Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Może ci co straszą nie rozumieją, że długość roweru jest nawet ważniejsza niż długość podsiodłówki, jeśli nie rozumieją - to głąby.

Kross A2 nawet w rozm 19" nie jest za długi (geometria bardziej rekreacyjna) .

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przekrok (wysokość) jest równie ważny co długość. Kilka razy miałem sytuację kiedy musiałem zeskoczyć na stromym podjeździe bo nie dawałem rady albo na zeskoczyć z pedałów w trudnym terenie na ramie "niby" dobrej dla mnie. Mam 176cm i długośc nogi 79cm i rama 19" to decydowanie za dużo do efektywnej jazdy w terenie. Teraz się przesiadłem na 17" i jest zdecydowana różnica im plus. Nie dość, że lepiej sie manewruje i podjeżdża to jeszcze nie muszę sie martwić o klejnoty, kiedy w przypadku 19" bywało niebezpiecznie i bardzo niewygodnie w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, za przeproszeniem pierdoły wypisujesz, nikt rozsądny nie zeskakuje okrakiem na ramę, no chyba, że jest kastratem,  łatwiej ewakuować się z roweru przechylając go na jedną stronę  - nawet dawno temu kiedy jeździłem w terenie na zbyt dużym crossie nie miałem problemu z uderzeniem kroczem w ramę :whistling: ...

 

Jeśli sugerujesz, że przy wzroście 185 cm powinien brać ramę A2 mniejszą niż 19", to chyba nie masz jasnego umysłu ... chyba nie bardzo kumasz sens stwierdzenia "efektywna jazda" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez. ja tam nie wnikam w to jaką ramę ma wybrać, ale powiedz mi, czemu, jeżeli jest tak jak piszesz, ramy MTB są niższe niż na szosę?

Jednak bezpieczny przekrok do jazdy w terenie powinien być. Czasem się zdarza po prostu, że trzeba zsiąść na ramę i co wtedy? (nie twierdzę że 19" jest dla kolegi za duże, ani że jest dobre)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Rulez pisze raczej o tym że nie ma co aż tak przekroku demonizować i tym samym wciskać się na za małą ramę, z czym zresztą w pełni się zgadzam. Nie wiem jak Wy to robicie, ale nigdy nie zdarzyło mi się by podczas "awaryjnego" zeskoku z roweru okrakiem na ramę, rower utrzymał pozycję pionową. Zawsze jednak leci trochę na bok do tego amortyzator ugina się pod ciężarem rąk. Rama musi być naprawdę ogromna lub trzeba się faktycznie bardzo postarać by przyłożyć kroczem w górną rurę.

Edytowane przez AgentOrange
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez. ja tam nie wnikam w to jaką ramę ma wybrać, ale powiedz mi, czemu, jeżeli jest tak jak piszesz, ramy MTB są niższe niż na szosę?

Jednak bezpieczny przekrok do jazdy w terenie powinien być. Czasem się zdarza po prostu, że trzeba zsiąść na ramę i co wtedy? (nie twierdzę że 19" jest dla kolegi za duże, ani że jest dobre)

 

Dowaliliście się do tego przekroku jak szczerbaty do paczki sucharów, po pierwsze to szczerze wątpię, że przy 185 cm noga miała 82 cm, na 99,9% jest źle zmierzona, a nawet gdyby tyle miała, to tym bardziej potrzebna jest dłuższa rama :teehee: rama A2 19" ma 595 mm , to wcale nie jest dużo, ale coś krótszego, to będzie kretyńsko mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z doborem ramy Krossa A4. Kross ma oznaczenia S / M / L, S wg. nich to 17 M to 19 i L to 21, ale wg. tabeli dostarczonej przez nich przy ~177cm wzrostu rama to 18", lepiej wybrać S czy M? Długości wewnętrznej nogi nie mierzyłem, trwają poszukiwania dobrej miarki, bo brak rąk do pomocy :icon_confused: Ok zmieżone, wynik waha się między 78, a 82 więc zgrubsza ~80 długość nogi przy z grubsza 178cm wzrostu. Wychodzi, że 18" ale to nie odpowiada czy S czy M.

