Skocz do zawartości

[Rurki CrMo] Kona Cromoly Butted/Double Butted Cromoly


Ecia

Rekomendowane odpowiedzi

Mojej stalowej epopei ciąg dalszy B) ...

Otóż od dłuższego już czasu nurtuje mnie pytanie: co kryje się pod tajemniczą nazwą Kona Cromoly Butted/ Kona Double Butted Cromoly (kiedyś było jeszcze Tripple Butted)? Ramę na tych rurkach posiada model Lava Dome, który - do tej pory obecny na rynku brytyjskim - w 2006 roku ma wkroczyć do Europy i do Stanów. Przewaliłam tony stron internetowych w poszukiwaniu jakichkolwiek danych na temat tego materiału - i nic :029: ... Nawet na brytyjskich forach rowerowych nieliczne pytania o ten rower/ramę pozostają bez odpowiedzi...

 

A moje konkretne pytanie brzmi: jakie to są faktycznie rurki i jakiej one są jakości? Czy można je porównywać np. z Authorem Tritonem? A może z czymś innym? Chodzi mi głównie o ramki z ostatnich lat ('05-'06)... O Explosif i Unit nie pytam, bo to inna bajka i tu jest w zasadzie wszystko jasne.

Może ktoś akurat przypadkiem posiada jakieś info na ten temat... może ja coś jednak przegapiłam w necie, a może w jakimś katalogu... może jakaś recenzja gdzieś, jakiś test... cokolwiek :) ...

 

Jednym zdaniem: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie coś na temat Kona Double Butted Cromoly :D ...

Pozdrówko zdesperowane :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak moze od siebie co bym mogl o "Double Butted Cromoly" napisac :)

 

Zaczne od butted :D

To "butted" i ilosc tego "buttowania" :) - to nic innego jak okreslenie ile roznych srednic moze miec rurka z ktorej wykonana jest rama - a dokladnie ile razy grubosc scianki rury zmienia sie na calej jej dlugosci. Pojedynczo cieniowana jest zazwyczaj rura podsiodlowa w ktora wkladamy sztyce od siodelka - jej grubsza czesc ( grubsze scianki ) znajduje sie zawsze w czesci styku z komora (moge napisac komora ?? ) gdzie znajduje sie suport - dzialaja tam spore sily dlatego grubsze scianki beda lepiej sobie z tymi silami radzic. Podwojnie cieniowana to rurka ze sciankami cienszymi w srodkowej czesci a grubszymi na zewnatrz, potrojnie cieniowana to prawie to samo z tym ze grubosc scianek na koncach rurki jest inna a nie jednakowa jak w podwojnie cieniowanej - takie zastosowanie maja rurki na ktorych konce dzialaja rozne sily. Po co sie "buttuje" ?? ( juz lubie to slowo :) ) . Ano po to by przedewszystkim zaoszczedzic na wadze - w srodkowej czesci rury dzialaja mniejsze sily niz na jej koncach dlatego srodkowa sekcja rurek moze miec ciensze scianki. "buttowane" rurki lepiej tez pracuja - sily dzialajace na rurki "buttowane" lepiej rozkladaja sie na calej jej dlugosci niz w przypadku rury o jednakowej grubosci scianki.

Co ciekawe cieniowane rurki stosuje sie tylko w glownym trojkacie ramy i jej glowce.I to wsio :).

Jak dobrze wyszukalem to rama tej "Lava Dome" jest zrobiona z materialu oznaczonego 4130 cromoly steel. Czyli stopu zelaza z chromem , molibdenem i magnezem. Dobrze wykonany taki stop ( tu by sie mozna rozpisac co to znaczy dobrze wykonany stop na pare stron a4 :) jak ktos sie zainteresuje polecam np: podstawy metaloznawstwa Przybylowicza - biblia karzdego metalurga na studiach a i pewnie potem w pracy - albo cos o krysytalizacji metali :) ) jak pisza na necie powinien miec bardzo dobre wlasciwosci i bedzie miedzy innymi bardzo odporny na nacisk jednostkowy na mm2 - do tytanu mu bedzie sporo brakowac ale zle z nim nie bedzie :) - na pewno wiecej zniesie taki stop niz stop alu.

Taki mini wywod strzelilem a w sumie to chcialem napisac ze taka rama stalowa powinna zniesc bardzo duzo - stal to naprawde trwaly material - zwlaszcza jak bedzie prowadzona przez taka kobietke jak Ty ktora malo wazy :) .Gdzies na necie jak szukalem jakiegos info o tej ramie i wynalazlem ze rower na tej ramie ( chiba 18 cali ) wazy okolice 28 funtow - czyli jak na rame stalowa to chyba bardzo przyzwoicie . Pisze chyba bo waga rowerow i ich odchudzanie jakos nigdy specjalnie mnie nie interesowalo :) .

