Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Tabele, to straszne uproszczenie, a rozmiary typu "21" też, bo ten sam rozmiar 2 różnych producentów ma inne parametry.

Jak chcesz coś w rodzaju "tabeli", ale dokładnie i dla Ciebie, a nie jakiegoś wyimaginowanego, standardowego człowieka, to możesz się pomierzyć i wyliczyć właściwy rozmiar - m.in. długość - ramy na www.wrenchscience.com

To nie jest idealne wyliczenie i raczej nie poda parametrów do jazdy krótkodystansowej bardzo rekreacyjnej, ale często się sprawdza.

Mogę dodać, że mając ~187cm wzrostu i koło 90cm nogę, używam ramy 19", ale do jazdy o sportowym zacięciu. Acha, też Kross.

Gdybyś użył mojego linka, to dodam, że 19" Krossa ma efektywną długość górnej rury ~590mm. A standardowy mostek chyba 110mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Proszę o pomoc w wyborze rozmiaru ramy - Author Synergy:

http://www.velo.com.pl/www/produkt.php?m=0...p=%&id=1699

Czyli mniej więcej taki rower:

http://www.velo.com.pl/www/rower.php?m=0&s=7

 

Mój wzrost to 180 cm a długość nogi (od krocza do podłoża) 77 cm

Wydaje mi się, że 20" będzie ok ale wolałbym usłyszeć jakieś opinie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo silne wrażenie, że obijesz sobie klejnoty na ramce 20" ;)

Zdecydowanie wziąłbym 18" na Twoim miejscu.

Górne rury w tabelce są takie krótkie, bo to najwyraźniej nie jest efektywna długość, tylko rzeczywista.

Aha, to jest Cross.. To może być większy przekrok, ale zarazem koła podwyższają dodatkowo górną rurę..

Z obliczeń wychodzi mi na oko, że na 20" zdecydowanie będziesz "haczył" zchodząc z siodełka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W zasadzie rower juz wybralem, ale zastanawiam sie nad rozmiarem.

 

wzrost: 197cm

waga: 115kg .. i mam nadzieje ze zacznie spadac po zakupie roweru :D

 

Rower jaki wybralem to TREK 4500.

http://www.trekbikes.com/int/en/bikes/2008...4_series/4500e/

 

 

Siadalem w sklepie na ramach 21'' oraz 22.5'' i sprzedawcy jednoglosnie stwierdzili, ze dla mnie idealna powinna byc rama 24''. Niestety nie bylo takiego rozmiaru w sklepie, ale mi go zamowili... nie jestem tylko przekonany czy nie bede obijal tego_i_owego przy zeskakiwaniu z siodelka :P

 

Oczywiscie przed zakupem dosiade tego wiekszego roweru i wtedy ocenie, czy jego wielkosc jest odpowiednia. Pomyslalem jednak ze ktos mi podpowie, czy mam sie martwic za wczasu i od razu wybierac mniejszy, czy moze 24'' bedzie idealne i nie potrzebnie krece sie w nocy nie mogac spac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na foum wiec witam wszystkich fanow rowerow! Nie chce zakladac nowego tematu dlatego zapytam tutaj.

Mam zamiar kupic w najblizszym czasie Krossa A6, ale nie mam pojecia jaka rame wybrac. Przegladalem tabele, ale kazda mowi cos innego. Na jednej wychodzi mi 19" a na innej juz 21". Mam 182 i dlugie nogi - 88-90 cm. Najczesciej jezdze po lesnych sciezkach, ale raczej takich lajtowych bardziej rekreacyjnie. Mysle ze ok 60% zwykle lesne trasy 20% trudniejsze (gorki korzenie itp) i 20% asfalt. Przymierzalem sie do ramy 21" i niby byla dobra ale nie wiem czy to samo powiedzialbym w trudniejszym terenie. Prosze o pomoc kogos kto sie zna! Z gory dzieki za wszelkie porady!

 

Zdecydowanie 19 cali. Ja mam pare cm wiecej, jezdze na 19" i jestem zadowolony.