Edytowane przez DeithWX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że we Wro nie mogę znaleźć sklepu z krossem A4 żeby przymierzyć. Chyba, że ktoś zna jakiś sklep. W decathlonie nie ma, w intersport jutro sprawdze, ale nie stawiałbym na to żadnych pieniędzy. Zostało Ski Team, ale tam nie ma krossów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy :)

 

Otóż przez całe życie jeździłem na TescoWerach. Nie zwracałem uwagi na ramy roweru. Wsiadałem na rower, robiłem kilka kółek i jak się w miarę jeździło, to jechałem przed siebie.

 

Teraz chcę kupić Krossa Level A3. Dostępne ramy to 19" i 21".

 

Wzrost ok. 189 cm.

Długość nogawki wewnętrznej: ok. 89 cm.

 

W Internetach znalazłem taki kalkulator Zinna: http://www.zinncycles.com/ncalmountain-ultimarev.html

Tutaj moje liczby: http://i.imgur.com/1NvxebY.jpg

 

Sprawdziłem: 89*0,57 i podzielić przez 2,54 = 19,97244094488189 czyli prawie 20. Wybrać ramę 21 czy 19? :(

Edytowane przez winfor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Ja również mam problem z odpowiednim doborem ramy, zastanawiam się przed zakupem roweru http://www.katalogrowerowy.pl/kr/rowery/xcmaratonprzelaj/23452-ventura-pro?id=429&page=17&pr_price=19-7134&pr_subcategory=59&pr_year=2011 w rozm. L. Mam 188 cm wzrostu, długość od krocza do ziemi 86-87 cm. dołączam tabele rozmiarów. Czy rozm. L będzie odpowiedni dla mnie ?

 

post-172014-0-04088700-1394103909_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

181 cm. 81 cm noga, 94 kilo.

 

zamówiłem ten oto rower: http://sklep.sportprofit.pl/pl/p/Cube-CURVE-PRO-black-anthrazit-grey-2014/6369

 

rower typu cross/tour

rodzaj jazdy: rekreacyjne czasem dynamicznie. Miasto 80%, pas, parki 20 %

 

geometria podana na dole pod specyfikacją.

 

Wiedziałem, że wybór dla mnie to albo 50 cm albo 54. Kierując się zasadą, że lepiej zamówić nieco mniejszą ramę (wydaje mi się, że idealna dla mnie to 52 cm) niż większą, wybrałem 50cm. Teraz pytanie, czy czasem zupełnie bez obaw nie powinienem brać 54 cm ? Jak myślicie, mam jeszcze opcję zmiany zamówienia i czy jest sens w ogóle zmiany na większą, bo nawet jeśli 50 cm będzie minimalnie za mała to wciąż będzie dobra ?

 

Prośba o opinie, bo nie jestem pewien czy dobrze wybrałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem za niego świetną cenę. Do tego zawsze można zwrócić do 14 dni. Siedziałem już na crossie cube z 2012 i było przyjemnie. Tylko za cholerę nie pamiętam jaka to była rama, stąd moje rozterki. Niemniej dzięki za odpowiedź. Gdyby pojawiły się jakieś inne opinie to oczywiście o nie poproszę.

Edytowane przez CXH1437
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Ja również mam problem z odpowiednim doborem ramy, zastanawiam się przed zakupem roweru http://www.katalogrowerowy.pl/kr/rowery/xcmaratonprzelaj/23452-ventura-pro?id=429&page=17&pr_price=19-7134&pr_subcategory=59&pr_year=2011 w rozm. L. Mam 188 cm wzrostu, długość od krocza do ziemi 86-87 cm. dołączam tabele rozmiarów. Czy rozm. L będzie odpowiedni dla mnie ?

Zgadzam  się z "pietrushkin", jeśli podane długości są mierzone horyzontalnie, to L jest zdecydowanie za krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...