Skocz do zawartości

[ok 6500] jaki full?


Rekomendowane odpowiedzi

no i mam nastepna propozycję ;)

http://www.haibike.de/produkte_detail_en,676,4685,detail.html

co prawda nie siedziałem na nim jeszcze ale patrząc na geometrie wydaje się podobny do Lapierra

no i mogę go miec w cenie poniżej 7000 ;)

aczkolwiek nie znam firmy (tak jak lapierra) i nie wiem co to "za cudo"

 

ktoś coś wie o tych roweruch ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plmatrix

Robi się zwykłe bicie piany.

Haibike to zawieszenie typu 4-ro zawias z HorstLink czyli to samo co KTM czy Cube , a Lapierre to virtual , zbliżona geometria to nie wszystko ;) .

Może zacznij od przeczytania tematu o rodzajach zawieszeń a później przejedź się na wybranych rowerach wybierz ten który Ci sie podoba pod względem pozycji, pracy zawieszenia i wyglądu, następnie go kup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wahacz obraca się na jednym zawiasie, tyle, że zawias nie jest umieszczony przy mufie suportu a wyżej, więc trajektoria ruchu tylnego koła nie jest taka sama jak w typowym jednozawiasie :) , całość dopełnia "pływający" suport, który niweluje wpływ zmiany odległości piasta-suport na napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plmatrix

Robi się zwykłe bicie piany.

Haibike to zawieszenie typu 4-ro zawias z HorstLink czyli to samo co KTM czy Cube , a Lapierre to virtual , zbliżona geometria to nie wszystko ;) .

Może zacznij od przeczytania tematu o rodzajach zawieszeń a później przejedź się na wybranych rowerach wybierz ten który Ci sie podoba pod względem pozycji, pracy zawieszenia i wyglądu, następnie go kup.

Ok juz wiem więcej, generalnie powinienem celowac w VPP lub "podrasowanego" Horsta ;)

Zastanawia mnie tylko jedno - skoro te wersje zawieszenia są , powiedzmy najlepsze, to po co wogóle ktoś sprzedaje/produkuje rowerki na "zwykłym" zawieszeniu w takiej cenie ?

ale to moze zbyt ogólne pytanie/dywagacja, bo nie jestem jeszcze dobrze zagłębiony w te klimaty ;)

 

@rulez mam do ciebie pytanko:

polecałeś mi wczesniej takiego ghosta: http://www.secesja.pl/do/item/RT_Actinum_5700_2010/RTActinum5700

a to nie jest "zwykły" czterozawias / horst ?

natomiast w tym http://www.ktm-bikes.at/de/mountain/tour/full-suspension-alu/Lycan4.0.php ktmie damper na dole nie jest montowany do przedniego trójkata tylko do tylnego poprzez "przedłużenie" - czy to też będzie zwykły czteroawias ?

i jak nazwać/zakwalifikowac zawieche tego speca http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBCProduct.jsp?spid=52770&scid=1000&scname=Rowery+g%C3%B3rskie ?

 

Czy w ktm i specu dobry damper z platformą nie eliminuje "deptania gąbki" (określenie zaczerpniete z Bikeboard ;))?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec to najlepszy przykład horst-linka, właśnie Specialized jest właścicielem tego patentu, dlatego nie każda firma może go użyć (albo się dogada ze specem, albo robi/sprzedaje rowery tam gdzie patent nie obowiązuje - np. w europie)

dlatego też nie każdy robi klasyczne czterozawiasowce, ew. próbuje innych zawieszeń np. dw-link (maestro, czy zawieszenie bmc jest bardzo podobne), lub próbuje ominąć sprytnie patent, vide zawieszenie Rocky Mountain lub Treka

 

w tym KTMie dolne mocowanie dampera jest 'płynne' ? tak jak w nowych Trekach?

w każdym razie to też odmiana czterozawiasowaca, tu się liczy jak są poustawiane zawiasy (i jak przez to porusza się tylne koło). damper może być dowolnie zamontowany, np. http://www.forumrowerowe.org/topic/79378-11936g-scott-genius-mc-i-265mm-skoku/ to też jest czterozawiasowiec.

