Skocz do zawartości

[odchudzanie] Waga samego napędu - wpływ na osiągi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś już badał jak bardzo na osiągi wpływa waga samego napędu ?, czyli:

- korba

- łańcuch

- kaseta

- kółeczka przerzutki

- pedały SPD ?

- obuwie ?

 

Dużo mówi się o istotnej wadze kół, gdyż ich prędkość obrotowa jest spora.

Napęd rowerowy kręci się ze znacznie mniejszą prędkością/prędkość ta jest bardzo zróżnicowana/.

 

Czy lżejszy np o 100 gramów napęd wpłynie na wyniki bardziej zauważalnie niż 100 gram lżejsza rama ?

Czy lżejszy napęd to mniejsze zmęczenie nóg przy długim/dużym obciążeniu ?

 

Sztywność napędu pomijamy, skupiamy się tylko na wadze.

Edytowane przez safian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś czytałem,że pedały to także masa rotująca tzn opłaca się mieć jak najlżejsze. Ale biorąc pod uwagę logikę, na pewno łatwiej zakręcić korbą z pedałem ważącym 150gram niż 1kg(abstrahując). Można to sprawdzić np:zakręcić korbą a potem wykręcić pedały i znów zakręcić, to ma znaczenie :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... buty i pedały. To się wydaje interesujące w zbijaniu wagi. Lekki łańcuch? No way. Kółeczka przerzutki są już tak lekkie, że bardziej się nie da. Lekka korba to już kompromis wyższych lotów. Ma znaczenie ogólne dla lekkości całego roweru. Np. mówiąc o korbie z suportem ważącej 970g i korbie ważącej 670g - jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Na dłuższych dystansach czuć różnicę między lekkim kompletem butów i pedałów, sprawdzałem to w praktyce (różnica 0,5kg). Z lekkimi gratami wyraźnie czuć że lżej się kreci, może to też po części zasługa znacznie wyżej klasy butów - na carbonie to poza tym że lżejsze to jeszcze i sztywniejsze wiec lepiej przenoszą energię.

Kółka przerzutki tez mają znaczenie ale raczej nie wagowo, kiedyś nasmarowałem bardzo gęstym smarem stałym kółka i napęd przez pierwsze 10km stawiał odczuwalny opór.

Masa łańcucha i kasety to raczej marginalne sprawy, bardziej kładłbym nacisk na sztywność kasety, to samo z korbą.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem dość poważny upgrade mojego napędu, mianowicie wymieniłem:

 

1. korba XT 770 - > XTR 970 | zysk wagowy ok 90g

2. pedały M540 -> Exustar PM-25 | zysk wagowy ok 75g + lżejsze blaszki i bloki (kolejne 10 g zysku), razem 85g

3. kaseta XT 750 11-34 - > XT 770 11-32 | zysk wagowy ok 50g

4. łańcuch Sram PG-99 -> Compagnolo Record 9 | zysk wagowy ok 20g

|

Łącznie zrzuciłem ok 235-245g na masie rotującej napędu. Jest to odczuwalne, kręci się zauważalnie lżej. Można uzyskać wyższą kadencję na tych samych przełożeniach. Dynamika też troszkę wzrosła.

 

Jeszcze przydałoby się, żebym wymienił moje ciężkie buty Shimano SH-M087 na coś lżejszego i sztywniejszego. Może coś polecicie ?

Edytowane przez Lukasz71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz... na jakiej masie rotującej straciłeś te 250g?

Straciłeś co najwyżej 85g na pedałach, plus kilka gramów na ramionach korby, cała reszta jest za blisko osi obrotu, żeby liczyć się zauważalnie jako masa rotująca.

Zresztą pedały też kręcą się z bardzo małą prędkością liniową, więc ich wpływ jako masy rotującej jest minimalny.

W kole to co innego - opony i obręcze są dwa razy dalej od osi obrotu, na dodatek ich prędkość liniowa jest kilka razy większa niż pedałów (najczęściej).

Dlatego generalnie masa napędu to po prostu masa stała, efekt rotacji jest znikomy, i odchudzenie napędu o 250g to prawie to samo co odchudzenie dajmy na to ramy o 250g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zmieniłeś kasetę z 11-34 na 11-32 dlatego też czujesz różnicę w kadencji na tych samych biegach. Kasety te są całkowicie inaczej ze stopniowane i tak naprawdę tych samych przełożeń po zmianie kasety już nie ma (różnice o 1 lub 2 ząbki na poszczególnych biegach):

11-12-14-16-18-21-24-28-32

11-13-15-17-20-23-26-30-34

Edytowane przez doms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin forum, pkt 2i

Testy robiłem jeszcze przed zamontowaniem nowej kasety. Z wymienionych rzeczy miałem założone tylko korbę XTR i pedały Exustar. Generalnie przypuszczam, że im dłużej się jedzie, tym bardziej będzie można odczuć różnicę, gdyż w ciągu godziny wykonuje się ok 10 tys. obrotów korbą.

Edytowane przez safian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy robiłem jeszcze przed zamontowaniem nowej kasety. Z wymienionych rzeczy miałem założone tylko korbę XTR i pedały Exustar. Generalnie przypuszczam, że im dłużej się jedzie, tym bardziej będzie można odczuć różnicę, gdyż w ciągu godziny wykonuje się ok 10 tys. obrotów korbą.

 

Gratuluje to oznacza, że kolega ma średnią kadencję wynoszącą ponad 160 obrotów na minutę. Hmm dla mnie to taka kadencja jest nie osiągalna nawet chwilowo (ja przy średniej kadencji 90 mam ok 5400 obrotów na godzinę :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 10 tys. to oczywiście przesadziłem. Osobiście nie liczę ile obrotów wykonuję w ciągu godziny.

Moim celem było zaznaczenie, że jest to bardzo duża liczba zamachnięć nogami i ma to znacznie większe znaczenie niż zrzucenie np 250g na ramie.

Edytowane przez Lukasz71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uparciuch,nie wytłumaczysz...

cięższe przełożenie=niska kadencja

lekkie przełożenia=wysoka kadencja(jeżeli mówimy o pewnej ustalonej prędkości np 20km/h)

zmieniłeś stopniowanie kasety nawet ten 1 ząb to jest naprawdę dużo czasem trzeba dużo czasu żeby się do tego przyzwyczaić/wkręcić.

poprostu lżej ci się kręci ale masz mniejszą prędkość... zwiększ kawencje znów się zmęczysz jak wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbieraj Lukaszowi71 prawa do bycia wrażliwym-być może jest w stanie odczuć różnice bezwładności kaset:) Niemniej jednak z punktu widzenia fizyki znaczenie, choć niewielkie, ma raczej tylko masa pedałów i butów, reszta leży zbyt blisko osi obrotu. I chyba Lukaszowi o to po prostu chodzi- intuicyjnie przecież musi być jakaś różnica. Sam jednak uważam, że odczucie lekkości to autosugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...