 

 

A tutaj jeszcze znalazlem jak wyglada przekroj rurek po butowaniu :) fotke robilem z kasiazki wiec nie jest ideal :(

butted2jr.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, dzięki za wykład :( . Wprawdzie nie do końca o to mi chodziło (tzn. nie o definicję "buttowania" :) ), ale nie szkodzi - to też się przyda, i nie tylko mnie, jak tuszę :) . Zawsze to krok naprzód w moim pędzie do wiedzy na temat tejże ramy :001: .

Co do materiału: spodziewałam się, ze to nie będzie nic innego, jak 4130... ale jak to się ma np. do Tritona? I od czego w ogóle zależy jakość rurek CrMo 4130 - czy zawsze jest porównywalna, czy jednak jakaś specjalna obróbka (jaka - poza cieniowaniem?) może tu mieć wyraźny wpływ na parametry?

Pozdrówko wdzięczne i wciąż głodne wiedzy :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko taki oftopicowy watek ze tylnie widelki wramach tez sie cieniuje a nie tylko rurki glownego trojkata :(

a co do cr-mo 4130 to sadze ze kadze takie bedzie takie samo jak kazde inne chyba ze jest tez jakas wersja luz wygrzewania takiego zelastwa jak np T4 T6 T10 itp w przypadku alu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od czego w ogóle zależy jakość rurek CrMo 4130 - czy zawsze jest porównywalna, czy jednak jakaś specjalna obróbka (jaka - poza cieniowaniem?) może tu mieć wyraźny wpływ na parametry?

Rurki z CrMo 4130 czy to z roweru kony czy np z haro powinny miec te same wlasciwosci. Ich jakosc bedzie zalezala od np: operacji jakie sie na takiej ramce przeprowadza - a wlasciwie od operacji jakie zostaly przeprowadzone na rurkach :D z ktorych ta rama zostala zrobiona - stal mozna odpuszczac, wyzarzac, przesycac ... bla bla. Sama szybkosc schladzania moze juz zmienic wlasciwosci.

Jaki po kolei jest proces tworzenia stopu CrMo 4130 , moze ktos bedzie wiedzial ale ja nie mam pojecia - jak bysmy pokopali na necie to moze i bysmy znalezli caly proces krok po kroku :P.

W kazdym przypadku zeby uzyskac CrMo 4130 ten proces zawsze bedzie taki sam - droga bedzie jedna do uzyskania stopu 4130. Wiec jego wlasciwosci powinny byc zawsze takie same.

W przypadku ram z tematu - Cromoly Butted albo Double Butted Cromoly - roznica powinna byc tylko w tym "buttowaniu" i w niczym innym :) bo to caly czas bedzie ten sam material - CrMo 4130.

Ewentualnie na gotowym 4130 mozna pewnie jeszcze cos kombinowac - ale kazda taka dodatkowa operacja pewnie by byla w nazwie zaakcentowana dodatkowa literka albo numerkiem :) .

Pewnie zamieszalem :lol:

 

Ja tylko nie wiem o co biega z tym tritonem ?? :(

 

dodam tylko taki oftopicowy watek ze tylnie widelki wramach tez sie cieniuje a nie tylko rurki glownego trojkata :)

ja w takiej madrej knidze o ramach wyczytalem ze cieniowane sa stosowane tylko w duzym trojkacie ale kto wie - skoro mowisz ze w tylnim tez to pewnie masz racje :)

 

PozdrUFka

juz wreszcie weekendowa :) ja jeszcze odliczam 15 minut i juz mnie w pracy nie ma :030:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie wiem o co biega z tym tritonem ?? :)

 

Author w latach 2004 i 2005 wprowadził ramę Sectora zbudowaną z CrMo 4130, który to materiał określił jako "Author Triton Cromoly". Naczytałam się po różnych forach - w tym również na naszym :D - opinii o tych rurkach i były nader pozytywne (ponoć były to rurki fabrykowane przez Fuji). Niektórzy wręcz twierdzili, że teraz ta rama jest lepsza, niż wcześniejsza wersja (wcześniej do 2002 r Sector był na rurkach Nitanium Ritcheya).

Stąd właśnie moje obecne pytanie: jak się ma 4130 do 4130 :) - tzn. w tym wypadku 4130 Authora do 4130 Kony? Bo może sekret tkwi właśnie w jakiejś szczególnej obróbce?

Notabene: na www.rower.com pojawiły się recenzje użytkowników, z których wynika, że w tych nowych Sectorach pękają rury podsiodłowe... dlatego przestałam się tymi ramami interesować. Ale może Kona jest lepsza :( ?...