 

platforma w damperach ma likwidować wrażenie 'deptania gąbki', ale jednak zmniejsza to czułość pracy zawieszenia,

do tego zawias w horstlinku w Specach jest tak blisko osi tylnego koła, że zastanawiam się czy jeszcze cokolwiek takie go umieszczenie coś daje (czy jest widoczna przewaga nad jednozawiasowcem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok juz wiem więcej, generalnie powinienem celowac w VPP lub "podrasowanego" Horsta ;)

Zastanawia mnie tylko jedno - skoro te wersje zawieszenia są , powiedzmy najlepsze, to po co wogóle ktoś sprzedaje/produkuje rowerki na "zwykłym" zawieszeniu w takiej cenie ?

ale to moze zbyt ogólne pytanie/dywagacja, bo nie jestem jeszcze dobrze zagłębiony w te klimaty ;)

 

Nie ma reguły. Dobrze zaprojektowany i zbudowany jednozawias, czyli z założenia prosta konstrukcja, potrafi świetnie się sprawdzać bez żadnych Horstów czy wirtualnych punktów czegośtam. Vide Tomac czy Yeti.

 

Dużo zależy od przeznaczenia roweru, bo to też zmienia optykę przez którą patrzysz na zalety zawieszenia. W rowerach do ścigania miękkość i czułość są na dalszym miejscu, liczy się głównie efektywność pedałowania, ergo ograniczenie wpływu zawieszenia na napęd. W rowerach do fr/enduro bujanie nie jest niczym niezwykłym - one nie mają jeździć pod górę, tylko zapierniczać w dół po wertepach i dobrze je wybierać.

 

Oczywiście w żadnym rowerze nie zaszkodzi jeżeli zminimalizuje się wpływ napędu czy hamowania na zawieszenie. Stąd tyle patentów (np. VPP, DW-link, CVA, Maestro, Dual Trail, ABP) i tyle przechwałek, że działają.

 

Na końcu dnia zostaje jednak własny tyłek i ten jest najlepszym testerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie virtualne jest najbardziej efektywne, dobrze nadaje się do startów w zawodach, jest jednak trochę mniej czułe niż HorstLink, który potrafi mocno bujać (zależy od konkretnej ramy), jednozawias usztywnia się przy hamowaniu, ale to nie znaczy, że nie możesz kupić tego czy innego zawieszenia, kup sobie taki rower na jakim będziesz się dobrze czuł :) .

 

KTM jest akurat tak zaprojektowany, że mocno buja w dodatku ma damper bez systemu antybujającego, więc trzeba by cały czas machać wajchą blokady zwłaszcza na zawodach ;) , a Ghost mimo, że też HorstLink nie jest tak bujający w dodatku ma 100 mm skoku amortyzacji , tak zostały skonstruowane.

 

Lapierre to akurat ciekawe połączenie 100 mm skoku z tyłu + 120 mm z przodu, czyli tył nie marnuje energii dając jednak pewien komfort, a przód ma dosyć skoku żeby dać sobie radę w górach :)

 

Spec Camber to generalnie bardzo fajny rower z zawiasem HorstLink, sam mam Stumpjumpera FSR, jak dla mnie jego geometria jest po prostu idealna :) jednak bardziej nadaje się do jazdy w górach niż do startów w maratonie czy do jazdy po płaskim, dlatego zastanów się gdzie spędzisz większość czasu na kupionym rowerze, w górach, czy w okolicach Wrocławia i startach w maratonach, bo jaki sens ma kupowanie roweru który np. przez 10% będzie wykorzystywany w terenie do jakiego został zaprojektowany, a 90% w innym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie virtualne jest najbardziej efektywne, dobrze nadaje się do startów w zawodach, jest jednak trochę mniej czułe niż HorstLink, który potrafi mocno bujać (zależy od konkretnej ramy), jednozawias usztywnia się przy hamowaniu, ale to nie znaczy, że nie możesz kupić tego czy innego zawieszenia, kup sobie taki rower na jakim będziesz się dobrze czuł :) .

