Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Dobra, a wracając do tematu, to:

 

Jeszcze jedna rzecz (nikt mi tego nie potwierdził ale też nie zaprzeczył) - być może wersja prototypowa nie była na reynoldsie a zwykłym cr-mo? Rury dźwięczą subtelniej, są delikatniejsze, podsiodłowa chyba szczuplejsza, sterówka inna...hmmm No i nie było kiedyś org. naklejki 853


A ja na tych prototypach, które pojawiały się na zdjęciach w sieci, to jednak pamiętam naklejkę R853. :)

Poza tym, jak już się tyle kartkuje za cały rower i nie wiadomo, ile kosztowałaby sama rama (bo nie będzie jej w sprzedaży  :mellow: ), to fajnie byłoby wiedzieć, czy płacimy tyle za cały set rurek i wykonanie z tychże, czy na przykład tylko za sam główny trójkąt (o czym niektórzy producenci uczciwie informują, foto poniżej). Po prostu - chciałbym wiedzieć, jak został zaprojektowany i zbudowany rower za tyle cebulionów. 

pa853_853_big.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy płacimy tyle za cały set rurek i wykonanie z tychże, czy na przykład tylko za sam główny trójkąt (o czym niektórzy producenci uczciwie informują, foto poniżej).

 

 

@Adamos -  napis na nalepce brzmi "Butted main tubes" i oznacza że główne są cieniowane co nie znaczy że tylny trójkąt nie jest np z 853 ale one już nie są cieniowane. A i ona (nalepka) jest zawsze z takim napisem.

 

A tak w rzeczywistości w regularnym 853 nie ma w ofercie chainstayów i seatstayów (co za koszmarki słowne) są tylko w DBZ-cie a to i tak pod szosę bo nie ugniesz tego bez pieca, bo 853 jest hartowana  i mało kto to robi.

Tyłki robi się najczęściej z 725 lub 631 jakoś nikt się tym nie przejmuje.

 

Zresztą sam reynolds rekomenduje 725 jako zad do 853.

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
A tak w rzeczywistości w regularnym 853 nie ma w ofercie chainstayów i seatstayów (co za koszmarki słowne) są tylko w DBZ-cie a to i tak pod szosę bo nie ugniesz tego bez pieca, bo 853 jest hartowana  i mało kto to robi. Tyłki robi się najczęściej z 725 lub 631 jakoś nikt się tym nie przejmuje.

 

To akurat wiem (i z R525 też), ale tą informacją to akurat mnie zaskoczyłeś:

 

 

oznacza że główne są cieniowane co nie znaczy że tylny trójkąt nie jest np z 853 ale one już nie są cieniowane.

 

bo do tej pory, byłem przekonany, że jeśli jest już taka naklejka umieszczana na ramie, to główny trójkąt z R853, a reszta to już zawsze coś innego.

 

Cuiusvis hominis est errare... ;)  :thumbsup:

 

Co jednak nie zmienia faktu, iż chciałbym wiedzieć, jak Kross to zrobił. Taki Stanton, Pipedream czy inni zawsze ładnie piszą o tym na swoich stronach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cuiusvis hominis est errare...

 

Żeby takie błędy popełniani w tym wątku ;)

 

Z ciekawostek sprzedam jeszcze jedną, w ofercie firmy R nie ma head tuba  na 44mm w 853 :D jest tylko 631 . Oczywiście jak ktos jest wielkim bogatym producentem to pewnie mógłby sobie zamówić ale w praktyce nikt tego nie robi bo po co skoro główek się nie cieniuje a z punktu widzenia metalurgii to ten sam materiał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam artykuł u sheldona

 

http://www.sheldonbrown.com/rinard/fea.htm

 

Po jego przeczytaniu sam będziesz wiedział/czuł czy to cos robi.

 

TL;DR ja bym się nie bał, no chyba, że ważysz 150kg i zamierzasz się nim ścigać pod górę. Ale pęknąć zawsze może.

 

https://www.youtube.com/watch?v=x2QuWy1PL8s

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ramę (wprawdzie zaprojektowaną do cięższej jazdy - NS Core) miałem wgniecioną w dwóch miejscach od jakiś uderzeń poprzedniego właściciela i nic się z tym nie działo. 

