Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość voytec

Ależ łańcuch 9-cio rzędowy działa z ósemką. Tak samo jak 10-cio rzędowy z dziewiątką. Nie zauważyłem problemu z zastosowaniem łańcucha z większego napędu w mniejszym (no ale bez przesady ;) ). Gorzej z łancuchem z mniejszego napędu który jest za szeroki na napęd o ciaśniejszym ułożeniu koronek.

 

Jak ktoś jednak wspomniał można to markować powiększając odległości między trybami. Nie wiem jednak jak to się mieści później na bębenku i jak sprawnie obsługuje to manetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ łańcuch 9-cio rzędowy działa z ósemką.

Może w praktyce jakoś to działa,ale czy płynnie?Zależy co kto lubi.Niektórzy nie lubią jak coś chrobocze.

Tak samo jak 10-cio rzędowy z dziewiątką

Tu nie ma żadnego problemu,odwrotnie może być.

. Gorzej z łancuchem z mniejszego napędu

W teorii łańcuchy na kasety,wonobiegi w ilości koronek 6,7,8 powinny pasowac bez problemu,w tą i z powrotem.Ale problemy minimalne są dlatego,że łańcuchy nie są objęte normą,jeśli chodzi o zewnętrzne ogniwa.Norma jest tylko na wewnętrzne.

To samo tyczy łańcuchów 9 i 10 rzędowych,wewnątrz powinny być identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Może w praktyce jakoś to działa,ale czy płynnie?Zależy co kto lubi.Niektórzy nie lubią jak coś chrobocze.

Niby co miałoby chrobotać skoro łańcuch jest węższy? Primo ósemka jest wystarczająco wąska żeby łańcuch 9 speed na niego wszedł i miał jeszcze trochę luzu. Jedyny mankament to długość, która jest o 4-6 ogniw mniejsza. Drugą sprawą jest to że 8-kowy ma mniejszy możliwy przekos od 9-tkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby co miałoby chrobotać skoro łańcuch jest węższy?

Właśnie,łańcuch 9 rzędowy ma węższe wewnętrzne ogniwa.

Primo ósemka jest wystarczająco wąska żeby łańcuch 9 speed na niego wszedł i miał jeszcze trochę luzu.

Oto właśnie mi chodziło,czy koronki kasety 8 rzędowej są dość wąskie,aby mogły przyjąć węższy łańcuch(wewnętrzne ogniwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu.Chcę wymienić wysłużony napęd z 3x8 na 3x9 SLX i mam pytanie. Czy mogę zostawić przednią przerzutkę Deore LX która ma już swoje lata i jest bodajże do napędu 3x7-8.Czy będzie ona dobrze współpracować z nowym napędem 3x9.Pytam bo przerzutka nie ma praktycznie żadnych luzów i zawsze to stówka w kieszeni na lepszą kasetę. Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam takie pytanie czy korba Sram XX 2 blaty będzie współpracować z przerzutką przednią i tylnią 3X9 XTR M970 oraz łańcuchem XT.Dodam że posiadam manetki XTR 3X9 a korba jest 2 blatowa ,słyszałem że jest możliwość zablokownia przedniej przerzutki aby nie przerzucała łańcycha na mufę , co w efekcie daje 2X9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korba przednia działająca bez zarzutu z łancuchem na 8 rzędów będzie działać również z łańcuchem na 9??

Pytam bo właśnie kupiłem kasetę tylną 9, łańcuch na 9 i ta myśl, że jeszcze korba do zmiany nie daje mi spokoju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam takie pytanie czy korba Sram XX 2 blaty będzie współpracować z przerzutką przednią i tylnią 3X9 XTR M970 oraz łańcuchem XT.Dodam że posiadam manetki XTR 3X9 a korba jest 2 blatowa ,słyszałem że jest możliwość zablokownia przedniej przerzutki aby nie przerzucała łańcycha na mufę , co w efekcie daje 2X9.

