Skocz do zawartości

[Kolana a mięsień czworogłowy]


MirekH81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak już kiedyś pisałem po maratonie zaczęły boleć mnie kolana. Była to pierwsza tego typu wyprawa i trochę się zmęczyłem :) Od tego czasu gdy wsiadam na rower po ok 20 km odczuwam ból lewego kolana w okolicach podrzepkowych. Już kombinowałem z blokami na wszystkie strony, z wysokością siodełka itp. jednak nic to nie dawało w większej mierze. Postanowiłem że udam się z tym do lekarza. Chirurg dał mi skierowanie na RTG...po oglądnięciu wyników prześwietlenia stwierdził, że prawdopodobnie jest to przeciążenie stawu i za słaby mięsień czworogłowy. No i na tym skończyła się porada lekarska...Ból pojawia się tylko po większym wysiłku. W takim razie może rzeczywiście trzeba wzmocnić ten mięsień, tylko jak? Wyczytałem gdzieś że przysiady są dobre na czworogłowa, ale tez przeczytałem ze niektórych bolą kolana po przysiadach...i kolo się zamyka...w takim razie co robić...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem obecnie po rekonstrukcji ACL i ponad połowa ćwiczeń to własnie rózne wariacje przysiadów, mających na celu wzmocnienie 'czworki' ;)

ogólnie żeby wzmocnic mięsien czterogłowy polecam przysiady obonoz/jednonoz z jakims malym obciazeniem (5-10 kg), opieracjąc się o sciane plecami sprobuj wytrzymac 1 minute mając nogi zgiete w stanie kolanowym nie wiecej niz 90 stopni, mozesz rowniez wchodzic po schodzach krokiem dostawnym w polprzysiadzie.

Niestety nie wiem czy te cwiczenia sa 'dobre' dla Ciebie najlepiej jakbys to skonsultował z fizjoterapeuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku robiłem 5 x po minucie kilka razy dziennie; natomiast zwykłe przysiady (każdy rodzaj) 3x25 2-3 razy dziennie, dodatkowo robiąc przysiady obonóż zostawałem kilka sekund w półprzysiadzie.

Tak sobie myślę, że możesz również spróbować, siedząc na podłodze podłożyć jakiś wałek pod kolano ( u mnie się świetnie sprawdzała butelka wina zawinieta w koc :D) i prostować nogę, pamiętając aby zginana noga nie dotykała ziemi przy każdym zgięciu, możesz sobie to równiez utrudnić mocując jakiś ciężarek na wysokości kostki (1-2 kg), ( ja takie ćwiczenie wykonywałem przez 20 minut 2 x dziennie).

Ale jak wcześniej napisałem najlepiej skonsultuj to z fizjoterapeutą, żeby sobie nie zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob kombinowales z ustawieniem siodelka? Mi np pomoglo przesuniecie siodelka mocno do tylu. To tego rozciąganie! Rozciagaj wszystkie miesnie nog i miesnie pleców. Mi na lewe kolano pomoga o dziwo rozciaganie miesnia dwuglowego uda (tego z tyłu) i miesni posladkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kombinacje siodełkowe polegały na przesuwaniu praktycznie w każdej płaszczyźnie. Podniosłem je także bo przeczytałem ze jak jest za nisko to obciąża się zbytnio stawy kolanowe. Co do przesuwania przód tył myślę ze w tym momencie jest optymalnie. Ustawiałem tak aby kolano było równo lub lekko z tyłu względem osi, gdy nogi ustawione są na pedałach przy poziomej korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cwiczeniach na miesnie czworoglowe ud nie nalezy zapominac o cwiczeniu miesni przeciwstawnych, tj. w tym przypadku miesni dwuglowych ud. Cwiczeniami tylko jednej grupy miesniowej bez cwiczenia jej przeciwienstwa mozna doprowadzic do "nierownowagi miesniowej", co z kolei moze prowadzic do kontuzji. To tak sama jak przy miesniach brzucha, czy grzbietu. Chcesz wzmocnic miesnie brzucha, wzmacniaj rowniez miesnie plecow i odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...