Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

[Nie mogę edytować więc pisze 2 post]

 

Sprawdziłem jak to się ma u innych producentów, u Treka jestem między rozmiarami 18,5" i 19,5", u Scotta między M i L. Przekłada się to na rozmiary S i M u Krossa w tym modelu. Więc teraz pytanie, brać mniejszy czy większy rozmiar? Z szosą miałem podobnie, wziąłem mniejszy (Giant TCR 2010, rozmiar M) + mostek 120 i jestem zadowolony. Podrzucam wymiary Krossa:

 

https://www.kross.pl/pl/2016/mtb-xc-29/level-b7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Skoro wybrałeś mniejszą szosę, to może także mniejsze MTB :icon_question:

Obie ramy Kross'a powinny być OK na długość ( na większej będziesz bardziej wyciągnięty ), ale pytanie czy wysokość większej będzie dla Ciebie do zaakceptowania :icon_question:

Powinieneś przymierzyć się do obu i wtedy podjąć decyzję.

PS

Mam 180 cm, nogę jak Ty i jeżdżę na ramie 17 " ( 44 ) o długości horyzontalnej 59,5 cm  z kierownicą 72 cm na 10 cm mostku i dla mnie jest w sam raz, ale preferuję małe ramy ( koło 27,5 " ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

jak wielu poprzedników, również i ja potrzebuję pomocy w doborze ramy.. zdecydowałem się na zakup Lazaro Integral V3/Lazaro Elitary V2. Mój wzrost to 183 cm, przekrok 87-88 cm. Jaki rozmiar ramy będzie odpowiedni, 19' czy 21'? Obawiam się, że 21' może być minimalnie za duża - może i przekrok jest 88 cm, ale jeszcze niżej jest nabiał :D na jakiej ramie będą plecy bardziej obciążone? wolałbym tego uniknąć. Z góry dziękuję za odpowiedź! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich nogach w 19" ramie sztycę wyciagniesz niemal na maksa do góry - podejrzewam że wymiana na 400 mm byłaby wskazana wręcz.

 

Zakładając że masz równie długie ręce, obstawiałbym że mimo wszystko na 21" byłoby ci lepiej - róznica poziomów między siodłem a kierownicą powinna byc mniej dokuczliwa. Jeśli zaś warunek z rękami nie jest spełniony - jednak 19" .

 

Nie masz w sąsiedztwie posiadacza takiej ramy / takich ram do przymierzenia ? Przejrzyj garaż :)

 

Edit  - eries jest krótszy od lazaro i gdybyś się na niego decydował, to z duzo większym przekonaniem namawiałbym cię na 21 "  :) :)   ale wiem - to malowanie nie każdemu pasuje :)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz pisałem w tym temacie ale pomiaru nie zrobiłem dokładnie i odpowiedzi w sumie nie dostałem. Wzrost 188, przekrok przy dociśniętej książce w klapkach przy ścianie 84,5. Rower to Unibike Fusion 29.

http://www.unibike.pl/fusion29.html

 

Waham się pomiędzy:

 

19" - przekrok 775 mm, efektywna długość górnej rury 620 mm.

21" - przekrok 815, efektywna długość górnej rury 645.

W obu kąt rury podsiodłowej 75,5. 

 

W sklepie stacjonarnym nie ma takiego roweru i kupię w internecie więc przymiarka odpada. Mierzyłem się do 2 innych, jeden rama 21 ale koła 26 a drugi koła 29 ale rama 19, geometria pewnie też nie ta sama. Wysokość w obu wydawała mi się ok ale miałem wrażenie ze rower trochę krótki. Kolega radził mi ramę 19 do MTB bo przekrok to nie wszystko. 2 inne osoby z pracy kupiły też ramę 19 (tyle że krossy), jedna 184 wzrostu druga chyba 186 i obie mówią że im pasuje. 

 

Ja nie mam zielonego pojęcia co nadal wybrać. Teoretycznie przekrok to chyba od 21" pasuje ale ta rura ma dosyć duży kąt i nie wiem czy nie będzie za duża.  Wstąpię jeszcze do 2 innych sklepów aby zapytać o rowery 21" na kołach 29" ale jak tam żadnych nie będzie (a pewnie nie bo to małe sklepy) to już kaplica. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sklepie stacjonarnym nie ma takiego roweru i kupię w internecie więc przymiarka odpada.
 

 

Bez przymiarki to hazard.

Coś mi się nie podoba w tych przekrokach podawanych na stronie Unibike - te wartości wyglądają raczej na mierzone w środku rury a nie nad suportem. 

Może zadzwoń do sklepu i niech zmierzą albo dowiedz się od kogoś jak to jest ... bo przy twoim wzroście i proporcjach 19 wydaje się mała a 21 akurat. 