 

W poprzednim rowerze mialem rame o wielkosci 21" i rower byl zdecydowanie zbyt malo zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Przymirzam sie do zmiany ramy i nie wiem jaki wybrać rozmiar. Mam ok 186cm i (nogi 90-92cm). Przymiezałem sie do Felta Q900 (w rozmiarze 19,5 albo 21,5) albo Fuji Tahoe Pro 20,5... Jaki powiniem wybrać rozmier ramy?? Czy 21,5 to nie bedzie za dużo a 19,5 za mało??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można regulować sztycą z seatbackiem i mostkiem.

Tego się używa do drobnej korekty właściwie dobranej ramy :) a nie wydłużania o rozmiar :D

 

Według tej strony , fuji 20,5" ma horyzontalnie tylko o 2 mm więcej niż Felt 19,5" - więc lepiej już brać Felta - zostaje więcej miejsca na klejnoty.

http://denverbicycle.us/store/index.php?ma...;products_id=61

 

Ale dalej obstawiam Felta 21,5" - moja rada -udaj się do Harfy i przejedź na obu rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze on nie ma 182 cm wzrostu , tylko 186 cm + noga 92 cm ....

 

wybierając dłuższy mostek np. zamiast 90 to 120 mm i sztycę która też wydłuży o jakiś 1 cm.

Do ram XC 20,5" nikt nie zakłada mostków 90 mm. standard to 110/120 mm. - jeśli założy 140 mm. to będzie jakaś szopka :P to nie jest drobna korekta :)

 

Tegoroczne ramy Fuji Tahoe mają trochę inne geo (tylko nie wiem czy nie ma błędu na stronie) i w przypadku ramy z 2008 r - lepszy niż Felt był by Fuji 19" a także 21" wypada lepiej niż Felt 21,5" konieczna przymiarka

http://fujibikes.com/2008/sg.asp?id=441

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam ramę 20" przy 182 cm. wzrostu - jednak przy kupnie kierowałem sie tym, że rama ma przekrok jak inne przy 17/ 18" a przy tym odpowiadającą mi długość 605 mm. horyzontalnie.

Rozmiar na papierze niewiele znaczy, ważne jaka rama jest w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym konkretnym przypadku mówimy o sztywnej ramie do XC, a takie ramy z reguły mają wyżej przekrok niż amortyzowane, dlatego też uważam, że 20 cali przy takim wzroście to maksimum.

 

Oczywistym jest fakt, że najlepiej przymierzyć się do roweru, ale czasem nie mamy takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sztywnej ramie do XC, a takie ramy z reguły mają wyżej przekrok niż amortyzowane,

No wiesz... Felt Virtue ma przy 19,5" przekrok 785 mm , a Zoulou przy 20" 755 mm ..... (przy podobnej długości ramy) - dlatego suche liczby oznaczające rozmiar - nic nie znaczą :)

 

Felta można przymierzyć w Harfie i radzę skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutna bzdura. Ja mam 186 cm i 20" Radona jest idealne a dla niektórych mogłoby być nawet za małe. Sztyca 400 mm wysunięta dużo, zostaje 2,5 cm do końca. A przecież nie każdy lubi jeździć z tak "wywaloną" sztycą.

 

Rulez - no ja wiem ale na mój 120 mm większość osób patrzy się dziwnie mówiąc, ze długi bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie to bardzo indywidualna kwestia, bo obecnie jeżdżę na ramie 19 cali ze sztycą 400 mm i zostało jeszcze trochę do ogranicznika a mam odpowiednio ustawioną, a jak przymierzałem się do ramy 20 cali Meridy i Authora to już nie było tak fajnie. Wzrostu mam 187, noga od kroku do ziemi 91 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Radonie 20" przy 186 cm. - 120 mm. mostek to jeszcze w normie - ale i tak całość wychodzi krótka jak dla takiego wzrostu ( osobiście staram się dobierać ramę tak, żeby mostek nie był dłuższy niż 110 mm)

Oczywiście, że dobór ramy to indywidualna sprawa - dlatego koniecznie trzeba się przejechać - nie odrzucając z góry żadnego rozsądnego rozmiaru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...