Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

@@Pinio46,

 

Odpuść ... moim zdaniem za duża ...

Cena też niezbyt atrakcyjna jak za ten sprzęt ... "amortyzator" w stanie agonalnym ...  i z tego co widzę stery 1 cal ...

 

Gdy moja kobieta ( też około 165 cm wzrostu) miała rowerek Author Unica rozmiar 18` to ciężko ja było namówić do "rowerowania" ...

5 lat 500 km ...

Wracając do ceny ... cały ten rower z takim przebiegiem czyli praktycznie nowa sprzedałem za 450 zł ...

 

Gdy jej złożyłem rower na ramie 16,5 ` ... sprawa ma się zdecydowanie lepiej ... 5 miesięcy 500 km :) ...

 

Pozdro 

Edytowane przez rzezniol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich, mam nadzieję że piszę w odpowiednim dziale.

 

Poszukuje ramy do XC do 400zł, mam 190cm wzrostu, od podłogi do krocza 91cm i waże 83kg. Wymagam od ramy żeby była w miare sztywna, jakoś nie bardzo cięzka, musi mieć mocowanie na hamulec tarczowy (może mieć również pivoty na v-ki) i  fajnie by było jakby była nowa. To chyba na tyle co do moich wymagań.

 

Pogrzebałem trochę i znalazłem kilka ram:

 

http://allegro.pl/extra-rama-biria-mtb-alu-19-i3592795045.html 19" lub 21.5"

 

http://allegro.pl/rama-sundance-6-hamilton-20-bike-arena-i3554313812.html 20"

 

http://allegro.pl/rdr-team-replica-alu-7005-rama-mtb-21-cali-i3591666473.html Producent pisze na swojeje stronie że ramy 21" waży 2020g, wydaje mi się to troche dużo

 

http://allegro.pl/rama-sundance-memphis-20-czerwony-1-i3554563642.html 20"

 

Która z w/w ram wybrać i jaki rozmiar? Gdzieś na tym forum wyczytałem że rama do XC powinna byc troche mniejsza niż rama dla "niedzielnego rowerzysty"

 

 

Edytowane przez dzemi15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powoli przymierzam się do zakupu roweru trekingowego. Mam około 178-180 cm wzrostu, wysokość od podłogi do krocza wynosi 84 cm. Czy rama 21 będzie odpowiednia, czy lepiej brać 19? Nie mam możliwości przymierzenia się do roweru.

Podaj do jakiego modelu się przymierzasz, bo rowery trekkingowe potrafią mieć ramy bardzo różnej długości i w jednym modelu 19" będzie dobra, w innym 21" a przy jeszcze innym, jeszcze inna...

Edytowane przez cienkun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić rower przez Internet i nie mam możliwości, żeby go „przymierzyć”. Czy znalazłaby się osoba kompetentna, która pomoże mi wybrać rozmiar ramy?

Jest to bike crossowy, ma służyć w 90% do jazdy po szosie. Mam 174 cm i 79 cm odległości krocza do podłoża. Wklejam dwa rozmiary ram(52 i 56), nad którymi się zastanawiam. Bardzo proszę o pomoc.

 

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Scart-7-0_id_25161_.htm#geo52

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Scart-7-0_id_25161_.htm#geo56

Edytowane przez corio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zajrzysz na ich geometrie ...

 

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Scart-7-0_id_25161_.htm#geo52

 

To w mniejszej ramie czyli 52 (prawie 21 cali) braknie ci miejsca na jajka stojąc a właściwie siedząc na górnej rurze z rowerem między nogami ...

 

Skąd pomysł na ramę 52 lub 56 przy wzroście 174 cm ?

Ja mam 180 / 83 cm ... 52 była by dla mnie w górnej granicy akceptowalnego rozmiaru. 

