Skocz do zawartości

[Rama] Pęknięcie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio podczas mycia zaobserwowałem niepokojąca strukturę,

Jest to pękniecie ramy czy odprysk lakieru (zdjęcie) ?

Zaistniały problem pojawił się z obu stron i nie na całym obwodzie (widoczne na zdjęciu "krechy")

Rama karbonowa.

 

Słyszałem że aby mieć pewność można wykonać jakieś zdjęcie sprawdzające strukturę karbonu. ?

 

Pozdrawiam.

 

 

5733e4ae9676edad.jpg 5c0b1bb98c405ba8.jpg 18b19e2c791cbbf3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysa po lewej stronie suportu jest dosyć blisko jak na ten segment ramy i tu sugerowałbym że jest to jej pęknięcie. Faktycznie może to być jednak pękanie powłoki lakierniczej.

Łatwo to sprawdzić.

Wyciągasz koło, ktoś (lub stojak serwisowy) trzyma rower a ty naciskasz w kierunku do środka ramę za haki tylnego koła. Przy tak powstających naprężeniach rama powinna pracować lub nie na rysie przy suporcie. Jeśli czuć pod palcem zmianę szerokości lub widać powiększającą się szczelinę oznacza to pęknięcie. Jeśli nie ma takiego zjawiska jest to pęknięcie lakieru.

Taki problem jest dosyć typowy najczęściej dla kilkuletnich ram karbonowych takiej konstrukcji. Pęknięcia pojawiają się z reguły: suport - pod przerzutką, przy przejściu w rury tylnego widelca na dole, na dolnej rurze głównego trójkąta; na obu rurach tylnego trójkąta tuż przy hakach; poniżej gniazda sztycy; nad hakami widelca przedniego koła. Jest to problem bardziej estetyczny, im jaśniejsza rama tym bardziej widoczny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w fullu mtb powstały podobne pęknięcia w tym samym miejscu, dostałem nowy wahacz więc raczej nie pękł tylko lakier. Różnica w sztywności nowego i pękniętego jest kolosalna a wątpie czy przez rok ąż tak by się materiał zmęczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...