 

KTM jest akurat tak zaprojektowany, że mocno buja w dodatku ma damper bez systemu antybujającego, więc trzeba by cały czas machać wajchą blokady zwłaszcza na zawodach ;) , a Ghost mimo, że też HorstLink nie jest tak bujający w dodatku ma 100 mm skoku amortyzacji , tak zostały skonstruowane.

 

Lapierre to akurat ciekawe połączenie 100 mm skoku z tyłu + 120 mm z przodu, czyli tył nie marnuje energii dając jednak pewien komfort, a przód ma dosyć skoku żeby dać sobie radę w górach :)

 

Spec Camber to generalnie bardzo fajny rower z zawiasem HorstLink, sam mam Stumpjumpera FSR, jak dla mnie jego geometria jest po prostu idealna :) jednak bardziej nadaje się do jazdy w górach niż do startów w maratonie czy do jazdy po płaskim, dlatego zastanów się gdzie spędzisz większość czasu na kupionym rowerze, w górach, czy w okolicach Wrocławia i startach w maratonach, bo jaki sens ma kupowanie roweru który np. przez 10% będzie wykorzystywany w terenie do jakiego został zaprojektowany, a 90% w innym ;)

 

Ja w zasadzie określiłem swoje preferencje w pierwszym poście - czyli głównie do turystyki górskiej + okolice Wrocka, a od czasu do czasu mam zamiar przejechać sie na jakis maraton , ale bez jakiegoś "zmóżdżania się" zeby sie na pudło pchać :)

z tego co napisałeś wnioskuję ze jednak ten Lapierre może być za bardzo "ścigancki" jak na moje zapatrywanie

szkoda że nie można rowerów zwiążć na testowanie tak jak samochodów na 2 dni - wtedy można by coś samemu powiedzieć

niestety sklepy nie dają takiej możliwości - conajwyżej przejechać się po sklepie lub okolicy, a to wiadomo nie pomoże w podjeciu własiwej decyzji ...

no cóż , jestem juz madrzejszy o wasze (szczególnie twoje @Rulez) porady

postaram się jeszcze raz przysiąść do rowerków

no i czas podjąć jakąś decyzję bo sezon juz za pasem :)

I tak myślę że jeśli nie Lapierr to może jednak ten HaiBike - bo kusi ceną za dobry osprzęt, w sobotę postaram się go dosiąśc; no i jeszcze ten Spec , no i .... ehhh - ciężko się zdecydować - hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrna - nastawiłem sie juz na tego Lapeirra, fajnie się nawet jechało, ale chyba nie chcą mi go sprzedać :)

rabat jaki zaproponowali to 150 zł w osprzęcie :( , myślałem że stać ich na więcej

ja juz kupowałem rowery z 10% rabatem (kellys), prosze podpowiedzcie czy to ja za dużo oczekuję czy sprzedawca "gra" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

And the winner is .... Lapierre :)

rewelacyjny rowerek (dzieki za podpowiedzi @Rulez) - wygodny, a jednoczesnie szybki, oponki fajne nawet na ścieżki rowerowe (pewnie na cos poważniejszego będę musiał zmienić na coś z większym bieżnikiem)

no i rewelacyjnie inicjuje skręty - wystarczy lekki przechył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wlasnie natknalem na niezla promocje HaiBike'a

 

http://www.haibike-polska.pl/hai-trail-star-sl-p-227.html

 

Przecena z blisko 10tys. - przedni amor to Revelation :) Super cena. Daj znac, jak tam twoj Lapierre sie sprawuje? Za ile go kupiles?

Hey, Lapierek super ;)

smiga jak szalony - tak szybkiego gorala jeszcze nie widziałem, pod góre trzeba docisnac przód ale w dół jest OK, jest zwrotny - wystarzczy sie przechylic, nie pompuje przyjechaniu - jedynie jak sie stoi na pedałach i mocna depcze to jest ugiecie.

Co do HaiBika - miałem okazje kupić model tegoroczny z przeceną 26% !! ale po rozmowie w jednym sklepie spasowałem - problem dystrybutora i traktowania rynku polskiego - wszyscy chca sie wyzbyc tych rowerów wiec dają mega przeceny, jesli chcesz to we wrocku mozna kupic haibika po cenach -30%!!

 

Pzdr

Ewaryst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...