 

Pozdro

Edytowane przez rzezniol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na oku 3 modele, wybór będzie uzależniony od kwoty rozliczenia jaką dostanę: Romet Wagant 3 (rama 20 lub 22); Unibike Expedition: http://www.unibike.pl/expeditiongts.html ; Kross Trans Arctica: http://www.kross.pl/pl/2013/trekking/trans-arctica

A więc tak: Krosa możesz brać 21" -584 mm. będzie prawdopodobnie dobrą długością, 19" z rurą poziomą długą na 570mm mogłaby być przykrótka (osobiście jeżdżę przy wzroście 180cm, na ramie o rurze poziomej 575 i jest dobra, ale mam chyba trochę nietypową budowę ciała).

W przypadku Unibike Expedition, myślę że 19" (i tak jest dłuższa bo ma 620mm poziomej) - co prawda jest tam kierownica multipozycyjna, ale jednak 645 mm to prawdziwa kobyła :teehee:  

Waganta geometrii nie znalazłem, ale 22" będzie po prostu za wysoka, więc zostaje Ci tylko 20"... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zajrzysz na ich geometrie ...

 

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Scart-7-0_id_25161_.htm#geo52

 

To w mniejszej ramie czyli 52 (prawie 21 cali) braknie ci miejsca na jajka stojąc a właściwie siedząc na górnej rurze z rowerem między nogami ...

 

Skąd pomysł na ramę 52 lub 56 przy wzroście 174 cm ?

Ja mam 180 / 83 cm ... 52 była by dla mnie w górnej granicy akceptowalnego rozmiaru. 

 

Pozdro

 

 

Dziekuję za odpowiedź rzezniol. Obedznie jeżdżę na ramie zbliżonej geometrią do klasycznej (rozmiar 57) i czuję się na niej dobrze, stąd moje wahania pomiędzy 52 i 56. Ale skoro twierdzisz, że to błędna droga, będę musiał przemierzać się do 48, chyba.

Szkoda, że nie mogę się przejechać tym rowerem… Może kojarzycie rower innej firmy dostępny w Polsce o tej samej geometrii  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko stoję na stanowisku że nad tego typu rowerem trzeba swobodnie stać ... a wysokość przekroku i twoje wymiary się nie zgadzają.

 

To ze lubisz jeździć na dużych rowerach to inna sprawa ...

Piszesz geometria zbliżona do "klasycznej" masz na myśli rower szosowy ?

Jeżeli tak to pamiętaj że szosa to całkowicie inny typ roweru ... nad rozmiarem 56 w Radonie Sage 6.0 będziesz już mógł jeszcze nie do końca swobodnie ale jednak stanąć.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko stoję na stanowisku że nad tego typu rowerem trzeba swobodnie stać ... a wysokość przekroku i twoje wymiary się nie zgadzają.

 

To ze lubisz jeździć na dużych rowerach to inna sprawa ...

Piszesz geometria zbliżona do "klasycznej" masz na myśli rower szosowy ?

Jeżeli tak to pamiętaj że szosa to całkowicie inny typ roweru ... nad rozmiarem 56 w Radonie Sage 6.0 będziesz już mógł jeszcze nie do końca swobodnie ale jednak stanąć.

 

Pozdro

 

 

Sorry, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Mam rower trekkingowy, gdzie górna rura jest równoległa do podłoża.

Wydaje mi się, że rower, który sobie upatrzyłem, byłby najwygodniejszy dla mnie w rozmiarze 50, ale takiego nie ma. Dostępne rozmiary to: 48, 52, 56, 60 i 64, co jak widać, daje stosunkowo szeroką gamę i dziwi mnie, że nie mogę dobrać dla siebie odpowiedniego. Chyba, że jest to 48, czyli najmniejszy dostępny, a co z ludźmi, którzy maja 160 – 170 cm, dla nich nie produkują rowerów ?

Jestem w kropce i raczej zrezygnuję z tego zakupu. Może ktoś poleci inny rower crossowy albo fitness o podobnej jakości i cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że jest to 48, czyli najmniejszy dostępny, a co z ludźmi, którzy maja 160 – 170 cm, dla nich nie produkują rowerów ?

 

Jestem w kropce i raczej zrezygnuję z tego zakupu. Może ktoś poleci inny rower crossowy albo fitness o podobnej jakości i cenie ?