Choć to raczej wydłużona geometria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sklepie stacjonarnym Krossa B2 na kołach 29" i ramie 21". Stojąc nie mogłem postawić całej stopy na podłożu tylko musiałem się unieść lekko na palcach. Chyba jednak 21" to będzie za duże dla mnie. 

 

To pewnie jakoś inaczej mierzymy ten przekrok, ale nieważne.

Widać z tego, że jesteś dużym facetem z krótkimi nogami i roweru o takiej geometrii powinieneś szukać - jak najdalej od kwadratu.

 

To zobacz jeszcze  https://www.kellysbike.com/pl/mtb-xc-c0000000000527/gate-30-p0000000048475 w rozmiarze M (19 cali). Ma efektywną długość górnej rury zbliżoną do Level B2 L (21 cali) i tak:

Efektywna długość górnej rury B2 (L) - 630, Gate 30 (M) - 625 to tylko 5mm różnicy. Za to długość rury podsiodłowej masz w Kellysie M taką jak w  Level B2 M (483).

Na chłopski rozum to daje rower dla chłopa o nogach dla M a korpusie dla L : )) a o to chyba chodzi. Kellysy są mocno wydłużone.

Nie w budżecie ale niezły amortyzator na sztywnej osi.

 

https://www.kellysbike.com/pl/mtb-xc-c0000000000527/tnt-30-grey-blue-p0000000048481 tu podobna geometria a w budżecie. Podsiodłówka jeszcze ciut krótsza, os niestety z centerlockiem.

 

Ja z podobnym przekrokiem jeżdżę na Gate 50 M i mi bardzo podszedł, ty może będziesz musiał nieco wydłużyć mostek - o 10mm.

Możesz poszukac roweru z 2016 albo 2015 - będzie taniej i chyba starsze miały większy rozstaw osi. I koniecznie się przymierz. Nawet, gdybyś się miał bujnąc kilkaset km. Rower masz na co najmniej kilkanaście tysięcy km, i przez ten dystans będziesz sobie pluł w brodę, że nie chciało ci się pojechać i zobaczyć : ))

 

Mam nadzieję, że nie zamieszałem z tymi rozmiarami

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 ramy Flyxii - FR-315 i 316, mój wzrost 186cm, przekrok ok. 88,5cm, dotychczas rama klasyczna 580mm, TTh 570mm z mostkiem 120. Flyxii maja takie geo:


 


FR-315


315.jpg


 


 


FR-316


316.jpg


Chciałem ramę mocno aero którą jest FR-617, ale nie ma jej w męskich rozmiarach i nie będzie póki co. No chyba, że ktoś mnie mocno przekona, iż rozmiar 54 takiej ramy jest dla mnie właściwy. A jeśli nie, to w jakie rozmiary celowali byście na moim miejscu tych 315 i 316? 315 to sloping, niezbyt mi się to podoba tym bardziej, że będę chciał na niej jeździć także czasówki z lemondką. Skłaniam się bardziej ku modelowi 316 i rozmiarowi 560, tylko czy aby na pewno? Czy na 186/88 nie będzie ona za mała, bo główka ma raptem 155? Pewnie mostkiem bym musiał korygować do 130mm, co sądzicie, 56 czy jednak 58 bo główka 175?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o podpowiedź. 194cm wzrostu, ok 90cm w przekroku. Szukam 29ki. Rama 21 czy 23"? 23 cale mierzyłem tylko w Giancie, było ok, choć 21 również wygodne. 21 z Cube wydawało się ok.

Jak waszym zdaniem. Z ciekawości, czy Accent Peak 29 w rozmiarze 21 byłaby ok? Lubię raczej komfortową pozycję, z tego co o niej czytałem to jednak mocno wydłużona. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Być może już któś odpowiedział na to cóś:

 

- mam Yukona FX 2 rozmiarf M/17

 

9YukonFX.jpg

 

i ta geometria mi odpowiada.

 

Pytania:

-do jakiego Cube Stereo 120 Race bym pasował?
-czy 29er nie byłby zbyt duży i musiałbym zadowolić się 27,5er?

 

To tak praktycznie pytam, bo jak sobie porównałem wymiary, to nie wiem, jak je porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Cześć,

mam problem z ramą w rowerze cube cross (nature z 2016)

Mam 187cm, długość nogi 87cm, oraz waga 89kg

W sklepie za każdym razem doradzali mi ramę 58cm i tylko raz przejechałem się na ramie 54cm. Niby oba były ok. Kupiłem więc przez neta rozmiar 58cm i teraz po dłuższym siedzeniu na rowerze mam wrażenie że jest za duży. Rozmawiałem ze sprzedawcą i mi odradza wymianę mówiąc że rama jest idealna.Podpowiedzcie czy jest sens wymienić na 54cm.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...