Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Hej ja mam 194 i 90 przekrok, ponad 10 lat mialem treka 3700 21.5 cala, byl ok ale wydawalo sie ze troche jednak za maly. Teraz mam kellys tnt 90 23 cale, super rower, rama bardzo wysoka, rozmiar bardzo dobry. Dlatego wydaje mi sie ze Tobie na 21.5 powinno byc idealnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hej ja mam 194 i 90 przekrok, ponad 10 lat mialem treka 3700 21.5 cala, byl ok ale wydawalo sie ze troche jednak za maly. Teraz mam kellys tnt 90 23 cale, super rower, rama bardzo wysoka, rozmiar bardzo dobry. Dlatego wydaje mi sie ze Tobie na 21.5 powinno byc idealnie.

 

nie no bez przesady :D 21,5 to dobra krowa jak na MTB i do moich parametrów, ja stawiam meride 19" trek 19,5" tak myślę.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry przeczytalem 185 a nie 180.5. No jak do mtb to oczywiscie mniejszy niz wiekszy. Ja jezdze po plaskim. U mnie mimo 29 cali rama wieksza zdecydowanie lepsza, mimo ze wszyscy sprzedawcy wciskali 21. Problem w tym ze zazwyczaj takie maja najwieksze w sklepach. Zawsze najlepiej zrobic jazde testowa.

A i przynajmniej sam sobie odpowiedziales, wiesz co potrzebujesz

A i przynajmniej sam sobie odpowiedziales, wiesz co potrzebujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Merida 19 ", Trek 18,5 lub 19,5 " ( 19,5 jest już dość długi ), a Spec rozmiar M.

Zakładając, że dane z tabelek są zgodne z rzeczywistością, to Merida 19 " ma najkrótszą górną rurę, ale najdłuższą podsiodłówkę, a mimo tego deklarowany przekrok mniejszy niż Spec w rozmiarze M.

Trek jest znany z niskiego przekroku, więc z tym nie będzie problemu, ale przy tym jest stosunkowo długi, chociaż szczerze mówiąc wątpię, żeby z ramą 23 " miał tylko 77 cm przekroku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jaki rozmiar polecacie dla mężczyzny ok 180,5cm, przekrok ok 85,5 ??   BIG.NINE 500 - Rowery Merida - rowery, części, osprzęt, akcesoria rowerowe - producent i dystrybutor rowerów   X-Caliber 8 | Trek Bikes (PL)   https://www.speciali...expert29/115148   za odpowiedź z góry dzięki.

 

jeszcze szybkie pytanko, w modelu meridy na 2018 myślę również ze 19" jest dla mnie ok ?? 

 

http://www.rowerymerida.pl/produkt1432/bignine-500-rower-merida.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 30.09.2017 o 14:51, KrissDeValnor napisał:

Merida 19 ", Trek 18,5 lub 19,5 " ( 19,5 jest już dość długi ), a Spec rozmiar M.

Zakładając, że dane z tabelek są zgodne z rzeczywistością, to Merida 19 " ma najkrótszą górną rurę, ale najdłuższą podsiodłówkę, a mimo tego deklarowany przekrok mniejszy niż Spec w rozmiarze M.

Trek jest znany z niskiego przekroku, więc z tym nie będzie problemu, ale przy tym jest stosunkowo długi, chociaż szczerze mówiąc wątpię, żeby z ramą 23 " miał tylko 77 cm przekroku..

a  w przypadku wersji Lite jaki rozmiar polecacie? i czy lepiej brać zwykłą 500 w rozm. 18,5 czy może zastanowić się nad lite? (wzrost 180cm, przekrok ok. 85,5), potrzebuje geometrii nie sportowej, a takiej pośredniej pomiędzy bardzo komfortową, a sportową więc chyba jednak wersja zwykła bardziej mi przypasuje....