Oczywiście, to ty przecież decydujesz o zakresie ruchu przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu.Chcę wymienić wysłużony napęd z 3x8 na 3x9 SLX i mam pytanie. Czy mogę zostawić przednią przerzutkę Deore LX która ma już swoje lata i jest bodajże do napędu 3x7-8.Czy będzie ona dobrze współpracować z nowym napędem 3x9.Pytam bo przerzutka nie ma praktycznie żadnych luzów i zawsze to stówka w kieszeni na lepszą kasetę. Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Ja miałem trochę odwrotną sytuację, mianowicie założyłem przerzutkę przednią XT na 9s z kasetą na 8s i niesetny nie chodziło to sprawnie obcierało na biegach na których nie powinno obcierać i jednymi słowy nie dało rady wyregulować przerzutki aby większość przełożeń ze sobą współgrało. W drugą stronę wydaje mi się, że będzie podobnie... po prostu prowadnica przerzutki jest przystosowana do innej szerokość łańcucha, tak mi się wydaję. Ale spróbuj najpierw ze starą przerzutką, nic nie tracisz a jak hulać nie będzie chciało to czeka cię wymiana również przedniej zmieniarki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyna-Sys nie jest kompatybilne z niczym poza samym sobą. Było już pisane.

 

Ja miałem trochę odwrotną sytuację, mianowicie założyłem przerzutkę przednią XT na 9s z kasetą na 8s i niesetny nie chodziło to sprawnie obcierało na biegach na których nie powinno obcierać i jednymi słowy nie dało rady wyregulować przerzutki aby większość przełożeń ze sobą współgrało. W drugą stronę wydaje mi się, że będzie podobnie... po prostu prowadnica przerzutki jest przystosowana do innej szerokość łańcucha, tak mi się wydaję.

 

No właśnie z tymi przerzutkami to nie wiadomo. Zastanawia mnie tylko czy chodzi o to, że ciaśniejsza bądź szersza jest prowadnica, czy o samą korbę, a może o manetki i mają lekko inny ciąg. :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki mają taki sam ciąg a i korby nie są tu problemem chodzi chyba jednak o przerzutkę przednią i szerokość prowadnicy. Przerzutka 8s będzie działać z korbą 9s a i z 10s podobno da sobie radę problem raczej jest w ilości biegów na kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu.Chcę wymienić wysłużony napęd z 3x8 na 3x9 SLX i mam pytanie. Czy mogę zostawić przednią przerzutkę Deore LX która ma już swoje lata i jest bodajże do napędu 3x7-8.Czy będzie ona dobrze współpracować z nowym napędem 3x9.Pytam bo przerzutka nie ma praktycznie żadnych luzów i zawsze to stówka w kieszeni na lepszą kasetę. Z góry dzięki za odpowiedź.

 

 

 

Witam ponownie.Tak więc napęd SLX już założony,korba 44-32-22z. , kaseta 11-34z. , przerzutka tył SLX SHADOW RD-M662 SGS oraz manetki SLX SL-M660 RapidFire Plus.

Przerzutki z tyłu działają idealnie po minucie ustawień ale mam problem z przednią przerzutką. Otóż nie mogę jej wyregulować a według mnie wszystko jest założone i ustawione dobrze , prowadnik jest równolegle z tarczami korby a zewnętrzna ściana prowadnika znajduje się 2 mm nad górnym blatem. Jeśli ustawię ją że dobrze zmienia biegi w górę to nie chce zrzucać w dół (znaczy zrzuci ale po kilku - kilkunastu obrotach korby) a jeśli ustawię że będzie dobrze zrzucać to jest problem ze zmienianiem w górę.

Może problem tkwi w przerzutce przedniej która nie została zmieniona. Przerzutka to Deore LX FD-M566 Down-swing. Jako że jest to już wiekowa przerzutka może ona nie obsługuje blatów większych niż 42z.Jeśli tak to jaką przerzutkę przednią najlepiej kupić,SLX czy XT no i Down-swing czy TopSwing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...