zabierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Fajny temat :)

 

Panowie, po co jest IFP w damperach? Polecam prosty eksperyment, bierzecie kieliszek (setkę np :) ) i napełniacie go do pełna wodą, po czym wkładacie do niego palucha ;) Co się dzieje? A no tak, woda się wylewa:) Dokładnie takie samo zjawisko działo by się w damperze gdyby nie było IFP, zamiast palucha, mamy tłoczysko dampera ;) 

 

Dwa główne zadania komory IFP:

 

-Kompensuje zmianę objętości komory tłumienia spowodowaną wsuwaniem się tłoczyska.

-Zapobiega pienieniu się oleju

 

Skutkiem "ubocznym" IFP jest wpływ na progresję dampera, co niekoniecznie musi być wadą :)

 

Jeszcze w kwesti shimów - nie odejmujemy, ani nie dodajemy ich ot tak sobie, całkowita wysokość tzw. "shim stack" powinna pozostać nienaruszona, tłumienie regulujemy zmieniając grubość, średnicę (zazwyczaj tylko zewnętrzną, choć nie zawsze - przykład nowy Monarch) oraz sposób ułożenia podkładek (shimów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...