http://www.rowerymerida.pl/produkt1429/big-nine-500-lite-rower-merida.html

http://www.rowerymerida.pl/produkt1432/bignine-500-rower-merida.html 

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bierz Lite ze sztywną osią z tyłu i bardziej sportową geometrią ( jeżeli Ci to odpowiada ).
Co do rozmiaru, to musisz porównać na żywo M z L i wziąć tę, która Ci bardziej podejdzie i na której będziesz się lepiej czuł ( najlepiej zrób jazdę próbną ).
Widzę, że w międzyczasie dopisałeś coś o geometrii, jednak możesz przecież porównać oba modele i dopiero wtedy podjąć decyzję.
Techniczną przewagę ma Lite, a zwykła 500 - tka faktycznie ma "parkową" geometrię.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Bierz Lite ze sztywną osią z tyłu i bardziej sportową geometrią ( jeżeli Ci to odpowiada ).
Co do rozmiaru, to musisz porównać na żywo M z L i wziąć tę, która Ci bardziej podejdzie i na której będziesz się lepiej czuł ( najlepiej zrób jazdę próbną ).
Widzę, że w międzyczasie dopisałeś coś o geometrii, jednak możesz przecież porównać oba modele i dopiero wtedy podjąć decyzję.
Techniczną przewagę ma Lite, a zwykła 500 - tka faktycznie ma "parkową" geometrię.

dzięki za odp. i chyba trzeba będzie tak zrobić... jeżeli zwykłą 500 to rozpatruje 18,5" L w przypadku lite to tylko M, bo L jest już za długa... tylko czy taka bardziej agresywna geometria jest uniwersalna? w sensie rower głównie do treningu, utrzymania formy w lesie jakieś pętle itd, ale od czasu do czasu jak nie ogarnę drugiego roweru (takie plany ale to może może) to czy nada się też na niedzielne kręcenie się koło komina, pokręcić się po mieście itd....

i jak to jest z zakupem, tzn. jak roweru nie ma na stanie i trzeba go zamówić w moim przypadku np. 2 modele i jak się nie zdecyduje to co wtedy są jakieś zobowiązania w takim przypadku? pytam bo miałem dziś znowu podjechać do sklepu, ale dostałem wcześniej informację, że na razie te modele nie są jeszcze dostępne u producenta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam 163 cm wzrostu, noga ok 74 cm.
Chcę kupić rower XC, z przelicznika wychodzi mi rama 16", w sklepie przymierzałam 15" i 17" i na obu dobrze się czułam (koła 27,5"),
sprzedawca doradził mi, że skoro nie czuję dużej różnicy pomiędzy ramami to lepiej wziąć 17", ponieważ sylwetka jest bardziej sportowa.
Sądzicie, że to dobry wybór? Przeczytałam dużo wątków, cześć osób radzi mniejszą ramę, a inni jednak większą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzeba szybka rada.

Planuje zakup tego bolidu:

http://www.rowerymerida.pl/produkt1429/big-nine-500-lite-rower-merida.html

rower na zamówienie, jeździłem dziś tym w rozmiarze 19” :

http://www.rowerymerida.pl/produkt1230/bignine-500-rower-merida.html

Wzrost 180, przekrok 85,5 waga ok. 73 kg

Jeździło mi się bardzo fajnie, długość ramy ok. (długość mostka ok.) pochylenie ciała ok., przekrok ok., jakby rura była ciut niżej zawsze na +, teraz w butach zimowych pięść wchodziła między krocze, a górną rurę.

Poprosiłem jeszcze o dane na temat długości mostka w wersji LITE i czy są jakieś podkładki pod mostkiem…

Co do LITE planuje zamówić M, proszę o porównanie geo i pomoc czy dobry wybór???…

Za odpowiedź z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Długością są porównywalne w podanych rozmiarach, jednak wymiarami bardziej zbliżony do tego na którym jeździłeś jest rozmiar L ( poza długością ).
Teraz pytanie : czy wolisz mniejszy przekrok przy porównywalnej długości ? - jeżeli tak, to M -ka , czy jednak większa długość byłaby akceptowalna ( przy podobnej wysokości ) ? - wtedy L -ka.
Długości mostków też mają znaczenie - niby w razie potrzeby można wymienić, ale na oko, to w Lite mostek jest krótszy, więc różnica długości w przypadku wyboru rozmiaru L może się nieco zniwelować ( cały czas w odniesieniu do przymierzanej 500 -tki ).
Poza tym na Lite pozycja będzie nieco bardziej pochylona ze względu na niższą główkę ramy i brak podkładek pod mostkiem, jeżeli fabrycznie rower ich nie posiada ( tak jak na zdjęciu - przyjrzyj się na jakiej wysokości jest kierownica w obu rowerach ).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Poza tym na Lite pozycja będzie nieco bardziej pochylona ze względu na niższą główkę ramy i brak podkładek pod mostkiem, jeżeli fabrycznie rower ich nie posiada ( tak jak na zdjęciu - przyjrzyj się na jakiej wysokości jest kierownica w obu rowerach ).