 

Także ja bym się nie bał, zwłaszcza jak nasz forumowy spawacz tak mówi ;) No chyba że masz jeździć na niej ze świadomością że "coś jest nie tak" to wtedy nie warto, spokój duszy warty jest wydania nieco więcej gotówki na inną używkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja każda rama stalowa miała kiedyś wgniotki (lata 90) szczególnie górna rura od kierownicy.... jeżdziło się na mostach 120 na inwert i każda gleba robiła wgniotę. 

Były to dobre ramy po3 cieniowane. Nigdy nic złego się nie stało oprócz wizualnego wstrętnego WGNIOTA ;-(((( Zacząłem nawet stosować gumowe osłony na ramie ;-) Teraz to inna bajka- kierownica przelatuje nad górurką .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dowcip że ktoś kto nic nie robi przez cały rok, wstaje od biurka i robi w górach 2k w pionie z uśmiechem na ustach. Takich ludzi po prostu nie ma.

 

I see :) Nie jest jednak powiedziane, że wstają "od biurka". Może płyną do roboty kajakiem, zamiast lunchu idą na pływalnię, a potem żona odbiera kajak, by oni mogli wrócić do domu biegiem, ciągnąc za sobą oponę od traktora? A praca w kamieniołomie... Także tego, są rzeczy, o których nie śniło się waszym filozofom :)

 

No dobra, ale powracając do ad remu. Ta waga pure'a i smootha jest Waszym zdaniem ok?

 

pzdr

Fawlty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chm to zależy -----prezes potwierdzi bo ma na użyczeniu ile to waży realnie. Genesis 29 HL ważył 13,6 ale bez mykmyka. http://www.mbr.co.uk/reviews/hardtail/genesis-high-latitude Mój na sztywnym widle (1200gr wideł) waży 11,4 cały rower taki sam jak w teście wyżej z ramą 20,5 z pedałami ;-))) Waga ramy mojego Gienka to 2350 gr ...... więc patrząc na to realnie smooth nie powinien ważyć więcej jak 2500 gr (rama). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta waga to bywa roznie. Do 2500 bedzie bardzo przyzwoicie.

Przykladowo taki TransAm czy Nimble podchadza pod 3kg a w slusznych rozmiarach nawet przekraczaja... Ale to ramiaki do ciezszego lomotu. Xhociaz pod wieloma wzgledami podobne to krossa.

Podejrzewam, ze kartofla (pyre) zwazono na zestawie 27+. Bo nie ma opcji na 14kg w 29erze.

G.

Edytowane przez Grizzli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Info bezpośrednio z krossa: rozmiar M - 2,4kg bez haków (..i lakieru), ważona 3 minuty temu.
Nieźle jak na sprzęt z taaaaakim ogonem, ilością miejsca, długą bazą i teoretycznie przygotowany do łupania w cięższym terenie.

(żeby nie było - za 3 tyg zweryfikuję sam ile ten lakier i haki ważą ;) )
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się na forum i proszę o poradę.

Chcę złożyć 29-era na stali, przeznaczenie rekreacyjne XC, turystyka, 1-2 razy w roku góry po szlakach między schroniskami na lekko. Przeczytałem cały wątek ale dalej mam mętlik w głowie. Na początku mogę spróbować sztywnego amora ale jak mnie w górach wytelepie to zmienię na uginacza. Chciałbym raz zbudować rower i nie zmieniać już nic przez kolejne lata. Mam 179cm, przekrok 88cm,72kg myślałem o HL-u lub Longitude, Karate Monkey.... Rama może być używka ale bebechy będę wstawiał nowe klasy SLX/XT. Która rama może być pod sztywne osie i czy jest sens w ogóle je rozpatrywać? Raczej nie będę się bawił w 27,5+ i 29+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HaeLa zmieniono bodajże w 2016, jeśli interesowałaby Cię rama 20,5" w singlu pierwszej generacji(ale z możliwością wrzucenia haka) to pisz na Priv.

 

U mnie wyglądała najpierw tak w singlu potem z biegami, następnie koleś zmienił jej kolor.

 

 

 

POZDRo-:ver 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...