Pozdrówko bez orientacji :P ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie z tego co sie orientuje to nitanium ritchey nie bylo zwyklym stopen 4130 tylko mial jakis tam dodatem ktory zapobiegal oslabieniom materialy przy spawach-ile w tym prawdy a ile maketingu sam nie wiem :D

Tak przy okazji to w sumie mozna by sie zastanowic czym rozni sie rama zbudowana z aluminium 7005 od ramy zbudowanej np z aluminium easton 7005... ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze chodzi o dodatkowe dodatki do stopu, sposob obrobki no i cala zabawe w manipulacje. Z tego samego materialu mozna wytworzyc zupelnie inne rury - o innej charakterystyce i roznych wlasciwosciach. Np. Marin stawia na domieszki magnezu w 3cieniowanych stopach a przektoj rur jest rowniez nietypowy - wielokatny.

 

Madrych nie ma.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jeszcze trochę i wykrakacie ;) .

Ale to wszystko dlatego, że chcę sprowadzić ryzyko popełnienia błędu przy zakupie do minimum: w założeniu to ma być rama na lata... Z jednej strony chciałoby się, żeby było jak najtaniej, ale z drugiej - najważniejsze, żeby było dobrze. Mam do myślenia :) ...

Pozdrówko wlaczące z myślami B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo sama cos zespawa : )
Rycerz jej juz pospawa, ona da tylko projekt :)

Co do rurek Kony, to raczej dokładniejszych danych będzie cieżko sie o nich dowiedzieć. Amerykanie zazwyczaj mało co podają....nawet wagi rowerów w katalogach wszędzie b.d. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość santiago78

ritchey nitanium nie ma nic wspolnego z 4130. zawiera domieszki niklu i tytanu. zupelnie inna szkola jazdy. o ile rama ritchey niti to wydatek ok 3kpln, to juz stary author sector byl okazja nad okazje.

 

steel forever, pozdrawiam.

 

p.s. przy okazji zapraszam do "mojego watku"

http://www.bikemaraton.pl/forum/index.php?showtopic=1002

(obeznani w temacie pewnie juz widzieli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ritchey nitanium nie ma nic wspolnego z 4130.

 

No, to jest chyba oczywiste :blush: .

A twój temat - owszem, jak najbardziej jest mi znany :lol: .

A propos: Ziona miałam na oku, ale już nie było mojego rozmiaru :D ... Teraz rozmyślam intensywnie nad Bizango lub - alternatywnie - Orłowskim B) ...

Pozdrówko stalomaniakom :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE(szakq @ 28.01.2006, 14:23)

 

dodam tylko taki oftopicowy watek ze tylnie widelki wramach tez sie cieniuje a nie tylko rurki glownego trojkata

 

ja w takiej madrej knidze o ramach wyczytalem ze cieniowane sa stosowane tylko w duzym trojkacie ale kto wie

 

 

Jeśli chodzi o tylny trójkąt to jest on wykonany ze stali cro-mo ale tylko w ramach oznaczonych:cro-mo albo 100% cro-mo albo full cro-mo.

Ramy o oznaczeniu "cro-moly/cromoly" mają tylko głowny trójkąt ze stali cro-mo,natomiast tylny trójkąt może być np.z hi-ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - Kona Hahanna, kiedy jeszcze była stalowa, miała właśnie tak zrobioną ramę, jak piszesz: tylne rurki z HiTenu. Ale już Lava Dome z tego samego okresu to było pełne CrMo, a nazywało się to Kona Cromoly Tripple Butted (wtedy jeszcze tripple :D - choć tylne widły nie butowane). Teraz jest Kona Cromoly Double Butted... ale w specyfikacji na stronce Kony piszą, że to jednak pełne CrMo.

Takie ramki z mieszanej stali Author określał mianami: Trimoly (główny trójkąt CrMo, tył HiTen) i Sinmoly (tylko rura podsiodłowa CrMo, reszta HiTen). I to było uczciwe postawienie sprawy :blink: ... Teraz, niestety, nagminnie spotykamy się z niedomówieniami... tylne widełki często gęsto wykonane są z innego materiału, niż front :) ... gdy tymczasem firmy szumnie ogłaszają, że rama jest np. z Reynoldsa 853 i dopiero w szczegółowje specyfikacji można (choć też nie zwasze) doczytać się, co jest grane :029: ...

Pozdrówko z westchnieniem :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Marinie wiem, ale z pewnych przyczyn, o których już pisałam (jeśli nie w tym, to w innym moim wątku o stali) ich ramki mi nie pasują...

Obecnie łażę po necie w poszukiwaniu okazji; a gdyby się nie trafiła - będę zbierać na realizację marzenia w postaci Orłowski Custom Frame :) ... ale to już chyba nie na ten sezon... choć, kto wie :) ...

Pozdrówko tropiące :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...