 

Osoby niższe pójdą po prostu po rower do innego producenta, który oferuje im odpowiednią ramę. W przedziale do 3 tys. zł masz bardzo duży wybór wśród firmowych rowerów. Przejrzyj sobie odpowiedni dział na forum - http://www.forumrowerowe.org/forum/118-zakup-roweru-z-przedzia%C5%82u-cenowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styk, to znaczy w którą stronę? Bo jak przymaława to jesteś na dobrej drodze.

Powiem tak....

Jak by to nie był Spec to bym powiedział że za mała ale że Spece są długie to może ci wystarczyć.

Zależy jaką lubisz pozycję na rowerze, najlepiej pójść do sklepu i się przymierzyć.

 

Zerknąłem sobie w geo i ramka ma niby 615mm efektywnej co jest niezłym  wynikiem(więcej niż większość 21" pod koło 26")  więc powinno ci wystarczyć.

Tylko jeszcze jaki to rocznik?

Edytowane przez Roonin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Czy rama Specialized Rockshopper rozmiar 19" nie będzie na mnie za mała, mam 190cm wzrostu ? Szukam ramy do XC, do 300-400zł, chciałbym żeby rama była bardziej na styk.

 

Jeśli pod kółko 26" to będzie za mała.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronin, lubie miec wysoko siodelko, jezdzic w dosc pochylonej pozycji i nie potrzebuje duzego zapasu sztycy.

Wiec kieruje swoj wybor w strone mniejszej ramy. Co do roku to wydaje mi sie ze ok 2009, ale nie jestem pewien. Jutro napisze do typa ktory ja do sprzedaje.

 

Generalnie jaki inne ramy sa godne zakupu do ok 400zl?

 

Wysyłane z mojego LT30p za pomocą Tapatalk 2

 

Edytowane przez dzemi15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Spec będzie zdecydowanie za mały :)
Podajesz kwotę 400 zł - za nową ramę. Trochę mało jeśli chcesz by to była lekka i sztywna rama. Raczej będzie tylko sztywna ;) Czy koniecznie musi to byc nowa rama? Bo jeśli tak, to nie spodziewałbym się by udało Ci się zejśc poniżej 2 kg w rozmiarze 20 - 21(bo to Twój przedział). Całkiem ciekawie wyglądają te ramki Sundance - przyznam szczerze, że nie znam marki, wg sprzedawców ważą ok 2050 - 2100 w rozmiarze 21', plus za prowadzenie pancerzy i linek pod górną ramą i plus za pół-zintegrowane stery i krótką główkę.
Można się zastanowic nad używką, tylko czy to wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrmorty rama nie koniecznie musi być nowa, chociaż wolałbym nówkę. Licze się z tym że za takie pieniądze cudów nie dostane. Spec'a nie myślałem kupować ale znalazłem tą rockhopper 19" za 150zł wiec byłem ciekaw czy będzie dobra. Ramy marki Sundance według mnie również wyglądają ciekawie, tylko zastanawia mnie jaki rozmiar byłby dla mnie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

jeśli do sportowej jazdy to celowałbym w 20'.
Jesteśmy podobnego wzrostu a ja wybrałem dla siebie ramę o rozmiarze 21,5 :) czasem się jeszcze ścigam, ale wolę stabilniejszy rower niż narowistą maszynę.
Musisz pamiętac, że rama ramie nierówna - ważna będzie efektywna długośc górnej rury. W pewnym stopniu pomocne będą kalkulatory - wujek google pomoże. Spróbuj wyznaczyc dla siebie potrzebne wymiary i wtedy można działac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nareszcie kupiłem ramę, wybór padł na Sundance Hamilton RS 20". Rama jakoś świetnie wykonana nie jest, w niektórych miejscach nie jest dokładnie polakierowana ale generalnie wygląda dobrze. Prawdopodobnie dziś bądź jutro złoże rower do końca i dowiem się jak wygląda sytuacja ze sztywnością i komfortem jazdy. Mam nadzieję że się nie zawiodę. Dzięki za pomoc w wyborze rozmiaru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...