Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Rulez prosze jak rower zaczepiony na osiach 4 cm wyżej może mieć niżej środek ciężkości ... Ja stawiam że środek ciężkości jest na podobnym poziomie (wysokość suportu tu może być wyznacznikiem) ... A stabilność wynika z rozmiaru kół (większy żyroskop) i ich bazy.

 

Pozdro

 

Klepnięte mobilnie z Żelka

 

Edytowane przez rzezniol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak ciężko pojąć ? suport obniżony jest o 60 mm względem osi kół, a tym samym siodło jest bliżej osi kół niż w rowerze 26", więc środek ciężkości względem osi kół jest niżej, a  wysokość siodełka względem ziemi jest taka sama jak w 26" , i to powoduje większą stabilność ... proste .

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że rower w swojej "stabilności" nie obraca się względem osi koła ... Tylko względem punktu styku koła z podłożem ...

Nadal będę utrzymywał że wrażenie większej stabilności czytaj mniejszej zwrotności w większym stopniu jest spowodowane większym żyroskopem czytaj kołami ...

 

Obracające się koło i siły przez nie wytwarzane to jest główny czynnik sprawiający że rower się nie wywraca ...

Od zawsze większy żyroskop jest trudniej wytrącić z równowagi ... Główn masa rotująca to opona i obręcz ... Oddalając je od osi obrotu tworzymy "mocniejszy" żyroskop.

To jest prosta fizyka nic trudnego do pojęcia.

Czaisz ?

 

 

Klepnięte mobilnie z Żelka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dokonałeś błedu w pomiarach, ponieważ przy tym wzroście masz dosyć długie nogi. Z tego co sie orientuje 77cm odpowiada wzrostowi ok 175cm. Jeżeli natomiast pomiar jest dokładny to i tak wychodzi rama ~17" dla roweru górskiego. Jednak rama ramie nie równa, warto skorzystać z przymiarki i wiedziec w którym kierunku podążać.

Edytowane przez afly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przymierzam się do kupna roweru szosowego, a mianowicie Trek'a 1.5 2013.

Zastanawiam się nad wyborem rozmiaru ramy.
Mam 185 cm wzrostu oraz wysokość kroku od podłogi wynosi 90 cm. 
Nie wiem który rozmiar będzie bardziej odpowiedni 56 czy 58.
Do tej pory jeździłem na MTB 19' i rama wydawała mi się trochę za mała. 
Proszę o pomoc.
Z góry dziękuje.
:icon_wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przymierzam się do kupna roweru górskiego (wieloletnia przerwa).

Mierzyłem Levela A2 21", Kellysa Scarpe 21,5" i 19,5" (troche mały) oraz Meridę Matts TFS 100 20", 22" nie było.

Mam 186 cm wzrostu oraz wysokość kroku od podłogi wynosi 90 cm, jazda raczej rekreacyjna.

Czy 20" Merida (sztyca wysunięta na max.), nie będzie za mała na mało terenową jazdę, czy 22" będzie za duża jednak dla mnie.

Proszę o pomoc.Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję waszej rady co do rozmiaru ramy:

 

Wzrost - 167 cm

Dł. nogi - 78 - 78,5 cm

 

Rama: Cube Reaction

 

Czy 18" będzie na mnie pasować ?

W jednym sklepie mówili że powinna pasować...

Ale wolę jednak spytać tutaj.

 

Obliczyłem że przy mojej dł. nogi wychodzi

17,628" 

44,77512 cm

 

Reaction 18"

Rura podsiodłowa - 45 cm

Górna rura ramy - 56 cm

 

Jako że nie mam możliwości przymierzenia się do tej ramy, wykonałem prosty model i ustawiłem odpowiednio rozmiary.

 

Jeśli chodzi o odległość krocza od ramy:

xr4r.jpg
Różowe - dł.nogi

Niebieskie - odl. ramy od krocza

 


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę teraz mam mętlik w głowie... To co doradzicie brać 18" czy czekać aż pojawi się 16" tylko czy 16" nie będzie za mała?

Widzę że nie ma tej ramy w rozmiarzę 17"...

--------------

Z tego co zauważyłem to o wiele, wiele łatwiej jest dostać ramę 18" niż 16" ( ba 16" widziałem tylko na zagranicznych aukcjach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doberek :D

Znalazłem taką ramę na tablicy http://tablica.pl/oferta/rama-merida-kalahari-510-aluminiowa-ID3q72R.html#f42c97137d i mam do was pytanko.

Rower będzie dla małżonki :) powiedzmy że ma jakieś 165 cm wzrostu nie będzie trochę za duża ??

Pytanie drugie warta jest tych 120 pln ??

Edytowane przez Pinio46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie firma GT sprzedaje rower oznaczony rozmiarem L - i jest to 19cali

natomiast kross rozmiarem M - i jest to 19cali         czy jest jakaś różnica w wielkości?

 

czy poprostu 19cali to 19cali? a literkę dopisuje sobie dana marka od upodobań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...