dlatego prosiłem żeby to sprawdzili te podkładki, bo na stronie to jest grafika wklejona, bo widziałem realne fotki big nine limited (ta sama rama) i są podkładki...

długość mi pasowała w tej 500 co jeździłem; dłuższej bym nie chciał, i nawet w tej 500 2017 co dziś jeździłem jak już bym idealnie pod siebie poustawiał to może mostek by został lub bym skracał o 10 mm... tak samo w tej LITE niby kierownica jest gięta (wznios 10 stopni) czekam na info jutro ze sklepu jak jest z tymi podkładkami, 

i przekrok też wolałbym, żeby górna rura była ciut niżej bo dziś byłem w butach zimowych (wysokie) to było optymalnie...

i chyba zazwyczaj jest tak, że czym większy rozmiar to dłuższy mostek co będzie znowu bardziej mnie wyciągać...

tak samo trochę patrzyłem na dobór canyona to dla mojego wzrostu zalecają M cóż wymiarowo jest właśnie zbliżone do meridy 

https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-7-0.html  (rura 601 vs 605)

więc, jak będą podkładki pod kierownicą, mostek +/- 6 to czuję że merida M będzie ok, bo boję się zakupu za dużego roweru a koła 29" też robią robotę...

proszę jeszcze o rady :D

81ad81898f696ca22de8fd9186d53875.jpeg

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mogę Ci tak porównawczo przedstawić swój wybór : mam co prawda rower na kołach 27,5" i preferuję małe ramy ( póki co, ale w przyszłości i tak o wiele większe nie będą ), a przy zbliżonych warunkach do Twoich ( identyczny wzrost, ale nieco krótsza noga ) mam ramę 44 z górną rurą 59,5 cm , mostkiem 10 cm i dość szeroką kierownicą 72 cm.
Pierwotne założenie było takie, żeby rower był możliwie jak najmniejszy - oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, oraz jak najbardziej zwrotny - na co nie mogę narzekać, bo rower przy niemodnych już kątach ( 71/73 stopnie ) jest nawet momentami dość nerwowy w prowadzeniu, ale że jeżdżę dosyć żwawo i agresywnie, to mi to odpowiada, chociaż trzeba uważać momentami, ale co to by było za życie bez dreszczyku emocji czasami :icon_cool:
Z czystej ciekawości była też przymiarka do większego rozmiaru ( inny model, ale ramy takie same ) i pewnie też by dało na nim radę, ale że były obawy przed zbytnio wyciągniętą pozycją, a większa wysokość też wydawała mi się zbędna, to była to tylko przymiarka pro forma - tak żeby porównać o ile rower jest większy.

Rok temu wpadł mi w oko Spec Epic HT, który ma właśnie agresywną geometrię - porównywalną do mojego roweru i zbliżone wymiary ramy ( niższa główka i minimalnie krótsze rury - łańcuchowa identyczna ), co jest ciekawe, bo to 29".
W jego przypadku brana była pod uwagę rama w rozmiarze M - z jednej strony z braku potrzeby większego wyciągnięcia ( w tej chwili jest wystarczające ), a z drugiej strony z powodu stosunkowo wysokiego przekroku, bo prawie 80 cm ( jak dla mnie to maksymalna akceptowalna granica ).
Niestety jak się nie ma jakichś wyjątkowo długich kończyn, to czasami brakuje, a to długości, a to jak długość jest OK, to wysokość za duża.
Poza tym czasami przydałby się jakiś pośredni rozmiar, bo np. Epic w rozmiarze M ( podsiodłówka 43,4 cm ) ma dł. górnej rury 59,3 cm i mostek 9 cm, a w rozmiarze L ( podsiodłówka 47 cm ) jest to już odpowiednio : 62 cm i 10 cm, więc różnica to prawie 4 cm, a to już bardzo dużo ( dodatkowo przekrok 82,6 cm ) - w tym przypadku właśnie pośredni rozmiar mógłby być alternatywą dla osób o naszym wzroście i odpowiednio długich nogach rzecz jasna.
Jednak producenci się aż tak nie rozdrabniają, więc pozostaje się zdecydować na dany rozmiar i dopasować go pod siebie.
Ciekawe, że np. Trek robi długie, ale niskie ramy, a Spec raczej w drugą stronę, ale mimo wszystko bardziej przyciągał mnie Spec ( Trek Superfly 6 wpadł mi w oko w tym samym czasie ).
Uff, ależ wynurzenia...
A teraz zgadnij na którą Meridę padłby mój wybór :icon_question:  :icon_lol:

PS
Canyon ma wymiary zbliżone do Speca - jest od niego dłuższy ( nieznacznie dłuższe rury oprócz łańcuchowej i większa baza kół wywołana przez mniejszy kąt główki ), ale też nie powala, bo ta M -ka ma identyczny przekrok co M -ka Speca, więc pod tym względem Merida jest bardziej przyjazna dla użytkownika i w sumie geometrycznie jest z nich chyba najciekawsza.
Canyon ma krótszy od Speca mostek, ale szerszą kierownicę, która w pewnym stopniu rekompensuje mniejszą długość horyzontalną.
Ciekawe jakie mostki są w Meridzie - jak się dowiesz, to podziel się informacją.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zaskoczyłeś mnie tymi kolorami :whistling:
Męskich nie było :icon_question:  :icon_wink:
Siodełko nie jest za nisko, czy jeszcze nie śmigałeś :icon_question:
Jeżeli tak jeździsz, to prawdopodobnie masz nogi bardziej ugięte niż ja - w dolnym położeniu pedałów, a ja nie mam siodełka jakoś bardzo wysoko.
Podkładki pod mostkiem na razie zostają :icon_question:
Dużo urwałeś z ceny ( oczywiście jeśli to nie Top Secret :icon_cool: ) :icon_question:
Za jakiś czas możesz zdać relację z użytkowania sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Zaskoczyłeś mnie tymi kolorami :whistling:
Męskich nie było :icon_question:  :icon_wink:
Siodełko nie jest za nisko, czy jeszcze nie śmigałeś :icon_question:
Jeżeli tak jeździsz, to prawdopodobnie masz nogi bardziej ugięte niż ja - w dolnym położeniu pedałów, a ja nie mam siodełka jakoś bardzo wysoko.
Podkładki pod mostkiem na razie zostają :icon_question:
Dużo urwałeś z ceny ( oczywiście jeśli to nie Top Secret :icon_cool: ) :icon_question:
Za jakiś czas możesz zdać relację z użytkowania sprzętu.

hehe te wstawki są czerwone heheh RED !!! :D

siodełko opuszczone do transportu, jeździłem koło sklepu i powiem, że bałem się tej krótkiej główki, ale jest komfortowo, aktualnie tak jako tako pode mnie to kiera jest poniżej siodła ok 25 mm...

no na razie podkładki (20 mm) i wszystko zostaje tak jak jest, potem będę testował może inne ustawienia...

przekrok w realu trochę inny niż podaje merida na stronie :D rozmiar M

ja zamawiałem zielonego, to rabat 10%, zamówili przez pomyłkę ten i ze względu na to że się zdecydowałem na ten to dostałem na maxa 15% a kolor w realu naprawdę ładny może i nawet lepszy od tej neonówy :P

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kolor tych wstawek na zdjęciu wydaje się bardziej różowy niż czerwony ( na ramie ), ale może światło się odbija lub aparat nie oddaje rzeczywistości w wystarczającym stopniu.
Ja tam lubię oczo...ne neony, no może bez przesady ;)

To jaki jest ten przekrok realnie - mniejszy, czy większy :icon_question:
Czyli sztycę musisz mieć dość mocno wywaloną, ale pewnie z 10 - 15 cm siedzi w rurze :icon_question:

PS
Edytor ocenzurował i zrobił " oczone ", więc trzeba było wykropkować :icon_wink:

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...